Cheloo - Cel care urăște

Discutii despre hip hop-ul romanesc in general

Moderators: dan, DiNO

Post Reply
User avatar
cataconic
adevarat sa mor de nu
Posts: 333
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Sun Mar 01, 2009 12:53 pm

Re: Cheloo - Cel care urăște

Post by cataconic »

Hanga wrote:eu intr-a 10-a faceam logica, si in mod logic, majoritatea inseamna cei mai multi oameni dintr-un intreg, deci nu are cum sa existe o mare majoritate sau una mica...
O altă problemă de limbă română care frămîntă pe mulţi, în aceste vremuri necăjite, este chestiunea "marii majorităţi". Surprinzător de numeroase mesaje se arată intrigate de această formulă, considerînd-o fie pleonasm, fie eroare logică. Nu e nici una, nici alta. Majoritatea e o chestiune relativă şi variabilă, ca să spun aşa. Majoritatea înseamnă partea mai mare dintr-un întreg. Dar această parte poate fi cu mult mai mare sau doar cu un picuţ mai mare. În cazul unui vot, un rezultat de 49 de procente contra 48 înseamnă o majoritate mică, faţă de, să spunem, 90 contra 4, care e o mare majoritate. În parlamente, de pildă, se lucrează cu fel de fel de majorităţi. Majoritatea relativă (sau simplă) înseamnă jumătate plus unu din numărul parlamentarilor prezenţi (cu condiţia îndeplinirii cvorumului de şedinţă, care e de 50 la sută din numărul total al parlamentarilor). Aşadar, ca exemplu, într-o cameră legislativă cu 140 de membri, majoritatea relativă e de 36 (140:2=70:2=35+1=36). Majoritatea absolută înseamnă jumătate plus unu din numărul total: în exemplul dat: 71. Pentru legi de importanţă deosebită, se cere majoritate specială, adică de doua treimi (66,66 la sută): în exemplul folosit, 94. Aşadar, nu e nicio eroare să vorbim despre o mare majoritate sau o mică majoritate. Putem spune, de pildă: marea majoritate a românilor sunt de credinţă creştin-ortodoxă.

http://www.pruteanu.ro/4doarovorba/emis ... ie+maj.htm

mi se pare ca esti genul de om care se arata indignat de faptul ca marea neagra e defapt albastra.nu-mi spune ca tu nu "urci sus pentru o perioada de timp sau ca nu ingheti de frig" uneori...limba e facuta sa ne intelegem intre noi si ar fi mai ok sa tinem la chestiile cu adevarat importante legate de ea.sunt altii care face dezacorduri sau inlocuieste cuvintele cu c!fr3 si alte de-astea...nu ti-o zic cu rautate, intelegi?, doar ca ma enerveaza faptul ca marea majoritate insista pe niste lucruri care nu conteaza asa mult doar din dorinta de a demonstra ceva.si lucrul asta e mai ilogic decat o majoritate mica in opinia ta

User avatar
Eladio wutanghiddenmember
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 9571
Joined: Sun Mar 08, 2009 12:52 pm
Contact:

Re: Cheloo - Cel care urăște

Post by Eladio wutanghiddenmember »

:bow: si am doar 10 clase eu si pruteanu imi da dreptate. da vorba lui pilu: "cu/co nu e cacofonie" :bow:

User avatar
Alex Marius
"Incet nu puteti sa mergeti?"
Posts: 1370
Joined: Sun Jan 25, 2009 2:02 am
Location: Bucuresti, Drumul Taberei

Re: Cheloo - Cel care urăște

Post by Alex Marius »

cel mai trist e sa stai sa corectezi lumea pe forum

in plus a suferit la si la faza cu intrebarea din interviu
dubbing is a must

Hanga
serios, sunt ok
Posts: 428
Joined: Mon Aug 29, 2005 12:23 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cheloo - Cel care urăște

Post by Hanga »

nu am rabdare sa citesc ce scrie acolo, sunt mult prea obosit, ok, am gresit, imi cer scuze, elodio, aparent logica mea a fost gresita (ceea ce, crede-ma, e ceva...mai ales, daca luam in calcul ca este un subiect simplu)


cataconic wrote:
mi se pare ca esti genul de om care se arata indignat de faptul ca marea neagra e defapt albastra.nu-mi spune ca tu nu "urci sus pentru o perioada de timp sau ca nu ingheti de frig" uneori...limba e facuta sa ne intelegem intre noi si ar fi mai ok sa tinem la chestiile cu adevarat importante legate de ea.sunt altii care face dezacorduri sau inlocuieste cuvintele cu c!fr3 si alte de-astea...nu ti-o zic cu rautate, intelegi?, doar ca ma enerveaza faptul ca marea majoritate insista pe niste lucruri care nu conteaza asa mult doar din dorinta de a demonstra ceva.si lucrul asta e mai ilogic decat o majoritate mica in opinia ta
nu, nu sunt genul de om indignat ca marea neagra este defapt albastra, daca explicatia este logica
eu nu "urc sus", eu "ma duc pana sus"
eu nu "inghet de frig", eu "mor de frig", "crap de frig", "imi bag pula ce frig e"
iti imaginezi ca nu ii corectez si pe cei care fac dezacorduri sau ce?
majoritatea oamenilor care gandesc putin, realizeaza ca sa te auto-perfectionezi in lumea asta, e un lucru vital, sau asa ar trebui sa fie, tocmai de aia si limbajul trebuie perfectionat...hai ca deja ma intind aiurea, oricum esti genul de om "ce pula mea, vorbesc cum vreau eu, fac ce vreau eu...pula mea, ce conteaza" :lol:

ideea e ca, am gresit, scuze eladio ca te-am corectat aiurea, bafta in continuare in ce faci, eu iti citesc interviuri si chestii si ma bucur ca sunt oameni care fac ceva pentru cacatul asta de miscare pe care noi o numim hip-hop romanesc
i`m out!
http://www.steaua-rangers.com/index.php - Hochei Club Steaua
www.hochei.ro/forum/ - Forum de hochei

User avatar
Eladio wutanghiddenmember
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 9571
Joined: Sun Mar 08, 2009 12:52 pm
Contact:

Re: Cheloo - Cel care urăște

Post by Eladio wutanghiddenmember »

nimeni nu s-a prins ca faza cu spike si guess pe album (cum "Multi se intreaba") era la sto? Apropo, cine e Fritz?

Kashim
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 1534
Joined: Fri May 01, 2009 4:51 pm
Contact:

Re: Cheloo - Cel care urăște

Post by Kashim »

Corectatul pe forumuri e deja expirat coiosilor. Dar daca tot o faceti faceti-o intr-un mod amuzant.

N-am nimic cu Eladio, si nu ma consider un zeu (glumesc, puteti sa-mi faceti statuie si sa va plecati in fata mea), dar sunt in clasa a X-a si am mai multa logica decat el. Si 90% din cei pe care-i cunosc au mai multa logica. Si ar pune intrebari mai pizda.
sunt omul care a demonstrat ca connect-r e mason. tu ce-ai realizat in viata?

User avatar
Eladio wutanghiddenmember
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 9571
Joined: Sun Mar 08, 2009 12:52 pm
Contact:

Re: Cheloo - Cel care urăște

Post by Eladio wutanghiddenmember »

ideea e ca nu pun. hai coaie, vezi si tu cate interviuri si suntem numai in martie. eu nu am blog de gramatica. daca gresesc si cineva ma corecteaza incerc sa nu mai repet greseala. eu vreau sa aduc informatii nu sa aflu ce e logic in limba romana. atata tot. prea mult off topic pe seama mea ca de obicei totusi. nimeni nu vb de cum isi bate pula cheloo de lume fara sa ii pese de ceva, asa cu durere la scrot de toti :roll:

DiNO
Moderatorul Celebru
Posts: 7465
Joined: Sat Mar 03, 2007 11:12 pm

Re: Cheloo - Cel care urăște

Post by DiNO »

Eladio wutanghiddenmember wrote:Apropo, cine e Fritz?
Un tip tare.
Hardcore.
Pasionat de off road, caini si landser.
Image

epho
gisulapu
Posts: 3630
Joined: Sun Apr 22, 2007 3:35 pm

Re: Cheloo - Cel care urăște

Post by epho »

cum ai obtinut interviul asta eladio?

User avatar
Eladio wutanghiddenmember
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 9571
Joined: Sun Mar 08, 2009 12:52 pm
Contact:

Re: Cheloo - Cel care urăște

Post by Eladio wutanghiddenmember »

Scrie sub el

User avatar
DogFather
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 1156
Joined: Sun Oct 07, 2007 12:07 am
Location: IASI
Contact:

Re: Cheloo - Cel care urăște

Post by DogFather »


User avatar
creTzu
aka Cascarino sau Nelu
Posts: 1970
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:10 am
Location: Suceava
Contact:

Re: Cheloo - Cel care urăște

Post by creTzu »

un clip bun

dan
Pop
Posts: 8654
Joined: Mon Jun 20, 2005 10:58 am

Re: Cheloo - Cel care urăște

Post by dan »


epho
gisulapu
Posts: 3630
Joined: Sun Apr 22, 2007 3:35 pm

Re: Cheloo - Cel care urăște

Post by epho »

eu nu pot sa il vad..

Hanga
serios, sunt ok
Posts: 428
Joined: Mon Aug 29, 2005 12:23 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cheloo - Cel care urăște

Post by Hanga »

pe mine ma rupe instrumentalul rau de tot :bow: piesa e ok, clipul e bun :)
http://www.steaua-rangers.com/index.php - Hochei Club Steaua
www.hochei.ro/forum/ - Forum de hochei

Post Reply

Return to “Hip hop romanesc”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests