Folosim cookie-uri pentru a va putea oferi cea mai buna experienta in utilizarea website-ului. Cookie-urile sunt fisiere stocate in browserul dvs si sunt utilizate de majoritatea website-urilor pentru a permite personalizarea experientei dvs web. Daca dati click pe "ACCEPT", inseamna ca sunteti de acord cu folosirea cookie-urilor. Accept

Bitza

Discutii despre hip hop-ul romanesc in general

Moderators: dan, DiNO

Re: Bitza

Postby CreativeEgo » Thu May 22, 2014 1:15 pm

CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul

Liked in: 0 post

Postby NskY » Thu May 22, 2014 1:37 pm

la piesa fack l-a scos pe arssura

mie imi place mult bitza... insa albumul asta...

cea mai buna piesa la o prima ascultare e "nopti albe pentru zile negre"... in rest ce sa zic, nu e pe gustul meu acest sound.

iar piesa "unde nu va asteptati" mi se pare chiar de prost gust.

albumul nu a iesit la 20cm ? ca nu vad sigla sau ceva
NskY
#

Postby CreativeEgo » Thu May 22, 2014 1:46 pm

1. Procedee - nu-mi place beatul. Ceva dume prin versuri, nimic ieşit din comun. 6/10
2. Lasă poantele - piesă despre fumei. Club banger, cu beat de-ăla de dat din cur. Nu pot zice că m-a impresionat. 6/10
3. E seară - beatul e gunoi, sună a manea. Apoi bagă Bitză nişte pop. Apoi Alan şi Kepa nişte... nu ştiu, dubstep? Un fel de Sar căţele 2. Slabă piesa. 4/10
4. Linişte - asta mai merge. Ăsta e stilul Bitză, un pic de nostalgie, un beat blând şi ceva versuri emoţional-motivaţionale. 8/10
5. Nopţi albe - feel-good pop shit. Nu e rea, tho. Ombladon bagă mişto, dar se simte lipsa lui Smiley pe beatul ăsta. 8/10
6. Unde nu vă aşteptaţi - am râs. Bitză se joacă de-a Eminem. Chiar tare piesa. 10/10
7. Sare-n aer - Generic party tune. Doc e pliiiiiin de dume, a salvat piesa de nota de nepromovare. 6/10
8. Fack - n-am auzit decât "fac, fac, fac, fac, fac" etc., sună a Radio Itsy-Bitză (see what I did there?). 4/10
9. Pasiunile înving legi - asta mi-a plăcut. 9/10
10. Jurnal de cord - şi asta e tare. Puţin cam prea siropoasă, dar overall e ok. 8/10

Per total e un album inegal. Merge-n zig-zag, de la piese de căcat la piese bune spre foarte. Unde nu vă aşteptaţi este în mod clar vârful albumului şi una dintre cele mai bune piese Bitză din toate timpurile. Ca să fac media, cam de nota 6/10 albumul.
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul

Postby Shade. » Thu May 22, 2014 5:25 pm

Mie imi place Bitza deosebit de mult si probabil sunt mai exigent. Nu sunt expert nu am pretentia asta doar imi place si ascult si eu vad piesele asa

1. Procedee -- Refrenul e decent desi usor ilogic, piesa e agreabila, dumele slabe in comparatie cu hh din prezent. Are un vibe bun si un ritm interesant in rest nimic interesant. Nota 4/10
2. Lasă poantele -- Ma asteptam sa dea Mafia sau Salam pe beatul asta. In comparatie cu celelate piese pe acelasi subiect e slaba tare. Versurile sunt limitate. Nota 3/10
3. E seară -- Piesa suna a Animal X dubstep. E o incercare si asta e respectabil desi e o incercare esuata. Refrenul zici ca e de Inna sau Antonia. Nota 3/10
4. Linişte -- Surprinzator de bine, e in stilul ala care l-a consacrat de Urban Soul sau cum ii zicea lui. E o piesa filosofica bine construita. E mai inteligenta ca restul. Nota 8.5/10
5. Nopţi albe -- Suna bine, e facuta cool asa. Are un vibe bun si pozitiv, e de distractie desi usor supeficiala. Nota 7/10
6. Unde nu vă aşteptaţi -- Se vede ca desi l-a plimbat pe Doc cu masina (ipotetic) nu a fost degeaba, il imita perfect, daca auzeam mai prost si nu era rr-it jurai ca era un doc prost dispus. Zice si de daci ca nah plm. Nota 8/10
7. Sare-n aer -- Suna a piesa orientala amatoare de la shaormeria din costinesti. E slaba tare si doc o mai salveaza un pic dar nu semnificativ. Nota 4/10
8. Fack -- Beatul e decent, chiar bunicel dar e incredibil de idiot structurata, suna a piesa fredonata de pustoaice de 11 ani. E pozitiva suna a Brenciu. Nota 7/10
9. Pasiunile înving legi-- Piesa asta imi place, e ok construita mesaj, versuri, flow. Ideeile lui seamana cu ceea ce gandesc si eu deci subiectiv imi place mult. 8/10
10. Jurnal de cord-- Bestiala piesa, e preferata mea de pe album. E buna din toate punctele de vedere, si e scrisa matur ca pt varsta lui. Nota 10/10

De cand e la 20 cm a revenit la piese de tipul femeia e o curva. Cred ca albumul asta e un experiment sa vada prin feedback ce prinde la public. Are cate ceva din toate pentru fiecare, nu pare legat albumul, cred ca sunt piese culese din diferite proiecte si diferite etape ale vietii lui. Un album de nota 6-7 asa.
Shade.
Shaman

Postby iemsy » Fri May 23, 2014 10:58 am

Bai, nu stiu, si nici nu vreau sa scriu foarte mult dar "Liniste" e o piesa foarte, foarte tare!
http://soundcloud.com/arinix
iemsy
Decanul

Postby c0p » Fri May 23, 2014 11:08 am

Meh... „Unde nu vă așteptați” e singura căreia i-aș da replay. Surprinzător, fiindcă nu prea îl halesc pe Bitză când o arde în dume, nu prea îmi pare elementul lui.
Producția de pe album e... nu pe gustul meu, să mă exprim echilibrat.

Pentru mine, Bitză a încetat să fie relevant după „Sinuciderea unui înger”.
c0p
rapperu vostru preferat

Postby nea Caisa » Fri May 23, 2014 11:24 am

iemsy wrote:Bai, nu stiu, si nici nu vreau sa scriu foarte mult dar "Liniste" e o piesa foarte, foarte tare!

aia mi se pare si mie ca iese in fata fata de restul. nici nu ma asteptam sa fie prea tare albumul, sincer sa fiu, asa ca nu pot sa fiu dezamagit.
nea Caisa
campion pe sate

Postby Krokodil » Sat May 24, 2014 12:06 am

c0p wrote:
Pentru mine, Bitză a încetat să fie relevant după „Sinuciderea unui înger”.

^this
nu ma surprinde cu nimic albumu
Krokodil
un domn / doamna

Postby tox » Thu Mar 12, 2015 8:36 pm

:lol:
tox
tanar

Postby Ionuţ » Thu Mar 12, 2015 10:22 pm

Rapul românesc e dance. Mare noutate nu e. Cât o să țină trendul ăsta cu o muiere pe refren și unu' care vorbește în rime?
Știi că roata se-ntoarce, când nu crezi atunci ți-o coace
Ea nu prea vorbește, tace și ți-o face...
Când o vezi nici nu-ți dai seama
Nu-i de bine începe teama
Cine-i dama? O cheama Karma, scoate arma
Ionuţ
#pacifist#

Postby Kadhafi » Thu Mar 12, 2015 10:46 pm

Toata viata mea toata viata mea am sa dau la toti sa bea
Kadhafi
dimineata verific forumu

Postby .trip » Thu Mar 12, 2015 10:50 pm

Rom din borcan?
^
.trip
ce n'est pas possible

Postby Kadhafi » Thu Mar 12, 2015 11:09 pm

Numai rom dar in nici un caz cel din borcan de acasa, prefate ca nu ti pasa prefate ca esti prosta dar pentru lume n ar conta la cat esti de bengoasa
Kadhafi
dimineata verific forumu

Postby .trip » Fri Mar 13, 2015 4:40 am

Kadhafi nu te mai da așa rotund că te lovești la colțuri.
^
.trip
ce n'est pas possible

Postby Kadhafi » Fri Mar 13, 2015 1:01 pm

Au iesit de dupa colt 2 dube patru gabori opt roti sa i fut in gura pe toti
Kadhafi
dimineata verific forumu

PreviousNext

{ QUICK_REPLY }