Bitza

Discutii despre hip hop-ul romanesc in general

Moderators: dan, DiNO

Post Reply
Mallone
Niciodata un nimeni
Posts: 7241
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Thu Jul 07, 2005 2:20 am
Location: Cartieru' nebuniei si al noptilor albe

Re: Bitza feat. Ombladon - We`re gonna make it

Post by Mallone »

Boka wrote:
Suzy wrote:plm. 3 sferturi din forum face rep. mai ai asteptari de la copiii de 14 ani? macar ei sunt copii.
dupa tine cine ar trebui sa faca rep,boss?3 sud est?si nu ma lua cu ciudatii aia pe care i-ai aratat lu Jager...vorbim de rap.
p.s.1:grasu s-a apucat de cantat la 13 ani...si pana pe la 20 n-a dat nimeni un scuipat oparit pe el...si inca nu era competitia asa acerba.
p.s.2:si caddy si leasa sunt r-r-iti,deci nu e vb de originalitate
haide sa facem o paralela intre anii '90 si ce-i acum.

in anii '90 la inceput,toti care s-au apucat de rap,faceau versuri si-si inregistrau creatiile pe casetofoane,combine,deck-uri chiar ( cine avea deck hi-fi era smecher de smecher ! ) si na,ori tineau totul pentru ei,ori stiau de ei numai aia de la bloc si dintr-o anumita zona a cartierului. mai pe scurt,atunci promovarea era 0 barat in 4. doar cu relatii ajungea sa te bage-n seama vreo entitate care avea legatura cu muzica ...
ideea e ca grasu n-a fost chiar asa un neica nimeni,cum sunt majoritatea celor de la promovare/download care nu vor sa dea un ban pe un studio profesional sau semi-profesional si prefera sa traga melodiile cu microfonul de la casti sau in regim propriu ... grasu chiar si-n anii '90 a dat bani pe studiouri & stuff,n-a tratat cu superficialitate muzica,deci nu pot sa mi-l compari mie pe grasu,chiar si la inceputurile lui,cu oblojitii si obiditii astia care-si posteaza gunoaiele la promovare/download.
eu am avut ... 6 piese inregistrate in total,din care 4 au fost platite cu cate 100 de euro / piesa la recreate studio,chill brothers records si DAW. si eu n-am avut niciodata aspiratii prea mari in ceea ce-a privit rapul,mi-am dat seama rapid ca va ramane oricum la stadiul de placere si ca n-o sa fac mare cacat cu el,si cu toate astea,tot am dat 100 de euro / piesa,fiindca am preferat sa ma las in mainile unor oameni care cu asta se ocupa,decat sa ma apuc sa inregistrez eu in regim propriu si/sau cu microfonul de la casti. intr'adevar,pe o piesa n-am dat bani,ca am colaborat cu Sleek si n-a fost nevoie de bani dati la studio si da,cealalta a fost inregistrata cu un microfon wireless,in apartamentul unui prieten. dar cacaturile alea nu le-am pus in viata mea pe net,asta-i diferenta intre aia de la promovare/download si unii dintre noi.

concluzia e urmatoarea :

esti pasionat de muzica ? check.

ai bani ? check. prima oara inregistrezi in regim propriu,dai catorva prieteni ADEVARATI,sinceri si cu capul pe umeri,care sa-ti spuna ce e bine si ce e rau,abia apoi te gandesti daca trebuie sa te duci la studio sa inregistrezi in conditii profesionale.
ai bani ? uncheck. continui sa inregistrezi in regim propriu PANA FACI ROST DE BANI PENTRU STUDIO,dupa aceeasi reteta cu prietenii ADEVARATI,sinceri si cu capul pe umeri,si abia dupa ce prietenii respectivi iti spun ce e bine si ce e rau,decizi daca tu cu banii stransi merita sa mergi la un studio profesional sau nu.

si abia apoi dupa ce se ocupa de tine niste oameni care au legatura cu fenomenul,abia atunci trebuie sa indraznesti sa-ti publici creatia pe internet.

daca lucrurile ar sta asa,eu zic ca s-ar mai cerne din neaveniti si rapul de la promovare/download ar fi mult mai de buna calitate decat e. sigur,neaveniti au fost de cand lumea si pamantu' si o sa tot fie,dar se va reduce drastic numarul lor,daca toate aceste conditii sunt indeplinite. si conditiile astea sunt fezabile din punctul meu de vedere.
astia care aveti treaba cu rapul si va mai manifestati / imbracati larg,cand vine vreun copil la voi sa va intrebe ce trebuie sa faca,exact asta trebuie sa-i spuneti.
ar trebui sa elaboreze cineva un ghid al newcomerilor de la promovare/download.
Viața e complexă și are multe aspecte.

User avatar
greuceanu
:lol:
Posts: 3967
Joined: Sun Feb 18, 2007 12:48 am
Location: la 22 grade 33' longitudine estica si 44 grade 38' latitudine nordica
Contact:

Re: Bitza feat. Ombladon - We`re gonna make it

Post by greuceanu »

Mallone wrote:ar trebui sa elaboreze cineva un ghid al newcomerilor de la promovare/download.
sincer, cred ca tu esti persoana potrivita :lol:
Image

Mallone
Niciodata un nimeni
Posts: 7241
Joined: Thu Jul 07, 2005 2:20 am
Location: Cartieru' nebuniei si al noptilor albe

Re: Bitza feat. Ombladon - We`re gonna make it

Post by Mallone »

de ce ? :))
Viața e complexă și are multe aspecte.

User avatar
Megiddo
The Meggido
Posts: 3362
Joined: Mon Dec 28, 2009 1:12 pm
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Bitza feat. Ombladon - We`re gonna make it

Post by Megiddo »

ca ai calitati oratorice :)
Image
http://www.facebook.com/MegiddoProductions
breakyoself wrote:hi-fi e perversa

User avatar
CamorRa7
dimineata verific forumu
Posts: 764
Joined: Sun May 02, 2010 1:28 pm

Re: Bitza feat. Ombladon - We`re gonna make it

Post by CamorRa7 »


User avatar
bogdan_r57
adevarat sa mor de nu
Posts: 359
Joined: Fri Apr 20, 2007 12:31 pm
Location: Bacau/Bucuresti
Contact:

Re: Bitza feat. Ombladon - We`re gonna make it

Post by bogdan_r57 »

pe felioasa

''ca poti sa ai banu' si sa fii puternic ca Stalone nu s-o freci in gura ca Malone si sa faci balone''

dan
Pop
Posts: 8654
Joined: Mon Jun 20, 2005 10:58 am

Re: Bitza feat. Ombladon - We`re gonna make it

Post by dan »

Image

dan
Pop
Posts: 8654
Joined: Mon Jun 20, 2005 10:58 am

Re: Bitza feat. Ombladon - We`re gonna make it

Post by dan »

Image

dan
Pop
Posts: 8654
Joined: Mon Jun 20, 2005 10:58 am

Re: Bitza feat. Ombladon - We`re gonna make it

Post by dan »

Image

dan
Pop
Posts: 8654
Joined: Mon Jun 20, 2005 10:58 am

Re: Bitza feat. Ombladon - We`re gonna make it

Post by dan »

Image

dan
Pop
Posts: 8654
Joined: Mon Jun 20, 2005 10:58 am

Re: Bitza feat. Ombladon - We`re gonna make it

Post by dan »


Ionuţ
#pacifist#
Posts: 2543
Joined: Fri Jun 29, 2007 7:08 pm
Location: Tot acolo...

Re: Bitza feat. Ombladon - We`re gonna make it

Post by Ionuţ »

degeaba mananci spanac de un briceag ai nevoie

User avatar
DFB
Fat and ugly as ever
Posts: 2985
Joined: Mon Mar 20, 2006 8:03 am
Location: Timisoara...

Re: Bitza feat. Ombladon - We`re gonna make it

Post by DFB »

facem deci toti exact aceeasi muzica de acum incolo, nu?

User avatar
paranoic
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 2894
Joined: Tue Apr 15, 2008 9:04 pm
Location: Un loc pe harta.
Contact:

Re: Bitza feat. Ombladon - We`re gonna make it

Post by paranoic »

reteta succesului.

nea Caisa
campion pe sate
Posts: 3487
Joined: Thu Mar 26, 2009 11:25 pm
Contact:

Re: Bitza feat. Ombladon - We`re gonna make it

Post by nea Caisa »

groaznic.

Post Reply

Return to “Hip hop romanesc”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 40 guests