Festivalul Jazzy Spring 2008 / Bucuresti

Events ... here, there, everywhere ...
User avatar
sunrah
.
Posts: 5371
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Mon Jan 31, 2005 11:26 pm
Location: a satellite, bitch!

Festivalul Jazzy Spring 2008 / Bucuresti

Post by sunrah »

17 Aprilie
SALA ARCUB
Ora 19.00 - Moondoc, Campbell, Greene, Kugel (SUA, Germania)
20.30 - Elevation Quartet feat. Abraham Burton, Lucian Ban, John Hebert,
Invitat special Nasheet Waits (SUA)

ART JAZZ CLUB
23.00 – JAM SESSION mc Cătălin Milea

18 Aprilie
SALA ARCUB
19.00 - Re-bop Unit (Indonezia, Italia, România)
20.00 - Haricleea & Guests (România)
21.00 - Olo Walicki - Kaszëbë (Polonia)

ART JAZZ CLUB
23.00 – JAM SESSION mc Vlad Popescu

19 Aprilie
SALA ARCUB
19.00 - Nicolas Simion - Transylvanian Grooves (SUA, Germania, Croaţia, România)
20.30 - Kent Carter String Trio (SUA, Franţa, Germania)

ART JAZZ CLUB
23.00 – JAM SESSION mc Lucian Ban

20 Aprilie
SALA RADIO
18.00 - Radio Big Band, dirijor Joris Teepe (SUA)
Invitat special Abraham Burton (SUA)
19.30 - "Interzone - 11 Years After": Maurice de Martin, Mircea Tiberian
Mark Weizer aka Rechenzentrum & Franz Hautzinger (Germania, Austria, România)
Jazzy Spring (2008) este o manifestare muzicală complexă care are ca temă principală jazz-ul, dar se deschide şi spre alte genuri, cum ar fi muzica alternativă, muzica nouă, world music, muzica electronică sau teatrul instrumental. Festivalul, aflat la cea de a treia ediţie, se va desfăşura între 17 şi 20 Aprilie în cadrul Primăverii Culturale Bucureştene.

Amploarea festivalului a crescut în fiecare an iar, în 2008, organizatorii, Asociaţia culturală OpenArt şi Primăria Capitalei, prin Centrul de Proiecte Culturale ARCUB, îşi propun să aducă Jazzy Spring la nivelul marilor festivaluri de gen ale Europei. Vor concerta nume de marcă ale jazz-ului mondial precum Moondoc – Campbell – Greene - Kugel, Elevation Quartet feat. Nasheet Waits & Abraham Burton, Kent Carter String Trio, Olo Walicki - Kaszëbë, dar şi artişti români importanţi, precum Mircea Tiberian (cu proiectul “ Interzone – 11 Years after”), Nicolas Simion şi Romanian Radio Big Band.

Pe lângă recitalurile propriu-zise, vor avea loc şi unele manifestări interdisciplinare sau adiacente: video-performances, expoziţii, dezbateri şi colocvii având ca temă realitatea muzicală contemporană, se vor prezenta sau lansa cărţi şi albume discografice.
Nu vor lipsi nici binecunoscutele jam-sessions, atât de mult gustate de publicul ediţiilor precedente, prilej unic de interesante întâlniri ale unor muzicieni aparţinând unor culturi muzicale şi spaţii geografice diferite.

Locaţiile în care vor avea loc evenimentele festivalului vor fi diversificate faţă de anii trecuţi. Alături de sălile de concert (Arcub si Sala Radio), festivalul se va desfăşura şi în clubul Art Jazz sau în sălile de curs ale Universităţii de Muzică.

Prin acţiunile noastre, dorim şi atragerea unor categorii sociale potenţial consumatoare de muzică autentică. Am pregătit şi un proiect special, intitulat “Ce fel de muzică asculţi astăzi”, o încercare de a conecta programele muzicale ale radio-urilor noastre culturale cu standardele şi volumul de informaţie vehiculate de omoloagele lor din Europa de Vest.

Avem în vedere şi dimensiunea educativă a jazz-ului, astfel că, în paralel cu acţiunile muzicale propriu-zise, vom organiza şi workshop-uri, repetiţii cu public, conferinte sau alte acţiuni cu caracter didactic în colaborare cu Universitatea Naţională de Muzică din Bucureşti.

Cu aceste orientări şi programe, Jazzy Spring se doreşte a fi mai mult decât un “simplu” festival de jazz. Intenţia noastră este de a crea o manifestare muzical- socială de importanţă în viata culturală a Capitalei şi a României.
Biletele se vor putea procura la Sala Arcub, Sala Radio şi Art Jazz Club.

www.jazzyspringfestival.ro (din 09.04. 08)
you just never know when you're living in a golden age.

User avatar
Peter Pan
moderator astea
Posts: 381
Joined: Fri Dec 17, 2004 3:56 pm
Location: Kingston, Jamaica

Post by Peter Pan »

Observ interesul oamenilor de pe aici pt acest eveniment.....
Agent Orange

User avatar
Deena
La Cosa Nostra
Posts: 1308
Joined: Wed Jan 05, 2005 11:23 pm

Post by Deena »

Peter Pan wrote:Observ interesul oamenilor de pe aici pt acest eveniment.....

pai nah....
Chiar n-ai ce sa le faci mai Miule
Riccarda si-a facut datoria si a postat ptr cei interesati, dar mai departe...
stii doar vorba aia cu Dumnezeu care da, dar nu indeasa si in sac :idea:

User avatar
Peter Pan
moderator astea
Posts: 381
Joined: Fri Dec 17, 2004 3:56 pm
Location: Kingston, Jamaica

Post by Peter Pan »

Cuvant.
Agent Orange

User avatar
sunrah
.
Posts: 5371
Joined: Mon Jan 31, 2005 11:26 pm
Location: a satellite, bitch!

Post by sunrah »

Deena wrote:Riccarda si-a facut datoria si a postat ptr cei interesati, dar mai departe...
mai departe, le mai pot spune ca intrarea e free si se va face pe baza de invitatii care se vor inmana la fata locului.
celalalte nuante raman la latitudinea fiecaruia. :)

P.S.: apropo, Deena, s-au mai facut festuri la asa nivel free in Bucuresti? Tu trebuie sa stii.


trebuie profitat la maxim!
you just never know when you're living in a golden age.

User avatar
Deena
La Cosa Nostra
Posts: 1308
Joined: Wed Jan 05, 2005 11:23 pm

Post by Deena »

Sun|Rah wrote:
Deena wrote:Riccarda si-a facut datoria si a postat ptr cei interesati, dar mai departe...
mai departe, le mai pot spune ca intrarea e free si se va face pe baza de invitatii care se vor inmana la fata locului. celalalte nuante raman la latitudinea fiecaruia. :)

P.S.: apropo, Deena, s-au mai facut festuri la asa nivel free in Bucuresti? Tu trebuie sa stii.


trebuie profitat la maxim!
daca nici atunci cand se organizeaza evenimente de o asemenea anvergura si unde intrarea e moca nu va veni lumea....


nu.. insa nici eu nu le stiu pe toate asa ca e bine sa'i intrebi si pe altii.

Owniga
adevarat sa mor de nu
Posts: 330
Joined: Sun Feb 05, 2006 1:39 am
Location: 1 mai cu turda, ask for the kingpin [via colentina]

Post by Owniga »

Sa inteleg ca in general nu prea e lume la acest gen de evenimente?
Oniga: Sisu de ce tot arata Loser in clip?
Andi: pt forumisti

User avatar
EnohTongueOfAngels
tanar
Posts: 16
Joined: Fri Oct 05, 2007 9:03 pm
Location: Bucharest, Shambala
Contact:

Post by EnohTongueOfAngels »

yey. multumesc pentru informare. pace si dragoste.

User avatar
awaky
i'm the scatman
Posts: 4737
Joined: Wed Mar 22, 2006 1:16 pm

Post by awaky »

unde este Sala Arcub ?

User avatar
Deena
La Cosa Nostra
Posts: 1308
Joined: Wed Jan 05, 2005 11:23 pm

Post by Deena »

Alexandru-San wrote:Sa inteleg ca in general nu prea e lume la acest gen de evenimente?

dragule, nu m'am exprimat foarte bine, aici e greseala mea. Genul asta de evenimente are un public destul de constant, insa eu ma refeream la faptul ca in general oamenilor le lipseste curiozitatea si daca sunt setati pe un anumit gen muzical, nu se duc fie din lipsa de interes/curiozitate sau blazare sa vada ce si cum este in gradina altora.


sala ARCUB este pe strada Batistei vis-a-vis de Ambasada Americii(zona universitate/strada de langa hotel Intercontinental/e si o gura de metrou & magazinul Cellini pe colt) .

User avatar
sunrah
.
Posts: 5371
Joined: Mon Jan 31, 2005 11:26 pm
Location: a satellite, bitch!

Post by sunrah »

Bine spui Deena! si o parere personala, ca si completare, ar fi ca genul nici nu a fost promovat foarte bine in trecut (nu s-a vrut), in sensul ca daca nu ai cunostinte/relatii din acest mediu, nu ai acces, si in cazul in care ai, nici nu-ti vine sa iei parte. E o cultura "tare", iar pentru cei tineri si urbani asa e mai greoi.
Spre exemplu, primesc azi:
Ce cauta ala cu rolele pe pian la un festival de jazz? Ce e jazz-ul pentru voi?
Ce public incercati sa atrageti?
Doamne, cine o fi aprobat abordarea asta…….
Mergeti voi, ca eu nu vin sa ma dau cu rolele la jazz.
iar raspunsul cred ca explica totul:
e doar o chestiune de prezentare. Intr-adevar, ceva mai indrazneata, dar motivele sunt n si le stiti si dumneavoastra foarte bine.
Jazz-ul ESTE (vedeti line-up-ul). Pe de alta parte, acesta mai e si incremenit, cel putin, in aceleasi canoane ca si muzica clasica sau revista Calul spre exemplu.
Cultura "tare" nu e intotdeauna prietenoasa cu tinerii, iar noi ne dorim si un astfel de public, cat mai numeros cu putinta.

In speranta ca ne vom da cu rolele impreuna, LA JAZZ,
Va transmitem toate cele bune!
so, pentru cei care au de gand sa vina, nu uitati rolele :lol:
you just never know when you're living in a golden age.

Owniga
adevarat sa mor de nu
Posts: 330
Joined: Sun Feb 05, 2006 1:39 am
Location: 1 mai cu turda, ask for the kingpin [via colentina]

Post by Owniga »

Rolerii sunt urbani, nu vin ei la jazz pentru ca nu e trendy. Nu vin ei la jazz pentru ca nu e muzica de pill
Oniga: Sisu de ce tot arata Loser in clip?
Andi: pt forumisti

User avatar
adapter
moderator astea
Posts: 3023
Joined: Tue Jan 04, 2005 4:59 pm
Location: Murfatlar
Contact:

Post by adapter »

si cred ca ar fi cazul sa dispara suferinta asta...e forum de "rep" si strange oameni care simpatizeaza genul "rep"...ca mai sunt persoane pe alocuri care asculta si alte genuri e ok...dar nu e ok asta cu "observ interesu' ..." / "n-ai ce sa le faci"

later edit: tot ce am vrut sa zic a fost ca nu poti sa ai pretentia sa prezinte interes un gen de muzica pe un forum al altui gen de muzica...chiar daca au o oarecare legatura la radacini. si nu are nici o treaba cu etichetatul muzicii, that's the way it is :)
asta e internetu', e foarte ambiguu ca exprimare si mi s-a parut un fel de "ce sa stie astia care-i treaba cu muzica asta".

in rest, one love :)
Last edited by adapter on Fri Apr 11, 2008 4:10 pm, edited 1 time in total.

Owniga
adevarat sa mor de nu
Posts: 330
Joined: Sun Feb 05, 2006 1:39 am
Location: 1 mai cu turda, ask for the kingpin [via colentina]

Post by Owniga »

Asta e o amenintare?
Oniga: Sisu de ce tot arata Loser in clip?
Andi: pt forumisti

User avatar
Deena
La Cosa Nostra
Posts: 1308
Joined: Wed Jan 05, 2005 11:23 pm

Post by Deena »

adapter wrote:si cred ca ar fi cazul sa dispara suferinta asta...e forum de "rep" si strange oameni care simpatizeaza genul "rep"...ca mai sunt persoane pe alocuri care asculta si alte genuri e ok...dar nu e ok asta cu "observ interesu' ..." / "n-ai ce sa le faci"

hai sa nu deschidem subiectul asta cu "suferinta" unora sau altora ptr ca o sa iasa urat. ok? :)

Pe forum vin si pleca oamenii mai ceva ca in gara de Nord. Inevitabil forumul fiind de "rep" atrage o majoritate ascultatoare a genului. Sunt insa oameni care asculta si altele, dar asta nu-i face sa "sufere" aiurea sau sa'i arate cu degetul pe ceilalti doar pentru ca asculta ceva si nu altceva.
Toti ascultam MUZICA si hai s'o lasam mai moale cu etichetatul ei, implicit al celor care asculta un gen muzical sau altul, doar pentru ca nu sunt pe placul lui x, ,y sau z.

Suntem liberi sa ascultam ce ne place. Avem libertatea asta, dar in loc sa ne bucuram de ea, noi stam sa despicam firul.
Pe Miu am sa'l las sa explice daca va dori de ce a spus ca "observa interesul"(probabil pentru ca nu era nici un raspuns la postul Riccardei, ci doar view'uri, dar asta nu inseamna ca interesul nu era). Insa motivul pentru care am spus ca "n'ai ce sa le faci" & "Dumnezeu da, dar nu baga si in sac" e unul singur( caci deh....acuma trebuie sa ma si explic pentru cei care au aceasta "problema" de a cauta intelesurile ascunse si semnificatiile mistice(mama ma'sii mai luati si lucrurile ca atare, caci daca voiam sa spun ceva spuneam STR8!...asaaa... ca sa ma si descarc. Iertat sa'mi fie daca izbucnirea mea lezeaza sufletele mai sensibile...Circulati, Circulati>> )

I. In momentul in care postezi ceva aici, la alte genuri, indiferent ca esti simplu forumist sau moderator poti fi singur ca oamenii curiosi din fire vor citi anuntul sau ce ai tu de spus/transmis. Daca subiectul e si interesant/are priza cu atat mai bine, probabil unii vor si posta ca sa afle mai multe detalii. Insa indiferent de subiectul pe care'l transmiti NU POTI OBLIGA pe nimeni sa se duca la un eveniment sau altul sa citeasca postul tau sau sa raspunda pe subiect. Tu ti-ai facut datoria si crezand ca intereseaza subiectul il dai si altora, macar sa stie. Decizia mai departe le apartine in totalitate. Si nu e asa cum vor unii sa'si inchipuie ca am vrut sa spun ~n'ai ce sa le faci "reparilor"~

Cine are ochi de vazut sa vada si cine are urechi de auzit sa auda.

restul nu intereseaza pe nimeni.


pentru date suplimentare si informatii ma gasiti la relatii cu publicul:
luni-vineri /10-18 :lol:

Si hai sa continuam ontopic.

Post Reply

Return to “Evenimente”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests