hip-hop romanesc vs. promovare / download

Discutii despre hip hop-ul romanesc in general

Moderators: dan, DiNO

dan
Pop
Posts: 8654
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Mon Jun 20, 2005 10:58 am

hip-hop romanesc vs. promovare / download

Post by dan »

ca sa reducem discutiile, va astept cu propuneri legate de ce anume sa tinem cont la cei ce raman la hip-hop romanesc

nu as vrea sa se puna accent doar pe calitate, deoarece calitate este ceva foarte subiectiv si toti au impresia ca fac ceva de calitate, ca fac arta si cum lumea sta prost cu autocritica, multi nu realizeaza pe ce lume sunt, personal nu ma intereseaza calitatea muzicii (ca oricum ascult ce imi place, indiferent daca consider ca e calitativ sau nu, iar cu tot ca incerc sa fiu la curent cu ce apare la noi, peste 95% din repul ascultat de mine este nord american), ci ma intereseaza impactul ei, iar acest lucru se poate cuantifica, se vede prin vizualizari youtube, prin like-uri la pagina oficiala de facebook si mai ales prin activitatea fanilor pe pagina, prin concertele sustinute in toata tara, prin difuzari radio / tv, si chiar prin angajamentul artistilor, ca unii mai fac efortul sa isi scoata albumele cu holograma

imi plac cei ce investesc mult in proiectele lor, in imaginea lor, stiu ca ar trebui sa fie vorba doar de muzica, dar cum muzica este ceva fastfood in momentul de fata, trebuie sa iesi in evidenta, iar daca nu esti de nivelul cedry2k / nimeni altu' (lumea ii iubeste mult pentru mesaj, se indentifica cu ei, ii simte, ii marcheaza pe moment, am fost cu ei in concerte si am vazut cum stau in tara cu fanii si 30-40 de minute dupa concert la poze si autografe), atunci nu prea iti permiti sa lasi la intamplare aceste lucruri, trebuie sa te agiti sa faci un clip reusit, trebuie sa lucrezi o coperta decenta, cand dai drumul la o piesa pe youtube, sa ii faci si ei o coperta decenta de single, eventual un liric video, sau o animatie cum au cei de la zeppelin, de ce nu, chiar clip cum mai face phane, vreau ca reppari de la noi sa incerce sa isi depaseasca conditia, sa nu se planga ca nu au bani (probabil ca nu au bani, ca sunt prea tineri si nu au experienta de viata, nu au ce transmite la altii si atunci nu au ce cauta in rep), iar in loc sa se lucreze un album de 15-20 piese prost, care va trece neobservat, mai bine se pune accentul pe un scurt EP de 5 piese, in care sa investeasca cel putin acelasi timp, dar mai multi bani si fiecare piesa sa fie trata ca un single... iar daca se vrea album, sa se inregistreze 50+ piese, din care sa ramana 60 de minute de material... si care apoi sa fie promovat cum trebuie... (asta doar daca se sta bine cu autocritica si exista ambitie, rabdare, talent)

in ziua de azi nu e greu sa gasesti pe cineva sa iti faca o coperta decenta, nu e scump sa faci un clip, iar daca ai incredere ca viitorul tau e in muzica, atunci se se cauta management, pr, se poate scoate album oficial, trebuie trecut la alt nivel, trebuie facut profesionist, cautati informatii despre activiatea repparilor de la noi care au reusit si va plac, si o sa gasiti indicii de pasi ce trebuie urmati, unii chiar povestesc in interviuri, aici imi vin in minte doc si deliric

estimez ca in ultimii 5-6 ani au fost peste 1000 de rapperi activi, cu vreo 200-300 dintre ei probabil am avut de-a face personal, dar in acelasi timp sunt sigur ca poate vreo 20 dintre ei traiesc decent din muzica si asta in mare datorita faptului ca au concerte, ca lumea doreste sa ii vada live, cand nu ai concerte, nu intreaba nimeni de tine, este o problema...

dintre artisti, mai sunt care poate traiesc decent din muzica, in special dj-ii si producatorii/beat makerii si asta din productii muzicale (instrumentale), lucru la studiouri, petreceri... diverse lucruri ce deriva din muzica

legat de concerte, mai sunt unii care nu au concerte din diferite motive, dar lumea ii aprecieaza, cum ar fi: criss blaziny, kazi ploae, underman, axes, katana, ceilalti...

zic ca undeva la maxim 100 de nume din rappul romanesc ar trebui bagate in seama, dar in acelasi timp daca intrebi pe oricare mc de la noi daca se considera in top 100, mai mult ca sigur iti va raspunde ca da, si asta ca au universul mic, mai ales cei din provincie care nu au apucat sa vada concerte in alte localitati si in bucuresti, nu au vazut studiouri de inregistrari, nu au stat mult timp in preajma altor repari, de preferat mai talentati si mai cunoscuti... cei mai multi din provincie au nevoie de bucuresti, si vin sa isi lucreze sau finalizeze albumele in bucuresti, unii se muta in bucuresti, cu tot ca timisoara, cluj-napoca, iasiul, constanta au miscare, au concerte reusite, dar nu se compara din pacate cu bucurestiul pe partea de rap

mai sunt si rapper care o fac strict hobby, care nu au pretentii, pe care nu ii intereseaza daca apar sau nu pe un forum-uri / site-uri, care fac ce le place, cum le place, pe ei nu ii va deranja ca sunt la promovare download


----------------------------------------------------------------------


o alta solutie ar fi sa fie doar o sectiune de hip-hop romanesc, dar ordonata, unde fiecare nume din hip-hop-ul romanesc are un singur topic, acolo sa se posteze tot ce se scoate, avantaj mare fiind ca dupa ani (daca mai supravietuieste formul), se poate vedea evolutia respectivului nume, cineva care il descopera mai tarziu, poate rasfoi topicul sa vada istoria respectivului nume...


----------------------------------------------------------------------


probabil e haotic ce am scris, ar fi multe de zis, nu am rabdare momentan sa ii acord mai mult timp + am vrut de cateva luni sa deschid acest topic, astept recomandari, solutii, sugestii, reclamatii



rog pe careva cu admin mai mare ca mine, sa puna topicul la Announcements, pana ajungem la un compromis, ca din pacate e greu doar cu:
Bazooka Joe wrote:In acesta sectiune sunt postate discutii despre ceea ce se gaseste pe piata in hip-hop-ul romanesc. Pe langa acestea mai exista trupe unanim considerate "cunoscute" care isi gasesc locul aici.

dan
Pop
Posts: 8654
Joined: Mon Jun 20, 2005 10:58 am

Re: hip-hop romanesc vs. promovare / download

Post by dan »

vad ca peste noapte nu a venit nimeni cu propuneri, am eu cateva idei de baremuri cum sa separam pe cei ce sunt mai populari de rest (ordinea este aleatorie si sa zicem ca macar jumate dintre ele sunt indeplinite, ar putea ramane la hh romanesc)


- are mai multe piese si clipuri ce au ajuns la sute de mii de vizualizari pe youtube

- are zeci de mii de like-uri pe facebook si lumea este activa pe pagina respectiva (a doua precizare, deoarece se poate practica cumparatul de like-uri, dar nu ai cum sa cumperi implicarea fanilor fara sa fii popular)

- a scos album oficial (sa scoti album cu holograma este un angajament, pe care cei mai multi nu sunt dispusi sa il faca, iar cei mai multi nici nu stiu cum se procedeaza si nici nu au interes sa afle)

- cand scoate un album pe cd, vinde cateva sute de bucati (pentru cei mai multi, 50 de bucati e foarte bine, daca reusesc sa vanda macar atatea, sunt materiale pe care mai nimeni nici nu le downloadeaza, nici nu se poate vorbi de cumparat... ce trist este sa vorbim de cate sute de bucati, ca o realizare, dar acesta este nivelul rapului in romania... ai bani si doresti sa scoti album oficial pe cd si ai problema cu distributia lui, te poti duce la gsp, vezi conditiile de lansare, ti le asumi, si daca ramai cu mii de cd-uri nevandute, macar te alegi ca trustul intact ti-a facut publicitate si mai mult ca sigur numele tau pentru moment va ajunge la urechile si ochii a zeci si chiar sute de mii de romani)

- au concerte prin tara regulat (am un cont de facebook pe care am dat like la sute din hip-hop-ul romanesc si la zeci de cluburi ce gazduiesc rap romanesc, cu scopul de a vedea ce scot si mai ales legat de afisele cu evenimente, deasemenea sunt abonat prin rss la zeci de site-uri cu evenimente, site-uri ale cluburilor sau ale artistilor, tot in mare cu scopul de a cauta afise, si vreau sa spun ca sunt cateva zeci de nume care se plimba prin tara, dar nu toti au concerte reusite, de multe ori se intampla sa nu se acopere cheltuielile cu drumul, cazarea si masa... ideea este ca daca nu esti chemat la concerte prin tara, nu este dispusa lumea sa te vada live, atunci nu prea existi... si cum media de varsta la rap-ul romanesc este mica, puterea de cumparare este mica, unele cluburi nici nu vor sa auda de necunoscutii din rap-ul romanesc, ei au nevoie de consumatie la bar, chiar si nume cunoscute nu reusesc sa concerteze sambata, tot din cauza ca publucul de rap ce nu are putere de cumparare in comparatie cu cei de la alte genuri muzicale, si barurile cluburilor simt acest lucru)

- piese, clipuri difuzate la radio / tv, interviuri, diverse aparitii in media (este ceva sa te bage in seama site-urile mari, posturile radio si tv, ca ele au nevoie de audienta si nu isi permit sa bage in seama pe orisicine)

- trebuie sa avem in vedere criterii si pentru dj si producatori / beat makeri, ei sunt mai neglijati in favoarea mc-ilor ce ies in evidenta, pe dj ii mai vezi in clipuri, mai merg prin concerte cu diversi artisti, mai au petrecere, mai scot albume / compilatii de colaborari, la fel si cei cu instrumentalele, unii dintre ei reusesc sa colaboreze si cu straini (cu tot ca unii dintre acesti straini sunt cunoscuti doar la ei pe scara blocului, dar macar se agita cei din lumea instrumentalelor)


normal ar trebui sa fie vorba doar de calitate, dar calitatea este o notiune foarte subiectiva, iar eu nu sunt in masura sa zic ce este si ce nu este calitativ, nici nu as stii unde sa pun granita intre calitate si lipsa ei, de asta vreau sa cautam criterii obiective, care se pot cuantifica si astept propuneri, ca sigur sunt chestii care imi scapa


nivelul rapului in romania este submediocru, un om normal nu ar putea fi fan la cineva mediu din rapul din romania (de asta cei mai multi nu au concerte, nu genereaza interes, nu genereaza plus valoare, venituri), nu ai cum sa iti pierzi timpul cu asa ceva, eu nu stiu cum eladio si snuffy au rabdare sa faca ceea ce fac, am renuntat, prea multa energie si timp se consuma aiurea, orisicine are voie sa faca rap in romania, dar problema apare cand acel cineva sta prost cu autocritica, nu este matur psihic pentru genul abordat, nu are experienta de viata, cu tot ca in hip-hop poti canta despre orice, aborda orice subiect, foarte putini sunt talentati si facuti pentru asta, pe foarte putini ii poti simti, foarte putini iti transmit ceva si de asta este nevoie de oameni maturi, care stau bine cu autocritica si care chiar au ceva de spus, si experienta le permite sa vorbeasca in cunostinta de cauza, eu unul sunt dezamgit de nivelul rapului din romania, ii apreciez pe toti cei ce au reusit sa se faca cunoscuti, cu tot ca nu ii ascult pe toti, ii mai apreciez pe cei care imi plac, chit ca nu toti sunt cunoscuti si de rest nu stiu ce sa zic...





acum poate sunt unii care se intreaba ce este cu mine aici, de ce ma agit, ce vreau, am treaba sau sunt doar unul care isi pierde timpul pe forum-uri (artistii nu prea au parere buna despre forumisti, adevarul este ca poate deveni o pierdere de vreme sa stai pe un forum, dar in acelasi timp poti afla usor informatii si socializa cu cei ce au interese asemantoare), din 98 si pana acum am fost cred la peste 400 de evenimente, poate chiar peste 500 (marea majoritate in bucuresti dupa 2004, iar inainte de 2004 baluri in piatra-neamt sau concerte in aer liber pe litoral), in peste 20 de localitati din romania, simt asa un pic cum este miscarea, am cunoscut si colaborat cu sute de rapperi, am avut de-a face cu mai toti care conteaza sau au contat in repul romanesc, multi rapperi cunoscuti sau mai putin cunoscuti au fost la mine acasa, iar eu am fost la ei acasa, am fost la studiouri de inregistrari, am avut ocazia sa ascult piese sau versiuni de piese si cu un an inainte sa fie lansate, periodic primesc albume si cu o saptamana inainte sa fie lansate, am cumparat sute de casete, cd-uri, viniluri... daca ar fi o norma de implicare in fenomen, mai mult ca sigur am depasit-o... si ma doare sa vad nivelul rap-ului in romania, si ce este mai greu, e ca nu ai cum sa ii indepartezi pe cei ce fac un deserviciu miscarii, iar daca le spui la unii care nu au treaba sa se lase, ei iti vor cere argumente, sau te vor numi hater, rau intentionat si din pacate nu exista timpul necesar sa iti bati capul cu ei, sa le asculti atent piesele, sa le zici ce este bine si ce nu este, sa ii inveti cum sa se promoveze, ce sa faca si ce sa nu faca... asta ei trebuie sa descopere si asta implica sa fie maturi, sa stea bine cu autocritica, sa isi cunoasca potentialul, plusurile si minusurile si sa aiba viziune, cu tot ca ai intentii bune, este mai usor sa faci un proiect slab decat unul reusit, iar daca ai muncit 2 ani la un material, asta nu inseamna ca acel material este reusit, si asta este valabil pentru tot, oricat muncesti la ceva, asta nu inseamna ca acel ceva este bun, ca aud peste tot, respecta clipul, piesa cuiva, ca au muncit la ea, dar nu sunt deacord cu asta si nu este nevoie sa fac si eu ceva ca sa pot comenta, ca asta este ideea, nu orisicine poate sa faca arta, iar daca stii ca nu poti sa fii in top, ca nu poti face ceva calitativ, mai bine nu faci asa ceva si te indrepti spre un domeniu unde poti avea mai mult succes... este loc pentru toata lumea in repul romanesc, dar in acelasi timp, ce mai multi il vor trage in jos si vor consuma resursele care li se cuvin la cei care au treaba cu fenomenul, ca in loc sa bagi bani in materialul tau, poti baga bani in artistii pe care ii apreciezi si au treaba cu fenomenul

momentan singurul lucru la care ma mai agit, este sa promovez diverse evenimente, este bine ca lumea sa iasa la concerte, sa socializeze, mai ales rapperii mici, sa vada cum concerteaza alti rapperi, ce este reusit si ce nu la un concert si poate unii realizand ca nu se pot ridica la un anumit nivel, vor ramane simpli ascultatori... cu tot ca pe youtube-ul este activitate la rapul romanesc, zeci poate chiar sunt de mii de ascultatori existenti, estimez ca rapul in romania genereaza sub 5 milioane euro anual, poate chiar 2-3 milioane euro (asta insemnand bani din concerte, difuzari radio / tv, merchandise, costuri studio, inregistrari si productie), pe cand in america, acum vreo 10 ani auzeam la mtv, ca la ei este o industrie de 10 miliarde de dolari anual... de asta nu vreau sa aud pe nimeni ca zice ca rapul romanesc este in top nu stiu cat in lume, ca mai mult ca sigur se inseala, nu ai cum sa spui in primele 5-10 tari, nici 20, poate in top 30 asa...

dan
Pop
Posts: 8654
Joined: Mon Jun 20, 2005 10:58 am

Re: hip-hop romanesc vs. promovare / download

Post by dan »

daca careva din repul romanesc se simte ofensat de ce zic eu aici, ii doresc sa cunoasca succesul, sa simta dupa un concert reusit in tara ca nu i se inchide portofelul de bani luati pe show, sa stea cel putin 30 de minute dupa concert la poze si autografe, sa vada ochii la oamenii pe care ii misca si sa isi dea seama ce influenta au asupra lor, sa le intre in cont lunar mii de lei de pe urma muzicii lor, ca sunt unii care fac asta lunar, facand ce le place si bravo lor!

de asta eu vreau aici sa fie cat mai putina lume la rap romanesc, daca nu generezi interes, automat nu generezi bani si deci, nu existi si atunci mai ai nevoie de promovare! indiferent cat de buna este muzica pe care o faci!

daca nu va veni lumea de pe forum cu propuneri, am sa vorbesc si cu kombat, sa vad daca ma lasa si probabil mai mult de jumatate de la hip-hop romanesc ii voi muta la promovare/download, ca daca e sa o luam asa, mai au nevoie de promovare, ca inafara de cateva zeci de reppari, publicul larg nu are habar de rest! si este mare diferenta financiara intre cei ce au putut la un momentdat trai din muzica sau cei ce pot trai din muzica decent si restul de peste 90%, poate chiar 95%

NskY
#
Posts: 7066
Joined: Wed Apr 04, 2007 7:22 pm

Re: hip-hop romanesc vs. promovare / download

Post by NskY »

pai ce lume sa vina cu ce propuneri? eu sunt de acord cu ce zici pe aici, ai mare dreptate. eladio si boka sunt singurii de pe forum care au un pic alte pareri referitor la hh romanesc / promovare download. sa completeze ei ce ai zis tu :)

User avatar
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul
Posts: 7759
Joined: Thu Mar 10, 2005 8:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: hip-hop romanesc vs. promovare / download

Post by CreativeEgo »

Eladio şi Boka trebuie să înceteze să mai creadă că ceea ce lor li se pare ÎN MOD EVIDENT hip-hop de calitate inspiră aceeaşi părere tuturor utilizatorilor de pe forumul ăsta sau din lume. Şi-n momentul ăla o să fie pace pe pământ şi concordie generală şi n-o să-i mai pese nimănui dacă X e la ipop şi Y la promovare.

Criteriul vizualizărilor şi încasărilor mi se pare relevant. Pentru adulţi, adică.
Pentru copii cu vise egalitare, care au impresia că toate geniile sunt neînţelese şi calitatea e invers proporţională cu succesul, poate că pot fi modificate numele categoriilor în Mainsteam şi Underground, şi-o să se simtă toată lumea bine, că se ştie că tre să fii deosebit de dăştept ca să asculţi numai underground şi să-ţi bagi plua în tot ce vinde.
oamenii dinozauri care inca asculta hepatita aia de rap care te adoarme

User avatar
creTzu
aka Cascarino sau Nelu
Posts: 1970
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:10 am
Location: Suceava
Contact:

Re: hip-hop romanesc vs. promovare / download

Post by creTzu »

Danut PRESEDINTE ! :)

rage
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 3063
Joined: Tue Dec 02, 2008 11:06 pm
Location: bucuresti.

Re: hip-hop romanesc vs. promovare / download

Post by rage »

de acord 100% cu dan.

Sceptik
un domn / doamna
Posts: 96
Joined: Wed Jul 04, 2007 10:17 pm

Re: hip-hop romanesc vs. promovare / download

Post by Sceptik »

dan,cu tot respectul, am mai avut o data discutia asta mai demult,dar cum sa spui ca rapul romanesc e submediocru? in comparatie cu cine? am ascultat rap italian,german,spaniol, nu doar ca suna prost si se vede lipsa de interes,dar lumea nici nu prea asculta, nu e promovare la tv, nu creeaza deloc interes si stiu de la oameni care stau acolo de ani de zile si cu care am vorbit pe aceasta tema,in schimb noi avem sound bun, promovare foarte multa, mult interes, oameni care fac hip-hop si sunt deosebiti,tocmai asta e un punct foarte in hip-hop,sa fii mai altfel. pe urma.. ce rost are sa compari nivelul de bani care se fac din hip-hop-u romanesc cu cel american ? sau cu oriunde in europa? aiurea, aici e vorba de cat de dezvoltata e tara,nu care e nivelul rapului. nivelul rapului eu zic ca trebuie comparat ca sound,ca interesul oamenilor fata de aceasta muzica (vizualizari pe youtube,sa vina la concerte,like-uri faceboook,etc), ca interesul artistilor fata de propria muzica. eu zic ca stam chiar bine. scuzati putin off-topicul,dar imi dadeam si eu cu parerea.

Kashim
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 1534
Joined: Fri May 01, 2009 4:51 pm
Contact:

Re: hip-hop romanesc vs. promovare / download

Post by Kashim »

^atunci facem banii facuti de rap/pib
Eladio şi Boka trebuie să înceteze să mai creadă că ceea ce lor li se pare ÎN MOD EVIDENT hip-hop de calitate inspiră aceeaşi părere tuturor utilizatorilor de pe forumul ăsta sau din lume. Şi-n momentul ăla o să fie pace pe pământ şi concordie generală şi n-o să-i mai pese nimănui dacă X e la ipop şi Y la promovare.
asta.
eu vreau ca toti reparii de care ma intereseaza sa fie la hh, restul sa fie la promovare.

eu sunt pentru ce a zis dan. prea multa lume face rap si considera ca o face la un nivel inalt. uneori am impresia ca sunt singurul membru de pe forum care nu e mc si/sau produator. si asta imi hraneste ura! :lol:
revenind, dan a rezolvat si problema crieriului de departajare: impact asupra culturii si nu numai, numar de fani, vanzari de bilete/cd-uri/sapci/slipi/etc, aparitii in media.

daca nu se implementeaza asta, macar partea cu un topic/artist sa se faca. Mie mi-ar fi usurat viata in anumite cazuri.
sunt omul care a demonstrat ca connect-r e mason. tu ce-ai realizat in viata?

rage
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 3063
Joined: Tue Dec 02, 2008 11:06 pm
Location: bucuresti.

Re: hip-hop romanesc vs. promovare / download

Post by rage »

mie mi se pare o golanie si de un prost gust extrem faptul ca pe anumite site-uri sunt promovati toti analfabetii cu doua clase care trag la interfon (cum a zis cineva pe forum) ca facand parte din hip hop-ul romanesc.

dan
Pop
Posts: 8654
Joined: Mon Jun 20, 2005 10:58 am

Re: hip-hop romanesc vs. promovare / download

Post by dan »

Sceptik wrote:dar cum sa spui ca rapul romanesc e submediocru?
nu rapul romanesc, ci rapperul mediu din hip-hop-ul romanesc este submediocru, repet, estimez ca in romania ultimilor 5-6 ani, peste 1000 de raperi au fost activi, in sensul ca au lansat macar o piesa, ma indoiesc ca cineva intreg la minte si cu o anumita experienta de viata poate asculta mai mult de o treime dintre ei, ce faci cu restul de doua treimi? vrei nu vrei si ei reprezinta hip-hop romanesc si il trag in jos, pentru ca pur si simplu nu sunt facuti pentru asta

Kashim
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 1534
Joined: Fri May 01, 2009 4:51 pm
Contact:

Re: hip-hop romanesc vs. promovare / download

Post by Kashim »

am o intrebare.
daca se face imparteala, cei vechi care au avut un impact asupra genului dar care nu mai activeaza ar intra tot la hip hop romanesc? la promovare n-ar avea cum
sunt omul care a demonstrat ca connect-r e mason. tu ce-ai realizat in viata?

dan
Pop
Posts: 8654
Joined: Mon Jun 20, 2005 10:58 am

Re: hip-hop romanesc vs. promovare / download

Post by dan »

toti care au avut vreodata impact, ar ramane la hh romanesc


ma tot gandesc ca mai bine ar fi sa fie unite cele 2 categorii, dar cu reguli noi, as tine mult la partea cu un singur topic de artist, e posibil chiar sa creasca traficul pe forum

User avatar
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul
Posts: 7759
Joined: Thu Mar 10, 2005 8:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: hip-hop romanesc vs. promovare / download

Post by CreativeEgo »

Şi mie mi se pare o idee bună. O să fie selecţie naturală după aia, ce e bun se ridică la suprafaţă, ce e naşpa se scufundă. Dar ar fi enorm de muncă pentru adminul care o să facă chestia asta. :)
oamenii dinozauri care inca asculta hepatita aia de rap care te adoarme

NskY
#
Posts: 7066
Joined: Wed Apr 04, 2007 7:22 pm

Re: hip-hop romanesc vs. promovare / download

Post by NskY »

intrati de curiozitate la promovare download si uitati-va asa un pic peste topicuri. fiecare posteaza pe topicul lui de cate ori are ceva nou, si cam aia e.. nu prea sunt discutii. daca ar fi toata lumea intr-un singur loc, ar fi mult mai greu sa gasesti unele topicuri care te intereseaza cu adevarat. cred eu.

Post Reply

Return to “Hip hop romanesc”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 43 guests