Dream Reflections | Satisfy Your Multimedian Lusts

Rock, reggae, r'n'b si orice alt gen muzical despre care simtiti nevoia sa discutati ... pe masura ce discutiile se vor segrega probabil vor aparea noi subforumuri

Moderator: .etalosed

Post Reply
User avatar
sunrah
.
Posts: 5371
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Mon Jan 31, 2005 11:26 pm
Location: a satellite, bitch!

Dream Reflections | Satisfy Your Multimedian Lusts

Post by sunrah »

Va veti mira de ce acest titlu si concordanta existenta intre tema in sine si acesta.
Cam grav, de putine ori imi amintesc exact ceea ce visez. Legat de muzica, niciodata n-am visat ceva cu continut Hip Hop, din cauza caruia imi si pierd majoritatea legaturilor pe care le detin cu anumite persoane, bine ca se formeaza altele mai stabile. O singura data imi amintesc ca-l visasem pe Planet Asia ca venise de ziua mea sa-mi cante, oricum adevaratul sens al visului tot timpul pare a fi distorsionat in momentul cand ma trezesc, sper sa se intample asta datorita basului, fiindca atat cand dorm, sunt acasa, la lucru, peste tot cu ea-n spinare, mi-este imposibil fara! In trecut visul mi-era acompaniat doar de muzica ambientala, chill-out, downtempo, trip-hop, acid jazz, (...), ma vedeam dansand in jurul focului spre exemplu, cele mai dulci, realizabile si complexe visuri. Nu am batut atat campii de nebuna, ci din simplul motiv ca asa m-am apucat sa ascult aceste genuri + o doza de influenta din partea tatalui meu, care-o arde cu Ultravox, Kraftwerk si alte dubiosenii. Thats the introduction & story related.

Fiindca muzica nu inseamna doar Hip Hop precum am mai spus-o de nenumarate ori, nu pot fi purista, e mult prea periculos modul in care se contopesc sunetele intre ele, facand un intreg care te unge, te relaxeaza, te topeste de multe ori! De fiecare data cand ascult ma desprind, ma rup pur si simplu de tot si ma asez mult mai bine acolo unde-mi este locul, loc pe care fara aceastea nu-l gasesc niciunde! Un alt rol semnificativ, poate chiar definitiv pe care-l reprezinta pentru mine aceste genuri, ar fi ca ma ajuta sa-mi explorez mult mai bine spatiul intern, indiferent de starea acestuia, sa simt mult mai bine intensitatea vibratiilor, prin sunet, prin propria perceptie. Cu ajutorul Hip Hop'ului n-am cum sa-mi descopar propriul univers, asta e grandioasa diferenta, de aceea tind sa cred ca tot mai multa lume asculta si va asculta, sa simta ceea ce poate face aceasta arta pura, care iti extinde considerabil capacitatea viziunii asupra realului, chiar de tu simti cu totul altfel, simti defapt o halucinatie auditiva care iti structureaza alte expeditii, alte tripuri!

Imi pare rau ca majoritatea persoanelor cu care discut despre toate aceste genuri, par a fi contra, par a nu le suporta. Ce sa spun, fiecare avem propriul nucleu, propria chimie, dar m-ar bucura sa existe mai multe persoane cu care se poate intretine o conversatie despre toate acestea. Nu pot spune ca m-am saturat de Hip Hop, dar am nevoie de putina diversitate, iar aceasta cred ca este cea mai frumoasa metoda de-a o pune in practica. Am avut ocazia de a cunoaste persoane care asculta de ceva timp, fiind chiar implicati in tot ansamblul asta, am ramas placut surprinsa de caracterul si atitudinea lor, ating acest punct, deoarece observ ca destui se plang de acest gen de oameni. Evident, sunt si exceptii, dar mi se pare stupid sa judeci omul in fuctie de ceea ce prefera in materie de muzica, de felul in care isi petrece timpul liber frecventand tot feluri de cluburi, ori ca e vorba de-un ascultator, ori de un artist. Aici pe forum spre exemplu, stilul acesta de muzica este asociat cu acest caracter: ingamfat, gatit pana-n talpa, laudaros, dubios s.a.m.d., ceea ce as vrea sa fie o gluma, dar din pacate nu este! Cred ca persoanele acestea, care se afla in aria asta, sunt dimpotriva, exact opusul, fiind mult mai calculate, controlate si nu in ultimul rand mai high-minded. Acum vreau sa fiu scuzata pentru faptul ca am generalizat, dar vorbesc din punctul meu de vedere, din ceea ce constientizez singura pe zi ce trece, nu din auzite, plictiseli sau mai stiu eu ce alte motive. Mi-ar placea sa dispara toate aceste discutii si sa savuram mai mult muzica si tot ce ne ofera ea.

Multor sufletele de aici le-ar prinde bine sa mai lase undergroundul, (macar putin), pentru a asculta un vibe mai pozitiv, chiar cred ca e timpul sa ne mai delectam cu altceva, cum spune Large Pro' I don't wanna ill, I just wanna chill ... Do you wonder what I'm dropping?

As plasa cateva nume, poate cei interesati vor cauta, sau sunt dispusi sa discute about:

Air, Asian Dub Foundation, Zero 7, Boozoo Bajou, Chill Out In Paris, Massive Attack, Morcheeba, Dzihan & Kamien, Moby, Jazzanova, Saint Germain, Sofa Surfers, Mandalay, Moloko, Claude Challe, Thievery Corporation, Salt Thank, Boards Of Canada, Kruder & Dorfmeister, Rue Du Soleil, Twilight Circus Dub Sound System, Sixtoo, Funky Porcini, Global Underground Afterhours, Levitation, Peace Orchestra, The Cinematic Orchestra, Laika, Groove Armada, De-Phazz, Kinobe, Tom Tyler, Lamb, Radiohead, Mixmaster Morris, LemonJelly, Tera Nova si lista continuaaa, Its a never ending Saga (Dream)...
you just never know when you're living in a golden age.

User avatar
Blu
trendi fensi cul
Posts: 1626
Joined: Tue Dec 21, 2004 11:32 am
Location: Constanta

Post by Blu »

Din lipsa de timp,poate si interes,avand alte lucruri mai importante de facut, in ultima perioada am cam lasat muzica la o parte in sensul ca nu am mai cautat/luat ceea ce a aparut de curand sau nu , am ramas cu ce am in calculator sau pe cd`uri de vreo 4 luni asa aproximativ.
De underground si de hip-hop in general nu pot sa spun ca "m-am lasat" dar muzica pe care o ascult per-total ca sa spun asa intr-o zi e frt diversificata.
Daca inainte cand prindeam un album il tocam 2 saptamani,acum intr-o azi pot sa ascult 2 piese Killarmy , 4 non phixion , 5 Alicia Keys ... am dat un exemplu neconcludent , am insirat asa 3 artisti care mi-au venit mie in minte acum.
Din ce ai insirat tu acolo Riccarda,am ascultat si ascult frecvent ptr ca imi plac : Asian Dub Foundation,Mandalay,Thievey Corporation,Groove Armada si mai putin frecvent adica am doar cate 2 3 piese de la fiecare : Moby (mi-au atras atentia doar cateva piese , in rest nu-mi place persoana lui) , Massive Attack la fel ,Morcheeba...
Oricum eu raman fana Mandalay , ma linistesc piesele in orice moment,cand vreau sa adorm si stiu ca ma framanta ceva si nu pot adormi , Mandalay am pe fundal .
Cand o sa am timp si rabdarea necesara sa ma documentez si sa ascult mai mult , o sa imi dau cu parerea mai "adanc" , momentan sunt mediocra la capitolul asta :)
esti penal

ky3a
fratele meu tu esti baiat
Posts: 191
Joined: Fri Jan 14, 2005 1:47 am

Post by ky3a »

's curios, testati si astea:
http://camomille.genshimedia.com/088.htm
http://arhiva7.xro.us/netlabel/releases/arh008.htm

si pentu cei care sapa dupa "experiente" noi, exista multa muzica interesanta si gratuita pe net. s-ar putea sa va placa chestii de aici:
http://www.scene.org/dir.php?dir=%2Fmus ... tokyodawn/
http://www.scene.org/dir.php?dir=%2Fmus ... 2Fmiasmah/
sapati si mai departe.

User avatar
Bazooka Joe
trendy guy
Posts: 3920
Joined: Mon Dec 13, 2004 11:44 am
Location: bucuresti

Post by Bazooka Joe »

un Biohazard prinde bine cand vrei sa te linistesti :D
muie copos

User avatar
R
un domn / doamna
Posts: 80
Joined: Sat Dec 17, 2005 12:07 pm
Location: Fotografie
Contact:

Post by R »

Diversitatea hrana sufletului :)

Io ma topesc dupa Drum n Base , Dj Hype ie bine rau , Photek , Tayo Kiss , Dj Derick si moolti , moolti ..

Opus stau Louis Armtrong , Ella Fitzgerald & other .. ce ma futea tata la cap ca asculta tampitule , asculta :) si pana la urma am ascultat neimpins de la spate .. .. also luv jazz and soul

Flying Steps , Muzic Intructor , SouthSide Rokers , Bomfunk Mc's suna iarasi bine rau pentru mine ... Electorica ce totusi iese un pic din norma chiar daca's formatii stiute de mai toti ...

nu cred ca am vreo concluzie la toate astea .. ascult ce'i place timpanului in functie de starea personala si bineinteles de companie ..
Dizzy Moods

User avatar
Rey
dimineata verific forumu
Posts: 704
Joined: Tue Jan 04, 2005 6:07 pm
Location: Straight Outta Ambrozie

Post by Rey »

DEVIN THE DUDE

iLL:WiLL
jazzhopsoul
Posts: 3394
Joined: Fri Aug 26, 2005 12:03 am
Location: 'stanta
Contact:

Post by iLL:WiLL »

Mai am zile cand ma "indepartez" de hiphop si apelez la...

Mary J, Faith Evans, Alicia(mai des), Santana, Basement Jaxx, Groove Armada, Fatboy Slim...

PS: care stie cum se cheama melodia aia din reclama de la Orange aia cu fetita care'i scrie lu' mos craciun...
Image

User avatar
umma
un domn / doamna
Posts: 64
Joined: Sun Jan 09, 2005 2:25 pm
Location: Campia Libertatii
Contact:

Post by umma »

SickD wrote: PS: care stie cum se cheama melodia aia din reclama de la Orange aia cu fetita care'i scrie lu' mos craciun...
Carpenters - Close to you

cat despre genurile de muzica expuse de Sun|Rah eu m-am cam ferit ceva timp de unele, pentru ca de fiecare data cand mai incercam sa ascult ceva ambiental, chill ,etc, ma apuca o stare de agitatie, ca dupa 2 cani de cafea fff tare..poate pentru ca nu 'stiam sa ascult muzica', cum mi-a zis cineva :roll: cert e ca am zis ca as putea macar sa incerc sa ascult mai bine..si am gasit unele melodii care mi-au placut si care m-au facut sa ascult mai mult de la artistul respectiv, sa caut mai multe, sa ma informez.
"So it's either change or be changed. Break the chains! Don't be slaves!!!"
http://nenishor.deviantart.com/

User avatar
sunrah
.
Posts: 5371
Joined: Mon Jan 31, 2005 11:26 pm
Location: a satellite, bitch!

Post by sunrah »

Lost Idol - Dough Beats Mix, July 2005
(save link target as)

01. The Enjoyment Of Stereo (intro)
02. LJ Kruzer - Twinkula (Uncharted Audio)
---. Brian Wilson - Wind Chimes (Nonesuch)
03. Boards Of Canada - Aquarius (Warp)
---. Willie Williams - Armegideon Time (Soul Jazz)
---. Blu Rum 13 - On Course [acapella] (Jazz Fudge)
04. S.A.Q. - Do You Love Me Too [Break Reform Remix] (Further Out)
---. Pink Floyd - Breathe (Harvest)
05. Prefuse 73 - Hideyaface [instrumental] (Warp)
06. Mr Beasley - Last Night? (Larkin Out)
07. La Funk Mob - Ravers Suck Our Sound (Mo Wax)
---. T-Love - Witch-Bitch [acapella] (Ninja Tune)
---. Groove Armada - Fireside Favourite (Tummy Touch)
08. Streamer - Gambia (Pork)
09. Spiritual South - Stars [Qaf Breach Remix] (Afro Art)
10. Beck - E-Pro [Homelife Remix] (Interscope)
11. Fourtet - High Fives (Domino)
12. Blendcrafters - Melody Remix (Pias)
13. Sebastien Tellier - La Ritournelle (Source)
14. Lost Idol - A Break For Rain (Cookshop)
15. Jugoe - Collienation (Bastard Jazz)
16. Mr Candu - Electronic Age (Cookshop)
---. Public Enemy - Don't Believe The Hype (Def Jam)
17. Willis - Word Up (Polygram)
18. Butch Cassidy Soundsystem - Rockers Galore (Soma)
19. Jonathan Krisp - Tangible Gain (Cookshop)
20. King Tubby - Bag A Wire Dub (Blood & Fire)
21. Jeff Leopard - 'Til Next (Sparticus Stargazer)
22. Digital Midgets - Vunderbar (Cookshop)
23. Lemon Jelly - Rolled Oats (Lemon Jelly)
24. Barry Gray Orchestra - Joe 90 (PRT)
you just never know when you're living in a golden age.

User avatar
Rohna
tanar
Posts: 46
Joined: Thu Apr 28, 2005 12:05 pm
Location: Temeshvar

Post by Rohna »

mda... imi pare rau ... dar se pare ca nu m-am uitat prea bine ... oricum, nu a fost cu intentie rea ... :wink:
you can't buy me with a coffee...

happyBABE
Sunshine
Posts: 236
Joined: Wed Jan 05, 2005 7:36 pm
Contact:

Post by happyBABE »

Mie imi place foarte mult genul acesta de muzica pentru ca imi da o stare de bine,iar dak sth sa il intzelegi mesajul e mult mai profund decat o mie de cuvinte.....E genul de muzica care "nu se asculta ,se simte",iar cei care se feresc de ea,o fac pentru ca in mare masura nu ii intzeleg mesajul.
there is a mad girl in town

Post Reply

Return to “Alte genuri muzicale”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests