Vali Umbra - Observatorul Baba Novac (2014)

Discutii despre hip hop-ul romanesc in general

Moderators: dan, DiNO

look29
tanar
Posts: 39
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Sat Mar 07, 2009 10:38 pm

Vali Umbra - Observatorul Baba Novac (2014)

Post by look29 »

" - Vali Umbra, unul dintre membrii familiei Subcarpati, lanseaza, pe 26 aprilie, la Atelierul de Productie din Bucuresti, primul material solo din cariera – albumul OBSERVATORUL BABA NOVAC.
"Locul unde s-a inregistrat albumul a fost comparat cu un observator in care ne-am format puncte de vedere si viziuni cat mai clare asupra industriei muzicale" - Bean de la Subcarpati, unul din producatorii albumului.
Observatorul Baba Novac este un album ce indrazneste sa sparga tiparele specifice anului 2014 si sa aduca ceva nou atat ca lirica, cat si ca productie.
“Albumul este o cronica hip hop a ultimilor 4 ani din viata mea: 4 ani de microfoane, studio-uri, calatorii, concerte si amintiri” - Vali Umbra
Pe album apar Afo, Bean, Infinitu, Power pe vinil, Etalosed si Gonza - omul cu care s-a apucat de facut hip hop in anul 2000, sub numele de OSP la 3+1.
Albumul se va putea descarca la liber, incepand cu 27 aprilie, de pe http://www.subcarpati.com - ''


Image

01. Introducere, cu Bean MC
02. Pe îndelete
03. Stilul caracteristic
04. Călător 05.ADN, cu Bean MC
06. Nomad, cu Gonza
07. Scapă
08. Realităţi diferite
09. Million dollar dream, cu Bean MC
10. De sub
11. Frumuseţea stă ascunsă
12. Drop bombs, cu Afo
13. Nu vreau să mă grăbesc, cu Infinitu'
14. Incoruptibilii, cu Bean MC
15. Muzică de bântuială, cu Bean MC
16. Linişte - Outro

nu stiu de ce lipseste nr 5... poate e o greseala de scris sau poate nu au trecut piesa

User avatar
greuceanu
:lol:
Posts: 3967
Joined: Sun Feb 18, 2007 12:48 am
Location: la 22 grade 33' longitudine estica si 44 grade 38' latitudine nordica
Contact:

Re: Subcarpati

Post by greuceanu »

look29 wrote:"
nu stiu de ce lipseste nr 5... poate e o greseala de scris sau poate nu au trecut piesa
nu lipseste, chiar tu ai scris.
look29 wrote:"
04. Călător 05.ADN, cu Bean MC
Image

look29
tanar
Posts: 39
Joined: Sat Mar 07, 2009 10:38 pm

Re: Subcarpati

Post by look29 »

:)) nu am vazut numarul, am crezut ca piesa 04 e cu ADN si Bean.

User avatar
delir
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 2249
Joined: Fri Sep 22, 2006 6:45 pm
Location: tot acolo
Contact:

Re: Subcarpati

Post by delir »

artificial intelligence is no match for natural stupidity

User avatar
Dani
Mitică
Posts: 2797
Joined: Sat May 24, 2008 2:43 pm
Location: Brasov

Re: Subcarpati

Post by Dani »

greuceanu wrote:
look29 wrote:"
04. Călător 05.ADN, cu Bean MC
baaa, cat am asteptat piesa asta crezand ca e feat cu ADN. Fuuuuuuuuuuuuu!

User avatar
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul
Posts: 7759
Joined: Thu Mar 10, 2005 8:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Subcarpati

Post by CreativeEgo »

1. Introducere-Super Dinamită - da, destul de dinamită. N-am înțeles de ce se termină așa brusc, o fi o greșeală la upload? Cam de 7/10
2. Scapă - pe la jumătatea piesei m-am trezit că dau din cap. Și pe beat și a aprobare. Cred că îmbătrânesc, că-mi plăceau aglomerația și rapiditatea cu care se mișcă totul prin Bucale. :) Mișto piesa. 8/10
3. Frumusețea stă ascunsă - Trippy, duuuude. Nu știu, cam prea hippie pentru mine. Instrumentalul e tare în schimb, mai ales pe final, când încep clapele alea, acolo sună foarte, foarte bine. 7/10
4. Incoruptibilii - Peezdă. Peezdă cu mesaj, ca prăjiturile chinezești. 10/10
5. Pe îndelete - Cât de mișto sună și bucata asta... Minimal, așa, dar foarte elegant. 10/10
6. Călător - Și asta-mi place. Piesă simplă și la obiect, liniștită. 9/10
7. ADN - Rupe. Rupe tot, melodic vorbind. Îmi place cât de bine a prins vocea lui Bean sonoritățile alea ondulatorii de muzică populară, dă foarte bine pe beat. 10/10
8. Stilul caracteristic - Sună cum trebuie și asta. Foarte ritmic. 9/10
9. Nomad - Căca-m-aș pe Dacia, că mă exasperează în ultimul hal tracomania asta. Piesa e otherwise foarte mișto, dar e-atât de peste tot chestia asta cu dacii că-i de ajuns un vers să mă enerveze. Ok, scuze, revenim. :) Cum ziceam, mișto. 8/10
10. Realități diferite - Asta-i piesă de-aia de mamă, mamă chiar de n-ai două mame. Foarte tare. ”Eu n-am de gând să schimb pe nimeni, să fie clar / Niciun om n-o să-nflorească obligat, ci natural.” Transmite mesaje, nu voi a zice către cine, că nici nu știu. 10/10
11. Million Dollar Dream - Strofa lui Vali Umbră e atât de mișto... Și albumul continuă puternic. Încă o piesă de 10/10
12. De sub - some old-school shit. Gold. 9/10
13. Muzica de bântuială - Ca sound, din nou excelent. Dar parcă prea lungită, piesa trebuia să se termine la 3:00, nu adaugă nimic ultimul minut. 8/10
14. Drop bombs - N-am înțeles nimic din strofa lui Afo, nu că și-a pierdut ideea, nu cred c-a avut-o to begin with. Umbră tare, în schimb. Ca medie: 6/10
15. Nu vreau să mă grăbesc - Infinitu' rupe norma. Și după aia revine Umbră să se pișe pe cadavrul rupt al normei. Tare-tare piesa. 10/10
16. Liniște - Deja-s în criză gravă de superlative. Până și outro-ul e mișto, ce să mai zici? 9/10

Overall, un album superb. Din toate punctele de vedere. Inclasificabil ca stil, cum îi place lui Suzy (wink, mothafucka, wink), dar clasificabil direct la albume clasice de la prima audiție.
oamenii dinozauri care inca asculta hepatita aia de rap care te adoarme

User avatar
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul
Posts: 7759
Joined: Thu Mar 10, 2005 8:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Subcarpati

Post by CreativeEgo »

După încă o ascultare, mi se pare și mai tare. Sound-ul e impecabil de la început la sfârșit, arată că nu e nevoie de o aglomerație de sunete pe beat ca să sune cum trebuie. La fel cum nu ai nevoie de-o cacofonie de cuvinte complicate peste beat ca să transmiți mesaje și stări.

Și vreau să adaug acest comentariu relevant de pe YT:

Image

:lol:
oamenii dinozauri care inca asculta hepatita aia de rap care te adoarme

^h8-
serios, sunt ok
Posts: 413
Joined: Sat Jul 07, 2007 12:43 pm

Re: Subcarpati

Post by ^h8- »

uau, foarte solid albumul

Ionuţ
#pacifist#
Posts: 2543
Joined: Fri Jun 29, 2007 7:08 pm
Location: Tot acolo...

Re: Subcarpati

Post by Ionuţ »

Albumul poate fi descărcat în format wav: http://subcarpati.com/media/Vali%20Umbr ... 0Novac.rar

10+
degeaba mananci spanac de un briceag ai nevoie

User avatar
greuceanu
:lol:
Posts: 3967
Joined: Sun Feb 18, 2007 12:48 am
Location: la 22 grade 33' longitudine estica si 44 grade 38' latitudine nordica
Contact:

Re: Vali Umbra - Observatorul Baba Novac (2014)

Post by greuceanu »

i-am facut topic separat, ca merita. am ascultat asa pe sarite cateva piese si-s bomba.
Image

User avatar
iustinescu
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 5209
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:49 am
Location: bercenar

Re: Vali Umbra - Observatorul Baba Novac (2014)

Post by iustinescu »

bun albumul, insa imi doream alt gen de productie. e impecabil sound-ul, doar ca nu e tocmai pe gustul meu.... mi-ar fi placut sa sune mai anii 90

Krokodil
un domn / doamna
Posts: 80
Joined: Sun Jun 16, 2013 3:31 pm

Re: Vali Umbra - Observatorul Baba Novac (2014)

Post by Krokodil »

foarte smecher albumu' , pe repeat mult timp :bow:

tzele
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 1484
Joined: Thu Jun 30, 2005 11:51 pm
Location: acolo
Contact:

Re: Vali Umbra - Observatorul Baba Novac (2014)

Post by tzele »

Piesa Incoruptibilii e auto-diss, ca nu inteleg? Cum sa critici la modul asta cand tu vinzi (inclusiv tricouri) si castigi bani din concerte? Ce, alti artisti procedeaza altfel? Nu inteleg ce e rau in asta. Purismul asta e pentru pustani de 14 ani, nicidecumn pentru niste artisti care au notiuni de marketing si sunt in industrie. Ca sunt in industrie.

Ma indoiesc ca Subcarpati si Vali Umbra fac evaziune fiscala, cu siguranta au o forma legala prin care isi reglementeaza comertul. Adica fac si ei business cu muzica lor, cum ar veni.

"Manele de cacat"...a, am uitat, Subcarpati face folclor autentic, cu sintetizatoare si hip hop (care e vazut de altii ca "manea de cacat"). :lol:

User avatar
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul
Posts: 7759
Joined: Thu Mar 10, 2005 8:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vali Umbra - Observatorul Baba Novac (2014)

Post by CreativeEgo »

tzele wrote:Piesa Incoruptibilii e auto-diss, ca nu inteleg? Cum sa critici la modul asta cand tu vinzi (inclusiv tricouri) si castigi bani din concerte? Ce, alti artisti procedeaza altfel? Nu inteleg ce e rau in asta. Purismul asta e pentru pustani de 14 ani, nicidecumn pentru niste artisti care au notiuni de marketing si sunt in industrie. Ca sunt in industrie.

Ma indoiesc ca Subcarpati si Vali Umbra fac evaziune fiscala, cu siguranta au o forma legala prin care isi reglementeaza comertul. Adica fac si ei business cu muzica lor, cum ar veni.
Eu zic să mai asculți o dată piesa, că ai înțeles fix pe dos. :lol:

Nevermind, îmi cer scuze, am reascultat piesa și am înțeles EU fix pe dos.

Da, e penibilă ”critica”, sunt de acord. Reduc nota piesei de la 10/10 la 5/10. :lol:
oamenii dinozauri care inca asculta hepatita aia de rap care te adoarme

tzele
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 1484
Joined: Thu Jun 30, 2005 11:51 pm
Location: acolo
Contact:

Re: Vali Umbra - Observatorul Baba Novac (2014)

Post by tzele »

Eu zic ca am inteles bine chiar si dupa inca o ascultare. Dar dezvolta, poate chiar n-am inteles bine mesajul. :D

Post Reply

Return to “Hip hop romanesc”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 30 guests