Ombladon - Indiferent (album nou)

Discutii despre hip hop-ul romanesc in general

Moderators: dan, DiNO

Boka
"TaTy"
Posts: 7247
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Tue Feb 26, 2008 2:49 pm
Location: Craiova/Tg-Jiu
Contact:

Re: Ombladon - Indiferent (album nou)

Post by Boka »

bre...Vallejo...ce te apuca,verisor?Mallone imi e prieten,nu purtator de cuvant sau mai stiu eu ce.
Piesa e catchy,nu ma da pe spate dar parca as mai asculta-o.Si e doar o parere.A mea.Asa cum si Mallone are o parere a lui.Poate diferita.Asa cum si tu ai o parere diferita de a noastra...Ego la fel,Hanno la fel,Schumy la fel,Paranoic la fel.Cati oameni atatea pareri.Da e loc pentru toata lumea.Bine,in afara de trapperi si trap care e un jeg de mizerie involutiva si nu are ce cauta in difuzoarele de pe teritoriul tarii noastre,e ca un puls electromagnetic ce,odata ce te-a atins,devii retardat pe viata.Ah,si asta e doar parerea mea si a altor cativa,nu e majoritara.Dar e cea mai apropiata de adevar :) Si asta e tot o parere.Get it?Doar pareri,nu tre sa iei foc pe ele,ca asa cum crezi tu ca gusturile lui x si y sunt de cacat,asa cred altii despre ale tale.Ce ar fi sa luam toti foc? :lol:
L.E:ahaha vazui celelalte posturi...it's getting personal si baietii sunt baieti si femeile sunt hei.

Vallejo
baby scarecrow
Posts: 2760
Joined: Sun Feb 08, 2009 4:58 pm
Location: iN YOUR GiRL CAR

Re: Ombladon - Indiferent (album nou)

Post by Vallejo »

a asteptat sa ies si a venit cu poza aia :caramizi: :caramizi: ma simt parca ma cert cu unu cu dizabilitati multiple deja nu mai e amuzant. nu se supara nimeni cand zici ceva de mine. it s all in the game dar

nu stiu daca poza aia e adevarata sau modificata sau plm probabil niste handicapati ca tine s au gandit ca o faca crezand ca sunt amuzanti. dar tu esti ultima speta un gunoi un scons notoriu duhoare. nu faci niciodata misto de o femeie mai ales de o fata cacat cu ochi. probabil si rimaru e unu din valorile cu care ai crescut pentru ca tot o maimuta ca el esti. cand mori meriti sa vina lumea sa se pise pe tine inainte sa te ingroape dupaia sa se pise inca o data pe mormantu tau.

semnatura aia e adevarata cred ca ai multi frati. va dau la muie la toti

Vallejo
baby scarecrow
Posts: 2760
Joined: Sun Feb 08, 2009 4:58 pm
Location: iN YOUR GiRL CAR

Re: Ombladon - Indiferent (album nou)

Post by Vallejo »

nu a luat foc nimeni doar prietenu tau. e suparat ca am dreptate si cum primeste bani de la rapperi sa i umfle a sarit la atac. da e ok e un tip amuzant. asa sunt astia ca el burtosi si mai ales urati. combinatia devastatoare. sunt amuzanti. caricaturi dar garfiled asta cred ca fumeaza dogfood ca arata morbid. vorbeste de nonsensuri muzicale asa ca vorbesc si eu. it s all in da game. inca nu a aratat de ce nu sunt nonsensuri muzicale sau ce au facut pentru rap ca a zis ca au facut o gramada. vorbeste aiurea ca intotdeauna.

exista o regula nu poti sa arunci cu cacat cand ai cacat in urechi pentru ca inseamna ca mananci cacat. totusi cred ca in mintea lui bolnava chiar crede ce spune deaia se bate in piept tot timpu si vorbeste ca un guru despre parodia asta de rap din ro.

asta face parte din elita cunoaste rapperi. exista un termen pentru el male groupie. cred ca le pui tot felul de intrebari and shit ii lingi in cur dar fac pariu ca primu lucru la care te gandesti e cum sa le sugi pula. mai ai tupeu dupaia sa faci glume cu homosexuali

am nume de localitate dar nu orice nume poti dai seama dupa el ca nu ma joc nici nu trebuie sa spun mai multe. pentru forum entertainment dar in realitate nu ma joc cu clowni ca tine. mai poti sa ti dai seama dupa nume ca stiu probabil mai multe despre rap decat comunitatea pulii din care faci parte. auzi cu ce se mandreste asta. spune mi cati bani ai. pune cateva sute de milioane pe masa. spune mi in cate tari ai fost ca fac pariu ca in 3 4 ani am fost in mai multe decat o sa mergi tu in toata viata. that part. ma doare in pula de orice comunitate de rap si cu asta am spus tot ce am avut de spus. fa un dus si spala te pe dinti inainte sa vorbesti despre mine

User avatar
G-MONEY
botezatoru'
Posts: 9844
Joined: Wed Mar 09, 2005 8:14 pm
Location: Rahova-City

Re: Ombladon - Indiferent (album nou)

Post by G-MONEY »

Sa-mi bag pula daca reusesc sa inteleg cum s-a ajuns la asa ceva de la ultima piesa a lui Ombladon :lol: :lol: Pana la urma, cum a zis si tampitul de boka, legat de muzica ai doua posibilitati: iti place sau nu-ti place, simplu. E alba sau neagra. Am prieteni de o viata carora le plac doar manelele si credeam ca fac misto de mine cand mi-au zis ca asculta Nelu de la Kuweit sau ceva de genul :lol: Dar preferintele muzicale sunt individuale in pula mea, ce conteaza ce asculta unul sau altul?

Si alta chestie care nu o inteleg si asta chiar e dezamagire, sincer: Daca asculti in ziua de azi Parazitii, nu esti realizat in viata? WTF?! Asta de unde pula mea a mai aparut?! Ma asteptam sa o zica Ego desi nu prea e genul lui dar macar el e hater oficial. La altii nu ma asteptam. :) Daca asculti muzica veche de genul asta, daca asculti ORICE muzica, cum ba sa apara cineva si sa te catalogheze dupa asta? Asa ceva puteam sa citesc acum multi ani, cand aveam o varsta, nu acum, cand majoritatea suntem 30+. E trist, sa mor..

Nu ma intereseaza "beeful" lui Mallone cu Vallejo dar Mallone a zis purul adevar: O trupa o "pensioneaza" fanii, nu se pensioneaza singura. Este principiul dupa care se ghideaza orice economie elementare: fara cerere, nu exista nici oferta. Daca lumea inca mai cumpara/asculta materiale noi Parazitii, inca se mai duc la concert, atunci inseamna ca exista cerere. E simplu. Mie nu imi plac albumele noi Parazitii, ascult si o sa ascult mereu ce scoteau pe vremuri.
Pana la urma nu toti sunt ca aia de la CTC, sa adopte un stil care sa prinda si la publicul nou. Norocul trupelor gen La Familia si mai ales Mafia, este numarul urias de fani stransi de-a lungul anilor.

Daca le are cineva cu datele, sa faca un top al celor mai longevice trupe din istoria muzicii romanesti (nu doar hip-hop). In afara de trupele legendare de rock de pe vremuri, cate mai sunt in activitate acum, din cele aparute dupa revolutie? Mafia, La Familia, Parazitii si CTC bag mana in foc ca au loc lejer in top 10. Si daca nici asta nu inseamna relevant...(ca tot aveti obsesie cu acest cuvant).
http://www.tzakpac.blogspot.com


Image
CreativeEgo wrote: argumentu tău e irelevant pentru că hipster.

Vallejo
baby scarecrow
Posts: 2760
Joined: Sun Feb 08, 2009 4:58 pm
Location: iN YOUR GiRL CAR

Re: Ombladon - Indiferent (album nou)

Post by Vallejo »

fiecare asculta ce vrea nu ma intereseaza asta dar cineva trebuie sa l puna la punct pe tomberonu ala zici ca el a inventat hip hop ul. groupie vorbeste zici ca mananca de la curu lor. oare s a sters la gura inainte sa tasteze ? fac pariu ca pot sa vad pe tricou tot ce mananca. cred ca se spala pe burta cu cif

cred ca daca imi fac un fanclub afroman si adun cativa potheads de pe strada tot o sa fim mai rap decat comunitatea rap din care face el parte. de fapt cred ca e o insulta chiar si pentru afroman sa l compar cu valorile lui

Mallone
Niciodata un nimeni
Posts: 7241
Joined: Thu Jul 07, 2005 2:20 am
Location: Cartieru' nebuniei si al noptilor albe

Re: Ombladon - Indiferent (album nou)

Post by Mallone »

Se vede ca Vallejo a avut traume in copilarie, el fiind un copil din flori aruncat la groapa de gunoi si lasat de izbeliste. De izbeliste a si ajuns, de izbeliste se si comporta.

@G-Money, e imposibil sa-l iei p-asta in serios :lol:
El nu exista in spatiu si timp. E doar un ip pe un site, fata de aproape oricare dintre noi de-aici. Cum sa iei in serios ceva ce nu exista? :lol:

Vallejo are exact inteligenta unui suporter de fotbal din peluza cu samanta-n gura, manele in casti (in cazul lui, trap) si telescopica in buzunar.

Asa. Revenind de la rebuturi inutile societatii. Caz inchis, la fel cum a fost si tac-su dupa ce a violat-o pe ma-sa si a iesit el.

Unii artisti de la noi, dar si o parte din public nu pot accepta in ruptul capului trupele consacrate. D-aia se spune ca e greu acolo sus, pentru ca te trezesti cu prieteni, dar si cu multi dusmani pe care nici nu i-ai cunoscut vreodata.
Cand esti sus, toti vor sa-ti faca rau si sa se urce ei in paradis sa savureze ambrozia ce cred ei ca le da puteri nebanuite, evident, metaforic vorbind.

C.T.C. & co reprezinta cel mai bun exemplu al faptului ca prin perseverenta, multa multa rabdare, stoicism, inteligenta si talent muzical poti ajunge acolo sus, adica sa atingi consacrarea.

Din pacate, multi din cei care comenteaza aici despre trupele mari sunt oameni care ori nu realizeaza, ori nu vor sa accepte faptul ca piata e hipergigaultramegasuprasaturata de muzica si de cantaciosi care vor sa se afirme si artistii vostri preferati din garda noua vor ajunge mult mai greu sa atinga consacrarea. Atunci cand piata se umple de fake-uri, creierul uman e pus la grele incercari. E ca la tetris cand se mareste viteza cu care cad piesele. La un moment dat pierzi, pentru ca nu-i dai creierului timp sa gandeasca modul de asezare a pieselor.

Rapperi multi erau si inainte. Poate mai multi (pentru ca populatia Romaniei era mai mare). Dar acum toti astia au tehnologia la un click distanta.

Internetul a fost pentru unii muma, pentru altii ciuma.
Viața e complexă și are multe aspecte.

Vallejo
baby scarecrow
Posts: 2760
Joined: Sun Feb 08, 2009 4:58 pm
Location: iN YOUR GiRL CAR

Re: Ombladon - Indiferent (album nou)

Post by Vallejo »

mai e nevoie sa ti spun ca doar un retardat gandeste ca tine ? parca imi e mila deja de tine dupa ce ca arati mai rau decat dmx la 50 de ani mai esti si prost de puti. cel mai amuzant e ca ai impresia ca esti destept. doar facts

Mallone
Niciodata un nimeni
Posts: 7241
Joined: Thu Jul 07, 2005 2:20 am
Location: Cartieru' nebuniei si al noptilor albe

Re: Ombladon - Indiferent (album nou)

Post by Mallone »

Daca-ti dau o suzeta s-o sugi, te calmezi, tarfa mea? Ca te comporti ca o baba sinistra ajunsa la menopauza.
Viața e complexă și are multe aspecte.

Vallejo
baby scarecrow
Posts: 2760
Joined: Sun Feb 08, 2009 4:58 pm
Location: iN YOUR GiRL CAR

Re: Ombladon - Indiferent (album nou)

Post by Vallejo »

raspunde simplu la intrebarea asta . crezi ca astia bug mafia parazitii la familia sunt rapperi buni ? nu ma lua cu vechime trupe consacrate si alte vrajeli.

Mallone
Niciodata un nimeni
Posts: 7241
Joined: Thu Jul 07, 2005 2:20 am
Location: Cartieru' nebuniei si al noptilor albe

Re: Ombladon - Indiferent (album nou)

Post by Mallone »

Sunt buni.















































































































































































































La suflet.
Viața e complexă și are multe aspecte.

Vallejo
baby scarecrow
Posts: 2760
Joined: Sun Feb 08, 2009 4:58 pm
Location: iN YOUR GiRL CAR

Re: Ombladon - Indiferent (album nou)

Post by Vallejo »

nah nu incerca sa eviti intrebarea. nu are rost sa continuam cu injuraturi si insulte hai sa vb civilizat.

pentru ca nu sunt nici fan ctc dar pot sa inteleg cand cineva spune ca sunt buni. chiar daca in ultimii ani sunt watered down tot sunt ca buni decat am fost vreodata bug mafia la familia si parazitii. acum nu imi spune ca astia sunt din alta perioada si plm. pentru ca inca sunt aici. sa fim seriosi puya pare genu care intra in studio si inregistreaza 10 strofe intr o ora. iar sisu ceva care sta mult si le gandeste si la final rezultatu e mai dezastruos. daca bug mafia apareau anu trecut si se prezentau cu cu alea 3 4 piese. crezi ca ii bagau cineva in seama ? sau spune mi ca te a impresionat macar un vers din piesa asta lu ombladon. si nu nu sunt hater si eu i am ascultat cand eram mic ca oricare altu dar nu pot sa ma uit la ei ca niste valori in adevaratu sens al cuvantului. da pot sa aduc de la fiecare sa fac o compilatie cu cele mai bune 10 piese pe care poate sa le ascult cand sunt nostalgic. nimic mai mult. chiar daca nici asa pentru ca nu i am mai ascultat de ani de zile. ultima oara cand am incercat pur si simplu n am mai putut.

iar asta cu mesaju nu stiu. gandeste te ca oricine poate sa faca o piesa cu mesaj. nu e mare lucru. asta nu inseamna ca e un rapper bun sau ca piesa e buna. adica daca asculti un punchline rapper si auzi cele mai tari versuri pe care le ai auzit dar nu sunt despre nimic. nu transmit nimic. vrei sa spui ca e slab ?

si despre trap care e faza ? trap = gangsta rap doar ca au ajuns la termenu asta ca vorbesc despre trap bineinteles. despre cartier practic. de unde e ura asta , facem misto de trap dar ridicam in slavi bug mafia sau la familia ? astia nu au fost tot gangsta rap ? sau va referiti la trap din romania sau ce ? pai in primu rand nu e trap deci plm. nu suna la fel , subiectele nu sunt la fel atunci cum sa l numesti trap ? si cine nu e de acord cu ce am zis. a scos jeezy album acum cateva zile. sa l downloadeze si sa l asculte. de ce nimeni din ro nu a zis ca face trap acum 10 12 ani ? pentru ca ei imita nici nu stiu ce imita. pentru ca asta e rapu din romania nu ? toti au imitat pe cineva la inceput si daca au avut succes au mers pe drumu ala.

si pana la urma care e problema? probabil si tu ascultai satra benz daca erai copil acum. si ei o sa creasca si o sa ajunga sa asculte altceva si poate unii o sa i si considere valori dupa 10 ani. si sincer nu mi spune ca diferenta de valoare nu e apropiata fata de bug mafia la familia parazitii. da unii au avut cateva piese mai serioase si altii mai multe stupide dar ma refer la skill. ce imi e uzzi sau puya sau plm ce imi e nosfe ala. ba chiar ca nosfe ii face

User avatar
G-MONEY
botezatoru'
Posts: 9844
Joined: Wed Mar 09, 2005 8:14 pm
Location: Rahova-City

Re: Ombladon - Indiferent (album nou)

Post by G-MONEY »

Pana la urma ce inseamna rapper bun? Cum se defineste un rapper bun? Cedry2k este poate cel mai bun (sau printre cei mai buni) dpdv al liricii. E un rapper bun sau cel mai bun? Mafia, La Familia si Parazitii sunt demodati daca vrei, nu buni sau rai. Ei au avut norocul sa deschida piata asta, au fost primii, din punctul asta de vedere sunt legende. Punct ! Daca aparea Mafia acum cu piesele alea 3 de care zici, evident ca nu ii baga nici dracu in seama ! Eu am si zis mai sus, astia inca vand din cauza ca au fani vechi, atat. Dar nu inseamna ca sunt prosti sau buni. Sunt pur si simplu Mafia, La Familia, Parazitii si au publicul lor fidel, ca orice alta trupa/artist de pe planeta asta.
Plm, Julio Iglesias crezi ca e ascultat de tineri? Bag mana in foc ca publicul sau are media de 50+. Michael Bolton la fel si tot asa. Ice T crezi ca are fani de 18 ani? Si exemplele pot continua. Toti care asculta muzica mai veche asculta ce ascultau in tinerete si nu poti sa-i judeci daca nu vor si ceva nou. Fiecare generatie o sa considere muzica "ei" mai buna decat a celorlalti, e normal, pentru ca fiecare se regaseste in respectiva perioada.

Iar legat de CTC, ei sunt o exceptie, nu o regula. Au reusit sa castige si publicul actual, bravo lor ! Nu e usor sa faci asta dar ei au reusit. Chiar daca imi plac si unele piese actuale, in veci nu o sa le consider mai tare decat Al 13-lea Ceas sa zicem. :)

Niciodata n-am inteles razboiul asta intre anumite perioade, pe mine efectiv ma depaseste.
http://www.tzakpac.blogspot.com


Image
CreativeEgo wrote: argumentu tău e irelevant pentru că hipster.

Mallone
Niciodata un nimeni
Posts: 7241
Joined: Thu Jul 07, 2005 2:20 am
Location: Cartieru' nebuniei si al noptilor albe

Re: Ombladon - Indiferent (album nou)

Post by Mallone »

O vorba veche si bagabonteasca spune ca numai fraierii fac comparatii.

E irelevant sa comparam ce-ar fi fost, daca ar fi fost, cine s-a infiintat, cand s-ar fi infiintat. Daca si cu parca stateau intr-o barca.

Cineva trebuia sa fie acolo primul si sa initieze un gen muzical, indiferent de tara. A sari in capul veteranilor dovedeste neputina urmasilor de a-si gasi o cale similara. Daca nu similara, atunci complet diferita sau atipica, dar care sa produca acelasi rezultat. Nu produce? Asta e. "Succes is my mothafuckin' option, failure's not" nu se aplica asa cum trebuie in spatiul carpato-danubiano-pontic. Don't hate the player, hate the game...

Multi au fost, putini au ramas si din trecutul rapului romanesc. Cine a scuipat ce-a vrut lumea sa auda, a fost omul potrivit la momentul potrivit. Coroborat cu profesionalismul dus la nivel inalt (cazul B.U.G. Mafia), au ramas relevanti pe piata hip-hop-ului din romania.

Nu esti barbat adevarat daca ai doar pula mare. Trebuie sa mai ai si ceva-n cap,ca altfel femeia te lasa, in pofida pulii mari cu care bravezi in fata ei. Asa si cu rapperii "buni" si aia "slabi". Degeaba esti un MC bun cu ureche muzicala extraordinara si flow galactic, daca n-ai carisma, daca n-ai un timbru vocal placut urechii, daca esti urat ca Victor Ciorbea sau daca n-ai miscare scenica sau daca n-ai un vocabular foarte dezvoltat cu care sa impresionezi publicul.

Toate astea coroborate si presarate cu un pic de "sugar, spice and everything nice" te fac un MC complet. Nu exista jumatati de masura. Cine umbla cu ocaua mica, va ajunge la groapa de gunoi a istoriei. Asa cum au ajuns multi din trecut, prezent si viitor.
Viața e complexă și are multe aspecte.

Vallejo
baby scarecrow
Posts: 2760
Joined: Sun Feb 08, 2009 4:58 pm
Location: iN YOUR GiRL CAR

Re: Ombladon - Indiferent (album nou)

Post by Vallejo »

julio iglesias si michael bolton nu sunt rap. cat despre ice t nici nu stiu de ce o sa scriu asta pentru nici n ai cum sa compari legendele de la noi cu adevaratele legende pentru ca hip hop ul de la noi tot timpu a fost ca o gluma pe langa ala din state dar

ice t ice cube big daddy kane rakim slick rick kool g rap si altii din perioada aia chiar au fost tari si au schimbat totul pentru totdeauna. nu cred ca cineva din america poate sa rada cand asculta in 2019 original gangster follow the leader criminal minded sau alte albume din perioada aia. as putea spune ca demodat e un cuvant mai potrivit pentru ei.

poti sa spui acelasi lucru despre primele albume bug mafia la familia parazitii ? pentru astia din ro doar un cuvant imi vine in minte slab. da au evoluat. era si culmea sa nu evolueze din stadiu ala. au avut si ei momentu lor si nu as putea sa spun ca au fost chiar slabi la apogeu. au fost ok. chiar tari pentru ascultatoru casual de rap.

da cred ca ice t rakim etc. au fani de 18 ani. nu asa multi dar sigur au. mai ales ice cube dar crezi ca lumea o umfle ultimul album doar pentru ca ice cube e un nume legendar? nu. albumul e slab si toata lumea stie asta. unde vrea sa ajung? da probabil e vina publicului de la noi mai ales cand ma gandesc ca orice persoana care primeste un co sign de la ei e ascultat. cel mai bun exemplu e mark one ala. poate chiar au zis " lasa ca merge si asa " dar in acelasi timp reinventeze evolueze mi se pare cuvinte prea mari pentru trupe ca bug mafia parazitii etc.

si o sa inchei aici. daca pui ctc in categoria buni atunci n ai cum sa i incluzi si pe ei. cand zic buni si slabi iau in calcul doar persoanele care merita. astia gen markone o sa ma gandesc ca n au existat

acum inainte sa se simta hanno ofensat. chill. nu exista persoana care sa nu asculte si rapperi slabi. uneori sunt ca o gura de aer sau plm si creieru mai trebuie sa ia o pauza din cand in cand.

mai spun doar atat si soulja boy e o legenda si stie cum sa stea relevant. da are si carisma si a facut o gramada pentru hip hop

si asta a fost tot ce am avut de spus pe subiectu asta. nu mi vine sa cred ca vorbesc in 2019 despre bug mafia la familia si parazitii de parca m ar interesa :caramizi:

Boka
"TaTy"
Posts: 7247
Joined: Tue Feb 26, 2008 2:49 pm
Location: Craiova/Tg-Jiu
Contact:

Re: Ombladon - Indiferent (album nou)

Post by Boka »

...pareri...
albumu lu Ice Cube numai slab nu e,asa cum nu cred ca o sa rada cineva cand asculta baieti de cartier sau timpul se scurge sau bem sau poveste fara sfarsit...decat daca e vreun plapumit cu scoala peste strada,care inca nu si-a descoperit identitatea sexuala, tinut de ma-sa dupa fusta ei in casa lor din suburbii,cu piscina si teren de golf in curte.Si cand se duce si el la liceu,da de rep,pt ca in scoala aia toti sunt la fel de fatalai ca el,si vin cu mami la scandal.
L.E:de tac-su nu am pomenit nimic ca ii plateste pensie alimentara grasa de cand si-a dat seama ca doctoru l-a mintit la maternitate cand i-a spus:"aveti un baietel",si si-a luat lumea-n cap...a zis ca e prea mult cu 2 femei in casa.

Post Reply

Return to “Hip hop romanesc”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 36 guests