Deliric1 - Inspectia Tehnica Periodica

Discutii despre hip hop-ul romanesc in general

Moderators: dan, DiNO

Kadhafi
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 1443
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Tue Sep 03, 2013 2:31 am

Re: Deliric1 - Inspectia Tehnica Periodica

Post by Kadhafi »

spune-ti ca e execrabila tocmai fiindca stiti cat de baietas e deliric si cat de bine le da. altfel era o strofa banala de la un rapper banal. in orice caz, cu cedry2k, deliric e la ora actuala cel mai complet rapper neo-contemporan sa-i zic asa. si doc, daca i-se scoala.

Error
un domn / doamna
Posts: 67
Joined: Wed Sep 11, 2013 12:57 am

Re: Deliric1 - Inspectia Tehnica Periodica

Post by Error »

Mie mi se pare că Vlad Dobrescu e cu câteva clase peste Doc şi Deliric, dacă e să vorbim de rapper complet; doar că el e mai puţin activ pe partea asta, dar face o treabă extraordinară pentru mişcarea din România cu emisiunea de la radio. - sigur, discuţia asta cu cine e mai tare e futilă, deci nu-şi are rostul-

Percepţia mea e că Deliric e mult mai adulat decât colegii săi, şi atunci îi acord o atenţie deosebită şi încerc să găsesc miezul ăla despre care vorbesc toţi, dar nu dau de el.Nu zic că-i rapper slab, are bucăţi care-mi plac ( de pildă „Negru”), doar că e, parcă, prea ridicat în slăvi.Probabil că mă las influenţat de puştanii care comentează pe youtube.
Mi s-a părut, însă, de multe ori că omul nu cântă pentru el, ci pentru fani, la modul „ia uite coi ce rime complexe scuip”.De cele mai multe ori, versurile lui îmi par a fi diletantism ( era să zic gongorism ). Daca rimezi nu-nseamnă obligatoriu că faci poezie, nu?
Ca o comparaţie, am ascultat recent zmeu' ninja - hidrogen ( printre cele mai bune melodii pe care le-am ascultat în ultimii ani ) şi m-a spart în cel mai grav mod cu putinţă.Aşa se face!


@CreativeEgo: în bucata aia o spune chiar el de la început: „asta nu-i artă, e bussiness”. Se califică singur! :lol:

rage
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 3063
Joined: Tue Dec 02, 2008 11:06 pm
Location: bucuresti.

Re: Deliric1 - Inspectia Tehnica Periodica

Post by rage »

Error wrote:Mie mi se pare că Vlad Dobrescu e cu câteva clase peste Doc şi Deliric
E cineva intreg la cap care are vreun dubiu cu privire la asta?

User avatar
iemsy
Decanul
Posts: 6748
Joined: Thu Jun 14, 2007 12:20 pm
Location: Lujerului 41

Re: Deliric1 - Inspectia Tehnica Periodica

Post by iemsy »

Deliric supraevaluat... apoi am ascultat ce ai recomandat, incerc sa te inteleg dar cred ca esti influentat de niste note de pian sau poate de o perioada in care te atinge pianul ala.
As fi vrea sa pun cateva bucati de la Deliric dar sunt prea multe, nu ai cum sincer, mai bine spui nu-mi place dar supraevaluat e mult prea mult.
Ok, ADN e greu de urmarit, ce face acum cred ca arata caci totusi ca vorbele lui nu erau scoase dintr-un dex aruncate la misto, adica uitati-va pe profilul lui de facebook si apoi iau ca exemplu(prost, stiu, dar :)) ) arsura.

Ionuţ
#pacifist#
Posts: 2543
Joined: Fri Jun 29, 2007 7:08 pm
Location: Tot acolo...

Re: Deliric1 - Inspectia Tehnica Periodica

Post by Ionuţ »

Coaie, m-a sunat 2005. Mi-a zis să vă transmit că nu mai are sens să faceti comparații între MC'i.
degeaba mananci spanac de un briceag ai nevoie

User avatar
iemsy
Decanul
Posts: 6748
Joined: Thu Jun 14, 2007 12:20 pm
Location: Lujerului 41

Re: Deliric1 - Inspectia Tehnica Periodica

Post by iemsy »

m, vine ionut si strica tot, e forum ionut, forum, lasa-i sa faca comparatii. (cum am scris pe acolo in comentariu ala :)) )
Last edited by iemsy on Tue Mar 22, 2016 11:29 pm, edited 1 time in total.

User avatar
hanno
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 2474
Joined: Sat Apr 18, 2009 10:18 pm

Re: Deliric1 - Inspectia Tehnica Periodica

Post by hanno »

rage wrote:
Error wrote:Mie mi se pare că Vlad Dobrescu e cu câteva clase peste Doc şi Deliric
E cineva intreg la cap care are vreun dubiu cu privire la asta?
hai frate..inteleg de doc sa zici asta.dar de ce sa il bagi in aceeasi oala si pe deliric? doar pentru ca si-o ard mai des impreuna? aveam un dubiu, dar cu bucatile postate pe pagina precedenta, din care nu stiam niciuna, plus cea de la mic check pot sa zic ca deliric are cea mai buna tehnica pe care am auzit-o si care are si un sens clar si indubidabil(eu zic ca si adn are sens dar e mai intepretabil acolo)... cati mc ar fi tratat o piesa gen ambrozie,demoncratie, sange de porc sau razboi psihologic cu stres, cu atata complexitate? dobrescu e bun, indiscutabil, dar pe mine cel putin nu m-a lasat cascat de cum jongleaza cu cuvintele...daca nu te intrebi "de unde dracu le scoate pe toate bai frate" parca nu e suficient de bun..

Post Reply

Return to “Hip hop romanesc”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 37 guests