creTzu - Echilibru vol. II (Album 2014)

Discutii despre hip hop-ul romanesc in general

Moderators: dan, DiNO

User avatar
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul
Posts: 7759
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Thu Mar 10, 2005 8:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: creTzu - Echilibru vol. II (Album 2014)

Post by CreativeEgo »

https://www.youtube.com/playlist?list=P ... ajLQmdRHHe

Comentariu live se-ntoarce:

01. Dormi! ft. DaKid [prod. ILLusionist] - tare instrumentalul, mişto strofa lui Cretzu, DaKid ok-ish, dar fără sclipiri - 8/10
02. Rap sărman ft. Ida [prod. Para] - "Când vezi că alţii nu-s ca tine, nu-i urî, creştine!" Wise words, vezi să nu te trezeşti cu brigada la lansare. :D Strofele foarte tari, ambele. Nu-mi place refrenul şi instrumentalul e neremarcabil. - 8/10
03. 100% românesc [prod. ILLusionist] - Iarăşi impecabil instrumentalul. Şi Cretzu bun pe ambele strofe. 9/10
04. Ca să fie bine ft. Smokey și Silviu Mircescu [prod. XPL] - am înţeles intenţia, ceva oldschool party. Dar nu prea mă atinge. 6/10
05. Nu mă tem ft. Ida (2011 version) [prod. ILLusionist] - Ce le scoate ILLusionist... Piesa foarte melodioasă, versuri liniştite care liniştesc. Mereu nostalgia a fost material de construcţie de bază pentru Cretzu (şi pt. Ceilalţi). - 9/10
06. Altă lume [prod. Bizar] - "Lasă vrăjeala, toate gusturile se discută". Aici parcă mă citezi. :lol: Tare prima strofă, în special, piesă per total bună. 8/10
07. Trecut de miezul nopții ft. Kontra si Ioana [prod. Bizar] - Nu ştiu ce să zic despre piesa asta. Îmi place instrumentalul pentru că e simplu, îmi plac versurile că-s simple şi e bine că e totul simplu, că piesa pur şi simplu induce o stare de bine. 9/10
08. R-Evolutie ft. Dj Undoo [prod. ILLusionist] - Asta cred că-i piesa în jurul căreia a fost construit albumul, pare cea mai ambiţioasă ca mesaj şi versuri. Nişte chestii religioase pe-acolo, dar e partea frumoasă a religiei, I can get behind this. Nu mai zic de instrumental, că-i clar. 10/10
09. Imnul României mute II [prod. Bizar] - Ca şi la partea I, îmi plac conceptul şi sound-ul piesei. Sunt de acord cu vreo 80% din ce spui, inclusiv cu partea cu religia şi rolul ei în societate. Evident, unde m-ai pierdut a fost la partea cu naţionalismul, dar nu-i bai, fiecare cu părerea lui, că pari echilibrat în opinii (până la marinar, dar ăla-i pe ducă. Nu ştiu cine mă mai plăteşte să postez pe topicul de politică după aia. :( ) - 9/10
10. Niciodată n-am sa uit [prod. ILLusionist] - Nostalgia overload din nou. Bună piesa. 9/10
11. Vulturi ft. ViKloth si Dj Undoo [prod. ILLusionist] - Nu sunt sigur dacă Vikloth a fost ironic la faza că "românii sunt mai daci decât oricine", dar aşa se înţelege şi aşa sper. :lol: Nu prea pot rezona cu piesa asta, că nu mi se pare că naţionalismul/patriotismul/izolarea locală e soluţia pentru vreuna dintre problemele enumerate. Îmi place beatul, tho. 7/10
12. Spune-i ft. Saca [prod. ILLusionist] - Parcă un pic prea sentimental-siropoasă piesa. În general eşti foarte atent cu dozarea sentimentalismului, dar pe piesa asta e cam prea dus spre patetic (în sensul din DEX, nu cel din limba engleză) - 6/10
13. Albastru ft. Ioana [prod. Bizar] - deloc nu-mi place refrenul. Şi piesa nu e pe gustul meu. 6/10
14. Ultima strigare [prod. ILLusionist] - Foarte tare scrisă piesa, vers cu vers luată. 10/10
15. Mai stai [prod. Bizar] - This doesn't do it for me. Nu ştiu, parcă nu zice nimic piesa. 6/10
16. Prezent / Echilibru ft. Fleascu, Hannibal si OBLX si MP13 [prod. Hannibal] - Bunicică piesa. Mi-au plăcut şi MCii invitaţi. 8/10

Albumul este de nota 8, după standardele mele. Ar fi fost de 9 dacă ar mai fi oferit mai multă varietate. Ştiu c-am zis că nostalgia e punctul forte, dar parcă prea e apăsată pedala aia pe mai toate piesele. E un album de stare şi de stări, mi-a plăcut. Bravo.
oamenii dinozauri care inca asculta hepatita aia de rap care te adoarme

User avatar
Shade.
Shaman
Posts: 3273
Joined: Sun Dec 18, 2005 10:08 pm
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: creTzu - Echilibru vol. II (Album 2014)

Post by Shade. »

Prima jumatate a albumului imi pare prea soft si uneori superficiala, e parerea mea am inteles ca este vorba de armonie si o stare de pace in unele piese. A doua jumatate e genul de rap care imi place. Felicit artistii, cred ca e singurul rapper care nu a fost vreodata sub asteptarile mele si care a mentinut constant un set de emotii, ideei si concepte.

O sa mai apara clipuri sau ceva?

Ionuţ
#pacifist#
Posts: 2543
Joined: Fri Jun 29, 2007 7:08 pm
Location: Tot acolo...

Re: creTzu - Echilibru vol. II (Album 2014)

Post by Ionuţ »

Foarte bun albumul! 8/10
degeaba mananci spanac de un briceag ai nevoie

User avatar
creTzu
aka Cascarino sau Nelu
Posts: 1970
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:10 am
Location: Suceava
Contact:

Re: creTzu - Echilibru vol. II (Album 2014)

Post by creTzu »

multumesc baieti. n-am mai vazut de mult un review piesa cu piesa si tin minte ca pe vremuri le faceam si eu si imi pare rau ca uneori nu mai am rabdarea necesara sa ascult toate piesele de pe un album. n-am avut niciodata un target asa de nostalgie sau mai stiu eu ce, doar asa am simtit piesele. spre rusinea mea niciodata nu m-am gandit la un concept de album, am scris ce mi s-a parut mie de zis, ce sa scot din sistem ca sa nu fiu un trist in viata de zi cu zi :) apropo de partea cu nationalismul, versul respectiv da exact ce inteleg eu din asta adica " sunt nationalist adica vreau binele romaniei " . nu stiu care dintre noi nu-l vrea :)

Ca sa mai vada si baietii care-i treaba ca n-am lasat link il las aici :

www.creTzu.com/echilibru2

sau direct youtube : https://www.youtube.com/playlist?list=P ... ajLQmdRHHe

Ionuţ
#pacifist#
Posts: 2543
Joined: Fri Jun 29, 2007 7:08 pm
Location: Tot acolo...

Re: creTzu - Echilibru vol. II (Album 2014)

Post by Ionuţ »

Vreau să spun că "Imnul Romaniei mute II" e pe repeat și nu-s nici moldovean, nici naționalist. :)
degeaba mananci spanac de un briceag ai nevoie

User avatar
creTzu
aka Cascarino sau Nelu
Posts: 1970
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:10 am
Location: Suceava
Contact:

Re: creTzu - Echilibru vol. II (Album 2014)

Post by creTzu »

Shade. wrote:O sa mai apara clipuri sau ceva?
eu asa vreau. ca oricum oamenii nu mai au rabdare sa asculte albume. sper sa am si timp sau finante :)

User avatar
c0p
rapperu vostru preferat
Posts: 233
Joined: Fri Apr 18, 2014 11:31 am
Location: București

Re: creTzu - Echilibru vol. II (Album 2014)

Post by c0p »

Foarte reușit albumul, mereu Cretzu a știut să lovească unde trebuie. Piese preferate: Rap Sărman, 100% românesc, Altă lume, R-Evoluție, Imnul României mute II și Ultima strigare. Mențiune pentru Ca să fie bine - dume bune și mă binedispune, îmi place și negativul.

Văd că am enumerat jumate din piese. :lol:

User avatar
Cristi
#Spargator fericit
Posts: 1608
Joined: Mon Feb 14, 2011 8:25 am
Location: undeva pe terra

Re: creTzu - Echilibru vol. II (Album 2014)

Post by Cristi »

tare albumul! :bow:
degeaba vrei s-ajungi erou , nu exista!

Krokodil
un domn / doamna
Posts: 80
Joined: Sun Jun 16, 2013 3:31 pm

Re: creTzu - Echilibru vol. II (Album 2014)

Post by Krokodil »

ce album. :bow:

Pilu
Maestru-n șoșoni
Posts: 4967
Joined: Wed Feb 06, 2008 6:43 pm
Location: Cluj

Re: creTzu - Echilibru vol. II (Album 2014)

Post by Pilu »

E foarte bun albumu. Felicitari !
G-MONEY wrote: exista oameni prosti, oameni foarte prosti, oameni extraordinar de prosti..Pai si eladio in care categorie e? Pai ho ca pana la eladio mai avem.

User avatar
G-MONEY
botezatoru'
Posts: 9844
Joined: Wed Mar 09, 2005 8:14 pm
Location: Rahova-City

Re: creTzu - Echilibru vol. II (Album 2014)

Post by G-MONEY »

ce vorbesti ma, e super, super albumul. TOCMAI pentru ca e acelasi "film" ca si celelalte. Poate sunt eu subiectiv dar de aia il ascult pe creTzu inca de la inceput, la fel cum il ascult si pe Nimeni Altu'. Din partea mea sa nu se schimbe stilul asta in veci. :bow:
http://www.tzakpac.blogspot.com


Image
CreativeEgo wrote: argumentu tău e irelevant pentru că hipster.

User avatar
iemsy
Decanul
Posts: 6748
Joined: Thu Jun 14, 2007 12:20 pm
Location: Lujerului 41

Re: creTzu - Echilibru vol. II (Album 2014)

Post by iemsy »

mie din 2 ascultari asa imi place doar "Ultima suflare", "R-Evolutie" si "Mai stai". E ok albumul dar nu stiu, parca ascult acelasi album de la cretzu cu aceleasi versuri dar pe beaturi diferite, probabil asta a vrut sa fie si scopul.

User avatar
clnnn
dimineata verific forumu
Posts: 520
Joined: Thu Aug 15, 2013 7:04 pm
Location: Clujgeles

Re: creTzu - Echilibru vol. II (Album 2014)

Post by clnnn »

Exact, din acelasi motiv ascult Ceilalti, pentru ca stiu ca tot timpul reprezinta aceleasi stari. "Spune-i" a ajuns exact unde trebuie ! - nu ca celelealte nu s`ar remarca fiecare in felul ei :)
alive

User avatar
hanno
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 2474
Joined: Sat Apr 18, 2009 10:18 pm

Re: creTzu - Echilibru vol. II (Album 2014)

Post by hanno »

piese tari: rap sarman, alta lume, niciodata n-am sa uit, vulturi si ultima strigare...
imi plac versurile lui cretzu, in special pentru imaginatia cu care gaseste unele rime.din punctul asta de vedere cred ca e acolo sus printre primii

jwx
tanar
Posts: 38
Joined: Wed Apr 23, 2014 7:27 pm

Re: creTzu - Echilibru vol. II (Album 2014)

Post by jwx »

Mi-a placut mai mult vol. 1 , dar si asta suna foarte bine :bow:
Imnul Romaniei mute imi place in mod deosebit .

Post Reply

Return to “Hip hop romanesc”

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 36 guests