Grasu XXL - Drumul spre succes (2015)

Discutii despre hip hop-ul romanesc in general

Moderators: dan, DiNO

Post Reply
User avatar
Dani
Mitică
Posts: 2797
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Sat May 24, 2008 2:43 pm
Location: Brasov

Re: Grasu XXL - Unu (2011)

Post by Dani »

http://www.realitatea.net/grasu-xxl-bug ... 96792.html

"Între Mafia și Paraziții e o diferență de vreo douăsprezece clase și un an de facultate", a spus rapper-ul Grasu XXL
Da, frate! :bow:

User avatar
Eladio wutanghiddenmember
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 9571
Joined: Sun Mar 08, 2009 12:52 pm
Contact:

Re: Grasu XXL - Unu (2011)

Post by Eladio wutanghiddenmember »

Ce căcat spune?

Mallone
Niciodata un nimeni
Posts: 7241
Joined: Thu Jul 07, 2005 2:20 am
Location: Cartieru' nebuniei si al noptilor albe

Re: Grasu XXL - Unu (2011)

Post by Mallone »

IREALITATEA wrote:Invitat în studioul Kiss FM, Grasu XXL a spus că "face parte din şcoala de rap BUG Mafia" şi că între această trupă şi Paraziţii este "o diferenţă de vreo doisprezece clase şi un an de facultate".
si guess who,care vinde de rupe si a ridicat okapi la un nivel la care ei n-au visat vreodata si care de altfel,e un artist foarte bun care a mai spalat rusinea hip-hopului romanesc ( cel putin din punctul meu de vedere ),face parte din scoala de rap parazitii. nu stiu cum puteti fi de acord cu asemenea afirmatii ... m-am saturat de eterna si puerila comparatie intre mafia si parazitii. eu unul ascult ambele trupe cu aceeasi placere si nu le compar niciodata si nici nu-i normal sa le compari. fiecare si-a facut exemplar treaba pe felia lui din 1995 si pana in prezent ... a,ca-n 2011 sunt niste conflicte intre astea doua labeluri,da,asta e,dar noi ca fani trebuie sa judecam pur muzical problema si sa nu ne intereseze conflictele lor interne.
asa cum a zis si suzy candva,beefurile astea sunt niste mizerii,fiindca impart publicul aiurea,care daca si publicul de pe forumuri e format din multi copii prosti,hateri,frustrati si copii batrani,ce dracu sa mai zici de ceilalti cretini care comenteaza pe youtube sau pe site la cancan ? sau de aia care merg sa asculte parazitii la festivalul berii si fredoneaza cu abnegatie refrenul de la "de ziua ta",nedandu-si seama ca tocmai ei se regasesc in versurile alea ?
haideti sa judecam matur problema si sa nu ne mai luam dupa afirmatiile lui cheloo sau ale lui grasu. daca a zis cheloo ca guess who e o tarfa,nici pe departe nu inseamna ca e o tarfa. daca a zis grasu xxl ca parazitii sunt cu 12 clase si un an de facultate mai prejos decat b.u.g. mafia,raspunzand unei intrebari instigatoare al unui reporter / dj de radio,nu inseamna nici pe departe ca are dreptate. formati-va parerile voastre,bazate pe gandirea creierului vostru si lasati la o parte parerile altora. ei vorbesc de acolo din interior,noi trebuie sa judecam la rece,din exterior. aia e toata treaba,bai rapperilor ...
Viața e complexă și are multe aspecte.

NskY
#
Posts: 7066
Joined: Wed Apr 04, 2007 7:22 pm

Re: Grasu XXL - Unu (2011)

Post by NskY »

are mare dreptate mallone! lasati muzica sa vorbeasca pentru voi, nu certurile dintre artisti.

Pilu
Maestru-n șoșoni
Posts: 4967
Joined: Wed Feb 06, 2008 6:43 pm
Location: Cluj

Re: Grasu XXL - Unu (2011)

Post by Pilu »

Guess who a inceput din cauza celor de la parazitii , dar grasu a inceput la casa...Ce face grasu e tot un diss dar mai politicos gen. Intradevar aia care se apuca acum sa injure si sa se imparta sunt niste prosti , dar probabil si Grasu vroia sa raspunda cumva dissurilor lu cheloo.
G-MONEY wrote: exista oameni prosti, oameni foarte prosti, oameni extraordinar de prosti..Pai si eladio in care categorie e? Pai ho ca pana la eladio mai avem.

NskY
#
Posts: 7066
Joined: Wed Apr 04, 2007 7:22 pm

Re: Grasu XXL - Unu (2011)

Post by NskY »

da ma pilule... si pe grasu l`a atacat cheloo in clipul ala cu mark cu crucile. e ok ca i`a raspuns oarecum, dar aici era vorba despre reactia fanilor, gen dany, care e ff bucuros ca a zis si grasu ceva de parazitii pana la urma.
dany wrote:http://www.realitatea.net/grasu-xxl-bug ... 96792.html

"Între Mafia și Paraziții e o diferență de vreo douăsprezece clase și un an de facultate", a spus rapper-ul Grasu XXL
Da, frate! :bow:

Mallone
Niciodata un nimeni
Posts: 7241
Joined: Thu Jul 07, 2005 2:20 am
Location: Cartieru' nebuniei si al noptilor albe

Re: Grasu XXL - Unu (2011)

Post by Mallone »

si care se uita in gura lui grasu si trage un cumshot pe zid de fericire cu gandul ca "ia uite frate ce adevar universal a zis grasu xxl. ce axioma,ce postulat ... big up,respect man ! peace !" asa-s 98 % din rapperi si cu toate astea,rapul ramane muzica cu care am crescut si pe care o ascult si-n prezent si-o voi asculta si-n viitor ...
Viața e complexă și are multe aspecte.

User avatar
awaky
i'm the scatman
Posts: 4737
Joined: Wed Mar 22, 2006 1:16 pm

Re: Grasu XXL - Unu (2011)

Post by awaky »

da' de ce n-a facut comporatie dintre el adica grasu si parazitii? opaa.. ghiciti..

User avatar
paranoic
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 2894
Joined: Tue Apr 15, 2008 9:04 pm
Location: Un loc pe harta.
Contact:

Re: Grasu XXL - Unu (2011)

Post by paranoic »

care rapperi malone, lesinatii aia care striga "muie Guess Who" la concert Parazitii? oile astea? astia nu-s rapperi, astia-s ultrasi, follow the leader cu bale in barba. Ma doare in pula cate facultati au astia, gangsta rapul o sa fie mereu sub nivelul altor genuri de rap din punctul asta de vedere. Cred ca, Cheloo si-a luat-o grav de la Okapi si GW, daca reactioneaza asa.
"a spus rapper-ul Grasu XXL la -> Kiss FM." vezi ironia?

User avatar
Dani
Mitică
Posts: 2797
Joined: Sat May 24, 2008 2:43 pm
Location: Brasov

Re: Grasu XXL - Unu (2011)

Post by Dani »

ba, cand am citit nici nu mi-a trecut prin cap de acel diss. Mi se rupe de diss-urile lor sau ce pula lor au ei intre ei. Nu ma intereseaza de ceea ce e intre Okapi si Parazitii, ca ascult ambele trupe si Mafia si ce-mi mai place mie cum suna. Chiar nu ma intereseaza ce sunt oamenii in particular, atata timp cat mie ca artisti imi plac. Doar ca a fost mereu chestie intre Parazitii si Mafia si nu sunt in nici o tabara, dar am fost mereu de parere ca Mafia a fost peste si m-a entuziasmat faptul ca cineva care face muzica buna si are o influenta cat de cat, a spus asta pe sleau. Ca fute Cheloo mamele celor de la Okapi chiar mi se rupe, sincer. Daca scoate o melodie Parazitii sa ma rupa, o ascult. La fel si cu celelalte. Ascult muzica, nu fac triaje. Insa am fost entuziasmat asa la ce a zis Grasu, ca toata lumea si-o ardea la albumul asta nou a lu' Mafia: "Parazitii va da muie, bla bla", bine aceeasi pusti corditi care se impart acum si in tabere Okapi si Paraziti. Dupa mine, Parazitii de 3-4 ani sunt inexistenti, acelasi cacat care suna la fel l-au scos si s-a cam saturat lumea, implicit si eu. De aceea am postat ca mi s-a parut corect ce a zis din punct de vedere muzical, ca Mafia la momentul actual, mi se pare mult peste Parazitii. Nici nu ma fute grija vreunui diss sau ceva. Credeti ca daca Jay-z cand avea beef cu Nas, nu ascultam Nas sau Jay-z? ori ca Jay-z e acuzat cu illuminati ma impiedica pe mine sa zic ca e best rapper alive? Ma fut pe opiniile lor, atata timp cat ascult ce-mi place si ce vreau. Nu incadrez in genuri, nu ma intereseaza ce fac in particular, doar ascult muzica, fiindca ei sunt artistii. Si am postat ala, nu ca-s bucuros ca a zis Grasu ceva de Parazitii din punct de vedere al beef-ului, ci din punct de vedere muzical. O parere care o impartasesc si eu.

NskY
#
Posts: 7066
Joined: Wed Apr 04, 2007 7:22 pm

Re: Grasu XXL - Unu (2011)

Post by NskY »

ma rog.. tot nu e relevant. mie mi se pare trist ca mafia scot in 2011 piese gen "ti-o dau la muie" dar grasu cu mafia a colaborat la inceput plus ca nici nu e in relatii bune cu parazitii. deci nu e ca si cum cineva obiectiv a zis chestia asta.

User avatar
Dani
Mitică
Posts: 2797
Joined: Sat May 24, 2008 2:43 pm
Location: Brasov

Re: Grasu XXL - Unu (2011)

Post by Dani »

Ti-am zis, cand am citit aia nici nu m-am dus cu gandul la dissul asta intre Parazitii-Okapi fiindca nu l-am luat vreodata in seama. Si da, au ramas oarecum si Mafia in urma cu subiectele poate, dar macar au un sound de rupe mui, pe cand Parazitii au si versurile si sound, la fel de cand ii stiu. Imi plac, dar nu mi se pare ca mai au multe de zis in felul asta. Daca o sa schimbe ceva si vor veni cu ceva nou, voi fi ipocrit si probabil ii voi aprecia iarasi ca inainte, dar pana atunci nu. Nu progresezi, nu poti sa te mentii.

T.Mihai
-Yuhuu!
Posts: 1176
Joined: Mon Jan 07, 2008 5:16 pm
Location: pe zona

Re: Grasu XXL - Unu (2011)

Post by T.Mihai »

NskY wrote:ma rog.. tot nu e relevant. mie mi se pare trist ca mafia scot in 2011 piese gen "ti-o dau la m***".
in general... toti care scot astfel de cacaturi mi se par niste copii care in lipsa de idei pt versuri o incearca cu diss-uri. "...hai mai da-o-n sloboz..." sau "da-te-n gatu mati" :butch2:
"my life is my game"

User avatar
G-MONEY
botezatoru'
Posts: 9844
Joined: Wed Mar 09, 2005 8:14 pm
Location: Rahova-City

Re: Grasu XXL - Unu (2011)

Post by G-MONEY »

aCEL wrote:
NskY wrote:ma rog.. tot nu e relevant. mie mi se pare trist ca mafia scot in 2011 piese gen "ti-o dau la m***".
in general... toti care scot astfel de cacaturi mi se par niste copii care in lipsa de idei pt versuri o incearca cu diss-uri. "...hai mai da-o-n s*****..." sau "da-te-n gatu mati" :butch2:
asta este esenta rappului frate, sa te iei de "dusmani". :lol: Numai ca este diferenta de la cer la pamant in ceea ce priveste diss-urile lor (daca le pot numi asa) si cele din afara. La noi toti prostii pun botul la cancanul asta: "Mama frateee, ia uite Mafia o da la muie Parazitilor. Cheloo il injura pe Guess Who, woow cat de truuue e!". Exact cum a zis cineva mai sus, mentalitate de turma. Din partea mea sa se ia la pula unii pe altii, imi place o piesa de la X ascult, imi place si de la Y, ascult. Chiar nu vad care e problema.
http://www.tzakpac.blogspot.com


Image
CreativeEgo wrote: argumentu tău e irelevant pentru că hipster.

dan
Pop
Posts: 8654
Joined: Mon Jun 20, 2005 10:58 am

Re: Grasu XXL - Unu (2011)

Post by dan »


Post Reply

Return to “Hip hop romanesc”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests