EyeKon - Bun venit in Tartar [album 2013]

Linkuri catre melodiile voastre, albume free, productii, etc. Site-uri cu profil hip-hop

Moderators: dan, DiNO, NskY

koulipak
fratele meu tu esti baiat
Posts: 126
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Wed Apr 07, 2010 5:20 pm

Re: EyeKon - Bun venit in Tartar [album 2013]

Post by koulipak »

e prea personala :) dar nu e vb numai de el man, si altii. multi care fac rap ca hobby sunt oameni cu functii. stiu mc-ii profesori, dj-ii profesori universitari, directori, plm. uite si boka spre ex si-a luat rezidentiatul si e medic, lucreaza la spital. tu te-ai mai duce sa te tratezi la unul care iti apare cu ochii vineti la cabinet justificand ca s-a batut duminica seara la concert ca a cantat o piesa si a deranjat pe cineva? :D in fine, am discutat prea mult totusi pt o problema pana la urma 75% imaginata.

@ CreativeEgo - da cu datul piesei jos si eu i-am spus ca s-a complicat aiurea. a vrut el sa sublinieze ca nu incearca sa-si faca reclama pe spatele unor oameni consacrati si ca albumul e la fel de bun si cu piesa aia si fara. dar na, nu a inteles mai nimeni ce a gandit el, majoritatea au inteles ca s-a panicat, altii ca a vrut sa pozeze in martir, altii ca sa atraga si mai mult scandal la modul: a dat piesa jos ca sa i-o urce altii si sa se creeze polemici etc... plm, cati oameni atatea pareri.

totusi cred ca si daca lua bataie, daca i se spunea sa stearga tot albumul si sa dea foc la cd-uri, iar el sa se fi conformat, in momentul in care ar scoate un al doilea album tot cred ca ar merita ascultat cu deosebit interes pt ca omul are super skill, are flowuri, are voce, are tehnica, metrica perfecta, are idei destepte, face beaturi smechere, post productia suna lacrima si in masina si in casti si pe telefon si etc... omul e prea smecher ca mc si putini de la noi pot face ce face el. punct.

User avatar
Kaen Shine
Shiftee
Posts: 4274
Joined: Thu Mar 30, 2006 1:58 pm
Location: in your crib, deboed all yo bling
Contact:

Re: EyeKon - Bun venit in Tartar [album 2013]

Post by Kaen Shine »

E bun omul da' in momentul in care incepi tu beeful tre sa te astepti sa ti se si intoaca, chiar daca pentru mine smardoiala post-beef e de doi lei (de fapt smardoiala in general), si e penal sa te duci sa-l bati pe ala pentru o piesa cand tu te plangi pe piese ca-ti baga altii pumnul in gura si nu te poti exprima - aici nu ma refer la nimeni in particular, s-a intamplat de multe ori, si la case mai mari. Si o mai zic o data, ateii militanti sunt la fel de enervanti ca si crestinii militanti, ba poate un pic mai mult - crestinii au +1 la smerenie da' ateii dau roll mare la ingamfare si holierthanthouism. Vreau numa' sa reamintesc tuturor, atei si credinciosi, ca de fapt habar n-avem ce cacat se intampla in jurul nostru cu adevarat si ca e penal sa te bati pe subiecte din astea, fie pe piese fie pe strada.

In alta dezordine de idei ma uitam pe forum pe aici sa vad ce a mai aparut fresh in Ro ca mi-a facut chef In Sfarsit de rap romanesc si ma bucur ca mai apar mc fresh ca asta de fatza, sunt curios cum e restul albumului.
See this rap thing is all about the the bragadoccio
I check my rearview, emcees ain't gettin closer

Boka
"TaTy"
Posts: 7247
Joined: Tue Feb 26, 2008 2:49 pm
Location: Craiova/Tg-Jiu
Contact:

Re: EyeKon - Bun venit in Tartar [album 2013]

Post by Boka »

o sa ai o surpriza vis a vis de topul tau personal din ro. :)
p.s:aia cu ateii militanti nu se aplica aici,omu se ia de o mentalitate rudimentara.
si de ce un plus pt aia,pt ca ailalti au avut tupeul sa-si ia libertati absolute? :lol: de ce?

User avatar
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul
Posts: 7759
Joined: Thu Mar 10, 2005 8:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: EyeKon - Bun venit in Tartar [album 2013]

Post by CreativeEgo »

Kaen Shine wrote:ateii militanti sunt la fel de enervanti ca si crestinii militanti, ba poate un pic mai mult - crestinii au +1 la smerenie da' ateii dau roll mare la ingamfare si holierthanthouism.
Mă disperă expresia ”ateu militant”, să mor de nu. Ateismul e întotdeauna o reacție la creștinism, nu ar exista fără. Ce e pentru tine un ateu militant? Sau un ateu e militant doar pentru că nu se abține de la comentarii pe topicul Haarp, nu tace din gură când alții predică mizerii, se opune religiei în școli, finanțării cultelor sau face mișto de cozile la moaște. Cu alte cuvinte: devin militant, ca ateu, doar pentru că nu ignor religia și prefer să mă exprim? Cum a făcut Eyekon, ateul militant, în timp ce sărmanii haarpiști persecutați au simțit nevoia să se-adune-n turme ale Domnului și să behăie la cioban...
oamenii dinozauri care inca asculta hepatita aia de rap care te adoarme

User avatar
Kaen Shine
Shiftee
Posts: 4274
Joined: Thu Mar 30, 2006 1:58 pm
Location: in your crib, deboed all yo bling
Contact:

Re: EyeKon - Bun venit in Tartar [album 2013]

Post by Kaen Shine »

Treaba asta cu certurile atei crestini stii cum e? Tu, om serios si cu autorespect sanatos, te plimbi pe strada si incep unii sa arunce cu rahat de caine in tine. In loc sa te tirezi si sa ii injuri in gand, iei rahat de caine de pe jos si arunci inapoi. E fix ca galeriile care se acuza reciproc ca-s tigani, atat ca astia se acuza reciproc ca fac prozelitism (cand, de fapt, toti o fac). Eu sunt crestin nedus la biserica, nu-s de acord cu religia impusa fortat in scoli, catedrala manuirii mi se pare cea mai sinistra risipa de bani din istoria recenta, si tot nu o sa ma apuc sa ma leg de niste precepte religioase din cauza ca o gloata (mare, ce-i drept) de idioti s-au apucat sa si le asume si sa le terfeleasca. Dupa mine, sa zici ca Vaticanul si BOR-ul reprezinta religia punct e ca si cum ai zice ca Li'l Wayne reprezinta hiphopul punct. Discutiile astea pe tema religioasa sunt caterinca de forum cand ai o pauza la serviciu, nu subiect de albume si/sau dat in cap cu biblia sau Darwin - opere complete. Pen'ca, repet, nu stim de fapt niciunul ce si cum cu adevarat, si nu-mi veni ca stiinta detine adevaruri absolute pentru ca tristul adevar e ca nu e asa si nici nu va fi vreodata, cat timp se fac descoperiri care de multe ori le infirma pe cele anterioare. Ateismul radical mi se pare la fel de rizibil ca si extremismul religios. Daca chiar vrei sa te tii echidistant si cat se poate de rational, zi-ti agnostic si basta.

Si ca sa o ard intelectual, luati un citat frumos si nepartinitor din Einstein:

"Suntem in situatia unui copil care intra intr-o bibiloteca imensa, plina cu carti in diferite limbi. Copilul stie ca cineva trebuie sa fi scris aceste carti. Nu stie cum. Nu intelege limbile in care sunt scrise. Copilul suspecteaza vag ca exista o oridine misterioasa de aranjare a cartilor, dar nu stie care este aceasta. Aceasta, imi pare mie, este atitudinea celei mai inteligente fiinte umane fata de Dumnezeu. Vedem un univers care in mod miraculos stabileste si respecta anumite legi, dar intelegem doar foarte vag aceste legi. Mintile noastre limitate nu pot intelege misterioasa forta care misca constelatiile."

Si-nca unul si mai impaciuitor:

"Stiinta fara religie e schioapa, religia fara stiinta e oarba."
See this rap thing is all about the the bragadoccio
I check my rearview, emcees ain't gettin closer

User avatar
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul
Posts: 7759
Joined: Thu Mar 10, 2005 8:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: EyeKon - Bun venit in Tartar [album 2013]

Post by CreativeEgo »

oamenii dinozauri care inca asculta hepatita aia de rap care te adoarme

Boka
"TaTy"
Posts: 7247
Joined: Tue Feb 26, 2008 2:49 pm
Location: Craiova/Tg-Jiu
Contact:

Re: EyeKon - Bun venit in Tartar [album 2013]

Post by Boka »

O bucata si de la Eyekon pe albumul baietilor
[video]http://www.youtube.com/watch?v=76inegCGGVI[/video]

User avatar
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul
Posts: 7759
Joined: Thu Mar 10, 2005 8:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: EyeKon - Bun venit in Tartar [album 2013]

Post by CreativeEgo »

oamenii dinozauri care inca asculta hepatita aia de rap care te adoarme

User avatar
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul
Posts: 7759
Joined: Thu Mar 10, 2005 8:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: EyeKon - Bun venit in Tartar [album 2013]

Post by CreativeEgo »

oamenii dinozauri care inca asculta hepatita aia de rap care te adoarme


Post Reply

Return to “Promovare/Download”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests