Paraziții - Toate-s la fel (Album nou în curând)

Discutii despre hip hop-ul romanesc in general

Moderators: dan, DiNO

User avatar
HiroHito
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 1282
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Fri Feb 10, 2006 7:14 pm
Location: in chirie.

Re: Paraziții - Toate-s la fel (Album nou în curând)

Post by HiroHito »

Cine se aseamana, se aduna
Ce mizerii

User avatar
G-MONEY
botezatoru'
Posts: 9844
Joined: Wed Mar 09, 2005 8:14 pm
Location: Rahova-City

Re: Paraziții - Toate-s la fel (Album nou în curând)

Post by G-MONEY »

Nu imi dau cu parerea despre album ca asta nu e album, e o laba la adresa fanilor vechi. Deci trecem peste, altceva vreau sa spun.
Mi-a povestit un prieten bun cum acum 1-2 luni au avut concert in beraria h. Arhiplina locatia (nu ma mir, desi pare absurd pentru noi, astia INCA mai vand). Evident, pe scena erau toti rupti de beti cu cate o sticla de Heineken in mana (probabil asta e fita, daca nu pot si ei cu cate un joint ca aia de la Cypress Hill). Ce s-a gandit Cheloo in nemarginita lui intelepciune? Hai sa golesc sticla aia aproape plina pe fanii din primul rand. Si a facut-o..Nu stiu cum as fi reactionat daca as fi fost in situatia alora. Dar cum am zis, nu ma mir. Probabil 90% dintre fani nici macar rapperi nu sunt, sunt doar cocalari vechi si noi.

Nici ca se putea un nume mai bun pentru trupa asta: Parazitii. Exact asa fac, traiesc ca niste paraziti pe spatele prostilor care inca mai cred, de ani de zile, ca astia o sa mai fie vreodata un etalon pentru genul asta de muzica..
http://www.tzakpac.blogspot.com


Image
CreativeEgo wrote: argumentu tău e irelevant pentru că hipster.

Kadhafi
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 1443
Joined: Tue Sep 03, 2013 2:31 am

Re: Paraziții - Toate-s la fel (Album nou în curând)

Post by Kadhafi »

Toate lume ne intreaba de ce parazitii nu am ales un nume anume cum fac toti muistii

User avatar
h. kissvelvet
dimineata verific forumu
Posts: 545
Joined: Sat Oct 18, 2008 3:07 am
Location: sibiu

Re: Paraziții - Toate-s la fel (Album nou în curând)

Post by h. kissvelvet »

o fi cheloo singurul artist care a aruncat cu bere/sampanie/apa/etc pe public :)))

domestos
dimineata verific forumu
Posts: 995
Joined: Sun Mar 22, 2009 7:47 pm
Location: Bucuresti56

Re: Paraziții - Toate-s la fel (Album nou în curând)

Post by domestos »

eeeee cacat! mi se pare mie sau exagerati in draci ? probabil in primul rand erau niste pusti prosti care nu aveau o treaba cu ce se intampla pe scena, si i`o fi dezmortit.
Acum doi ani am avut ocazia sa o ard cu parazitii in back stage printr`un prieten comun, m`au luat si pe scena, bausem cu ei in spate inainte de concert si apoi am continuat dupa.caterinca cu ei, Ombladon e caterinca rau, dadea niste replici animatoarelor de ma lasau masca :)))))) Sunt niste oameni foarte ok, fara nici un pic de aroganta sau dastea cum am vazut pe la alti artisti romani.
Image

Blocked
tanar
Posts: 41
Joined: Thu Jul 04, 2013 1:06 pm

Re: Paraziții - Toate-s la fel (Album nou în curând)

Post by Blocked »

h. kissvelvet wrote:o fi cheloo singurul artist care a aruncat cu bere/sampanie/apa/etc pe public :)))
https://www.youtube.com/watch?feature=p ... frJw#t=148
Apa nu ar fi asa mare problema, dar bere/sampanie ...

User avatar
Shade.
Shaman
Posts: 3273
Joined: Sun Dec 18, 2005 10:08 pm
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Paraziții - Toate-s la fel (Album nou în curând)

Post by Shade. »

Sincer nu vă înţeleg dezamăgirea. Paraziţii sun Paraziţii, nimic nou. Aceaşi muzică, acelaşi stil, aceleaşi versuri. E probabil singura trupă din România care nu a evoluat în niciun fel de la început până acum. Au 4 subiecte mari şi late pe care le-au epuizat de peste zece ani dar tot încearcă să le reia. Practic în stilul lor şi pe subiectele lor au atins un burn-out fiind incapabili de inovaţie. Paraziţii nu au devenit mai slabi în timp sau cu albumul acesta, o mare parte din public s-a maturizat perfecţionându-şi în timp gustul.

Trăind în realitatea asta este uşor de înţeles că şi peste 10 ani albumul paraziţii va suna la fel şi subiectele vor fi identice, deşi populatia devenind mai tolerantă la gay, feminism and shit vor avea un mic spaţiu de inovaţie :)). Paraziţii au fost o trupă de masă care acum se zbate să devina interesantă pentru o nişă de oameni.

User avatar
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul
Posts: 7759
Joined: Thu Mar 10, 2005 8:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Paraziții - Toate-s la fel (Album nou în curând)

Post by CreativeEgo »

With all due respect, vorbești prostii. :)

Ascultă Nicio problemă sau Irefutabil, apoi ascultă albumul ăsta (dacă nu ți-e milă de urechi) și mai spune după aia o dată că ”Paraziții nu au devenit mai slabi”. Diferența e de la cer la pământ din orice punct de vedere ai privi problema, beaturi mai bune, versuri mai bune și amuzante etc. Și da, sunt aceleași teme constante (alcool, droage, fumei și cât de proaste ieste ele etc.), dar pe vremuri, când potcoveam puricele cu 20 de perechi de Naicuri și tot sărea în sus când intra beatul, mai abordau și alte subiecte. Și o făceau cu semnificativ mai mult talent. E nevoie de un anumit farmec și un minim nivel de autenticitate și credibilitate ca să poți să fii grosolan cu succes.

Și să nu uităm că, la un moment, sub regimul Năstase, erau doar două simboluri reale ale libertății de exprimare, Academia Cațavencu și Paraziții. Și ambele s-au dus pe pulă... Coincidență??? I think not!

PS. I-auzi cum sună asta, zici că-i muzică făcută-n boroughs de negrii din New York. Classics don't get better than this:

[video]https://www.youtube.com/watch?v=9Khb4oMTSKs[/video]
oamenii dinozauri care inca asculta hepatita aia de rap care te adoarme

Ionuţ
#pacifist#
Posts: 2543
Joined: Fri Jun 29, 2007 7:08 pm
Location: Tot acolo...

Re: Paraziții - Toate-s la fel (Album nou în curând)

Post by Ionuţ »

Sau asta:

[video]https://www.youtube.com/watch?v=EHaUNNS_9Ig[/video]

E o diferență de la cer la pământ față de ce ceea ce făceau înainte.

Dacă pozele ar vorbi...
degeaba mananci spanac de un briceag ai nevoie

User avatar
hanno
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 2474
Joined: Sat Apr 18, 2009 10:18 pm

Re: Paraziții - Toate-s la fel (Album nou în curând)

Post by hanno »

irefutabil si baietii buni m-au introdus in rapul romanesc.iar condoleante nu se poate compara nici cu cel mai prost din curtea scolii, in niciun caz.de la confort 3 (inclusiv) au inceput sa de duca in jos parerea mea...singure lucruri care a amintit de ce au fost parazitii inainte au fost mari romani si unde se termina visele(am ascultat-o obsesiv) de atunci.

User avatar
Shade.
Shaman
Posts: 3273
Joined: Sun Dec 18, 2005 10:08 pm
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Paraziții - Toate-s la fel (Album nou în curând)

Post by Shade. »

Vă respect complet punctele de vedere şi parţial sunt de acord că tehnic este o depreciere, însă eu discutam de stilul paraziţii şi de reproşurile anterioare legate de stil. Am menţionat destul de clar. Spre deosebire de marea masă a oamenilor, eu nu am un ataşament emoţional legat de subiect, am ascultat şi ascult paraziţii însă nu am o conexiune afectivă legată de muzica lor. Despre paraziţii ca bastion al libertatii de exprimare nu ştiu ce sa zic, aparători da dar nu cred că pot fi puşi în aceaşi categorie cu A.C. din perioada Năstase în opinia mea.

Tehnic foarte mulţi artişti s-au depreciat, o parte pentru că nu îşi mai dau interesul, alţii nu dar aşa pare când creşti şi se schimbă sistemul atitudinal-valoric. În plus aş adăuga că nu putem să ne mai copilărim gen Arnold în comando e mai tare ca în terminator, când făceau ei irefutabil şi condoleanţe sau jos cenzura nu era nimic mai tare în gen acum nu e nimic în gen mai slab, poate doar nane :)

User avatar
Asclepio
rapperu vostru preferat
Posts: 248
Joined: Sun Dec 13, 2009 5:07 am

Re: Paraziții - Toate-s la fel (Album nou în curând)

Post by Asclepio »

Pusca si cureau lata... Pentru Cheloo bretele si sapun in gura spurcata, pentru Ombladon un voucher la un workshop de creativitate :wink:
Nu un bou mitologic, ci un legendar zebu....

Ionuţ
#pacifist#
Posts: 2543
Joined: Fri Jun 29, 2007 7:08 pm
Location: Tot acolo...

Re: Paraziții - Toate-s la fel (Album nou în curând)

Post by Ionuţ »

degeaba mananci spanac de un briceag ai nevoie

ciuschi
dimineata verific forumu
Posts: 621
Joined: Fri Sep 24, 2010 8:34 pm

Re: Paraziții - Toate-s la fel (Album nou în curând)

Post by ciuschi »

chiar nu sunt deloc interesat sa ascult asa ceva, daramite sa citesc articole despre cat e de cacat. lel, voi chiar n-aveti ce face mai bun ma?
Vallejo wrote:mai bine asc manele decat alta muzica romaneasca. pe bune


Ionuţ
#pacifist#
Posts: 2543
Joined: Fri Jun 29, 2007 7:08 pm
Location: Tot acolo...

Re: Paraziții - Toate-s la fel (Album nou în curând)

Post by Ionuţ »

Da, n-am ce face. Se pare că nici tu, din moment ce postezi o părere despre o chestie care nu te interesează.
degeaba mananci spanac de un briceag ai nevoie

Post Reply

Return to “Hip hop romanesc”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests