SuneteSubSol.ro revine online...

Linkuri catre melodiile voastre, albume free, productii, etc. Site-uri cu profil hip-hop

Moderators: dan, DiNO, NskY


RapX
sub.solist
Posts: 1822
Joined: Sat Feb 05, 2005 11:17 pm
Location: Iasi
Contact:

Re: SuneteSubSol.ro revine online...

Post by RapX »

Image
Image
Image

+ Alte 100 titluri acum pe http://sunetesubsol.ro/store

RapX
sub.solist
Posts: 1822
Joined: Sat Feb 05, 2005 11:17 pm
Location: Iasi
Contact:

Re: SuneteSubSol.ro revine online...

Post by RapX »

Image

De ce nu stiu romanii sa asculte muzica?

Aparent acest subiect pare neinteresat si chiar lipsit de logica pentru ca, din pacate, majoritatea romanilor au o parere prea buna despre ei cand vine vorba de muzica.
In primul rand multi romani nu stiu ce e aia muzica, nu stiu sa diferentieze stilurile muzicale sau sa vada diferentele dintre melodii.
In al doilea rand romanul de rand nu stie sa asculte muzica pentru ca nu intelege artistii. Majoritatea n-au absolut nici o idee despre ce canta artistul pe care il asculta. Multi cand asculta muzica intra aproape instantaneu intr-o stare de senilitate psihica, toate simturile li se diminueaza si chiar si reflexele au un timp de reactie mai lung decat de obicei.
In al treilea rand ascultatorul roman nu stie sa cuantifice muzica pe care o asculta si de multe ori ajunge sa asculte mizerii. Pentru a ma face inteles o sa prezint situatia in alt registru: imaginati-va un om care are un bol plin cu salata si unul cu friptura; mananca din salata pana ii vine rau iar apoi mananca friptura, la fel, pana nu mai poate si nu se alege cu nimic folositor din acest consum ba dimpotriva, ii dauneaza. Varianta de mijloc ar fi sa consume salata concomitent cu friptura si astfel ar consuma ceva sanatos si totodata hranitor. Cam asa e si cu muzica, multi epuizeaza ( sau cel putin asa cred ei ) un gen muzical sau cativa artisti ascultandu-i obsesiv iar apoi din lipsa de alternative asculta mizerii.

Citeste mai mult...

RapX
sub.solist
Posts: 1822
Joined: Sat Feb 05, 2005 11:17 pm
Location: Iasi
Contact:

Re: SuneteSubSol.ro revine online...

Post by RapX »

Image

Interviu Rappy realizat de vizitatorii SSS!

Interviul de mai jos este primul pe care l-am realizat impreuna cu vizitatorii SSS. Rappy ne dezvaluie despre cum a invatat sa produca, despre colaborarile sale din Statele Unite dar si proiectele ce urmeaza sa apara.

Megiddo: Cum ai invatat sa produci instrumentale, singur sau te-a indrumat cineva?

Rappy: Am inceput sa fac beaturi pe la 11-12 ani, practic am fost nevoit, urma sa am niste concerte si nu aveam beaturi, nu aveam nici internet, deci multumesc pe aceasta cale programului HIP HOP EJAY, mi-a fost de folos la vremea respectiva. O mare influenta de-a lungul timpului la capitolul instrumentale a avut-o Gabriel Baruta din Hotel FM. Cu el am colaborat la primul album si urmeaza al doilea, incet si sigur. O alta persoana de la care am mai prins Reason si Cubase a fost Alex Ardelean, iar la partea de rap au ramas aceleasi doua persoane pentru mine: Alin Halmagean aka Ice-Fid si Goerge Monenciu aka Mc Stress, ei m-au sprijinit de mic. Un rol destul de important l-a avut familia, tata e chitarist, a umblat cu chitara prin multe locuri, am avut ocazia de mic sa ascult muzica buna. Totul a inceput oricum cu Michael Jackson sa zicem, pentru ca pe vremea cand eram copil participam la fiecare concurs de dans posibil.

Garks: Care este top-ul 5 al emcee-ilor preferati?

Rappy: 1. Nas
2. Eminem
3. 2Pac
4. Notorius B.I.G.
5. Aici includ mai multi: Method Man, Yelawolf, Kendrick Lamar, Mac Lucci, Kurupt

Citeste restul interviului...

RapX
sub.solist
Posts: 1822
Joined: Sat Feb 05, 2005 11:17 pm
Location: Iasi
Contact:

Re: SuneteSubSol.ro revine online...

Post by RapX »

Image

Guess Who este noul Puya?

Imediat dupa ce Puya a lansat melodia “Undeva in Balcani” o mare parte din publicul rap din acea perioada s-a simtit ofensat de felul in care Puya a dat cartierele si baietii rai pe autotune si texte “fast-food”. Acelasi lucru doar in alta maniera s-a intamplat imediat ce Guess Who a lansat clipurile pieselor “Oriunde te duci” si “Stiu deja“. De ce? Nu poti avea niciodata un raspuns clar cu un public romanesc atat de imprevizibil dar unele aspecte sunt evidente si m-am gandit sa vi le impartasesc si voua.

Probabil ca dupa lansarea piesei “Undeva in Balcani” fanii lui Puya de pana atunci au ramas dezorientati si stupefiati ca idolul lor i-a dezamagit si “s-a tras pe cur” (asa cum afirma unii). Ei bine atunci mi s-a parut si mie cumva ciudat ca Puya “golanul” a devenit dintr-odata “soft” dar daca as sta acum sa analizez, o schimbare era oarecum de asteptat de la un artist ca el tinand cont ca muzica pe care o facea nu mai era ceruta de public.

Citeste restul postarii pe Sunete Sub.Sol!

RapX
sub.solist
Posts: 1822
Joined: Sat Feb 05, 2005 11:17 pm
Location: Iasi
Contact:

Re: SuneteSubSol.ro revine online...

Post by RapX »

Image

Pirateria a fost si inca este factorul decisiv in transformarea industriei muzicale la nivel mondial. Cei care au tinut pasul si s-au adaptat au avut de castigat sau macar nu au disparut precum multi au facut-o. Indiferent ca tu canti “eu cu tine, tu cu mine, hai sa ne simtim bine” sau despre cat de grea e viata in cartiere, daca vrei sa te mentii la tv si radio in zilele noastre trebuie sa faci cel putin cateva sacrificii dar care dar care de cele mai multe ori se transforma in compromisuri.

Pirateria a luat amploare odata cu raspandirea internetului. Setea de informatie a oamenilor a crescut odata cu evolutia societatii insa aceasta sete este o arma cu doua taisuri, pe o parte este bine ca suntem la cateva clickuri distanta de orice informatie dar pe de alta parte aceasta usurinta cu care poti gasi sau accesa o informatie o devalorizeaza semnificativ.

Citeste restul articolului pe Sunete Sub.Sol.

User avatar
Dismas1
tanar
Posts: 16
Joined: Thu Jun 09, 2011 10:56 pm
Location: Bacau
Contact:

Re: SuneteSubSol.ro revine online...

Post by Dismas1 »

Guess Who este mason?

Ante scriptum: Mai intai vizionati clipurile apoi cititi articolul.
Azi noapte pe youtube am vazut un videoclip cu un titlu interesant “Industria Muzicala Romaneasca Expusa” si am intrat din curiozitate pentru ca eu sunt un “fan” al ezoterismului si chestiilor de genul. Am crezut ca este ceva interesant si macar cu un strop de logica dar defapt era doar un clip facut de un baiat unde gasea in orice cadru al clipurilor noi scoase de GW ceva conspirational.

Citeste restul articolului pe http://sunetesubsol.ro/blog/guess-who-este-mason.html

RapX
sub.solist
Posts: 1822
Joined: Sat Feb 05, 2005 11:17 pm
Location: Iasi
Contact:

Re: SuneteSubSol.ro revine online...

Post by RapX »

Image

Asteptat de publicul autohton de hip hop, initial ca un mixtape care avea menirea de a “prevesti” muzica pentru roboti sau colaborarea artistului cu Silent Strike intr-o fuziune a doua genuri muzicale, hip hop si muzica electronica, I.T.P. - “Inspectia Tehnica Periodica”, primul album solo a lui Deliric 1 lansat la finele lunii anterioare a depasit cu mult/de mult statulul unui simplu mixtape dupa cum bine anunta artistul insusi intr-o serie de interviuri acordate siteurilor specializate in domeniu inainte de lansarea “monstrului solzos, devorator de shaorma si inhalator de cox” cum a fost numit de catre colegul de trupa al lui Deliric 1 si anume, de catre DOC.

Deliric 1 este un nume consacrat al hiphopului autohton, pentru muzica a inceput din copilarie, facand parte dintr-o trupa cu cei mai buni prieteni, mai apoi Trilogia alaturi de DOC si Nwanda, trupa care isi va schimba numele in E.L.I.T.A. (Enunt Literalmente Imperceptibil Tehnicienilor Antimetafora) odata cu cooptarea in trupa a lui ll-Zece. Acesta alaturi de DOC si-au unit fortele alaturi de VD si DJ Paul, membrii Armada, formand trupa C.T.C. (Controlul Tehnic de Calitate) si punand bazele primului label independent de hip hop – Facem Records.

Citeste toata recenzia pe SSS!

RapX
sub.solist
Posts: 1822
Joined: Sat Feb 05, 2005 11:17 pm
Location: Iasi
Contact:

Re: SuneteSubSol.ro revine online...

Post by RapX »

Image

+ multe alte titluri pe http://sunetesubsol.ro/store/

RapX
sub.solist
Posts: 1822
Joined: Sat Feb 05, 2005 11:17 pm
Location: Iasi
Contact:

Re: SuneteSubSol.ro revine online...

Post by RapX »

Image

+ alte titluri pe http://sunetesubsol.ro/store

User avatar
Dismas1
tanar
Posts: 16
Joined: Thu Jun 09, 2011 10:56 pm
Location: Bacau
Contact:

Re: SuneteSubSol.ro revine online...

Post by Dismas1 »

http://sunetesubsol.ro/jay-z-kanye-west ... remix.html

Trio-ul spaniol sunt pe treaba cu un remix frumos la o piesa care va deveni clasica.


User avatar
Dismas1
tanar
Posts: 16
Joined: Thu Jun 09, 2011 10:56 pm
Location: Bacau
Contact:

Re: SuneteSubSol.ro revine online...

Post by Dismas1 »

Image


De ce nu are voie DOC la radio?

Ieri 29.08.2011 piesa “Alarma” interpretata de unul din veteranii rapului underground si anume DOC, s-a auzit pentru prima oara la un radio national, Pro FM ea devenind chiar imnul matinalului de la respectivul post de radio (din cate am inteles). Este o melodie care recunosc ca mi se pare light si destul de usor de digerat pentru multime, este o melodie pe care s-o asculti cand esti in graba sau cand nu ai atentia indreptata doar spre melodie in sensul ca mai prinzi cate o poanta pe care s-o intelegi din 20 in 20 de secunde in schimb DOC pastreaza acelasi umor si sarcasm fin ce romanului de rand ii este cam greu sa-l inteleaga. Imi pare rau ca n-am ascultat melodia in direct pentru ca sunt sigur ca m-ar fi surprins placut.

Citeste restul articolul pe Sunete Sub.Sol http://sunetesubsol.ro/de-ce-nu-are-voi ... radio.html

RapX
sub.solist
Posts: 1822
Joined: Sat Feb 05, 2005 11:17 pm
Location: Iasi
Contact:

Re: SuneteSubSol.ro revine online...

Post by RapX »

Image

+ multe alte titluri pe http://sunetesubsol.ro/store/

RapX
sub.solist
Posts: 1822
Joined: Sat Feb 05, 2005 11:17 pm
Location: Iasi
Contact:

Re: SuneteSubSol.ro revine online...

Post by RapX »

Image

+ multe alte titluri pe http://sunetesubsol.ro/store

Post Reply

Return to “Promovare/Download”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests