Tudor Gheorghe

Rock, reggae, r'n'b si orice alt gen muzical despre care simtiti nevoia sa discutati ... pe masura ce discutiile se vor segrega probabil vor aparea noi subforumuri

Moderator: .etalosed

Ce parere aveti despre Tudor Gheorghe ?

Un artist complet si un patriot desavarsit
22
49%
Imi place cum canta
16
36%
Canta asa si-asa
0
No votes
Nu-mi place
1
2%
Nu stiu / Nu ascult
6
13%
 
Total votes: 45

Mallone
Niciodata un nimeni
Posts: 7241
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Thu Jul 07, 2005 2:20 am
Location: Cartieru' nebuniei si al noptilor albe

Tudor Gheorghe

Post by Mallone »

Image

Tudor Gheorghe, este un actor şi cântăreţ român, născut la 1 august 1945, în comuna Podari, judeţul Dolj, dintr-o familie de ţărani. Copilaria, dar mai ales adolescenţa, i-au fost dificile. Tatăl, cântareţ la biserică, a fost arestat şi deţinut politic la Aiud. În perioada comunistă, Tudor Gheorghe a întâmpinat foarte multe oprelişti din partea regimului comunist, fiindu-i interzis să concerteze un deceniu, până la Revoluţia română din 1989. Artistului i-au fost cenzurate spectacolele, iar în anul 1979, i-a fost interzis să concerteze imediat după premiera spectacolului “Pe-un franc poet”. După revoluţie Tudor Gheorghe a revenit în forţă.

Studii

A urmat Liceul Nicolae Balcescu (astăzi Colegiul Carol I) din Craiova, apoi a urmat cursurile Institutului de Teatru din Bucureşti, clasa de actorie, absolvind în 1966.

Cariera artistică

În 1966 a fost angajat la Teatrul Naţional din Craiova, devenind, la 21 de ani, unul dintre cei mai tineri actori din ţară. După rolurile jucate în studenţie, a debutat pe scena Naţionalului craiovean în rolul Paznicul tânăr din „Cocoşul negru”, de Victor Eftimiu. Până la adevărata afirmare, ce a urmat peste câţiva ani, a continuat să joace roluri de comedie sau dramă alături de mari actori craioveni ai timpului, în piese ca „Visul unei nopţi de iarnă” de Tudor Muşatescu, „D-ale carnavalului” de I. L. Caragiale sau „Doamna nevăzută” de Pedro Calderón de la Barca.

În perioada 1970-1980 şi 1980-1990 a jucat în creaţii de mare profunzime artistică, cum ar fi „Mitică Popescu” de Camil Petrescu, „Filfizonul pedepsit” de John Vanbrugh, „Unchiul Vanea” de Anton Cehov sau în „Piticul din grădina de vară”, de Dumitru Radu Popescu.

În 1969, după trei ani de studiu asiduu, a ieşit la rampă cu primul său recital, „Menestrel la curţile dorului"”, cu poezia poeţilor Lucian Blaga, Tudor Arghezi şi Ion Barbu. După alţi doi ani de studii aprofundate, făcute la Institul de folclor din Bucureşti a urmat al doilea recital - „Şapte balade”. Din 1969, anul primului recital şi până în 1996, Tudor Gheorghe a realizat nu mai puţin de 22 spectacole de muzică şi poezie.

Succesul, cariera si evoluţia lui Tudor Gheorghe pot părea "venite de la sine", dar în spatele uriaşului succes se găsesc ani de munca înverşunată, de studiu intens şi de multe oprelişti şi nevoi. Având nenumărate probleme cu organele de represiune din perioada comunistă, lui Tudor Gheorghe i s-a interzis apariţia în public pentru aproape zece ani, până la Revoluţia din 1989. I-au fost cenzurate, totodată, spectacolele, represiunea culminând în anul 1979, când spectacolul "Pe-un franc poet", pe versuri de Ion Luca Caragiale, a fost oprit imediat după premieră.

În 1992 Tudor Gheorghe a avut primul spectacol după revoluţie, numit „Cântece cu gura închisă”. A revenit pe scenă în 1998, şi din 1999 a început seria de spectacole „Anotimpurile poeziei româneşti” în colaborare cu dirijorul Marius Leonard Hristescu

În 2006, între 29 mai şi 4 iunie, Tudor Gheorghe a susţinut la Sala Palatului o serie maraton de concerte, intitulată „Săptămâna risipitorului de frumuseţi”. Seria a fost compusă din 7 concerte:

* Primăvara simfonic - 29 mai
* Toamna simfonic - 30 mai
* Petrecerea cu taraf - 31 mai
* Diligenţa cu păpuşi - 1 iunie
* În căutarea dorului pierdut - 2 iunie
* Iarna simfonic - 3 iunie
* Vara simfonic - 4 iunie

În noiembrie 2006 artistul a început prezentat în premieră spectacolul „Calvarul unei inime pribegi”, cu cântece din anii 1930,, cântate de artişti precum Cristian Vasile şi Jean Moscopol. Pe lângă cântecele epocii în spectacol sunt citite şi câteva anunţuri din ziarele din acea perioadă, cu scopul de a recrea mai complet imaginea acelor ani. În 2007 a fost lansat şi albumul cu acest spectacol.

În noiembrie 2007 în spectacolul „Parfumul nebunelor dorinţi” se continuă prezentarea muzicii anilor 1930, începută în „Calvarul unei inime pribegi”.

„La margine de imperii” este alt spectacol al lui Tudor Gheorghe, desfăşurat în martie-aprilie 2008. Spectacolul este dedicat singurei regiuni din această ţară care a fost sub mai multe imperii. Muzica este mai puţin cunoscută, culeasă şi prelucrată dintr-o carte apărută doar în limba germană. „Rumanische Volkslieder aus der Bukowina” de Matthias Friedwagner, apărută în 1938 conţine 530 de partituri muzicale şi versuri culese din Bucovina, între anii 1902-1916, la iniţiativa Ministerului Culturii, din Viena.

Anul 2008 îl readuce pe îndrăgitul artist într-o piesă de teatru după aproape zece ani de la ultima apariţie. Tudor Gheorghe apare în musicalul Omul din La Mancha, la numai câteva zile de la premiera altui spectacol - „Taina cuvintelor”. Omul din La Mancha este un musical dupa cartea lui Dale Wasserman, care, la rândul său, îşi inspiră povestea după romanul de secol XVII al lui Miguel de Cervantes - „El ingenioso hidalgo don Quijote de la Mancha”.

Astăzi Tudor Gheorghe îşi continuă cariera începută în 1966, susţinând în continuare recitaluri în ţară şi străinătate şi interpretând roluri pe scena Naţionalului craiovean.

Mărturii

"De fiecare dată când îl ascult - şi asta se întimplă des - Tudor Gheorghe îmi confirmă bănuiala că poezia românescă - populară şi cultă - poate mişca munţii. (...) Problema mea, inhalând prin toţi porii melodia fiinţei sale, este cum să-mi stăpânesc o lacrima de dragoste, admiraţie şi mândrie că poate exista acest fenomen pe care, vorba lui Grigore Vieru, îmi e mai uşor să-l pup." (Marin Sorescu (1988))

"Tudor Gheorghe are o memorie fenomenală şi asta explică cum a putut să îndeplinească raptul fără a trezi bănuieli, pentru că atât cât îi ştim, bătrînii lăutari cad la bănuială când sunt fotografiaţi pe hârtie. Într-o emisiune am putut auzi de la acest menestrel varianta cea mai cutremurătoare a "Mioriţei" şi nişte cântece haiduceşti cum nu mai aflasem. (...) Scriu cu toată răspunderea că de la Maria Tănase nu am avut o personalitate mai puternică în ce priveşte comorile noastre folclorice ca acest tânăr şi neîntrecut actor din Craiova." (Eugen Barbu (1971))

Spectacole

* În căutarea dorului pierdut
* Mie-mi pasă

Suita „Anotimpurile poeziei româneşti”:

* Toamna
* Iarna
* Primăvara
* Vara

Spectacole cu muzica anilor 1930:

* Calvarul unei inime pribegi
* Parfumul nebunelor dorinţi

Muzică din Bucovina anilor 1900:

* La margine de imperii

Musical:

* Omul din La Mancha
* Toamna
* Iarna
* Primăvara
* Vara

Spectacole cu muzica anilor 1930:

* Calvarul unei inime pribegi
* Parfumul nebunelor dorinţi

Muzică din Bucovina anilor 1900:

* La margine de imperii

Musical:

* Omul din La Mancha

Discografie

Albume

* 1974: „Viata lumii”
* 1975: „Cantece de dragoste, de tara”
* 1976: „Veniti privighetoarea canta”
* 1978: „Pasare galbena-n pene”
* 1999: „Reîntoarcerea”
* 2000: „Mie-mi pasă”
* 2001: „Toamna Simfonic 2001”
* 2001: „Primăvara (album Tudor Gheorghe)”
* 2002: „Caragiale, pe-un franc poet”
* 2002: „Petrecere cu taraf I”
* 2003: „Iarna (album Tudor Gheorghe)”
* 2003: „Diligenţa cu păpuşi”
* 2004: „Petrecere cu taraf II”
* 2005: „Între rāsuri şi trandafiri”
* 2005: „Cu Iisus în celulă”.
* 2006: „Vara simfonic”
* 2007: „Calvarul unei inime pribegi”
* 2007: „Parfumele nebunelor dorinţi”
* 2008: „Taina cuvintelor”

E un artist pe care-l ascult inca din copilarie si-mi place enorm. Am fost la aproape toate concertele lui pana acum. Cand o sa am ocazia sa caut printre cele 400 de viniluri vechi din celalalt apartament,o sa fac niste poze si o sa le pun pe topic.
Piesele care-mi plac cel mai mult de la el sunt :


http://www.youtube.com/watch?v=GweQBR8t ... A&index=24[/youtube]

http://www.youtube.com/watch?v=jR629vEkaIU[/youtube]

http://www.youtube.com/watch?v=eD4dkZ7qjYY[/youtube]

http://www.youtube.com/watch?v=RO6K_5CZhAI[/youtube]

http://www.youtube.com/watch?v=LdRpDbuyxVQ[/youtube]

http://www.youtube.com/watch?v=z06uNDD2 ... re=related[/youtube]

http://www.youtube.com/watch?v=4S-cZApK-RM[/youtube]

Si ar mai fi multe,dar nu mai stau sa pun.
Viața e complexă și are multe aspecte.

Iustin
rapperu vostru preferat
Posts: 285
Joined: Wed Feb 02, 2005 2:15 am

Post by Iustin »

as fi vrut sa stranga niste oameni pe langa el care sa-i duca mai departe frumusetea dar pe un alt glas

NskY
#
Posts: 7066
Joined: Wed Apr 04, 2007 7:22 pm

Post by NskY »

e cd cu el in jurnalu national... azi si`a cumparat mama.

User avatar
SanzEeK
'bagaboanta'
Posts: 1549
Joined: Fri Jul 21, 2006 6:58 pm
Contact:

Post by SanzEeK »

Hehehe...am acasa vreo 4-5 albume cu el. ;)


Tudor Gheorghe ruleaza grav.

User avatar
DogFather
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 1156
Joined: Sun Oct 07, 2007 12:07 am
Location: IASI
Contact:

Post by DogFather »

Un fel de Grasu XXL :oops:

i.unltd
dimineata verific forumu
Posts: 603
Joined: Thu Feb 21, 2008 1:23 pm
Location: Craiova

Post by i.unltd »

e tare tudor gheorghe

User avatar
Chewbacca2
hanzo
Posts: 1753
Joined: Sun Jun 03, 2007 7:16 pm
Location: Berceni

Post by Chewbacca2 »

Tudor Gheorghe e smecher.

Au innebunit salcamii
http://www.youtube.com/watch?v=Q9UjOKlBdv8[/youtube]

Colind celui far' de tara
http://www.youtube.com/watch?v=SCtkOluo ... L&index=25[/youtube]

souljunk.fane
funk soul sensation
Posts: 1393
Joined: Tue Jul 04, 2006 12:03 am
Location: favela
Contact:

Post by souljunk.fane »

vazusem un concert cu el si un cor de copii ... tare


DiNO
Moderatorul Celebru
Posts: 7465
Joined: Sat Mar 03, 2007 11:12 pm

Post by DiNO »

"Avem din ce sa ne tragem seva, daca vrem sa facem muzica adevarata. Nu trebuie sa imprumutam de la altii haine in care nu ne sta bine. Eu le'am spus odata tinerilor astia care canta hip hop: <<Ma copii, daca v'a facut Dumnezeu albi, de ce vreti voi sa fiti negri?>>

[...]

<<Stiu ca internetul e o sursa fantastica de informare, dar pentru mine nu reprezinta nimic. Desigur, ma flateaza ca munca mea nu e in zadar, ma bucur ca sunt downloadat de pe internet, dar nu dau din coada, vorba lui Arghezi>>
"

Tudor Gheorghe . Jurnalul National - Editie de colectie
Image

BabyGirl1
tanar
Posts: 2
Joined: Thu Apr 02, 2009 12:52 pm

blog subiect Hades records

Post by BabyGirl1 »


Mallone
Niciodata un nimeni
Posts: 7241
Joined: Thu Jul 07, 2005 2:20 am
Location: Cartieru' nebuniei si al noptilor albe

Post by Mallone »

Multumesc Simonei Dragulescu pentru feedback-ul pozitiv.
Uite ca se poate sa scriem si lucruri pozitive intr-o perioada in care toti arunca cu noroi in ascultatorii de hip-hop :)
Viața e complexă și are multe aspecte.

BabyGirl1
tanar
Posts: 2
Joined: Thu Apr 02, 2009 12:52 pm

Post by BabyGirl1 »

Nu ai pentru ce.
Ma bucur ca ati deschis acest subiect asa ca mi s-a parut normal sa scriu pe blog despore initiativa.

User avatar
Suzy
Viata mea e pe forum. w00t!
Posts: 17444
Joined: Fri Sep 23, 2005 11:44 am
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Suzy »

ce e atat de normal sa scrii despre un topic facut pe un forum? :roll:
Inainte sa rup forumu', trebuie sa-mi fac canonul.

Multumesc acum celor ce, M-AU lasat sa iau LSD

Nosfi langa mine l-am pierduuuuuuuut....
Suzy wrote:tata a venit aseara la mine in camera si cica "am vazut o nunta gay la tv. cat de frumoasa ai fost."

User avatar
paulio
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 1295
Joined: Thu Jun 14, 2007 2:49 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by paulio »

cand am ocazia il ascult cu placere. e bun.

Post Reply

Return to “Alte genuri muzicale”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest