URBAN VIBES 08 -> LOOPTROOP ROCKERS, AFU-RA, JERU THE DAM

Hip hop events ... here, there, everywhere ...

Moderator: dan

WhoWhatWhere
tanar
Posts: 10
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Sun Oct 26, 2008 5:34 pm

Post by WhoWhatWhere »

Pacz wrote:
WhoWhatWhere wrote:
Pacz wrote: ba men cum sa zici in seara de joi spre vineri cand eu unu stiam de faza cu 2 sapt. gen !! si 2 la mana -> el nu stia sigur daca a 2-a zi o sa aiba concert in Ohio? Cum slobozia sa zici asa ceva ......
Daca tu stiai de 2 saptamani de ce nu ai zis nimic?
de ce slbz sa ma bag eu in seama , nefiind organizator , eu inca speram ca is doar niste zvonuri ......
Corect, tot respectu`! Dar vezi tu... organizatorii n-au zis nimic nici de snowgoons, nici de looptroop...

tmscratch
rapperu vostru preferat
Posts: 209
Joined: Mon May 19, 2008 5:43 pm

Post by tmscratch »

WhoWhatWhere wrote:
Pacz wrote:
WhoWhatWhere wrote: Daca tu stiai de 2 saptamani de ce nu ai zis nimic?
de ce slbz sa ma bag eu in seama , nefiind organizator , eu inca speram ca is doar niste zvonuri ......
Corect, tot respectu`! Dar vezi tu... organizatorii n-au zis nimic nici de snowgoons, nici de looptroop...
mortysha... mi-a zis si am zis ca face misto de mine !!! BIG-UP !

User avatar
Hazard
fratele meu tu esti baiat
Posts: 196
Joined: Mon Feb 11, 2008 5:35 am
Location: Resita
Contact:

Post by Hazard »

Calculand euro la 3.5 RON toate cheltuielile ajung la 15035 euro
Incasarile de vineri pana duminica, cu euro la 3.5 RON sunt de 5399 euro
6000 euro sponsorizari + 2000 euro banii de la Butch, deci 13399 euro ceea ce va lasa cu o gaura de 1636 euro...

Dar de ce cazarea artistilor 8000 RON cand apare Boavista la sponsori? Cati oameni ati cazat si ce anume v-a obligat sa platiti pentru oamenii care au venit impreuna cu artistii? Chestiile astea se vorbesc din-ainte, nu atunci la fata locului.

Montana + U-Man au dat 350 spray-uri si pana la 470 au fost de la voi, deci 120 can'uri + cap'uri. Un can e 13 lei iar un cap 1 leu la enshop, care cu siguranta faceau un discount, dar chiar si asa mai mult de 500 euro nu au costat. Deci pe placi si pe afise ati dat 1250 euro?!

Sunt tare curios cum arata proiectul vostru pe foaie, mai exact tabelul de buget. Cum poti sa te arunci la un fest de 3 zile cu jdemii de trupe cand ai 6000 euro sponorizari? Numai biletele de avion erau mai scumpe. La incasari s-au luat in considerare si full-cardurile? Ca vad ca e pe zile trecut... la 8000 vineri imi da 400 oameni si 10200 sambata pica 340 oameni, nu stiu de ce dar pot sa jur ca sambata a fost mai multa lume... Duminica nu mai luam in calcul... Nimic din cheltuieli defapt nu prea pare ok, Afu si Jeru au primit 1800 euro amandoi, pana la 2400 sunt 600 euro care i-a primit cine? Nu exagerez dar sunt destui care au cantat fara sa ceara nici un ban...

Si inteleg ca biletele pentru Looptroop sunt inca valabile si se vrea concert pe 20 decembrie... Orice firma de transport iti da X% din bani inapoi in caz ca ratezi avion/tren/avalansa... ce garantie au cei care au platit full-carduri ca vor avea intrare gratis?

Pacat ca a fost asa, eu nu am fost acolo decat sambata si chiar s-a meritat, plus ca daca va gandeati din'ainte si faceati urban vibes o zi (aia de sambata) nu va faceati de **** si iesea mult mult mai ok. Ati scos de pe scena KST si pe Shannon cu Mista Koffy, foarte fain din partea voastra... Una peste alta in locul vostru nu as mai incerca sa ies nesifonat din asta si as incerca sa rezolv cumva ce se mai poate...
nu mai am semnatura

tmscratch
rapperu vostru preferat
Posts: 209
Joined: Mon May 19, 2008 5:43 pm

Post by tmscratch »

mihai.lazar wrote:Hadesul are de spus urmatoarele prin mine (Kombat):

In urma cu aproximativ o luna jumate am aflat de la Butch, care vorbise cu cei din timisoara care urmau sa "organizeze" evenimentul, de existenta urban Vibes. M-a intrebat daca am accepta sa cantam pro-bono (adica pe moca) si am zis da.

Initial trebuiau sa fie si Funktastics in line-up, alaturi de Dagga si KST, dar a existat o problema personala a lui Sera car ei-a impiedicat sa ajunga, Butch a tinut legatura cu cei care au "organizat", le-a dat sfaturi referitoare la preturle diferitilor artisti si rider-uri tehnice. Ni s-a spus prin el ca totul este ok.

Cu aproximativ doua saptamani inainte de fest, "organizatorii" l-au rugat pe Butch sa-i imprumute cu 2000 de euro (=74.000.000 lei) pentru a putea lua biletele deavion pentru Looptroop. Lucru care s-a intamplat, Butch a trimis Asociatiei Volume 2000 de eurio.

Cu o saptamana inainte de eveniment am fost cautat insistent de "organizatori" pentru a ii ajuta cu spotul video (vocea). Lucru care l-am facut imediat.

Am facut aceasta introducerea pentru a explica de ce logo-ul Hades Records se gasea la organizatori:
1. trupe venite moca
2. sfaturi pentru "organizatori" (exista niste discutii pe messenger salvate care daca ar fi fost macar citite in graba de "organizatori" ar fi putut evita multe neplaceri)
3. imprumut financiar
4. ajutor la creearea spotului

Si acum ce s-a intamplat acolo, pentru ca multi nu stiti chiar tot vine asa:

1. CU DOUA ZILE INAINTE DE EVENIMENT AFLU DE LA UN PRIETEN CA PUMPKINHEAD NU AR MAI VENI. NU IMI VINE SA CRED, IL INTREB PE UNUL DINTRE CEI DOI CARE S-AU OCUPAT DE EVENIMENT PE MESSENGER SI NU PRIMESC NICIUN RASPUNS. VREA SA CRED CA E DOAR UN ZVON SI NU INSIST BANUIND CA DACA ERA CEVA SE ANUNTA CA UNUL DIN CAPETELE DE AFIS NU MAI AJUNGE.

2. AJUNGEM IN SEARA EVENIMENTULUI LA CLUB - HAOS TOTAL - PUMPKINHEAD NU MAI VINE, SNOWGOONS NU MAI VIN. SAY WHAT ???
SONORIZARE NU ESTE, MONITOARE DE SCENA NU SUNT, DE FAPT NU ESTE NICI SCENA ... SE DOREA A SE CANTA PE CUBURILE DE BASS.

DISCUTAM TIMP DE CATEVA MINUTE LA O MASA CU CEI DOI ORGANIZATORI INCERCAND SA-I AJUTAM CUMVA: AM DAT TELEFOANE DUPA O SONORIZARE PENTRU SAMBATA-DUMINICA SI OM LA SUNET. EI SPUN CA NU E NEVOIE CA MAINE AR AJUNGE SI SONORIZAREA.
I SFATUIM SA MUTE SCENA (LUCRU CARE S-A SI INTAMPLAT) SI SA UITE DE PROBLEMELE DE AZI SA AIBA GRIJA CA TOTUL SA FIE PERFECT IN CELELALTE DOUA ZILE.

3. A DOUA ZI MERGEM IN ORAS, NE PLIMBAM, VIZITAM(ERA IN ZIUA IN CARE CANTA KST). PRIMESC UN TELEFON CA PE LA 6.30-7 SA FIU LA CLUB PENTRU PROBE. AJUNG LA 6.30 ... NU ERA NICIUN ORGANIZATOR ACOLO, DOAR CATEVA TRUPE, B-BOY, MANAGERUL CLUBULUI SI NISTE BAIETI DE LA SUNET CARE INSTALAU ... LUMINI.

OBSERV CA SUNETUL ERA FIX ACELASI CA IERI, APARUSERA IN SCHIMB DOUA MONITOARE SI UN "FRONT OF HOUSE" (ADICA LOCUL UNDE STA INGINERUL DE SUNET) IN SPATELE BOXELOR. INCERC SA COMUNIC ASTA ORGANIZATORILOR CARE APARUSERA INTRE TIMP ... LE EXPLIC CAM CE AR TREBUI FACUT ...BINEINTLES CA NU S-A FACUT NIMIC. INCERCAM NISTE PROBE... SE AUDE NASOL .... ASTA E! SE STABILESTE NOUL PROGRAM CU ORGANIZATORUL CARE NE PUNE IN PROGRAM LA ORA 24.00.

MERGEM LA CAZARE, NE SCHIMBAM, FACEM DUS, MANCAM SI NE INTOARCEM PUTIN DUPA ORA 23.00 CAND IN MOD NORMAL TREBUIAU SA CONCERTEZE DEJA PRIMELE TRUPE ... STUPOARE ... ERA CONCURSUL DE BBOY. CONCERTUL INCEPE CU INTARZIERE DE O ORA, NOI URCAM CU INTARZIERE DE O ORA JUMATATE ... SE AUDE CA DRACU ... SCHIMB MICROFONUL ... IL ROG SA DEA MONITOARELE MAI TARE (PENTU CA NU AUZEAM CE CANTAM - TREBUIA SA GHICIM UNDE INCEPE BEATUL) - NOROC CA IN SPATE LA PLATANE LIMUN IMI FACEA SEMN CAM CAND AR TREBUI). DUPA 4 PIESE IMI SPUNE PACHA CA AFU SI JERU NU MAI AU RABDARE SI TREBUIE SA INCHEIEM. II EXPLIC CA MAI CANTAM DOAR 2 PIESE DIN CELE 7 RAMASE, DAR DUPA PRIMA DINTRE ELE SUNTEM DATI MAI MULT CU JAPCA JOS. MA SIMT INGROZITOR DE PROST SI SUNT NERVOS LA MAXIM. NU MA MAI INTERESEAZA CE-A URMAT.

4. MA INTALESC CU CAGE IN CLUB CARE NE DA O VESTE BOMBA: PE SITEUL LOOPTROOP AR FI APARUT STIREA CONFORM CAREIA EI NU VOR MAI CANTA LA TIMISOARA. NU NE VINE SA CREDEM, CERCETAM SI AFLAM CA ... ESTE ADEVARATA.

5. A DOUA ZI AJUNGEM LA CLUB IN JURUL OREI 8, AFLAM CA ORGANIZATORII NU ANUNTASERA CA NU VINE LOOPTROOP, ORICUM LUMEA AFLASE, CLUBUL GOL. II ANUNTAM CA STAM SA VEDEM CE SE INTAMPLA SI VOM CANTA DOAR DACA BUTCH ISI PRIMESTE BANII INAPOI (CARE PE TIMPUL ZILEI A FOST ASIGURAT CA II PRIMESTE). SCADEM DIN SUMA DATORATA BANII TRIMISI DE "ORGANIZATORI" PENTRU DRUM, SCADEM CAZARILE NOASTRE ... ADICA ALEGEM SA NE PLATIM TOT NUMAI SA NE DEA CELE 43.000.000 DATORATE SI SA PLECAM ACASA. LUCRU CARE NU SE INTAMPLA ....

INTRE TIMP PE SCENA RAPARTA AU INCERCAT SA CANTE DAR AU FOST INVINSI DE TEHNOLOGIE ....

PLECAM ACASA, FARA BANI, FARA SA APUCAM SA CANTAM (DOAR KST 4 PIESE), SUPARATI SI CU DORINTA ARZATOARE DE A IMPIEDICA ACESTI "ORGANIZATORI SA MAI "ORGANIZEZE" CEVA ... PREGATIM UN EMAIL PENTRU LOOPTROOP PE ACEASTA TEMA URMAND SA-I AVERTIZAM DE PROFESIONALISMUL SI SERIOZITATEA "ORGANIZATORILOR".


Toata povestea poate fi certificate de cei prezenti acolo: Dox si Brugner (care n-au mai apucat sa cante), Cast, Raparta, RASA, Limun, dar si de Cy (cel care a facut partea grafica a evenimentului si a fost lasat singur impreuna cu managerul clubului de catre "organizatori" sa se ocupe de seara de sambata), Pompi (managerul clubului) si chiar si de organizatori care daca au c****** necesare si-ar asuma faptele si si-ar cere scuze.

Acestea fiind zise cu mentiunea ca Butch inca asteapta ceva ... noi spunem cu mana pe inima ca NU MAI ASTEPTAM NIMIC ....

User avatar
BRUGNER_okocha
dimineata verific forumu
Posts: 932
Joined: Mon Jan 10, 2005 7:41 pm
Location: 1 Mai Ro
Contact:

Post by BRUGNER_okocha »

Desi nu mai frecventez aceste medii viciate (forumuri), am sa am si eu un post de dragul vremurilor bune. Dupa parerea mea, aspectul financiar nu trebuia facut public, pentru a nu da ocazia diferitor matematicieni cu profil forumist sa se afirme. Fara indoiala organizarea a fost mizerabila, insa sa nu uitam talentul pur balcanic al romanilor de a aparea dupa show si a da diverse solutii la probleme. Nu sunt sigur ca e vorba de 2 organizatori. Nu sunt un admirator nici al oamenilor care sunt in organizare numai cand iese bine. Adevarul nu este cunoscut nici macar de noi 100%, pentru ca nu pot sa cred ca super trupa Looptroop (care mai nou suna a bomboclown house) nu vrea sa se scoale la 7 dimineata pt un show. Sunt alte lucruri la mijloc. Nici macar sambata seara nu a iesit bine; Afu a fost mai jalnic si decat la Bucuresti, unde a fost slabutz. Iar la Jeru, ma abtin ca stiam versurile :lol: Eu cu Dox aveam show vineri. Poate venisera si pt noi 30 de oameni. Nimeni nu i-a anuntat ca se amana. Am venit sambata, nu am mai apucat sa intram (KST intrerupti de nerabdarea karatistului AFU). Cu 5 min inainte, am fost anuntat ca nu mai intram azi. MAINE E TOT O ZI. Iarasi nimeni nu anunta nimic public. Duminica, dificultati tehnice. Dupa care citesc pe UV, ca "miticilor ar fi trebuit sa li se intample, ca ei sunt provincialii". Cat de avorton abuzat sexual in copilarie tre sa fii, ca sa gandesti asa? Pana una alta, miticii nu au avut niciodata un asemenea festival in prop de 85% RATAT. Continuati sa suferiti, mai ales ca nu are nicio legatura una cu alta. Ce treaba au miticii cu festivalul, banatenilor frunte lata?????? Revenind, asteptam cu mult interes alti contabili forumisti care vor incerca sa explice inconstienta organizatoarei Danutza rep, pentru ca mie asta mi se pare principala cauza a esecului. Cam atat, sunt multe alte lucruri naspa rau prin care am trecut datorita comitetului de organizare, insa nu le voi dezvalui, pt ca nu consider necesar.

RESPECT PENTRU B-BOY, singurul lucru organizat cum trebuie. Macar lor le-a iesit.

Cea mai mare greseala, este sa dezvalui pe un forum rep, detalii financiare despre ratarea unui show. Vor aparea mii de experti, cu diverse solutii, etc. Discutia poate continua in jur de 5 ani minim sau pana la urmatorul event ratat. Cand ne vom axa pe ala... :lol: :lol: :lol:

User avatar
Alin-San
imun
Posts: 4664
Joined: Tue Aug 30, 2005 6:34 pm
Location: Pitesti

Post by Alin-San »

Recenzie Urban Vibes

Image

Cam asa incepe totul. Dar nu cum ai citit tu in nuvela aia de Mircea Eliade ci pe o terasa din Tineretului la o bere. Doi dintre noi eram siguri ca o sa ajungem la Timisoara, problema era la un al treilea pentru care nu mai aveam ce sa amanetam ca sa mearga si el la acest festival despre care nu stiu mai nimic - Urban Vibes citeste mai mult ...

User avatar
Fedaykin
tanar
Posts: 7
Joined: Tue Nov 22, 2005 2:23 am
Location: Cluj - Napoca
Contact:

Post by Fedaykin »

totusi nu inteleg Brugner de ce vii cu sfaturi pt unul si pentru celalalt cand de fapt nu ai venit cu nimic nou si in unele afirmatii procedezi exact ca cei pe care-i blamezi, i-ai raspuns la un megaloman care crede ca Timisoara e centrul pamantului, l-ai criticat pe organizator ca si-a dat facturile si costurile pe fata, si ai criticat lumea ca da sfaturi: cum ar fi trebuit sa fie sau ce e de rezolvat. In fond si la urma urmei tu ce ai vrea sa se discute? Chiar nu inteleg unde bati. Nu vreau sa o fac pe interesantul cu discutii in plus. Daca esti de parere ca ai de dat explicatii te rog fa-o. Daca sunt prea naiv si vrei sa sa iluminezi te rog fa-o pe prv sau pe messenger (slimakaveli) Peace man

User avatar
Fedaykin
tanar
Posts: 7
Joined: Tue Nov 22, 2005 2:23 am
Location: Cluj - Napoca
Contact:

Post by Fedaykin »

am postat de 2x postul si nush cum sa-l sterg, sorry dar nu ma am cu forumurile. Aici is de acord cu omu Brugner
Last edited by Fedaykin on Tue Oct 28, 2008 7:17 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Exile
scuip tot, liniste
Posts: 1551
Joined: Mon Jan 28, 2008 5:51 pm
Location: Arad
Contact:

Post by Exile »

a invatat sa zica "Drop that shit" in romana (ajutat de Dox).
:lol:

User avatar
BRUGNER_okocha
dimineata verific forumu
Posts: 932
Joined: Mon Jan 10, 2005 7:41 pm
Location: 1 Mai Ro
Contact:

Post by BRUGNER_okocha »

Fedaykin wrote:totusi nu inteleg Brugner de ce vii cu sfaturi pt unul si pentru celalalt cand de fapt nu ai venit cu nimic nou si in unele afirmatii procedezi exact ca cei pe care-i blamezi, i-ai raspuns la un megaloman care crede ca Timisoara e centrul pamantului, l-ai criticat pe organizator ca si-a dat facturile si costurile pe fata, si ai criticat lumea ca da sfaturi: cum ar fi trebuit sa fie sau ce e de rezolvat. In fond si la urma urmei tu ce ai vrea sa se discute? Chiar nu inteleg unde bati. Nu vreau sa o fac pe interesantul cu discutii in plus. Daca esti de parere ca ai de dat explicatii te rog fa-o. Daca sunt prea naiv si vrei sa sa iluminezi te rog fa-o pe prv sau pe messenger (slimakaveli) Peace man
Nu voiam decat sa subliniez ca forumul asta este o pierdere de timp. NU POTI SA vii cu solutii DECAT DACA BAGI BANI in evenimente de genul, si cunosti detaliile legate de organizarea unui show. Adica inteleg sa primesti sfaturi de la organizatori din bransa, insa nu pe forum de la niste oameni care nu e cert ca vin nici macar la concertele pe care le-ar organiza ei atat de usor. Toti au dreptul la o parere despre fest, insa nu pot sa nu remarc ca orice forumist poate sa organizeze un concert rep. NU???? Mare pacat de oamenii care au venit din tara / TM si au platit bilet. Ei erau indreptatiti sa protesteze la greu. Pentru asta trebuie pedepsita organizarea, zic eu.

Referitor la rezolvare: NU TREBUIA PLECAT LA DRUM CU CAPITALUL DETINUT. NU era suficient. Am avut dubii pana in ultimul moment ca se va tine, insa am zis ca au niste asi in maneca. Erau de fapt "doiari" :-) Sunt multe cheltuieli, gen:

sunet
club
bilete de avion
artisti
accomodation
tipografie
protocol artisti
security

si astea sunt numai cateva. Daca nu ai sponsorizari certe, nu ai cum sa sustii asa ceva singur, decat dc esti puradel de prefect:-) Ei au estimat prost, desi au fost in contact cu oameni care le-au spus exact ce sa faca. Plus ca nu poti sa antamezi la nivel verbal niste artisti. Pt ca aia pot sa zica oricand ca nu mai vin si tu pierzi banii de avion (Pumpkinhead si SnowG). Dar nu mai vreau sa imi dau eu cu parerea, consider ca nu sunt indreptatit sa vb decat prin prisma artistului / realizatorului. NU am vrut sa jignesc pe nimeni, e pur si simplu o parere.

User avatar
ShannonTHB
dimineata verific forumu
Posts: 746
Joined: Fri Mar 30, 2007 12:35 pm
Location: Sibiu
Contact:

Post by ShannonTHB »

Volume frate pur si simplu v-ati batut joc de noi fac referire la mine si MistaKoffy , pe care ne-ati scos din program si ne-ati bagat la sfarsit asa ca pe niste carpe si nu ne-ati platit nici transportu si nici cazarea la pensiune cum era intelegerea noroc ca am avut unde sa stau peste noapte.
Io sper sa nu mai organizati niciodata pentru ca v-ati batut joc de oameni.

Werther
Sturm und Drang
Posts: 4675
Joined: Sun Jun 11, 2006 7:39 pm
Location: Bucuresti

Post by Werther »

ce caterinca frate.... vedeti ba ca scoate Jupiter a treia parte ... dati-l in plm de urban cacat .... a fost gata , mai respirati.

guest10
tanar
Posts: 4
Joined: Sun Oct 26, 2008 8:03 pm

Post by guest10 »

respect pt baietii cu beatboxul de sambata seara,nu ma asteptam sa aud asa ceva de la romani,pacat ca lumea le'o intors spatele,urat,totusi sper sa ii mai aud curand,sa se pompeze baietii pe scena sa isi dea blana,nu sa fie dati jos de public - imi pare rau pt voi...

si totusi catziva artisti au fost platiti sambata,nu sariti cu gura ca nu o fost nimeni platit

User avatar
Fedaykin
tanar
Posts: 7
Joined: Tue Nov 22, 2005 2:23 am
Location: Cluj - Napoca
Contact:

Post by Fedaykin »

aici ai dreptate Brugner, dar stii vorba aia: "Arguing on the internet is like running in the Special Olympics... Even if You Win You're Still Retarded" asa ca lasa-i pe oamenii care vorbesc ca sa aiba posturi la fel ca si toate prostituatele pe hi5 nebune dupa commenturi. Eu ca si un clujean care am pierdut vreme si bani pt a merge la Timisoara (doar duminica am fost) cum pot sa mai am incredere in ceva? Adica vad Hades Records pe afis, KST, Brugner si Dox apoi vad mainstage-ul, main eventul: Afu Ra, Jeru, Pumpkinhead, Snowgoons si Looptroop ROCKERS, da? Ajung in Timisoara si pe langa faptul ca nu ii vad pe Looptroop nu ii vad nici pe baietii din Hades, pe tine te vad stand la taclale cu o tipesa si pe butch la bere. Supertare, nu? Cand vezi asa afis cum Dumnezeu sa te gandesti macar ca ceva nu o sa mearga bine? Ditamai trupele, Dj, Bboy si-ti spui ca GARANTAT 100% cineva pasionat o bagat bani seriosi pt ca un sarac roman sa vada un show pe cinste. Pe cand faci 350 de KM ca sa vezi un... hip-hop party.
Spune-mi mie, ce o sa imi ofere siguranta pt data viitoare cand o sa bat juma de tara pt un concert? Fie el in Provincie sau in Bucuresti. (Si ca sa fac si un P.S., ca fapt divers, cat timp am umblat in Timisoara jur ca nu am vazut niciun afis nicaieri. WTF?!)

User avatar
Blanquito
eu sunt acela
Posts: 1686
Joined: Tue Jul 05, 2005 7:46 pm
Location: capat 19 girocului
Contact:

Post by Blanquito »

tu te plangi ca ai venit din Cluj de la 350 km doar duminica...dar ce zici de alti care au venit de la 500 km si 3 zile... aia ce sa zica ???? aia sa nu se oftice sa posteze pe forum ???

Locked

Return to “Ştiri / Evenimente / Shop-uri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests