Dragonu AK47 - Dragos V'o da (2012)

Discutii despre hip hop-ul romanesc in general

Moderators: dan, DiNO

Mallone
Niciodata un nimeni
Posts: 7241
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Thu Jul 07, 2005 2:20 am
Location: Cartieru' nebuniei si al noptilor albe

Re: Dragonu' AK47 - Dragoș V'o dă (2012)

Post by Mallone »

dan wrote:Tracklist:

01. Muzica naste monstrii
02. B.A.R.L.A.D.
03. N-o sa mai fiu niciodata un drogat ( :lol: )
04. Cei care inalta flamuri (cu DJ Grigo)
05. Scrisoare pentru domnu' presedinte (cu Stress & Flou Rege)
06. Povesti de familie (cu Cedry2k & Johnny King)
baietii astia cand nu mai au droguri,sunt ca un vulcan in extinctie ... pur si simplu se pare ca nu mai au despre ce vorbi. dar e in regula. viata merge inainte. traim si vedem.
Viața e complexă și are multe aspecte.

User avatar
tuzzy
serios, sunt ok
Posts: 442
Joined: Sun Dec 16, 2007 1:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dragonu' AK47 - Dragoș V'o dă (2012)

Post by tuzzy »

ba, intr-un cadru mai extins, merge si cu doi de i, la modul ca ii naste pe toti, dar probabil ca ar trebui cu unul singur :)
E cam asa, manca'

User avatar
Suzy
Viata mea e pe forum. w00t!
Posts: 17444
Joined: Fri Sep 23, 2005 11:44 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dragonu' AK47 - Dragoș V'o dă (2012)

Post by Suzy »

pluralul e cu un singur "i", da.
cum e si negru - negri.
Inainte sa rup forumu', trebuie sa-mi fac canonul.

Multumesc acum celor ce, M-AU lasat sa iau LSD

Nosfi langa mine l-am pierduuuuuuuut....
Suzy wrote:tata a venit aseara la mine in camera si cica "am vazut o nunta gay la tv. cat de frumoasa ai fost."

User avatar
tuzzy
serios, sunt ok
Posts: 442
Joined: Sun Dec 16, 2007 1:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dragonu' AK47 - Dragoș V'o dă (2012)

Post by tuzzy »

Dar poti sa zici negrii sunt de vina asa cum poti sa zici si monstrii sunt nascuti din muzica.
E cam asa, manca'

User avatar
Suzy
Viata mea e pe forum. w00t!
Posts: 17444
Joined: Fri Sep 23, 2005 11:44 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dragonu' AK47 - Dragoș V'o dă (2012)

Post by Suzy »

nope, nu poti sa zici asa ceva.
Inainte sa rup forumu', trebuie sa-mi fac canonul.

Multumesc acum celor ce, M-AU lasat sa iau LSD

Nosfi langa mine l-am pierduuuuuuuut....
Suzy wrote:tata a venit aseara la mine in camera si cica "am vazut o nunta gay la tv. cat de frumoasa ai fost."

User avatar
James Carter
Mugiwara
Posts: 2890
Joined: Mon Jun 16, 2008 9:46 pm
Location: Cartierul minunat
Contact:

Re: Dragonu' AK47 - Dragoș V'o dă (2012)

Post by James Carter »

E corect, frate. Acel "-i" e articol hotarat.

Oameni - Oamenii
Monstri - Monstrii

Oamenii au facut boala.
Monstrii sunt nascuti din muzica.
pra pra

NuMaCunosti
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 2177
Joined: Thu Apr 05, 2007 9:39 pm

Re: Dragonu' AK47 - Dragoș V'o dă (2012)

Post by NuMaCunosti »

e corect ma... primul i e plural ..al 2-lea i e articol hotarat
Nu sunt perfect ... Dar cine esti ca sa ma judeci ?!

NskY
#
Posts: 7066
Joined: Wed Apr 04, 2007 7:22 pm

Re: Dragonu' AK47 - Dragoș V'o dă (2012)

Post by NskY »

e corect si asa, dar suna cam la modul:

pomul face fructele

gramatical si astea vorbind, e corect, doar ca nu suna ff bine la ureche si nu doar pomul face fructele... exista multe fructe care nu cresc in pom.

la fel e si cu monstrii astia... pot sa fie nascuti de muzica dar nu muzica e singurul lucru care ii poate naste. ma rog, asta e un termen abstract, dar daca era "iepuroaica naste iepurii" era corect, pt ca iepurii nu mai sunt nascuti si de altcineva.

in rest, nu sunt de acord cu mallone, care vorbeste prostii si judeca oameni pe care nu ii cunoaste. e nesimtit :)

User avatar
Shade.
Shaman
Posts: 3273
Joined: Sun Dec 18, 2005 10:08 pm
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Dragonu' AK47 - Dragoș V'o dă (2012)

Post by Shade. »

Pana la urma Dragonu nu e Plesu ca sa se exprime in scris,dragonu se exprima verbal si cat nu face dezacorduri verbale,e ok.

Mallone
Niciodata un nimeni
Posts: 7241
Joined: Thu Jul 07, 2005 2:20 am
Location: Cartieru' nebuniei si al noptilor albe

Re: Dragonu' AK47 - Dragoș V'o dă (2012)

Post by Mallone »

hai frate,ce dracu,facem aici lectii de gramatica inutile ? :lol: e clar ca al doilea i e gresit,you don't have to be a rocket scientist to figure that out ...

a da,si da,sunt nesimtit ca-mi spun parerea pe forum intr-un mod cat mai sincer cu putinta :( cata nesimtire ...
frate,treaba e cat se poate de simpla si pe intelesul tuturor : eu judec DOAR muzica,iar daca muzica era sau e despre droguri si prin muzica ta ai contribuit chiar si la moartea unui copil naiv si prostovan care s-a dus si-a bagat sare de baie pana l-a gasit ma-sa cu mainile pe piept,da,am dreptul sa judec,mai ales ca am mai si cumparat materiale de la tine si am si fost la concerte,la care am dat bani ...
tu esti subiectiv aici,fiindca agreezi drogatii,neavand niciun argument palpabil si sanatos pentru care faci asta,in schimb,eu avand zeci de argumente pentru care nu-i agreez ...
Viața e complexă și are multe aspecte.

User avatar
Shade.
Shaman
Posts: 3273
Joined: Sun Dec 18, 2005 10:08 pm
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Dragonu' AK47 - Dragoș V'o dă (2012)

Post by Shade. »

@ Mallone,nu cred ca a criticat nimeni ca iti spui parerea sincer si ai dreptate cu judecatul dragonu mancand si drogandu-se pe banii celor care ii cumpara muzica.

1.Muzica asta e o reclama la droguri si la fals nationalism dar cred ca toti ascultatorii stiu asta,si daca cineva e atat de idiot incat sa moara de la spiceuri e iar ok e alegerea lui personala,eu lucrez mult cu oameni care iau droguri si toti sunt constienti ca o sa moara de la ele,in plus natura discerne si distruge ce nu e corespunzator.Niciodata dragonu sau anturajul lui-cu exceptia lui Kazi-nu au pretins ca sunt intelectuali.De ce sa rupi viata unui rapper de muzica?In S.U.A cei care o ard gangsta si nu sunt gangsta nu pre se mai vand,nu e pop si nu am pretenti de la inna in viata reala sa fie curva ca in clipuri dar am pretentia de la unu de vine si imi spune mie cat de crestin sa fiu cat de nationalist sa fiu si care pretinde ca el crede in asta sa fie asa si il judec in functie de ce transmite despre viata lui.Dragonu se adreseaza la persoana I intodeauna deci teoretic vorbeste de viata lui si ai tot dreptul sa judeci.

2. Eu nu am o problema cu drogatii si sunt subiectiv iti pot da argumente stiintifice pentru care entheogenele(LSD si plante halucinogene) pot ajuta intr-un cardu adecvat si consumate de oameni culti inteligenti si responsabili.Acest tip de droguri are o larga aplicabilitate medicala.

User avatar
James Carter
Mugiwara
Posts: 2890
Joined: Mon Jun 16, 2008 9:46 pm
Location: Cartierul minunat
Contact:

Re: Dragonu' AK47 - Dragoș V'o dă (2012)

Post by James Carter »

Mallone wrote:hai frate,ce dracu,facem aici lectii de gramatica inutile ? :lol: e clar ca al doilea i e gresit,you don't have to be a rocket scientist to figure that out ...
De ce e gresit? Poate ca da, cum a spus Marian, suna rau, dar gramatical e corect. Acum, de gresesc eu, scuzele mele.
pra pra

Kashim
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 1534
Joined: Fri May 01, 2009 4:51 pm
Contact:

Re: Dragonu' AK47 - Dragoș V'o dă (2012)

Post by Kashim »

sper ca piesa aia cu muzica naste monstri(i) sa fie despre cum artistii si-o iau in cap si cred ca trebuie sa educe si cacaturi din astea si ca dragonu zice ca a mancat cacat cand a zis drogati-va/nu va drogati/fiti crestini-patrioti. macar sa zica nu va luati dupa ce zicem noi aicea, asta-i muzica, nu lectie de viata.
vreti prea multe de la muzica. de asta muzica naste monstri. voi pt ca vreti sa va dea ceva adevaruri despre viata si cum trebuie sa traiti; ei pt ca incep sa creada ca trebuie sa livreze asta.
sunt omul care a demonstrat ca connect-r e mason. tu ce-ai realizat in viata?

User avatar
Obsesiv
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 1171
Joined: Mon Dec 24, 2007 12:47 am
Contact:

Re: Dragonu' AK47 - Dragoș V'o dă (2012)

Post by Obsesiv »

word
lipsa

NskY
#
Posts: 7066
Joined: Wed Apr 04, 2007 7:22 pm

Re: Dragonu' AK47 - Dragoș V'o dă (2012)

Post by NskY »

Mallone wrote:h
tu esti subiectiv aici,fiindca agreezi drogatii,neavand niciun argument palpabil si sanatos pentru care faci asta,in schimb,eu avand zeci de argumente pentru care nu-i agreez ...
pe alt topic ai zis asta...
Mallone wrote:
G-MONEY wrote:pe mine nu m-au angajat undeva pentru ca a observat una dintre angajatoare ca se vedea tatuajul pe sub camasa.
sa ma cac in gura lor si le doresc sa le moara copiii la 15 ani de SIDA,daca judeca oamenii si se joaca cu destinele lor,bazandu-se pe asemenea criterii ...
Mallone wrote:hai ma,las-o-n p*** mea,ca deja ne indreptam spre a 2-a generatie de dupa comunism. nu cred ca are legatura cu asta,ca doar n-avea aia 60 de ani,nu ?
nu iti baga nimeni pe gat cu forta nici un drog.... la fel cum nu te tatueaza nimeni impotriva vointei tale. care e problema ta daca unu si-o da cu droguri? altu si-o da cu alcool... altuia ii plac tatuajele. nu putem sa ii acceptam pe toti asa cum sunt?

pe ce te bazezi tu cand zici ca din cauza lui dragonu au murit copii? ce copii? arata-mi si mie caz concret, nu speculatiile tale.

uite, alex velea, e ascultat de muuult mai multi copii decat dragonu, iar alex velea e plin de tatuaje. copiii isi fac tatuaje pentru ca asa au vazut la alex velea?


si mai ales, nu inteleg de zici toate astea acum, dupa ce dragonu s-a curatat.

Post Reply

Return to “Hip hop romanesc”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests