Tricky @ Sala Palatului, Bucuresti 26.11.2008

Events ... here, there, everywhere ...
Post Reply
User avatar
oza
rapperu vostru preferat
Posts: 211
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Sun Jul 10, 2005 3:02 pm
Contact:

Tricky @ Sala Palatului, Bucuresti 26.11.2008

Post by oza »

Image

Artistul britanic Tricky va veni pe 26 noiembrie la Sala Palatului intr-un concert recomandat de ProFM Black.

Tricky (Adrian Thaws) a fost intotdeauna considerat un muzician vizionar, dincolo de conventii si curente sau stiluri. De-a lungul timpului, Tricky a colaborat cu nume importante din industria muzicala precum Alison Goldfrapp, Cindy Lauper, Alanis Morisette, Neneh Cherry sau Bjork. Artistul prefera sa lucreze cu voci feminine deoarece atunci cand scrie versuri isi imagineaza ca sunt cantate de o femeie: "As vrea sa pot cinta ca Janis Joplin sau PJ Harvey. Dar nu pot. Asa ca am nevoie de voci feminine.", a declarat Tricky.

Fostul coleg al celor de la Massive Attack si Portishead va urca pe scena alaturi de o trupa care are in componenta tobe, chitara, clape, chitara bas si backing vocals, in cadrul unui show incendiar ce va dura 2 ore.

Biletele pot fi cumparate incepand cu 18 septembrie online – www.bilet.ro, www.bilete.ro, www.ticketpoint.ro , www.eventim.ro – si la Sala Palatului, Librariile Carturesti, magazinul Unirea, magazinul Muzica, Music Shop, retelele Diverta, Carrefour Voiaj, Germanos, Flanco si Flamingo Computers din toata tara.

Un concert produs de Fundatia Phoenix si sutinut de MTV si ProFM Black!

...........................................................................................................

George Vintila i-a luat interviu in exclusivitate lui Tricky!
"Three rules. get money, don't tell and if that welfare check come late, raise hell!"

www.oza.ro / www.steleverzi.com / www.facebook.com/vezisteleverzi / www.twitter.com/steleverzi

cafteala
official QB murderer
Posts: 4424
Joined: Wed Dec 22, 2004 11:53 am

Post by cafteala »

a fost foarte smecher! a rulat si doua pe scena, pizdos rau concert. omu e nebun rau

User avatar
akima
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 1307
Joined: Fri Sep 02, 2005 12:02 am
Location: "I don't even know where the hell I am half the time!"
Contact:

Post by akima »

mi-ar fi placut sa merg si io :-< sunt abonata la newsletter pe un site (nu zic acum ca fac reclama :) ) si am primit asta:

Cum-fu la Tricky. Parerea mea…
M-am dus la Tricky calm si relaxat, cu loc la balcon. Fiind amator de senzatii ceva mai hard, aveam de gand sa stau chill sa vad concertul si nu sa ma zbengui p-acolo.
Trebe sa recunosc ca habar nu aveam ca mai e cineva in deschidere, asa ca mare surpriza am avut cand au intrat pe scena Bumbapa. Desi nu e tocma genul meu, tipii astia m-au cucerit de la prima piesa pe care am ascultat-o acu vreo 2 ani. Iar acum…. Senzatia se pastreaza.
Dupa un intro care mi s-a parut putin cam lung si cam lent, baietii au dat in ceva care m-a luat de cap si a dat cu mine de pamant. Juma de ora am ramas cu urechile deschise la maxim si cu ochii pironiti pe scena.
A urmat o pauza prea lunga. Atat de mare incat trip-ul in care ma bagasera Bumbapa aproape se dusese dracu in momentul in care a inceput Tricky.

Despre Tricky ce sa zic… nici acu nu imi vine sa cred ce s-a petrecut acolo. Prima jumate a concertului a fost facuta la modul "corect". Piese misto, sunet cristal, lumini potrivite, atmosfera beton, miscare pe scena, Tricky languros pe langa Francesca, microfoane aruncate pe jos, amandoi soptind diverse la acelasi microfon… chill, trip, etc…
Se intampla si clasicul "acu plecam , da daca mai vreti, aplaudati ca oricum ne intoarcem ca avem un contract de respectat" si.. din momentul asta a inceput cel mai tare concert pe care l-am auzit vreodata (sau, cel putin, asa am crezut cand s-a terminat).
Pentru un tip care face trip-hop, Ticky a sunat mai grav decat multe trupe de hardcore. De la succesiunea pieselor si pana la felul in care au fost puse in scena, totul a fost… si aici iar trebe sa recunosc ca nu prea ma ajuta cuvintele.
Te lua omu de jos cu niste pasaje d-alea filingoase si te dadea de tavan cu niste duritati pe care nu as fi sperat sa le aud in asemenea context.
Nu as putea sa spun exact cat a tinut-o asa. Sa fi fost o ora… doua.. nu mai conteaza. Ma simteam facut varza cu carne si in continuare nu imi venea sa cred ce aud.
Iar ca si cand asta nu ar fi fost de ajuns, la ultimul bis… cover Motorhead – Ace of Spades. Trec peste faptul ca este una din my all time favourites, dar ce au facut oamenii astia din ea a intrecut orice imaginatie.
Au improvizat 20 de minute, cu Francesca la voce si tobarul schimbat. Pe scena au dat navala (intai mai cu grija, apoi buluc) cam 200 de oameni din sala. Am crezut ca se danseaza putin, cum s-a mai intamplat si la alte trupe si gata. Ei bine, nu. Trupa a continuat sa cante, retrasi spre locuri mai inalte ca deja nu mai aveau loc de public. Care public se apucase de pogo!
Badigarjii erau complet depasiti. Atat de situatie cat si numeric. Trupa canta in continuare Ace of Spades, publicul pogo, sala urla… haos total!
Moment in care s-a taiat curentul pe scena. Nu sunetistii, nu organizatorii, ci aia de la sala palatului. Acuma… am si eu oarece scule de concert si stiu ca asta inseamna ca poate sa iti arda acaretu care costa o galagie de bani. Se pare ca unora nu le pasa. Ni ci de acaret, nici de calitate, nici de impresie.

Asta ar fi singurul neajuns. In rest, m-a spart la neuron. O fi fost de la muzica, de la show, de la fungushi, de la alte alea… nu ma intereseaza. Important e ca am avut o zi cum o doresc celor mai buni prieteni.


Si ca sa va faceti o parere despre cum a sunat. .
http://www.youtube.com/watch?v=mBIjTuKnhwI
La Bucuresti a fost mai grav
"daca-s bine unde sunt, iti trimit felicitare."

O.N.
dimineata verific forumu
Posts: 672
Joined: Fri Mar 11, 2005 3:29 pm
Location: Constanta
Contact:

Post by O.N. »

la cate ai fi vrut sa mergi tu :lol:
ai ajuns pe undeva ?

User avatar
akima
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 1307
Joined: Fri Sep 02, 2005 12:02 am
Location: "I don't even know where the hell I am half the time!"
Contact:

Post by akima »

:)
o sa ajung undeva
"daca-s bine unde sunt, iti trimit felicitare."

Post Reply

Return to “Evenimente”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests