Cheloo - Cel care urăște

Discutii despre hip hop-ul romanesc in general

Moderators: dan, DiNO

User avatar
Asclepio
rapperu vostru preferat
Posts: 248
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Sun Dec 13, 2009 5:07 am

Re: Cheloo - Cel care urăște

Post by Asclepio »

Propun sa discriminam pe indivizii aia care nu au pula. Gen femei, copii, mutilati etc. Ca daca nu le-a dat Domnul, e semn ca nu merita. Calvinodarwinist style.

Este ingrijorator ca multi tineri din ziua de azi care, desi au acces la informatii, nu stiu sa puna in specificul context istoric social si moral rimele care bat la popouri, ah, apropouri. Nici macar nu stiu sa se indeletniceasca inspre verficarea autenticitatii rimelor :( hashtag-gribbit/oac
Nu un bou mitologic, ci un legendar zebu....

look29
tanar
Posts: 39
Joined: Sat Mar 07, 2009 10:38 pm

Re: Cheloo - Cel care urăște

Post by look29 »


Ionuţ
#pacifist#
Posts: 2543
Joined: Fri Jun 29, 2007 7:08 pm
Location: Tot acolo...

Re: Cheloo - Cel care urăște

Post by Ionuţ »

Asta îmi place.
degeaba mananci spanac de un briceag ai nevoie

Djony
dimineata verific forumu
Posts: 571
Joined: Tue Jul 08, 2014 1:01 pm

Re: Cheloo - Cel care urăște

Post by Djony »

Asta DA :bow:

User avatar
hanno
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 2474
Joined: Sat Apr 18, 2009 10:18 pm

Re: Cheloo - Cel care urăște

Post by hanno »

tare! cheloo are ceva numai al lui cu care te da pe spate de fiecare data cand se ia in serios!

User avatar
Shade.
Shaman
Posts: 3273
Joined: Sun Dec 18, 2005 10:08 pm
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Cheloo - Cel care urăște

Post by Shade. »

Foarte buna piesa desi este scoasa intr-un moment inoportun. Piesa asta suna mai bine de zeci de ori ca cele doua single-uri a lui ombladon de pe noul album.

User avatar
danielsen
dimineata verific forumu
Posts: 560
Joined: Mon Sep 08, 2008 2:44 pm

Re: Cheloo - Cel care urăște

Post by danielsen »

suna bine de tot
Image

User avatar
paranoic
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 2894
Joined: Tue Apr 15, 2008 9:04 pm
Location: Un loc pe harta.
Contact:

Re: Cheloo - Cel care urăște

Post by paranoic »

peste ce-a scos in ultimii 2 ani dar nimic de speriat, average.

User avatar
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul
Posts: 7759
Joined: Thu Mar 10, 2005 8:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cheloo - Cel care urăște

Post by CreativeEgo »

Nu e nici măcar average, e plictisitoare rău. Versuri banale, nici măcar să șocheze nu poate. Și beatul e praf.
oamenii dinozauri care inca asculta hepatita aia de rap care te adoarme

Ghiumurluc
dimineata verific forumu
Posts: 974
Joined: Mon Apr 25, 2011 11:36 pm

Re: Cheloo - Cel care urăște

Post by Ghiumurluc »

nu imi place :D
...un ștrudel și o armă

User avatar
G-MONEY
botezatoru'
Posts: 9844
Joined: Wed Mar 09, 2005 8:14 pm
Location: Rahova-City

Re: Cheloo - Cel care urăște

Post by G-MONEY »

ego la cat esti tu de pretentios nu o sa iasa album rap in urmatorii 5 ani sa te multumeasca :lol: Piesa e ok. Nu e wow, dar nu e nici praf. E in nota lui obisnuita.
http://www.tzakpac.blogspot.com


Image
CreativeEgo wrote: argumentu tău e irelevant pentru că hipster.

User avatar
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul
Posts: 7759
Joined: Thu Mar 10, 2005 8:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cheloo - Cel care urăște

Post by CreativeEgo »

Nu am absolut nicio preteție de la Cheloo, crede-mă. :) Inițial nici nu am vrut să comentez, dar am văzut că toată lumea laudă piesă, am ascultat-o din nou, apoi din nou, și tot nașpa mi se pare. Și-am zis să postez și eu. Pentru echilibru. :P
oamenii dinozauri care inca asculta hepatita aia de rap care te adoarme

User avatar
hanno
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 2474
Joined: Sat Apr 18, 2009 10:18 pm

Re: Cheloo - Cel care urăște

Post by hanno »

Inteleg ca epitete gen "praf","banal" inseamna echilibru doar la Cheloo sau alti mc din afara sferei tale de interes.La Vlad Dobrescu acest "echilibru" a insemnat un balast care trebuia neaparat inlaturat :) .Beatul mi se pare ca se pisa pe cel de pe Astia mici, de exemplu.La fel de irelevant ca ce ai zis tu...Dar am senzatia ca unii dintre voi, daca nu regasiti un vibe american(aka cat mai in tiparul rapului originar) in sound, gata, e de cacat..Daca rap-ul se face peste tot in lume, e bine sa fie diversitate, sa preia din influentele si inspiratiile locale...Piesa asta ca si alte piese de pe albumul ala din 2007( imi scapa numele) au ceva din melancolia rusa in ele si suna foarte bine asa, nu mi le-as putea imagina altfel...Na, poate nu e asta si pur si simplu nu iti place beatul..Eu insa cu ocazia asta am identificat de ce beaturi ca pe Turnul Babel sau Lungul drum spre casa nu imi spun nimic...Pentru ca desi suna bine, nu au nicio amprenta personala, pot fi atribuite oricarui MC din lume daca nu stii cine da pe piesa...

User avatar
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul
Posts: 7759
Joined: Thu Mar 10, 2005 8:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cheloo - Cel care urăște

Post by CreativeEgo »

Na, ce s-a supărat ăsta micu. :)

În primul rând, habar nu am ce vibe american ai tu impresia că-mi place, dar ce pot spune despre beatul ăsta e că seamănă prea mult cu toooooooate beaturile pe care-au dat Paraziții, împreună și separat, de la Categoria grea încoace. Variația e minimă. La fel stilul MC-ului, același din 99. La fel tema piesei, în măsura în care ”uite la mine cât de liber sunt, ce păreri șocante am, cum mă desprind io ca berbecu de turmă, cât mă doare în pula de ce crezi tu despre mine și, apropo, nu știu dacă-ți dai seama, dar sunt alb și nu mă fut în cur” e o temă. Tu nu te-ai săturat să auzi mereu aceleași chestii, la același bpm, cu-același sictir prost jucat?
oamenii dinozauri care inca asculta hepatita aia de rap care te adoarme

User avatar
G-MONEY
botezatoru'
Posts: 9844
Joined: Wed Mar 09, 2005 8:14 pm
Location: Rahova-City

Re: Cheloo - Cel care urăște

Post by G-MONEY »

Ba aici tin sa-i dau dreptate lui hanno, exceptand faza cu vibe-ul american. :) Cheloo, e adevarat, are ACELASI stil de cand s-a apucat de muzica. Nu surprinde nimic. E o arma cu 2 taisuri asta: ori se satura lumea, ori merg fanii cu tine pana in panzele albe. Si aici ma refer si la lirica si la beaturi. Fix acelasi lucru poti spune si despre Nimeni Altu, mai ales despre el !! Dar eu, subiectiv fiind cand vorbesc despre el si il ascult, normal ca nu vreau sa se schimbe. Si chit ca scoate unele piese de umplutura care ma plictisesc, imposibil sa nu fie cateva tari pe albumele lui. Chiar daca sunt o "ciorba reincalzita" . La asta se referea hanno. Cheloo nu e vreun Eminem sa incerce beaturi noi, lirica noua. De exemplu pe mine efectiv m-au zgariat pe creier negativele de la ultimul album al lui Em, ma chinuiam sa ascult piesele exclusiv pentru lirica dar ceva nu se lega. Dar plm, e Eminem, asta poate sa dea si pe muzica populara, are dreptul sa incerce orice :)

La Cheloo nu exista cale de mijloc, gen hai, treaca mearga. Ori iti place ori nu. E simplu :)
http://www.tzakpac.blogspot.com


Image
CreativeEgo wrote: argumentu tău e irelevant pentru că hipster.

Post Reply

Return to “Hip hop romanesc”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests