RWMNCS - RAW (2017)

Discutii despre hip hop-ul romanesc in general

Moderators: dan, DiNO

Ionuţ
#pacifist#
Posts: 2543
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Fri Jun 29, 2007 7:08 pm
Location: Tot acolo...

RWMNCS - RAW (2017)

Post by Ionuţ »

degeaba mananci spanac de un briceag ai nevoie

User avatar
Dani
Mitică
Posts: 2797
Joined: Sat May 24, 2008 2:43 pm
Location: Brasov

Re: RWMNCS - RAW (2017)

Post by Dani »

Toate, ca toate, dar Dorian suna mult mai bine decat Doc pe majoritatea pieselor. Pe "Don't Stop" imi place la nebunie de el.

User avatar
hanno
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 2474
Joined: Sat Apr 18, 2009 10:18 pm

Re: RWMNCS - RAW (2017)

Post by hanno »

Asta e cacatu ala in engleza cu care promitea ca face istorie?

Vallejo
baby scarecrow
Posts: 2760
Joined: Sun Feb 08, 2009 4:58 pm
Location: iN YOUR GiRL CAR

Re: RWMNCS - RAW (2017)

Post by Vallejo »

cred ca incepe sa mi placa de hanno

Ionuţ
#pacifist#
Posts: 2543
Joined: Fri Jun 29, 2007 7:08 pm
Location: Tot acolo...

Re: RWMNCS - RAW (2017)

Post by Ionuţ »

Problema materialului este că s-a făcut overhype în jurul lui.
degeaba mananci spanac de un briceag ai nevoie

rage
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 3063
Joined: Tue Dec 02, 2008 11:06 pm
Location: bucuresti.

Re: RWMNCS - RAW (2017)

Post by rage »

suna bine, dar parca as asculta aceleasi versuri pe beat-uri diferite.

overhype is the word.

mai bine scotea doc focu'.

Mallone
Niciodata un nimeni
Posts: 7241
Joined: Thu Jul 07, 2005 2:20 am
Location: Cartieru' nebuniei si al noptilor albe

Re: RWMNCS - RAW (2017)

Post by Mallone »

Trebuie sa fim realisti. In hip-hop, niciodata n-o sa reprezentam nimic pentru cei de-afara, decat maximum o curiozitate ca natie si cam doar atat. Poti sa te ambitionezi cat vrea pula ta si sa fii cat de talentat oi fi, ca-n final, te vei umple de dezamagiri.

Cand ai asteptari si nu ti se indeplinesc, pici de sus si te ia dracu'.
Cand n-ai asteptari, orice salt, cat de mic, iti ofera satisfactie.

Voi ce alegeti?
Viața e complexă și are multe aspecte.

Kadhafi
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 1443
Joined: Tue Sep 03, 2013 2:31 am

Re: RWMNCS - RAW (2017)

Post by Kadhafi »

eu am ales sa faca asta, altceva n-a fost, si vreau sa fac bani din asta, altfel n-are rost



tu?

nea Caisa
campion pe sate
Posts: 3487
Joined: Thu Mar 26, 2009 11:25 pm
Contact:

Re: RWMNCS - RAW (2017)

Post by nea Caisa »

s-a asternut praful rapid peste acest mic proiect. am intrat pe pagina oficiala de fb... 1k si ceva de likeuri. extrem de putin interes din tara in primul rand. nu prea vad cum ar putea sa prinda tractiune.
altfel, nu suna rau, dar doc in engleza continua sa fie mult sub ce poate in romana.
sa vina albumul ctc!

Mallone
Niciodata un nimeni
Posts: 7241
Joined: Thu Jul 07, 2005 2:20 am
Location: Cartieru' nebuniei si al noptilor albe

Re: RWMNCS - RAW (2017)

Post by Mallone »

asa cum s-a asternut praful peste orice proiect in engleza. muzica se consuma la foc automat. copiii nu mai stiu engleza nici macar cat stiam noi si le e lene sa asculte o piesa in engleza. incercarile astea nu vor avea niciun succes in tara asta, acum si-n pururea, si-n vecii vecilor, amin.
Viața e complexă și are multe aspecte.

User avatar
hanno
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 2474
Joined: Sat Apr 18, 2009 10:18 pm

Re: RWMNCS - RAW (2017)

Post by hanno »

cu atata youtube, facebook si seriale in engleza nesubtitrate chiar cred ca "tinerii" stiu engleza mai bine decat generatia noastra..

Mallone
Niciodata un nimeni
Posts: 7241
Joined: Thu Jul 07, 2005 2:20 am
Location: Cartieru' nebuniei si al noptilor albe

Re: RWMNCS - RAW (2017)

Post by Mallone »

si daca ar fi asa, tot le e lene sa digere piese in engleza. e varza cu carne publicul de la noi. si dupa ce ca e varza cu carne, e si mai putin decat era pe vremuri, pentru simplul fapt ca nu se mai fac atatia copii. ne ducem pe pula incet-incet si ce e tare e ca unii chiar cred ca evoluam.
Viața e complexă și are multe aspecte.

rage
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 3063
Joined: Tue Dec 02, 2008 11:06 pm
Location: bucuresti.

Re: RWMNCS - RAW (2017)

Post by rage »

ma, albumul nu e rau, don't get me wrong. dar tre sa faci ceva push ca sa capete tractiune/notorietate.

nu sa fii gen: a iesit albumu - e pentru strainatate - zboara puiule.

Vallejo
baby scarecrow
Posts: 2760
Joined: Sun Feb 08, 2009 4:58 pm
Location: iN YOUR GiRL CAR

Re: RWMNCS - RAW (2017)

Post by Vallejo »

mallone nu spune bine probabil e prea batran nu socializeaza cu pustani

eu sa spun eu cum sta treaba ca am 25 de ani nu 35

tineretu stie mai multa engleza pentru ca acum lumea nu prea mai asculta hip hop din romania. mai mult se uita cand scoate mafia si la familia sau doc sau plm dar nu o sa asculte muzica asta acum ca toti au internet si pot sa asculte altceva mai tare. e normal

in ziua de azi probabil se asculta probabil rap mai mult ca niciodata. pana si fetele asculta fetty wap si future si young thug la greu. pana si aia care nu asculta hip hop

generatia asta asculta si lord finesse sau gang starr si gucci mane lil wayne si kendrick lamar sau j cole. pentru ca noi nu am crescut pe hip hop din anii 90. am crescut pe 50 cent jay z nas snoop dogg dmx young jeezy kanye west si oricine era cunoscut acum 10 12 ani

si spun asta pentru daca iti plac migos sau altii care sunt acum tot o sa iti placa si illmatic sau livin proof sau the chronic sau doggystyle sau alte albume clasice. pentru ca acum lumea nu mai tine cont de cum ar trebui sa sune hip hopu. dj premier sau dr dre sau zaytoven sau metro boomin . nu le pasa . ce e tare e tare si o sa fie ascultat indiferent de stil sau de ce e la moda

nu pot sa zic acelasi lucru despre hip hopu din romania . cine se mai intoarce in timp sa asculte ce asculta cand avea 12 15 ani gen bug mafia parazitii bitza la familia etc ? cam nimeni pentru ca muzica aia era slaba. versurile alea de la mafia le face si rancid

si acum despre doc si baietii lui

cati ascultau ctc inainte ? aia care chiar ascultau hip hop

acum asculta si aia care nu asculta hip hop deobicei. de fapt ascultau cand au inceput sa faca muzica pentru copii . orice pustan care fuma etnobotanice si baga magic asculta doc si deliric si specii si altii. ascultau chiar daca nu erau fani rap. si asta e adevaru pentru ca am fost acolo si am vazut nu vorbesc din auzite.

cati mai asculta acum ? probabil nici jumate din cati ascultau atunci dar inca mai asculta totusi nu stiu la cati le place cu adevarat ce fac ei

nu mai asculta ca inainte pentru ca s au plictisit. muzica aia era clar ca nu o sa reziste in timp. si nu pentru ca muzica se consuma repede acum dar pentru ca acum poti sa asculti altceva mai bun. ce e bun o sa reziste in timp. poate o sa verific ce scoate doc dar de ce sa ascult cand pot sa asculta kendrick lamar de ex ? care e si mai bun si face si muzica mult mai buna

si albumu asta e slab. sa fim seriosi doc nu are in engleza versuri nici de nivelu lu gucci mane care nici nu se chinuie sa faca versuri bune. si nu are nici beat urile bune ce le are gucci mane . deci de ce ar asculta lumea albumu asta ? doar pentru ca asculta hip hop si tre sa sustina miscarea ? nu a fost vorba niciodata de asa ceva . ce e tare e tare . ce e naspa e de cacat indiferent ca face parte din muzica care iti place

Vallejo
baby scarecrow
Posts: 2760
Joined: Sun Feb 08, 2009 4:58 pm
Location: iN YOUR GiRL CAR

Re: RWMNCS - RAW (2017)

Post by Vallejo »

Vallejo wrote:tineretu stie mai multa engleza pentru ca acum lumea nu prea mai asculta hip hop din romania.
muzica din romania de fapt. aia care asculta 80% sunt copii de 10 12 ani si batrani de 40 50 de ani. 10% nu stiu engleza si mai sunt 5% aia la care le place cu adevarat muzica din tara. si am uitat de aia 5% care sunt rapperi si se asculta intre ei

probabil nici aia care fac muzica din romania cei mai multi nu asculta muzica din romania

eram cu cainele sa si faca nevoile si 4 5 copii de 10 11 12 ani se jucau miuta si ascultau satra benz bernabeu pe telefon . mi am amintit asa ma jucam si ascultam eu grasu . mai ascult acum ? nah . o sa creasca si ei si n o sa mai asculte asa ceva

Post Reply

Return to “Hip hop romanesc”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 40 guests