Haarp Cord

Discutii despre hip hop-ul romanesc in general

Moderators: dan, DiNO

User avatar
iemsy
Decanul
Posts: 6748
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Thu Jun 14, 2007 12:20 pm
Location: Lujerului 41

Re: Haarp Cord

Post by iemsy »

Pai faci putin misto dar ai grija, au mai facut si altii.

vezi, tin la tine.

.trip
ce n'est pas possible
Posts: 2269
Joined: Fri Feb 05, 2010 6:32 pm
Location: in your baby momma's DMs

Re: Haarp Cord

Post by .trip »

Credeam că până în ziua de azi Sișu își va da seama în ce hal cântă și că o să se oprească.. dar, m-am înșelat. În rest, piesa e ok.
la puscarie ma duc mama sunt dependent de heroina

User avatar
hanno
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 2474
Joined: Sat Apr 18, 2009 10:18 pm

Re: Haarp Cord

Post by hanno »

Cedrea dintotdeauna parca n-are pace sa inregistreze pana nu ii iese o bucata super complexa ca tehnica si super coeerenta.Paradoxal sau nu nici versurile prin care se apropia de Dumnezeu n-au fost de mantuiala.

User avatar
Dani
Mitică
Posts: 2797
Joined: Sat May 24, 2008 2:43 pm
Location: Brasov

Re: Haarp Cord

Post by Dani »

hai ca incet, incet isi revine.
rupe cedrea, sisu e pamant si primul e ok.
Sunt mega fericit cand vad ca procentul de versuri "crestino-retardate" scade la cedrea. Sper sa le epuizeze curand, ca are foamea aia si atitudinea de odinioara.

Ghiumurluc
dimineata verific forumu
Posts: 974
Joined: Mon Apr 25, 2011 11:36 pm

Re: Haarp Cord

Post by Ghiumurluc »

nu va bucurati. cedrea a fost bun si este, dar si-a pierdut credibilitatea si, in plus, varsta isi spune cuvantul.
...un ștrudel și o armă

User avatar
G-MONEY
botezatoru'
Posts: 9844
Joined: Wed Mar 09, 2005 8:14 pm
Location: Rahova-City

Re: Haarp Cord

Post by G-MONEY »

Wait, what?? Ce credibilitate sa-si piarda frate? :) Omul a trecut printr-o etapa in viata, sper ca si-a revenit, pentru binele nostru. Iar pentru binele lui sper ca e impacat cu ce face la ora actuala. Nu e gangster, nimeni din hip-hop-ul romanesc nu este, asa ca nu se pune problema de credibilitate. Omul dpdv liric e de departeeeeeee cel mai bun din hip-hop-ul romanesc si era pacat sa se calugareasca. :wink:. Din partea mea si daca o sa o arda in papuci plusati roz ca aia din parodia cu South Central LA, tot o sa fie cel mai bun mc de la noi.
Piesa am ascultat-o de cateva ori exclusiv pentru Cedrea, de restul ma abtin sa zic ceva (mai ales de Sisu). imi place mult si negativul asta old school. Proiectul Haarp ma lasa rece, eu astept un nou album Cedrea, indiferent cand. Si evident, unu in care sa nu ne mai faca capul calendar cu biserica.
http://www.tzakpac.blogspot.com


Image
CreativeEgo wrote: argumentu tău e irelevant pentru că hipster.

User avatar
schumy
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 2066
Joined: Tue Apr 21, 2009 6:45 pm
Location: sectoru' 3
Contact:

Re: Haarp Cord

Post by schumy »

da de ce e asa incruntat primu care recita?
Image

User avatar
Shade.
Shaman
Posts: 3273
Joined: Sun Dec 18, 2005 10:08 pm
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Haarp Cord

Post by Shade. »

O sa fiu iar contra-forum, dar eu nu vad/aud ce ziceti voi deloc. Piesa e ok, nu e stralucita, sisu da chiar da prost. Primul a dat binisor. Nu stiu unde vedti schimbarea la Cedrea, da bine pe beat, tehnica e ok dar e departe de cum dadea acum 4-5 ani.

Ce schimbare? Parsiv ca jidanu/ {...}te agiti ca tiganu Profesorul care rupe guri... I se aprinde-mareste curcea deasupra capului...wtf

Eu nu sunt optimist ca g-money, as vrea, dar nu sunt.

Puteam fi exagerat sa ma iau de uniformizarea lor in hanorace negre, hainele negre fiind unul din simbolurie fascismului si legionarilor. Dar nu cred/sper ca nu au gandit asta.

Strofa lui cedrea m-a facut sa ma gandesc la piesele de promovare Isis dar in varianta ortodoxa. Ca proiectie psihologica imi pare militantismul ala.
Last edited by Shade. on Tue Mar 10, 2015 5:38 pm, edited 1 time in total.

Ghiumurluc
dimineata verific forumu
Posts: 974
Joined: Mon Apr 25, 2011 11:36 pm

Re: Haarp Cord

Post by Ghiumurluc »

de acord, dar astept sa vad ce spune Vexx.
...un ștrudel și o armă

User avatar
iustinescu
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 5209
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:49 am
Location: bercenar

Re: Haarp Cord

Post by iustinescu »

schumy wrote:da de ce e asa incruntat primu care recita?
pentru ca e suparat

User avatar
G-MONEY
botezatoru'
Posts: 9844
Joined: Wed Mar 09, 2005 8:14 pm
Location: Rahova-City

Re: Haarp Cord

Post by G-MONEY »

Shade., comparativ cu Sisu si cu tipul celalalt...defapt plm, nici nu se poate face comparatie :lol: . Dar comparativ cu propriile lui piese mai vechi, normal ca ti se pare mai slabut. Toata lumea stie de ce e in stare, acum trebuie sa vedem daca vrea sa faca din nou muzica de calitate sau vrea sa mai latre putin despre religie, illuminati, masoni si mai stiu eu ce nebunii are el in cap.
http://www.tzakpac.blogspot.com


Image
CreativeEgo wrote: argumentu tău e irelevant pentru că hipster.

Ghiumurluc
dimineata verific forumu
Posts: 974
Joined: Mon Apr 25, 2011 11:36 pm

Re: Haarp Cord

Post by Ghiumurluc »

G-MONEY wrote:Wait, what?? Ce credibilitate sa-si piarda frate? :) Omul a trecut printr-o etapa in viata, sper ca si-a revenit, pentru binele nostru.
dpmdv, cand incepi sa sustii miscari legionare, sa indoctrinezi copii, adolescenti cu ortodoxismul pe care l-ai imbratisat, sa promovezi miscari extremiste, nu este ok.
asta mai ales avand un background de bataus bercenar get beget combinator etc
mai mult decat atat, si-a pierdut coerenta mesajului. una este sa treci prin schimbari, alta e sa fii polarizant in declaratii.
nu-mi spuneti ca vorbea si inainte de dumnezeu prin piese, ca nu merge. si kazi a dat duma cu soundtrack-ul regasirii lui cu el. oricum, treaba cu ortodoxismul este doar o mica parte.

la fel ca si omul dragonu, cedry2k nu este cu nimic mai prejos la incoerenta mesajului si promovarea extremismului + prajeala de mahoarca (din care probabil a si izovarat "disruptia" amandurora).


eu unul nu ii mai pot asculta pe cedry2k sau pe dragonu. dar asta e alegerea mea. nu spun ca ca asa e bine. ar fi frumos sa ii respectam pe ceilalti si de aceea am prezentat motivele pentru care am luat decizia asta, care e, INCA O DATA, pur personala.
...un ștrudel și o armă

User avatar
G-MONEY
botezatoru'
Posts: 9844
Joined: Wed Mar 09, 2005 8:14 pm
Location: Rahova-City

Re: Haarp Cord

Post by G-MONEY »

da parca prea o iei personal :) Tu asculti un artist doar daca ce zice el corespunde cu ce face in viata reala? Da, Cedrea are 2...etape diametral opuse, perfect de acord. Este inevitabil si formator de opinie (am mai discutat asta pe topicul lui, mi-a sarit lumea in cap) dar nu inseamna ca daca o vreme a fost dus cu pluta, ceea ce, cum ai zis si tu, clar nu e ok, nu poate sa abordeze PE PIESE (mi se rupe ce face el in viata reala) stilul care l-a consacrat. Din partea mea poate sa fie si preot undercover, daca nu mai vad cacaturi bisericesti si idolatrizari legionare in piesele lui, nu pot decat sa ma bucur. E ca si cand zici ca nu te mai uiti la filmele lui Travolta doar pentru ca face parte din biserica scientologica. Sau uite, mai asemanator, nu-l mai asculti pe Doc pentru ca o arde cu Smiley si muzica de pustoaice abia ajunse la pubertate. Doc o face pentru bani, Cedrea a facut (sper sa ramana la trecut) ce a facut pentru sufletul si convingerile lui.

Nu sunt eu aparatorul lui Cedryk, ma asteptam sa primesc si eu un telefon sa ma scoata pe interval cum a primit lumea pe aici, :lol: , dar daca o sa scoata piese smechere, o sa-l ascult, fara sa tin cont de nebuniile lui de pe alte piese :)

PS: dragonu nu mi-a placut si nu o sa-mi placa niciodata ca artist. Este overrated si cu drogurile si cu biserica.
http://www.tzakpac.blogspot.com


Image
CreativeEgo wrote: argumentu tău e irelevant pentru că hipster.

User avatar
Dani
Mitică
Posts: 2797
Joined: Sat May 24, 2008 2:43 pm
Location: Brasov

Re: Haarp Cord

Post by Dani »

ba, lasati astea, ca speram cu totii ca omul sa-si revina si sa mai avem si noi parte de un album misto.
Dar acum am realizat. Mi se pare ca revenirea asta este "stearsa" si nu din punct de vedere a ceea ce baga cedrea, flow si restul, dar din punctul de vedere al faptului cum o simt eu, nu stiu daca si voi. Nu stiu, parca a coborat din liga mare undeva in zona aia a pieselor de care "desi baga pe ea un mc genial, nu prea sunt interesat"
Un fel de revenirea lui MJ in baschet dupa 2000 la Washington Wizards.
I mean, parca incep sa vad rapul romanesc tot mai sters atunci cand este vorba de artisti care raman axati doar pe o anumita categorie, nu stiu de ce, nu as vrea sa se intample asta, dar se intampla. CTC canta cu orchestra, Butch face 1979 si exemple asa mai interesante si vine apoi limita asta care devine tot mai irelevanta. Si e aiurea, zau.

User avatar
psihopat
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 1269
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:21 pm

Re: Haarp Cord

Post by psihopat »

^^we getting old

Post Reply

Return to “Hip hop romanesc”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests