Silent Strike

house, techno, dubstep, drum'n'bass, grime, ghetto, chillout ... discutiile despre toate ariile muzicii electronice se vor regasi aici

Moderator: .etalosed

User avatar
DJ Strike
rapperu vostru preferat
Posts: 234
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Fri Jan 07, 2005 4:43 pm

Post by DJ Strike »

si apropo silent strike nu e hip-hop... aviz amatorilor ce poarta okelari de cal pt urechi... :butch2: sau care asculta doar muzica FOARTE hip-hop...
Image

User avatar
kif
pleau
Posts: 1239
Joined: Mon Dec 13, 2004 12:52 pm
Location: Pipera-Dr.Taberei. Stiu orice straduta care le leaga. Daca fac o ora inseamna ca le stiu si altii.

Post by kif »

de cand zloboz a devenit ceva rau sa fii ascultator puritan de hip hop???sincer m am cam saturat de chestiile astea.."vaaai pullaa meaaa noi suntem pe rep...undercover...ca nu ne ia profii la scoala la ochi si sa avem restante...suntem pe chill pe drum...pana mea..am mai crescut si noi.."..MUIEEE!!!...io ascult hip hop e muzica mea principala sunt mandru de asta ma fut deocamdata pe orice muzica alternativa derivata reprezinta multe din ele niste experimente nereusite pentru mine..experimente ale unor oameni ce vor sa para interesanti si le dau si lor MUIE!...a devenit trendy sa o arzi in tralala...sa ti arati fatza pe acolo...chiar daca esti pe hip hop...uite domne le am si cu ...bassu si altele...a devenit trendy pentru oameni care nu au nici o treaba sa bata drumu pana la timisoara la festivalul ala de drum n bass numa ca sa zica ca au fost acolo...si etc alte multe chestii gen...
Revin sunt hip hop simt hip hop ascult hip hop...mare parte din existenta mea actuala e legata de hip hop si imi place...nu ma neg cum fac alti cacati:MUIE!

p.s.nu ma iau de cei care chiar le plac anumite stiluri..doar de cei ce vor sa fie asa..."ciudati"...si fac din hip hop asa o cenusareasa
Image

User avatar
Rey
dimineata verific forumu
Posts: 704
Joined: Tue Jan 04, 2005 6:07 pm
Location: Straight Outta Ambrozie

Post by Rey »

Moses ai zis-o :wink: .


prea multe dubiosenii... raggarap,jiggyrap,drum&bass rap .p mea .. vorba unuia.. nu vreau s-ajung un prajit sa tremur in public cu fular la gat... in fine
"p.s.nu ma iau de cei care chiar le plac anumite stiluri..doar de cei ce vor sa fie asa..."ciudati"...si fac din hip hop asa o cenusareasa"

User avatar
adapter
moderator astea
Posts: 3023
Joined: Tue Jan 04, 2005 4:59 pm
Location: Murfatlar
Contact:

Post by adapter »

Piesa de pe Sabotaj a fost ok, chiar daca nu e hiphop, dar imi suna mie bine in cap si e de ajuns. Astept materialul de fatza ca sa-mi dau o parere.

@Moses cre' ca esti prea...radical?

User avatar
DJ Strike
rapperu vostru preferat
Posts: 234
Joined: Fri Jan 07, 2005 4:43 pm

Post by DJ Strike »

ar trebui facut un topic separat pentru discutia asta... ca vad ca de la albumul silent strike am ajuns la alte discutii...

postul meu se referea la acea categorie de hip-hoperi care nu vad nimic in afara de hip-hop si nu accepta ca MCii / DJii sa faca parte din alte proiecte muzicale ce nu aparitin genului - exemplu: daca Vexx a facut trupa cu Rusu si Flore nu mai e hip-hop, sau CTC daca au colaborat cu Silent Strike nu o mai "ard" hip-hop... sau Turntable Science au cantat cu B.A.U. nu mai sunt reprezentanti ai hip-hop-ului... la genul asta de puritani ma refeream...

cat despre cei care-si reneaga inceputurile ca hip-hopperi si au dat-o pe electronica doar pentru ca il considera un nivel "superior" mi se pare cel mai lame caz posibil... daca Costel (scuzati cacafonia) crede asa ceva (desi ma indoiesc ca brasoveanul s-a sucit) e parerea lui, cu care eu nu simpatitez...

personal hip-hop-ul ramane prima si unica dragoste, cu timpul am facut cunostinta si cu alte genuri muzicale pe care le ascult cu placere dar nici una dintre ele nu m-au sensibilizat atat de mult cum au facut-o si o fac unele piese hip-hop...
Image

User avatar
DJ Strike
rapperu vostru preferat
Posts: 234
Joined: Fri Jan 07, 2005 4:43 pm

Post by DJ Strike »

si ince ceva... ca "the streets are talkin' "... 4Elemente.RO a inceput ca o revista de hip-hop ce a dat credit si genurilor alternative : dnb, breakbeat, downtempo sau crossover... faptul ca la un moment dat pe site au aparut mai multe articole adresate sectorului alternativ, se datoreaza unui efort mai mare din partea redactorilor 4Elemente.RO ce ce ocupa de acest domeniu...
Image

User avatar
kif
pleau
Posts: 1239
Joined: Mon Dec 13, 2004 12:52 pm
Location: Pipera-Dr.Taberei. Stiu orice straduta care le leaga. Daca fac o ora inseamna ca le stiu si altii.

Post by kif »

DJ Strike wrote:timpul am facut cunostinta si cu alte genuri muzicale pe care le ascult cu placere dar nici una dintre ele nu m-au sensibilizat atat de mult cum au facut-o si o fac unele piese hip-hop...
cam asa ceva....scuze pentru off topic dar e frustrant deja ce se intampla.

ontopic o sa iau si eu albumul sa vad care e treaba,pana atunci am luat alexandra ungureanu cu crush si e bumpin...
Image

User avatar
sunrah
.
Posts: 5371
Joined: Mon Jan 31, 2005 11:26 pm
Location: a satellite, bitch!

Post by sunrah »

Rugamintea mea este sa deschideti un topic related.. pentru ca mi se pare tare interesanta discutia.. o sa vin si eu cu ceva pareri.. pro-contra.. sa fim on-topic va rog!

Cat despre Silent Strike iuuuupiii am primit mail de confirmare a comenzii :lol:

Comenzile au fost expediate pe data de 30.11.2005.
Coletul ar trebui sa ajunga cel tarziu luni si sa primiti aviz ca sa va duceti sa ridicati coletul.
Din cauza ca Posta Romana nu lucreaza pe data de 1 Decembrie si a faptului ca au foarte mult de lucru de obicei in luna decembrie si ca in general nu trimit avizele la timp, s-ar putea sa primiti mai tarziu avizul. De aceea va rugam sa verificati chiar dumneavostra din timp la oficiul postal de la care trebuie sa va ridicati coletul. Nu stiu daca puteti sa ridicati coletul fara aviz, insa merita sa intrebati sau cel putin in momentul in care ati primit avizul sa va duceti in aceeasi zi sa il ridicati, ca s-ar putea sa nu il mai gasiti a doua sau a treia zi.
Ei teoretic nu tin coletul mai mult de 10 zile in magazie, dupa care fac retur, insa de obicei la ei 10 zile devin 7 zile, din care se mai scad zilele de cand a venit coletul la ei si pana cand primiti avizul.

Va multumesc pentru intelegere si ne cerem scuze pentru eventualele intrazieri

Mariana Bancila
La Strada Music
www.lastradamusic.ro

PS: As dori sa imi trimitei un e-mail in momentul in care primiti avizul sau ati ridicat coletul ca sa stiu exact cine a primit si cine nu CD-ul.
you just never know when you're living in a golden age.

User avatar
usualflow
un domn / doamna
Posts: 52
Joined: Mon May 23, 2005 7:47 pm
Contact:

Post by usualflow »

DJ Strike wrote: Nu e doar producator ci si un virtuos al bass-ului (instrumentul ;) )... din cate imi amintesc a prestat si pe albumul C.T.C.
Ai uitat sa mentionezi ca omul e foarte priceput si la clapa 8)

Cat despre problema in legatura cu situarea corecta a acestui thread in spatiul forumului... E drept ca Silent Strike a organizat in Iasi o serie de evenimente foarte tari cu specific underground hip-hop, ca iubitor al acestui gen muzical, dar asta nu inseamna ca ceea ce face el e hip-hop (chiar daca are un featuring cu CTC si chiar daca probabil pe viitor va mai avea si altele, cu alti artisti valorosi din rap-ul romanesc). Asadar, thread-ul asta ar fi stat mult mai bine la o cu totul alta categorie decat cea de "hip hop romanesc". Si NU e doar parerea mea.

Ma uit la ce se discuta pe forumurile astea... Nimeni nu mai lasa MUZICA in pace, toata lumea o discuta. E o tampenie, muzica nu se discuta si nici nu se cantareste, muzica se asculta, se aprofundeaza, se simte.

Degeaba... Pa.

User avatar
Versatill
rapperu vostru preferat
Posts: 284
Joined: Thu Sep 08, 2005 7:12 pm
Location: South of Heaven

Post by Versatill »

...ma...nu imi place d&bu'...nu le am cu astea...da totusi sunt curios pt ca in afara de ce e pe Proiectu Verde n-am mai ascultat smecherii d'astea...deci sincer sunt chiar interesat de albumu asta...mai ales ca am vazut ca apar si CTC...plus ca se mai spune ca muzica asta e buna pt relaxare :mrgreen: :lol: :lol: :|
Image

User avatar
adapter
moderator astea
Posts: 3023
Joined: Tue Jan 04, 2005 4:59 pm
Location: Murfatlar
Contact:

Post by adapter »

Ma uit la ce se discuta pe forumurile astea... Nimeni nu mai lasa MUZICA in pace, toata lumea o discuta. E o tampenie, muzica nu se discuta si nici nu se cantareste, muzica se asculta, se aprofundeaza, se simte.
Un fuarte mare adevar. :?

User avatar
sunrah
.
Posts: 5371
Joined: Mon Jan 31, 2005 11:26 pm
Location: a satellite, bitch!

Post by sunrah »

am avut o rugaminte, ca aceasta discutie sa continue pe un alt topic chiar de acesta nu exista, degeaba.

Flowee, respect punctele tale de vedere.. dar.. a spus cineva ca acest album este unul Hip-Hop? Cat despre nemultumirea ta sau a altor persoane in legatura cu situarea corecta a acestui thread in spatiul forumului detin o alta parere. Nu exista un thread gen "alte genuri de muzica" iar in a-l pune la alte discutii mi se pare infantil, nerespectuos si nu in ultimul rand simt ca l-as fi limitat. Mi se pare corect in a-i atribui lui Ionut un loc micut, un topic pentru acest album, iar forumul acesta de Hip Hop Romanesc l-am vazut cel mai potrivit, neexistand un altul care sa fie mai apropiat de imaginea albumului pe acest forum.

Este a doua colaborare cand vine vorba de genuri, si-o premiera in Romania cand vine vorba de C.T.C. Aceasta colaborare cu ei, eu insami o vad un pas in fata, aici se observa ca Ionut si membrii din C.T.C. stiu ce inseamna muzica, ce inseamna cultura si sunt deschisi la orice, doar calitate sa fie. In plus de asta vroiam sa discutam si despre label'ul acesta, unde unii deja spera sa scoata facem records, ramane de vazut.. 'Om trai si-om vedea asta! Acolo artistul isi poate desfasura si expune munca care sa-l reprezinte intrutotul, fara a fi nevoit sa faca tot felul de compromisuri s.a.md., chestii pe care cu totii le cunoastem si majoritatea dintre noi nu suntem de acord cu ele, aici imi permit sa folosesc o fraza spusa de cineva zilele trecute: "acolo daca vrei sa fie cd-ul cu o pizda din carne in se duc si hacuie 5000 de pizde". Asadar daca luam in considerare aceste aspecte si multe altele care poate vor continua pe un alt topic, cred ca acea corectitudine este de ambele parti.

Cat despre ultima ta fraza.. din nou.. exagerezi.. esti radicala ceea ce nu e bine. Din punctul tau de vedere ar trebui toata lumea sa asculte, sa aprofundeze, sa simta muzica.. da pana aici sunt complet de acord.. DAR.. de ce nu si comentata.. comparata? De aceea exista tot felul de genuri, stiluri, unele mai bune, altele mai putin bune ca sa existe si pareri, pareri care definitiveaza intr-o oarecare masura calitatea acestora. Intr-adevar sunt multi groupies care asculta si vorbesc degeaba, dar altfel, pentru ce mai exista aceste forumuri? Tu ai postat cu manuta ta si ai facut comparatii intre albume.. vrei sa dau copy/paste? :) Infine, nu ma leg de opinia ta, dar cred ca ai dus in extrema totul, eu zic:

Muzica trebuie comentata, comparata, sfasiata asa cum de multe ori sunt sufletele noaste. Pentru a face ce am enumerat ar trebui sa ne asumam cu totii raspunderea pentru ceea ce scriem, gandim, expunem oriunde, oricand ar fi asta. Concluzionand, muzica isi gaseste in final pacea la noi in suflet si invers! Trebuie sa ne amintim cu totii ce zicea Nietzsche, ceva mai mult decat adevarat: Whitout music, life would be a mistake.. Image
you just never know when you're living in a golden age.

User avatar
usualflow
un domn / doamna
Posts: 52
Joined: Mon May 23, 2005 7:47 pm
Contact:

Post by usualflow »

...tu vorbeai cu mine? :shock:
minţi!

User avatar
sunrah
.
Posts: 5371
Joined: Mon Jan 31, 2005 11:26 pm
Location: a satellite, bitch!

Post by sunrah »

...nu vorbeam, ma adresam tie in mare parte :roll:
you just never know when you're living in a golden age.

User avatar
usualflow
un domn / doamna
Posts: 52
Joined: Mon May 23, 2005 7:47 pm
Contact:

Post by usualflow »

...pai eu nu m-am referit la ce ai inteles tu. :|
minţi!

Post Reply

Return to “Electro”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests