EyeKon - Bun venit in Tartar [album 2013]

Linkuri catre melodiile voastre, albume free, productii, etc. Site-uri cu profil hip-hop

Moderators: dan, DiNO, NskY

User avatar
Asclepio
rapperu vostru preferat
Posts: 248
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Sun Dec 13, 2009 5:07 am

Re: EyeKon - Bun venit in Tartar [album 2013]

Post by Asclepio »

@koulipak: Eu nu am nimic cu Eyekon, in afara de faptul ca nu gust scrisul cu litere latine si grecesti amestecate, in sine un fapt complet irelevant. Comportamentul celor de la Haarp Cord/Cedry2k e lipsit de tact si toleranta: puteau sa ii zic ceea ce aveau de zis in scris sau cu alta ocazie sau la o cafea la o bere etc. Asta cu "daca mai canti asta vei avea probleme": astia ai cui mai sunt? Si nu cred ca e vorba de judecata de apoi.

Reactia lui Eyekon pare reactia unui om intimidat: ca era el nemultumit si evenimentul de lansare ar fi fost picatura care a umplut paharul, e posibil. Insa e vorba de credibilitate in contextul in care oamenii pe care i-a criticat l-au pus sa faca ceva impotriva libertatii artistice, libertatii de exprimare si - mai ales - continututului exprimat atat pe aceea piesa cat si pe album. Si el facut asta, mentionand ca el nu se bate, ci ca arma lui e cuvantul, apoi abandonand cuvantul si scotand piesa de pe youtube. Cu alte cuvinte, capituland artistic si intelectual in fata unei subtile, dar brutale si probabil realizabile ameninatri.

Ca nu vrea sa faca cariera pe spatele artistilor stabiliti "in industrie" e bine si corect. Insa nu poti sa pretinzi, asta la nivel de perceptie si nu la nivelul motivatiei artistice, ca cel putin o parte din interes si eventual de succes este trezita cand tu faci o piesa opusa unui curent actual cu exponenti "din industrie". Asta tine de natura dialectica a vietii sociale si de faptul ca fiecare din noi ractioneza diferit la ideeile percepute.

Poate sunt unii pe care il cred pe Eyekon ca e smardoi deoarece el canta despre "Macel"... nu trebuie sa discutam despre categoria asta de ascultatori.

Insa daca Eyekon i-ar reduce pe cei care-i contesteaza credibilitatea, fie si pe forumul care e bascalie/trolling total si spus intr-o maniera umoristica, ca intelegandu-l strict la propriu, atunci as zice ca si asta s-ar putea intelege ca manevra de eschivare in fata unei alte discutii mai serioase.

Eu imi doresc pentru Eyekon - pe mine nu ma afecteaza in nici un fel - pe viitor multa samatate, forta de munca si sa se simta mai putin constrans de parerile criticilor/amenintatorilor. Maine poimaine o sa dea un interviu zicand ar fi avut o idee de piesa, insa s-a gandit ca daca o publica, l-ar fi sunat Fuego sa-si exprime nemultumirea, si atunci a trecut peste ...
Nu un bou mitologic, ci un legendar zebu....

User avatar
darius
adevarat sa mor de nu
Posts: 318
Joined: Thu Sep 19, 2013 2:38 pm

Re: EyeKon - Bun venit in Tartar [album 2013]

Post by darius »

cum ar fi să vină o brigadă de masoni,toţi grad 33,la lansarea haarp cord să le ceară să nu cânte piesa x că se simt atacaţi,că le strică imaginea şi de-astea.
comparaţia e exagerată,ştiu,dar gestul celor de la haarp cord,sau mă rog,gestul lui sişu de a-l ameninţa aşa mai voalat pentru un simplu diss e jalnic.
Boka wrote:recunoaste,ba,bulangiule,ca esti bulangiu.
ce bulangiu...

calugaru
fratele meu tu esti baiat
Posts: 196
Joined: Thu Aug 05, 2010 3:21 am

Re: EyeKon - Bun venit in Tartar [album 2013]

Post by calugaru »

Eu nu-mi imaginez colindatori la un concert Cheloo. Voi? Se mai intreaba lumea de ce e inca acolo, sus.... Rapper-ul are atitudine. A nu se intelege gresit, imi place EyeKon, dar... congruenta?

koulipak
fratele meu tu esti baiat
Posts: 126
Joined: Wed Apr 07, 2010 5:20 pm

Re: EyeKon - Bun venit in Tartar [album 2013]

Post by koulipak »

cheloo traieste din muzica, eyekon nu. si nu stiu cu ce se ocupa astia care spun ca trebuia sa aiba alta atitudine( si eventual atitudinea de care vb ei = sa riposteze eventual fizic, eventual sa cante piesa nu odata ci de 10 ori... sau alte "sfaturi" d-astea de smecherie) si care e lumea "reala" pt ei, dar pt eyekon si pt altii care fac rap ocazional si au un servici intr-o companie, au un business personal sau etc, probabil ati pastra credibilitatea inseamna sa nu apari cu ochii umflati la birou luni dimineata, om la 30 de ani care eventual ocupi si o functie cu responsabilitati serioase. da-n fine, fiecare cu viziunea lui. daca o ardea ca mafia si se intampla faza cu haarp, da, era clar. dar nu stiu unde l-ati auzi pe eyekon cantand despre ce bataus e el si cum lupta cu sistemul spre ex, iar in realitate el sa ia capace de la toti pe strada si sa lucreze la stat. el canta despre raperi slabi, despre oameni care incearca sa explice totul prin religie, despre oameni care nu sunt informati in anumite domenii dar iti dau cu parerea, etc. daca stai sa analizezi obiectiv, el e un raper cu foarte mult skill, ca om incearca sa explice totul prin stiinta si este si este si f informat. ce nu e credibil in ce face?

calugaru
fratele meu tu esti baiat
Posts: 196
Joined: Thu Aug 05, 2010 3:21 am

Re: EyeKon - Bun venit in Tartar [album 2013]

Post by calugaru »

N-am zis eu ca e un om slab EyeKon sau ca ar fi posibilitatea ca el sa isi ia capace pe strada. Am zis ca nu imi pare congruent. Stii cum e, scriitorii trebuie sa isi aleaga atent cuvintele. Shotokan, macel... nu se potrivesc cuiva care se fereste de shotokan si de macel. Nimic personal, e doar o parere... Din curiozitate, tu ce fel de rapper consideri ca esti?

koulipak
fratele meu tu esti baiat
Posts: 126
Joined: Wed Apr 07, 2010 5:20 pm

Re: EyeKon - Bun venit in Tartar [album 2013]

Post by koulipak »

eyekon ca mc ii bate pe multi. daca iei f multi mc-ii apreciati de la noi si ii pui cu el pe beat, ii macelareste, ii dezmembreaza. are rost sa iti explic cu ce sens am folosit bate si macelaresti? nu cred... cat despre intrebarea ta sunt ascultator de luni pana duminica si mc de weekend. si nici macar in fiecare weekend, doar in alea in care vremea sa imi permite sa ma duc la pescuit sau la fotbal. dar chiar si asa, si eu iti bat multi mcii cu norma intreaga indiferent ca beatul pe care ne luptam il aleg ei sau eu.

calugaru
fratele meu tu esti baiat
Posts: 196
Joined: Thu Aug 05, 2010 3:21 am

Re: EyeKon - Bun venit in Tartar [album 2013]

Post by calugaru »

E posibil sa fi inteles eu gresit. Succes in continuare!

User avatar
Asclepio
rapperu vostru preferat
Posts: 248
Joined: Sun Dec 13, 2009 5:07 am

Re: EyeKon - Bun venit in Tartar [album 2013]

Post by Asclepio »

Parerea mea, fara ambitii dogmatice:
1. Nu e vorba ca Eyekon nu e Justin Bieber sau Cheloo si ca trebuie sa manance o paine si de aceea are nevoie sa nu se vada la munca ca s-a caftit pe strazi noptile pe langa Elepahnt Pub cu Brad Pitt si Moartea din Carpati. E vorba ca odata ce te-a pus cineva la colt - pentru mine asta s-a intamplat la lansare -, nu se mai uita lumea la tine cand imbraci orice continut in forma ego-rapului. Mie asta mi se pare una din metehnele hip-hop-ului: in cazul asta, artistul nu e simplu interpret, e mai mult: e textier, e producator, dar este si garant al realitatii/relevantei textelor interpretate. Si cand artsitul canta despre macel pe flow si beat si vin "baietii" si zic ceva si el indeplineste conform "recomandarii", comportamentul lui are un efect iconoclastic/eyekon-o-clastic : adica sparge imaginea autenticitatii pentru mc-ul declarat capabil de macel. E vorba si de o apropiere temporala a evenimentelor care intaresc efectul discrepantei.
2. Lipsa de autenticitate ii lispeste munca cat si pe el insusi de credibilitate.
3. Aici nu e vorba de continutul pieselor sau de skill-ul lui ca rapper, ci de contrastul intre Eyekon care se vrea pe piesa si actiunea Rapperului Eyekon din "realitate", la concertul de lansare. Eu personal apreciez arta cu trimitere la antichitatea greaca sau romana. Si eu sunt un fan al gandirii crtice, dar si referitor la ideologia scientismului. Eyekon nu mi-a lasat impresia sa ignore teme metafizice. In fine, asta nu are legatura cu discutia de mai sus.
4. E derizoriu sa discutam de lumea "reala" aici: fiecare e cu treaba lui, cu totii avem vietile noastre, nu e nevoie sa atribui unei pareri contradictorii tie izul exotismului sau lipsei de probleme materiale...
Nu un bou mitologic, ci un legendar zebu....

Ionuţ
#pacifist#
Posts: 2543
Joined: Fri Jun 29, 2007 7:08 pm
Location: Tot acolo...

Re: EyeKon - Bun venit in Tartar [album 2013]

Post by Ionuţ »

Loviti-ma si pe mine cu melodia aia controversata pentru haarpcordisti, va rog!
degeaba mananci spanac de un briceag ai nevoie

ciuschi
dimineata verific forumu
Posts: 621
Joined: Fri Sep 24, 2010 8:34 pm

Re: EyeKon - Bun venit in Tartar [album 2013]

Post by ciuschi »

Vallejo wrote:mai bine asc manele decat alta muzica romaneasca. pe bune


Ionuţ
#pacifist#
Posts: 2543
Joined: Fri Jun 29, 2007 7:08 pm
Location: Tot acolo...

Re: EyeKon - Bun venit in Tartar [album 2013]

Post by Ionuţ »

:bow:
degeaba mananci spanac de un briceag ai nevoie

User avatar
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul
Posts: 7759
Joined: Thu Mar 10, 2005 8:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: EyeKon - Bun venit in Tartar [album 2013]

Post by CreativeEgo »

Eu mă tot abțin de-atunci să comentez situația cu Haarp. M-a întristat rău. Nu pentru că mă așteptam să o ardă smardoi cu dragonii lacomi, ci pentru că atunci când a dat jos piesa de pe YT s-a căcat tocmai pe ăia câțiva care-i apreciam mesajul, și a dat satisfacție haarpiștilor. Vorba aia: „Tot ce ai mai de preț/Dreptul de a fi onest” - ăla s-a dus pulii de suflet.
oamenii dinozauri care inca asculta hepatita aia de rap care te adoarme

ftw
un domn / doamna
Posts: 83
Joined: Mon Apr 11, 2011 2:42 pm

Re: EyeKon - Bun venit in Tartar [album 2013]

Post by ftw »

piesa lui Eyekon e la cu totul si cu totul alt nivel decat ultimul album Haarp Cord. as intra in pamant de rusine daca m-ar vedea cineva ascultand Ziua 1.

Boka
"TaTy"
Posts: 7247
Joined: Tue Feb 26, 2008 2:49 pm
Location: Craiova/Tg-Jiu
Contact:

Re: EyeKon - Bun venit in Tartar [album 2013]

Post by Boka »

credibilitate?=)))) mama,ce departe suntem...ok.
Van damme,ala cu 876665 de filme de smardoiala si-a luat morti pe paine in ferentexas.
Ice Cube,imaginea gangsta rapului www,America's Nightmaire,the Don Mega,etc,s-a rugat de un cioroi vreo 3 luni sa ii dea ala lantu confiscat inapoi.Asta e umilinta d-aia nasoala in lumea lor.
mai vreti exemple,sau ne trezim si noi la realitate,si facem diferenta intre niste lucruri elementare?
Sa nu mai spun ca asta cu repu nu e principala ocupatie,nici nu stiu daca e una din cele secundare sau tertiare,e doar un hobby practicat mai rar,nu traieste din el sa tina cont de "street credibility",in schimb ii poate afecta jobul(ala adevarat,din lumea reala,cu care faci bani,stiti?) o smardoiala d-asta care s-ar putea lasa cu urmari.
Image

calugaru
fratele meu tu esti baiat
Posts: 196
Joined: Thu Aug 05, 2010 3:21 am

Re: EyeKon - Bun venit in Tartar [album 2013]

Post by calugaru »

Din curiozitate, daca intrebarea nu e prea personala, ce job are?

Post Reply

Return to “Promovare/Download”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests