Sișu - Marea evadare (2013)

Discutii despre hip hop-ul romanesc in general

Moderators: dan, DiNO

Post Reply
User avatar
Eladio wutanghiddenmember
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 9571
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Sun Mar 08, 2009 12:52 pm
Contact:

Sișu - Marea evadare (2013)

Post by Eladio wutanghiddenmember »

Sișu - Marea evadare (Promo Album + Interfețe (Videoclip)) (Update 29 mai 2013) pe http://www.hiphopdinromania.org/2011/08 ... album.html
După 20 de luni, Sișu a fost în sfârșit eliberat. Tribunalul București a decis eliberarea condiționată a lui Tudor Sișu, după ce a executat două treimi din pedeapsa de patru ani de închisoare primită în dosarul în care a fost judecat pentru trafic de droguri.
Image

În curând, Sișu va lansa piesă “Spre stele” în colaborare cu Alex Velea!


http://www.hiphopdinromania.org/2011/08 ... album.html

User avatar
paranoic
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 2894
Joined: Tue Apr 15, 2008 9:04 pm
Location: Un loc pe harta.
Contact:

Re: Sișu - Marea evadare (2013)

Post by paranoic »

Șișu libre! :bow:

User avatar
iustinescu
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 5209
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:49 am
Location: bercenar

Re: Sișu - Marea evadare (2013)

Post by iustinescu »

in sfarsit o veste buna :bow:

ce pot sa zic? la cat mai multe luni in libertate :)

User avatar
AlexDodi
fratele meu tu esti baiat
Posts: 136
Joined: Sun Jun 02, 2013 11:16 pm
Location: Haţeg - Petrosani

Re: Sișu - Marea evadare (2013)

Post by AlexDodi »


User avatar
Eladio wutanghiddenmember
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 9571
Joined: Sun Mar 08, 2009 12:52 pm
Contact:

Re: Sișu - Marea evadare (2013)

Post by Eladio wutanghiddenmember »

Piesă nouă de la Sișu live: Vântul turbat.
http://www.hiphopdinromania.org/2011/08 ... album.html

Pilu
Maestru-n șoșoni
Posts: 4967
Joined: Wed Feb 06, 2008 6:43 pm
Location: Cluj

Re: Sișu - Marea evadare (2013)

Post by Pilu »

Ca sa nu mai trebuiasca sa intrati la nae pe site :
[video]http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... MBaWB0rnSQ[/video]
G-MONEY wrote: exista oameni prosti, oameni foarte prosti, oameni extraordinar de prosti..Pai si eladio in care categorie e? Pai ho ca pana la eladio mai avem.

NskY
#
Posts: 7066
Joined: Wed Apr 04, 2007 7:22 pm

Re: Sișu - Marea evadare (2013)

Post by NskY »

mersi pilu! :D

User avatar
AlexDodi
fratele meu tu esti baiat
Posts: 136
Joined: Sun Jun 02, 2013 11:16 pm
Location: Haţeg - Petrosani

Re: Sișu - Marea evadare (2013)

Post by AlexDodi »


User avatar
Cristi
#Spargator fericit
Posts: 1608
Joined: Mon Feb 14, 2011 8:25 am
Location: undeva pe terra

Re: Sișu - Marea evadare (2013)

Post by Cristi »

degeaba vrei s-ajungi erou , nu exista!

User avatar
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul
Posts: 7759
Joined: Thu Mar 10, 2005 8:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sișu - Marea evadare (2013)

Post by CreativeEgo »

Comentariu live la prima audiție:
- Intro - Nimic ieșit din comun, dar e ok. 6/10
- Povestea unor bagabonți - bunicică, nici nu realizasem că mi-era dor de Cumicu. 7/10
- Vibrații - nu-mi place refrenul. M-a enervant instant mizeria aia din prima strofă cu ”intelectul divin”. Am impresia că încearcă să fie poetic, dar adevărul (gol-goluț) e că Sișu nu e genul care să stăpânească limba îndeajuns încât să-i iasă. Nu știe când devine patetic și când cade în ridicol, din păcate. Oricum, piesa nu e rea. 6/10
- Vânt turbat - asta-mi place. Inclusiv strofa lui Sișu. Și al doilea MC e chiar tare, mi-aduce aminte de ăla care semăna cu Uzzi de la Strada (mai țineți minte formația asta?) 9/10
- Spre stele (remix) - remixul e slab. Partea cu autotune sună a Danii B, în plm. Ais e tare, as usual (și de el mi-era dor, am introbăgat E pericoloso sporgersi în Winamp să ruleze după ce termin cu Sișu). 4/10
- Holyguns - deja comentată. Buni câțiva dintre MCs, le-am uitat numele. 7/10
- Partea însorită a străzii - tare-tare instrumentalul. Și Sișu chiar se mulează bine pe el. SuperED - prima dată când îmi place. Asta-i a doua piesă de reținut în playlist și-n colecție. Trebuie clip la asta. 10/10
- În goană - iarăși instrumental tare. Piesă semi-egorap. Și Stres e bun pe refren, bine că nu-i decât acolo. 8/10
- În linia întâi - meh. nimic pentru mine aici. Și instrumentalele astea ”militare” sunt prea fumate. (Wait, wut? Sișu transnațional? :lol: ) 5/10
- Am nevoie de tine - E destul de tare instrumentalul, dar piesele religios-naționaliste nu-s de mine, cu toată bunăvoința. 6/10
- Insolit - glumea nu-mai-știu-cine pe mini-chat, dar văd că_Crăciun chiar a-nviat. :lol: Mesajul e cum e, dar strofa lui e ca-n vremurile bune, în special prima jumătate. Mi-e tare dor de Cedry2k (încă-l ascult, chiar și ultimele albume... :( ) Strofa lui Robert DRG e semi-ratată și Sișu e neremarcabil. 6/10
- Filme - mă doare urechili de cum pronunță Sișu numele alea. Și refrenul sună a Mamaia 87. Ah, era să uit, Arsenie Boca suge Papaciocu. 6/10
- Stimuli sociali - Jianu ăsta-i peste tot mai nou. De ce oare, că nu zice nimic demn de reținut (în afară de ”viespii”, pluralul ăsta nu-l auzisem încă). Piesa e destul de banală, nu m-atinge. 6/10
- Singurătate - îmi place instrumentalul. Sunt bunicele și versurile. 7/10
- Interfețe - asta o fi numită așa ca să dovedească că a învățat pluralul corect? :lol: Al treilea refren cu voce feminină ratat complet. Piesă slabă. 5/10
- Legați la ochi - o avalanșă de piese banale pe instrumentale banale în a doua jumătate a albumului. Și e cam lung. Albumul. 5/10
- Promisiuni - mai sparge Puya monotonia un pic. Sau măcar ăsta-i planul, dar realitatea nu prea se ține de plan. 5/10
- Zilele vieții noastre - ...Sișu n-ar trebui să scoată albume așa lungi, plm... 6/10
- Străzile-s reale - Maich e ok-ish. M-am plictisit rău de flow-ul lui Sișu, deja. One song to go. 6/10
- Spre stele - după cum am zis când a apărut, piesa asta-mi place. 9/10
- Outro - tare instrumentalul. N-am înțeles ce legătură au versurile cu noțiunea de outro. Mă rog... 7/10

Overall: a început bine, dar e mult prea lung, e greu să menții interesul când n-ai un pic de intonație în delivery și zici cam același lucru pe mai orice piesă. Sunt vreo 3-4 piese bune, ceva mai multe instrumentale tari și o singură piesă cu adevărat de colecție (Partea însorită a străzii). Cam de nota 6-7 albumul, aș zice. Dacă ar fi tăiat vreo 5 piese de-acolo (care-s lest), ar fi ieșit ceva mai bun.

Edit. Am mai dat play de 2 ori la Partea însorită a străzii. Bă, cât de tare e piesa... :shock:
oamenii dinozauri care inca asculta hepatita aia de rap care te adoarme

User avatar
Cristi
#Spargator fericit
Posts: 1608
Joined: Mon Feb 14, 2011 8:25 am
Location: undeva pe terra

Re: Sișu - Marea evadare (2013)

Post by Cristi »

exact asta a fost si reactia mea la piesa cu cumicu! deabea astept albumul lui.
degeaba vrei s-ajungi erou , nu exista!

User avatar
Suzy
Viata mea e pe forum. w00t!
Posts: 17444
Joined: Fri Sep 23, 2005 11:44 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sișu - Marea evadare (2013)

Post by Suzy »

va place Partea însorită a străzii ca are sample din lana del rey, ca in rest e un cacat. :lol: nici macar nu e folosit cu cap sample-ul, e pus asa random acolo.
Inainte sa rup forumu', trebuie sa-mi fac canonul.

Multumesc acum celor ce, M-AU lasat sa iau LSD

Nosfi langa mine l-am pierduuuuuuuut....
Suzy wrote:tata a venit aseara la mine in camera si cica "am vazut o nunta gay la tv. cat de frumoasa ai fost."

NuMaCunosti
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 2177
Joined: Thu Apr 05, 2007 9:39 pm

Re: Sișu - Marea evadare (2013)

Post by NuMaCunosti »

CreativeEgo wrote: - Spre stele (remix) - remixul e slab. Partea cu autotune sună a Danii B, în plm. Ais e tare, as usual (și de el mi-era dor, am introbăgat E pericoloso sporgersi în Winamp să ruleze după ce termin cu Sișu). 4/10
care ais ala care-i dadea diss lu puya ?
Nu sunt perfect ... Dar cine esti ca sa ma judeci ?!

User avatar
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul
Posts: 7759
Joined: Thu Mar 10, 2005 8:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sișu - Marea evadare (2013)

Post by CreativeEgo »

Singurul de care știu că-i dădea diss lui Puya era ăla din Orșova, am uitat cum îi zice, parcă eșuase pe la Okapi recent. Ais nu știu să-i fi dat diss nimănui. Dar poate mă înșel.

Ais the Chef e ăla care a scos E pericoloso sporgersi prin 2008-2009, album care mie mi-a plăcut.

[video]https://www.youtube.com/watch?v=K2WbIstBaRg[/video]

L-am găsit și pe ăla de zici tu. Ăla are numele a1s. :)
oamenii dinozauri care inca asculta hepatita aia de rap care te adoarme

NuMaCunosti
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 2177
Joined: Thu Apr 05, 2007 9:39 pm

Re: Sișu - Marea evadare (2013)

Post by NuMaCunosti »

deci ala a1s e altu, nu ? ca nu intelegeam
Nu sunt perfect ... Dar cine esti ca sa ma judeci ?!

Post Reply

Return to “Hip hop romanesc”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests