DJ HYPE // 13 SEPTEMBRIE @ BUCURESTI

Events ... here, there, everywhere ...
Post Reply
cafteala
official QB murderer
Posts: 4424
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Wed Dec 22, 2004 11:53 am

DJ HYPE // 13 SEPTEMBRIE @ BUCURESTI

Post by cafteala »

Image

myspace

The one and only DJ HYPE va da startul alaturi de MC DADDY EARL unei noi serii de evenimente Black&White odata cu inceperea sezonului toamna-iarna.
Bifat de ani buni in wishlistul autohton al ascultatorilor de drumandbass, Dj Hype va marca cu siguranta acel moment cheie mult asteptat: In sfarsit in Romania.

Nascut in 1968, in Hackney - UK, Kevin Elliot Ford aka Dj Hype a devenit in timp unul dintre cei mai bine cotati top dj din istoria drumandbass-ului. In urma unui research atent am descoperit un background substantial pentru simpaticul Hype.
Desi releasurile de la Ganja Records sub semnatura sa sunt remarcabile, totusi acel "dj" dinaintea numelui avea sa-l impinga pe Hype la nivelul consacratilor Grooverider, Goldie si LTJ Bukem .

" Am incercat diferite instrumente dar nu am ramas la niciunul; ma plictiseam de ele repede ori le stricam. Imi amintesc cum exersam la trompeta cu prietenul meu cel mai bun, Smiley de la Shut Up And Dance si cum totul a prins contur cand ne-am apucat de mixat. Ne-am construit propriul soundsystem iar in weekenduri tineam sesiuni de scratching la mine acasa. Mama detesta zgomotul desi acum e fanul meu numaru unu. La vremea respectiva oamenii din jurul meu considerau ca sunt idiot sa cred ca voi avea succes in muzica; totusi, ceva in mine ma propulsa mai departe. Intr-adevar aveam 16 ani, poate prea extra increzatori pentru majoritate..dar aveam 16 ani si ne promovam singuri. "


RADACINILE MUZICALE : "Cand am inceput soundsystemul aveam numai un platan. Mai tarziu am trecut la mixatul pe doua deckuri combinand hip-hop cu raggae, groove-uri rare, house foarte timpuriu; cam tot ce reprezenta dance music la vremea aceea.
Mai tarziu m-am implicat intr-un radio pirat printr-un prieten de-al meu, Ricky Razors, si asa am intrat in scena de rave. Fantasy FM era una dintre cele mai mari statii de radio pirat ceea ce a insemnat mult pentru cariera mea, inclusiv. Sa pun pentru publicul larg al Londrei de 3-4 ori pe saptamana transforma decizia mea de a ramane in muzica in cea mai buna alegere de cariera."

PRODUCTIE

Mergeam o zi pe saptamana in studio si cineva de-acolo m-a incurajat sa fac o piesa. Cu ea am castigat o competitie iar premiul era de 1000 de lire, indeajuns de echipament pentru studio. La vremea aceea insa, nu stiam cum sta treaba in industria muzicala. Imi amintesc cum ii spuneam lui Smiley ca o sa devenim milionari si chiar o credeam, sincer! Lua cam 3 saptamani sa terminam un track ceea ce acum ar lua probabil 2 ore. Pana in '88 ne ancorasem in tot mai multa productie iar eu aveam la activ cateva campionate de mixing. Pana in 1990 reusisem sa devin A&R/Producator in cadrul Kickin' Records unde lucram cu "The Scientist".

LABELURI SI PRODUCTIE

"Am facut cam tot ce era de facut. Am lucrat pentru case de discuri, am facut piese exclusive pentru case de discuri, am detinut case de discuri- tot ce tine de asta am facut ".

DJING

"Djingul e vital pentru mine. Daca vezi oameni care iubesc ceea ce faci, atunci asta'i tot ce ai nevoie sa intelegi ca faci ceea ce trebuie. Nimeni nu-i plateste pe oamenii aceia sa se dezlantuie. Pentru mine, sa fiu chemat prin toata lumea e mai degraba o onoare; a fost si va ramane o onoare. Sa fiu tratat aproape religios e putin ciudat dar ma ajuta sa apreciez ceea ce fac dezvaluindu-mi totodata aspecte ale pasiunii pe care o au acei oameni; ei ma repun in miscare. Presupun ca ceea ce zic ar putea fi ecoul vocii oricarui Dj ajuns la nivelul meu in cariera sa. A conduce labeluri, a avea artisti in jurul meu si a aduce mai in fata oameni care sunt necunoscuti inca e onorabil pentru mine. Sunt foarte mandru sa fac parte din istoria scenei si presupun ca a fi unul dintre membrii ei fondatori e ceva de care sa fii mandru; si ca sa fac asta inca, acum, e o onoare. Din Fabric in Tokyo apoi in Scotia si America nu conteaza pentru ca totul e special . Entuziasmul e tot acolo. E foarte multa munca si devine tot mai dificil sa le fac pe toate dar nu as vrea sa fie altcumva."

VIITOR

"Sper ca viitorul sa-mi rezerve aceleasi lucruri pe care le fac acum: in continuare rezident la Fabric [London], mai multe releasuri la Ganja si True Playaz. Un an e bun atunci cand pui suflet in ceea ce faci; pasiunea asta te tine in miscare si atunci cand lucrurile nu sunt prea roz. Timpul meu se scurge intre familie si drumandbass si nu as fi la fel fara una sau cealalta. "
Hype [ pentru Fabric ]


De la radacinile sale de hip hop, groove-uri rare si raggae, house timpuriu, breakbeat si hardcore la Cel Mai Bun DJ masculin si Cel Mai Bun DJ de Radio ['94, respectiv '95] din cadrul prestigioasei festivitati englezesti Hardcore Awards, de la una dintre atractiile principale oferite de Londra prin Kiss FM la o activitate bogata in productie, Hype ramane mai ales campionul ritmurilor premiat fiind anul trecut ca Dj-iul Anului [11 Martie 2007] de catre BBC 1Xtra in cadrul XTRA BASS AWARDS 2007.

copy/paste ruleaaza grav!!!1

User avatar
Suzy
Viata mea e pe forum. w00t!
Posts: 17444
Joined: Fri Sep 23, 2005 11:44 am
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Suzy »

si un mix asa http://www.dnblog.ro/?p=39
o sa fie rupere si aici..
Inainte sa rup forumu', trebuie sa-mi fac canonul.

Multumesc acum celor ce, M-AU lasat sa iau LSD

Nosfi langa mine l-am pierduuuuuuuut....
Suzy wrote:tata a venit aseara la mine in camera si cica "am vazut o nunta gay la tv. cat de frumoasa ai fost."

User avatar
christian k.
vatraș local
Posts: 1933
Joined: Thu Jan 11, 2007 10:12 am
Location: I`m from the place where hardcore is beautiful.
Contact:

Post by christian k. »

Goddiggitydamnit :shock:
Image

PROUDLY LOSING MONEY SINCE 2008!

cafteala
official QB murderer
Posts: 4424
Joined: Wed Dec 22, 2004 11:53 am

Post by cafteala »

O sa fie HAOS total!

User avatar
awaky
i'm the scatman
Posts: 4737
Joined: Wed Mar 22, 2006 1:16 pm

Post by awaky »

yes yes yo

cafteala
official QB murderer
Posts: 4424
Joined: Wed Dec 22, 2004 11:53 am

Post by cafteala »

SOON therapy sessions, limewax & counterstrike parca

User avatar
Suzy
Viata mea e pe forum. w00t!
Posts: 17444
Joined: Fri Sep 23, 2005 11:44 am
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Suzy »

da da da da..limewax si counterstrike :shock: :shock: :shock:
Inainte sa rup forumu', trebuie sa-mi fac canonul.

Multumesc acum celor ce, M-AU lasat sa iau LSD

Nosfi langa mine l-am pierduuuuuuuut....
Suzy wrote:tata a venit aseara la mine in camera si cica "am vazut o nunta gay la tv. cat de frumoasa ai fost."

User avatar
awaky
i'm the scatman
Posts: 4737
Joined: Wed Mar 22, 2006 1:16 pm

Post by awaky »

a fost cam foarte foarte pisda

User avatar
iustinescu
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 5209
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:49 am
Location: bercenar

Post by iustinescu »

WICKEEEED!!!! :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:

Post Reply

Return to “Evenimente”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests