Dragonu AK47 - Dragos V'o da (2012)

Discutii despre hip hop-ul romanesc in general

Moderators: dan, DiNO

User avatar
h. kissvelvet
dimineata verific forumu
Posts: 545
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Sat Oct 18, 2008 3:07 am
Location: sibiu

Re: Dragonu AK47 - Dragos V'o da (2012)

Post by h. kissvelvet »

la albumele romanesti, daca nu pune artistul link oficial since ever. :)

Mallone
Niciodata un nimeni
Posts: 7241
Joined: Thu Jul 07, 2005 2:20 am
Location: Cartieru' nebuniei si al noptilor albe

Re: Dragonu AK47 - Dragos V'o da (2012)

Post by Mallone »

Asa e de bun simt, frate. Forumul asta trebuie sa pastreze o anumita verticalitate. Nu ne putem transforma intr-un forum cocalaresc, pentru ca-si pierde farmecul.

Reiterez un post mai vechi:
Mallone wrote:eu zic ca s-a ajuns la o nesimtire fara de precedent si la o lipsa totala de respect,daca chiar asa pe fata in p*** mea se cer linkuri de download. adica ce vreti sa demonstrati ? ca piratati ? toata lumea stie ca o faceti si nu vrea sa va vada nimeni jegu' chiar asa pe fata ... lipsa de creier din punctul meu de vedere ar trebui sa se pedepseasca cu ban. rapul e muzica cu mesaj,muzica pentru oameni mai dezghetati. sau nu e ? daca sunteti prostovani,n-aveti ce cauta aici ... si ce zic eu aici e valabil pentru toate topicurile de hip-hop romanesc. aici nu-i piata obor.
va dau eu un link pe care nu-l stie nimeni,de unde puteti incepe cautarea : http://www.google.ro
sunteti niste terminati !
Viața e complexă și are multe aspecte.

caramelow
fratele meu tu esti baiat
Posts: 130
Joined: Wed Feb 23, 2011 11:09 pm

Re: Dragonu AK47 - Dragos V'o da (2012)

Post by caramelow »

Da frate. Oamenii astia tre sa traiasca si ei.sa faca muzica. Jos pirateria!
Macar sa nu fie pe fatza

Cum a zis giovani "poate si miemi plac tzatzele si cracii goi da nu pe fatza ca tine"

rage
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 3063
Joined: Tue Dec 02, 2008 11:06 pm
Location: bucuresti.

Re: Dragonu AK47 - Dragos V'o da (2012)

Post by rage »

care e mai pirat, eu ca downloadez sau el (artistul) ca scoate discuri fara timbru (acte)?

caramelow
fratele meu tu esti baiat
Posts: 130
Joined: Wed Feb 23, 2011 11:09 pm

Re: Dragonu AK47 - Dragos V'o da (2012)

Post by caramelow »

Artistu, avantaj tu

User avatar
iustinescu
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 5209
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:49 am
Location: bercenar

Re: Dragonu AK47 - Dragos V'o da (2012)

Post by iustinescu »

rage wrote:care e mai pirat, eu ca downloadez sau el (artistul) ca scoate discuri fara timbru (acte)?
tu, pentru ca nu platesti produsul pe care vrei sa-l ai. e ca si cum ai fi indreptatit sa iei palinca taranilor care o vand pe trotuar :)

User avatar
Asclepio
rapperu vostru preferat
Posts: 248
Joined: Sun Dec 13, 2009 5:07 am

Re: Dragonu AK47 - Dragos V'o da (2012)

Post by Asclepio »

@rage: daca tu faci download in loc sa cumperi albumul, esti pirat, pentru ca il prejudiciezi pe artist. Daca ai cumparat albumul in prealabil si faci download ca sa ai copie digitala, nu esti pirat pentru ca nu l-ai prejudicait pe artist (nu se presupune pe fondul ideei omului activ in cadrul economico-legal ca ai fi cumparat albumul de 2 ori...)--- asta e valabil in Romania, unde e legea dreptului de autor atat de tampit redactata! Daca tragi de pe net de exemplu in Elvetia, poti sa tragi toate melodiile si nu esti pirat, atat timp cat copiile au ca scop uzul strict personal: http://www.legi-internet.ro/lgdraut.htm , vezi aicisea capitolul VI, in special de la Art. 34 incoa. ; https://www.ige.ch/en/legal-info/legisl ... ional.html pentru Elvetia, aici vezi art. 19 alineatul 1 lit. a si art. 20 al. 1 .
Daca nu pui timbru ca artist, nu iti poti proteja opera, pentru ca piesa fara timbru/fonograma si drept urmare dreptul de autor nu este inregistrat in registrul specific. In princpiu, e branza ta ca autor de opera , e posibil sa ai probleme sau nu :| (ma gandesc, de exemplu, la cati bani o fi facut minune din manelizarea piesei sophie pana sa scoata Maximilian albumul). Daca nu declari veniturile insa esti evazionist :evil: . Si acum intervine o presupunere rautacioasa din partea mea: eu cred ca, in majoritatea cazurilor, artistii care nu au timbru nu se obosesc sa declare veniturile, mai ales pentru ca sunt gen 1000 ron pe luna, cum zicea dan :twisted:. Insa nu cunosc muzicieni sau artisti concreti si practicile lor, e doar o suspiciune.


Si eu l-am inteles pe Mallone ca apeland nu la o regula sanctionabila a forumului, ci mai multa la valorile fiecaruia si la ideea tuturor notorie ca un artist doreste prin muzica sa faca bani. Stiu deja ce parare ai AMllone in legtura cu legislatia 8).
Nu un bou mitologic, ci un legendar zebu....

Ionuţ
#pacifist#
Posts: 2543
Joined: Fri Jun 29, 2007 7:08 pm
Location: Tot acolo...

Re: Dragonu AK47 - Dragos V'o da (2012)

Post by Ionuţ »

@iustinescu, nu-i chiar aşa: şi Dragonu' dacă scoate bani dintr-o melodie care conţine sampleuri folosite fără acordul deţinătorului de drepturi, prejudiciază la rândul său un alt autor/compozitor.
degeaba mananci spanac de un briceag ai nevoie

rage
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 3063
Joined: Tue Dec 02, 2008 11:06 pm
Location: bucuresti.

Re: Dragonu AK47 - Dragos V'o da (2012)

Post by rage »

"Constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 4 ani sau cu amenda punerea la dispozitia publicului, inclusiv prin internet sau prin alte retele de calculatoare, fara consimtamantul titularilor de drepturi, a operelor sau a produselor purtatoare de drepturi conexe ori de drepturi sui-generis ale fabricantilor de baze de date ori a copiilor acestora, indiferent de suport, astfel incat publicul sa le poata accesa in orice loc sau in orice moment ales in mod individual".
din asta coroborat cu ce ai spus tu (asclepio), inteleg ca tu nu poti practic sa pretinzi ca esti autorul cu drepturi depline asupra a ceva atata timp cat nu iti protejezi opera prin inregistrarea la osim (sau unde se face). nu cumva se intinde putin coarda cand tu pretinzi ca ai drepturi asupra unei creatii pe care nu ai inregistrat-o din punct de vedere legal?
bun, stiu ca dragonu' compune ce canta, ca raku compune ce canta, dar nu e putin lipsit de bun simt ca artistii sa bata obrazul celor care nu cumpara atata timp cat ei nu scot nimic cu timbru?

nu o luati ca pe un afront impotriva cuiva, doar vreau sa fiu lamurit in privinta asta. multi baga bani in cd-uri (inclusiv eu) ca sa sustina artistii (banii lor sau ai parintilor, bani munciti, bani pentru care se platesc taxe) dar am inceput sa privesc treaba si din alt unghi. asta pentru ca unii vad ca se complac in situatia asta cu toate ca nu cred ca ar fi complet incapabili sa aiba grija si de partea legala a lucrurilor.

Ionuţ
#pacifist#
Posts: 2543
Joined: Fri Jun 29, 2007 7:08 pm
Location: Tot acolo...

Re: Dragonu AK47 - Dragos V'o da (2012)

Post by Ionuţ »

Nu se numesc chiar compoziţii, ci mai mult aranjamente de sampleuri.
degeaba mananci spanac de un briceag ai nevoie

User avatar
Asclepio
rapperu vostru preferat
Posts: 248
Joined: Sun Dec 13, 2009 5:07 am

Re: Dragonu AK47 - Dragos V'o da (2012)

Post by Asclepio »

@ rage: Calitatea de detinator de drept de autor deriv adin actul de creatie, nu de inregistrare. Inregistrarea este in legatura cu dreptul de autor instrument de dovada. Cand inregsitrezi ceva intr-un registru, poate avea functie constitutitiva (cum e pentru unele persoane juridice) sau de dovada, in sesnul ca buna credinta a faptului ca tu esti autorul operei este garantata de stat, nu doar gen "A zis vecinu'". Daca tu de exemplu te-ai filmat la un concert cantând piesa in ziua x luna y anul z, iar in data de x+1 . y. z sau 1.x+1. z (de anul nou nu au deschis, deci z+1 e inutil) vine Dieter Bohlen si baga la osim melodia pentru inregistrare, poti sa te judeci civil, insa ai dificultati de a iti dovedi dreptul de autor.
Citatand o norma penala, acolo intervine determinarea faptelor in cadrul cercetraii judecatoresti, ceea ce inseamna ca ti se ia un pic din dificultatea de doavada: uita-te aici la art. 313--342 http://www.dsclex.ro/coduri/cprpenspec.htm#t2c2 : te ajuta in teorie si procurorul si judecatorul din oficiu. Pe fodn civil e alta branza in alt burduf.
Dpmdv, poti sa bati obrazul, daca e munca ta, dar daca ai avea succes dpdv juridic intr-un caz de prejudiciu, asta e alta intrebare. Si nu va luati de Cédrique ca l-a recitat pe Eminovici sau Bacovia, le-a expirat de mult prezervativul...
O problema artsitului de Hip hop, de exemplu gen AFO si Dragonu, e ca atunci cand dau rime pe loc: ei nu s-au gandit in prealabil la ele, deci nu au cum sa le protejeze ca opera, cu atat mai putin sa le inregistreze.
Daca vrei sa sustii artisti, invita-i sa-si publice operele in format digital la caliatate inalta, ca apoi sa-ti cumperi tu cd-uri/vinyl-uri si sa le tragi tu daca le vrei ca back-up sau moft tehnic. Asa ai garantia ca din pretul muzicii se duce un maxim la artist. Pe Cd-uri si pe alte medii digitale platesti in principiu manopera de copiere si taxa pe suport, in mediu digital doar hoasting si maintenanta de site plus securitate. Si du-te la concerte, cumpara marfa de promovare!
Nu un bou mitologic, ci un legendar zebu....

Vallejo
baby scarecrow
Posts: 2760
Joined: Sun Feb 08, 2009 4:58 pm
Location: iN YOUR GiRL CAR

Re: Dragonu AK47 - Dragos V'o da (2012)

Post by Vallejo »

poate fac vineri o recenzie la pocaitii astia daca am timp chiar daca am zis ca nu scriu despre muzica oribila din romania. vallejo god biceps

User avatar
Suzy
Viata mea e pe forum. w00t!
Posts: 17444
Joined: Fri Sep 23, 2005 11:44 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dragonu AK47 - Dragos V'o da (2012)

Post by Suzy »

:bow: :bow: asteptam recenzia, based god.
Inainte sa rup forumu', trebuie sa-mi fac canonul.

Multumesc acum celor ce, M-AU lasat sa iau LSD

Nosfi langa mine l-am pierduuuuuuuut....
Suzy wrote:tata a venit aseara la mine in camera si cica "am vazut o nunta gay la tv. cat de frumoasa ai fost."

Ionuţ
#pacifist#
Posts: 2543
Joined: Fri Jun 29, 2007 7:08 pm
Location: Tot acolo...

Re: Dragonu AK47 - Dragos V'o da (2012)

Post by Ionuţ »

Mă Vallejo, tu vrei să-i faci concurenţă serioasă lui Mallone.
degeaba mananci spanac de un briceag ai nevoie

Vallejo
baby scarecrow
Posts: 2760
Joined: Sun Feb 08, 2009 4:58 pm
Location: iN YOUR GiRL CAR

Re: Dragonu AK47 - Dragos V'o da (2012)

Post by Vallejo »

Suzy wrote::bow: :bow: asteptam recenzia, based god.
http://vallejogoldjunge.blogspot.com/20 ... enzie.html

restul vineri

Post Reply

Return to “Hip hop romanesc”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests