din 19 ianuarie ..:: HIP HOP SAGA

Hip hop events ... here, there, everywhere ...

Moderator: dan

User avatar
cin_fe
tanar
Posts: 17
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Sat Dec 24, 2005 6:22 pm

Post by cin_fe »

mie mi-a daunat faza asta cu concertele :D de bucurie ma apuc sa postez p topicuri de acum un an :lol: zi frumoasa 26 ian
lumea e cruda... eu ink astept sa se coaca....

User avatar
Borac_cel_original
un domn / doamna
Posts: 82
Joined: Wed Dec 21, 2005 9:45 am
Location: pe un scaun recaro de urs

in sfarsit si dj

Post by Borac_cel_original »

buna treaba ca se face si battle de dj...CU TOATE CA PE REPARII ASTIA CARE POSTEAZA PE AICI DIN CATE VAD,CA TOTDEAUNA DE ALTFEL,II DOARE CAM IN CUR DE CHESTIA ASTA SI IN GENERAL NU DAU 2 BANI P DJ ...IN COMPARATIE CU CAT IDOLATRIZEAZA MC-UL ROMANAESC...DAR MA ROG...FIECARE CU PASARIZDA LUI...SPER CA MACAR SA VINA LA BATTLEUL DE DJ CATI VIN LA EMCEE....CA NU VEZI NICI LA CONCERTE CU MC BUNI LUME CATA VEZI LA UN CONCURS CU INCEPATORI, CA SA ZIC ASA
ps:kombat sa imi zici si mie ce trebuie pregatit pt battle-ul de dj...adica gen routine de dmc?
one good thing about music,when it hits you feel no pain

B ob
M arley and the
W ailers

User avatar
Bazooka Joe
trendy guy
Posts: 3920
Joined: Mon Dec 13, 2004 11:44 am
Location: bucuresti

Re: in sfarsit si dj

Post by Bazooka Joe »

Borac_cel_original wrote:buna treaba ca se face si battle de dj...CU TOATE CA PE REPARII ASTIA CARE POSTEAZA PE AICI DIN CATE VAD,CA TOTDEAUNA DE ALTFEL,II DOARE CAM IN CUR DE CHESTIA ASTA SI IN GENERAL NU DAU 2 BANI P DJ ...IN COMPARATIE CU CAT IDOLATRIZEAZA MC-UL ROMANAESC...DAR MA ROG...FIECARE CU PASARIZDA LUI...SPER CA MACAR SA VINA LA BATTLEUL DE DJ CATI VIN LA EMCEE....CA NU VEZI NICI LA CONCERTE CU MC BUNI LUME CATA VEZI LA UN CONCURS CU INCEPATORI, CA SA ZIC ASA
ps:kombat sa imi zici si mie ce trebuie pregatit pt battle-ul de dj...adica gen routine de dmc?
ceva in genul ala: am zis 6 minute de rutina care sa cuprinda:
- scratching - diferite tehnici
- beatjuggling
- mixing
- se puncteaza si body-tricks
muie copos

User avatar
Borac_cel_original
un domn / doamna
Posts: 82
Joined: Wed Dec 21, 2005 9:45 am
Location: pe un scaun recaro de urs

Post by Borac_cel_original »

felicitari inca o data kombat pt ideea de a face show-uri in care sa incluzi tot ce tine de rep :bow:
one good thing about music,when it hits you feel no pain

B ob
M arley and the
W ailers

No Mo'
Lucky Striker
Posts: 519
Joined: Sat Jan 15, 2005 10:24 pm
Location: BUCURESTI - DIHAM
Contact:

Post by No Mo' »

Personal cred ca DJ au un rool foarte important... nu prea potzi sa spui ca faci muzica rap fara DJ... si importantza acordata lor ar trebui sa fie mai mare, mai ales datorita faptului ca sunt foarte putini.
Prin aceste concursuri se incearca descoperirea unor potentziale talente, care momentan sunt in anonimat, si e foarte bine ca se intampla asa.
Image

User avatar
Bazooka Joe
trendy guy
Posts: 3920
Joined: Mon Dec 13, 2004 11:44 am
Location: bucuresti

Post by Bazooka Joe »

Nu vrem sa ne laudam, dar, Hades Records de cand a inceput treaba la modul serios s-a implicat cat i-au dispus mijloacele si in promovarea miscarii de dj din Romania (show-uri cu Turntable Science, un show-case in Expirat cu dj-ii din Brasov pe care o sa-l reeditam cat de curand si aparitii ale dj-iilor Hades la fiecare show sustinut de Hades)
De curand a venit si ideea de warm-up-uri cu dj, dat fiind ca si numarul acestora si in special al celor cu placi care sa poata sa sutina un show a crescut ... si chestia va continua ... vor exista seri in care se va pune doar muzica si in care dj-ii adevarati cu ace, platane, mixere si viniluri vor sta la pupitre ... trebuie doar un pic de rabdare.
Cat despre concursul in cauza eu zic ca faptul ca respectivul castigator ca hosta seara de after-party in prezenta intregului crew Killa Beez si a tuturor numelor bune din industrie inseamna ceva pentru el ca si carte de vizita. Totodata concursul se vrea un test pe aceasta piata din Romania si cu putin noroc (si multa dibacie cum zicea cineva) vom avea anul asta si primul mini-DMC romanesc cu premii care sa tenteze lumea sa se inscrie ...
Totul insa depinde de dj (daca se vor inscrie) si de public care trebuie sa vina la astfel de evenimente si sa inteleaga ce fac "aia" acolo ... sa inteleaga SHOW-ul


bafta!
muie copos

User avatar
Borac_cel_original
un domn / doamna
Posts: 82
Joined: Wed Dec 21, 2005 9:45 am
Location: pe un scaun recaro de urs

Post by Borac_cel_original »

s-a nscris careva pana acum la battleul de dj? :?:
one good thing about music,when it hits you feel no pain

B ob
M arley and the
W ailers

User avatar
KwR
piesa gen
Posts: 494
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:37 pm
Location: Captiva In Paradis
Contact:

Post by KwR »

No Mo' wrote:Personal cred ca DJ au un rool foarte important... nu prea potzi sa spui ca faci muzica rap fara DJ... si importantza acordata lor ar trebui sa fie mai mare, mai ales datorita faptului ca sunt foarte putini.
Prin aceste concursuri se incearca descoperirea unor potentziale talente, care momentan sunt in anonimat, si e foarte bine ca se intampla asa.
sunt de acord cu tine... lumea se uita la MC shi nicidecum la DJ.. care dupa parerea unora e pus acolo k sa nu zica k nu e shi el.. urat... aiurea...
cand tu zici critici io zic man-ca-tori

User avatar
Psycho - S.U.B.
tanar
Posts: 6
Joined: Mon Feb 21, 2005 8:00 am
Location: Rosiori de Vede

Post by Psycho - S.U.B. »

as avea si yo kteva intrebari:

1. care e data limita de trimitere a demo'urilor?
2. knd se afiseaza trupele kre au fost alese?
3. freestyle'ul tre' sa'l de'a fiecare MC din trupa sau doar unu dintre ei?
4. am putea primi o confirmare pe mail k s'a ascultat (primit) piesa si lista celor kre au mai trimis?

10x anticipat celor ce vor raspunde :) bafta
I'm your fucking nightmare

S.U.B.[n'avem nevoie de fanii vostri futu'va'n noroc]

Cashtigator FooTrecords Battle Tournament

User avatar
Bazooka Joe
trendy guy
Posts: 3920
Joined: Mon Dec 13, 2004 11:44 am
Location: bucuresti

Post by Bazooka Joe »

Psycho - S.U.B. wrote:as avea si yo kteva intrebari:

1. care e data limita de trimitere a demo'urilor?
2. knd se afiseaza trupele kre au fost alese?
3. freestyle'ul tre' sa'l de'a fiecare MC din trupa sau doar unu dintre ei?
4. am putea primi o confirmare pe mail k s'a ascultat (primit) piesa si lista celor kre au mai trimis?

10x anticipat celor ce vor raspunde :) bafta
1. nu exista data limita dar iti pot spune ca la maxim 10 trupe ne oprim ... pana acum au trimis mai multe insa momentan doar 4 au fost admise
2. cadn se completeaza lista se vor afisa si toate trupele de pe ea
3. ambii mc
4. da veti primi o confirrmare imediat ce piesa voastra a fost primita si lista celor care au fost admisi da vreti
muie copos

User avatar
Borac_cel_original
un domn / doamna
Posts: 82
Joined: Wed Dec 21, 2005 9:45 am
Location: pe un scaun recaro de urs

Post by Borac_cel_original »

si cu djii cum facem?
ca sa pregatesti un routine ia ceva timp ...la demo-uri ma refer
one good thing about music,when it hits you feel no pain

B ob
M arley and the
W ailers

User avatar
Bazooka Joe
trendy guy
Posts: 3920
Joined: Mon Dec 13, 2004 11:44 am
Location: bucuresti

Post by Bazooka Joe »

Borac_cel_original wrote:si cu djii cum facem?
ca sa pregatesti un routine ia ceva timp ...la demo-uri ma refer
pai demo inseamna ceva gen ca sa demonstrezi ca ai platan si stii sa-l folosesti..
si e nevoie doar la cei pe care nu-i cunoastem..ca au mai fost tentative de inscrieri ale unora care credeau ca daca au hh ejay si fac acolo scratchuri sunt dj
:)
muie copos

User avatar
Borac_cel_original
un domn / doamna
Posts: 82
Joined: Wed Dec 21, 2005 9:45 am
Location: pe un scaun recaro de urs

Post by Borac_cel_original »

si e cineva pana acum pe care nu il stim?sunt curios doar :mrgreen:
one good thing about music,when it hits you feel no pain

B ob
M arley and the
W ailers

User avatar
Bazooka Joe
trendy guy
Posts: 3920
Joined: Mon Dec 13, 2004 11:44 am
Location: bucuresti

Post by Bazooka Joe »

Borac_cel_original wrote:si e cineva pana acum pe care nu il stim?sunt curios doar :mrgreen:
momentan nu
muie copos

Vicentiu
WebMasteraie gen
Posts: 1084
Joined: Thu Dec 16, 2004 8:02 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vicentiu »

Borac_cel_original wrote:si e cineva pana acum pe care nu il stim?sunt curios doar :mrgreen:
dupa cate intrebari pui, presimt ca ti-e frica... :lol:

Post Reply

Return to “Ştiri / Evenimente / Shop-uri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 32 guests