raku - Sapte (Album)

Discutii despre hip hop-ul romanesc in general

Moderators: dan, DiNO

Post Reply
rage
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 3063
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Tue Dec 02, 2008 11:06 pm
Location: bucuresti.

Re: raku - Sapte (Album)

Post by rage »

Nu stiu de ce, dar m-au apucat rau spumele azi cand eram la munca si mi-a revenit in minte faza asta povestita de Annitu.

Faza asta e mortala - "Apoi aduci personal CD-ul la adresa fizică pe care ţi-o dau ulterior, după donaţie. Îl laşi într-un plic oricărui coleg care îţi va răspunde la intrare şi a doua zi vi să-l iei semnat la ora la care ţi se va spune să revii. E ok?""

Parca ii da bile, sa moara ma-sa - vii, lasi plicu, te intorci cand iti zic eu si il iei inapoi. Ce tigani ordinari... incredibil.

Boka
"TaTy"
Posts: 7247
Joined: Tue Feb 26, 2008 2:49 pm
Location: Craiova/Tg-Jiu
Contact:

Re: raku - Sapte (Album)

Post by Boka »

Suzy wrote:expresia pulii. :lol: daca fraieresti niste oameni nu te face un om mai ok, tot pisat esti.
in acceptiunea unora.
in a altora esti smecher
in a altora esti profi,la cum a pus el problema.
pot sa iti aduc argumente din fiecare.
Mariane,prosti sunt astia care se ofuscheaza cat de de cacat e ca om artistul lor preferat,parca nu ar sti in plm.Si parca nu ar sti ca niciodata omul nu corespunde cu artistul si de multe ori sunt in antiteza.Vazui comentarii ca vai raku promoveaza valori nu stiu de care si cere 50 de euroi pe autograf.Ce soc pe ei!Si retarzii merg mai departe si nu mai asculta opera artistului fiindca omu e de cacat.Adica nu mai asculta muzica lor preferata pt ca si-au facut o imagine de sfant a omului raku,imagine care nu ii apartine in plm,e doar in capu lor.Si cand a venit raku si a dat cu imaginea aia de pamant,vai,ce dor,ce chin,ce jaleeee...Ice Cube,cosmaru american,care scotea natural born killaz cu dre,e unu dintre cei mai calculati si cerebrali oameni din rep.Ce ar trebui sa spuna fanii?Vai,Cube,esti de cacat in plm,de azi iti sterg discografia,arunc cdurile si casetele la gunoi si nu te mai ascult in plm,ca azi am aflat ca nu omori cioroi,desi canti despre cum omori cioroi.
Nu,nu e altceva.

NskY
#
Posts: 7066
Joined: Wed Apr 04, 2007 7:22 pm

Re: raku - Sapte (Album)

Post by NskY »

nu e tocmai cum zici tu. tu zici ca fata e proasta pt ca nu i-a convenit ca raku nu e de treaba si ca a cerut bani. da? datul de autografe tine de meseria de artist, nu de felul in care e omul in viata de zi cu zi. pe autograf ar fi scris raku nu marcel sau cum il cheama pe raku. deci nu au legatura una cu alta.

nea Caisa
campion pe sate
Posts: 3487
Joined: Thu Mar 26, 2009 11:25 pm
Contact:

Re: raku - Sapte (Album)

Post by nea Caisa »

nu, el zice ca e prostie sa te revolti, sa te simti tradat si chiar nu mai asculti ce iti place doar pt ca omul din spatele proiectului muzical e de cacat sau iti tradeaza asteptarile. si cam are dreptate... dar na, pare pustoaica fata, peste cativa ani probabil nu o sa mai idolatrizeze artistul asa de tare si nu o sa ii mai pese de cum se comporta un artist intr-o situatie de genul asta.

User avatar
Suzy
Viata mea e pe forum. w00t!
Posts: 17444
Joined: Fri Sep 23, 2005 11:44 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: raku - Sapte (Album)

Post by Suzy »

asta cu ascultatul e un subiect destul de complicat, zic eu. se pune intrebarea: ”merita sa sprijini un om de cacat, chiar daca iti place muzica lui?” Sunt artisti ale caror piese nu mai pot sa le ascult si nici nu mai vreau, pentru ca in viata reala sunt niste mizerii de oameni. Si oricat ati incerca voi sa faceti diferenta dintre om si artist, artistul il reflecta pe om si omul pe artist, nu sunt doua entitati diferite.
Inainte sa rup forumu', trebuie sa-mi fac canonul.

Multumesc acum celor ce, M-AU lasat sa iau LSD

Nosfi langa mine l-am pierduuuuuuuut....
Suzy wrote:tata a venit aseara la mine in camera si cica "am vazut o nunta gay la tv. cat de frumoasa ai fost."

Mallone
Niciodata un nimeni
Posts: 7241
Joined: Thu Jul 07, 2005 2:20 am
Location: Cartieru' nebuniei si al noptilor albe

Re: raku - Sapte (Album)

Post by Mallone »

d-aia e mult mai bine sa stai cat mai departe de artisti, tocmai pentru a nu ajunge sa-i cunosti ca oameni. internetul a facilitat halucinant de mult relatia dintre public si artist, si acum culegem ce am semanat. nu prea ne putem plange.
Viața e complexă și are multe aspecte.

User avatar
Shade.
Shaman
Posts: 3273
Joined: Sun Dec 18, 2005 10:08 pm
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: raku - Sapte (Album)

Post by Shade. »

nea Caisa wrote:nsky, la shade mai exact ma refeream ca face asta. si dupa aia va mai mirati ca e lucru recunoscut ca userii de pe aici adreseaza jigniri la adresa artistilor. evident ca gestul e de c***t oricum ai da-o, indiferent in ce masura a fost el implicat in discutie, dar de aici pana a zice despre raku ca e un om lipsit de compasiune (lol) e cale lunga. partea mai trista e ca de album s-a vorbit vreo 2 pagini si despre incidentul asta prea putin interesant o sa se vorbeasca probabil vreo 10.
What? :)) Nu i-a facut nimeni man profilul psihologic, nici macar o parere in sensul asta nu mi-am dat. Daca citeai cu atentie vedeai ca ii validam gestul si subliniam clar ca nu trebuie confundat artistul cu omul. Artistul raku e un tip plin de compasiune credinta bla bla, dar omul raku poate fi un bulangiu din aceasta cauza criticam ofisucarea fetei. Nu emit judecati de valoare e parerea mea, si daca eu consider ca e marlan nu inseamna ca asa este, asa il vad eu. Da din interviuri imi pare ca nu are compasiune si doar frustrarea ca nu e venerat cum ar vrea sa fie venerat. De 2 pagini bla bla, eu i-am facut la album review piesa cu piesa, cred ca sunt singurul. E persona publica si pot sa am orice parere vreau si sa o exprim cum vreau despre el. Man suntem in secolul XXI cand respectul se castiga nu se impune si mie ca ascultator raku nu mi l-a castigat.

Repet dar intr-un limbaj mai lesne de inteles tie, Raku ca MC canta despre o serie de lucruri care sunt destinate perceptiei publice. Adica el face piese ca lumea sa ii cumpere albumul sa ii dea bani de facturi si mancare, astfel el isi permite sa cante si despre LGBT daca asta ii aduce bani dar nu e obligat sa sustina si in viata de zi cu zi cauza LGBT. Rapperi militanti in lume sunt foarte putini care cred ce spun si eroarea multora vine din faptul ca il considera pe raku militant, el e artist si face ceva ce el considera arta, arta nu reflecta in mod obligatoriu si viata artistului. Look up Dacia literara.

User avatar
Suzy
Viata mea e pe forum. w00t!
Posts: 17444
Joined: Fri Sep 23, 2005 11:44 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: raku - Sapte (Album)

Post by Suzy »

Nu trebuie sa fie militant plm, dar e de cacat sa vorbesti despre ceva si in viata de zi cu zi sa nu crezi in acel lucru. Asta daca nu spui de dinainte ca nu vorbesti serios si faci caterinca.
Inainte sa rup forumu', trebuie sa-mi fac canonul.

Multumesc acum celor ce, M-AU lasat sa iau LSD

Nosfi langa mine l-am pierduuuuuuuut....
Suzy wrote:tata a venit aseara la mine in camera si cica "am vazut o nunta gay la tv. cat de frumoasa ai fost."

nea Caisa
campion pe sate
Posts: 3487
Joined: Thu Mar 26, 2009 11:25 pm
Contact:

Re: raku - Sapte (Album)

Post by nea Caisa »

Shade. wrote: Da, este un om mic cu pretentii mari, un ipocrit si un om complet mizerabil lipsit de compasiune si empatie, un om lenes care considera muzica lui de valoare universala si iluziile astea sunt intretinute de cei care il idolatrizeaza.
cu fraze din astea doar dai apa la moara unora ca underman care considera ca doar la jigniri se rezuma forumul asta. poate nu asta a fost esenta postului tau, dar e de inteles frustrarea artistilor cand intra pe aici si vad ca sunt facuti albie de porci din cine stie ce motive (si nu e prima oara cand se intampla asta) .
ba, mie de exemplu nu imi e prea simpatic naighba, din putina interactiune pe care am avut o cu el in cateva comentarii pe net si citindu-i blogul, dar asta nu inseamna ca o sa incep sa il jignesc pe aici si nici nu m-a impiedicat sa ma duc la concerte ale GDR. avand in vedere ca pe lume sunt foarte multi oameni de cacat, o sa se strecoare inevitabil si printre artistii pe care ii apreciezi , asa ca nu mi se pare un criteriu pentru a tria muzica pe care o asculti.

User avatar
Gigel
tanar
Posts: 27
Joined: Wed Dec 11, 2013 12:52 am
Location: Constanta

Re: raku - Sapte (Album)

Post by Gigel »

Gata, m-am prins ! Majoritatea de pe-aici sunteti din Medgidia si v-a furat mingea cand erati mici, nu ?

NskY
#
Posts: 7066
Joined: Wed Apr 04, 2007 7:22 pm

Re: raku - Sapte (Album)

Post by NskY »

artistul raku e diferit de omul raku. la fel cum premierul victor ponta e diferit de deputatul victor ponta. :lol:

si totusi.. a vrut un autograf de la artistul raku. ce e asa greu de inteles"? de ce tot insistati cu faptul ca omul e diferit de artist? stim toti aia.

sunt de acord si eu cu faptul ca respectul se castiga. mie mi l-a pierdut la un concert la care a oprit piesa ca sa ii certe pe doi baieti care in timp ce el canta vorbeau intre ei in spate. si am fost la 3 concerte raku anu ala, in conditiile in care de fiecare data m-am deplasat pt ajugne la concertul lui 50-100 de km. iar un artist in ziua de azi cand apar zeci de piese zilnic ar trebui sa se bucure ca cineva ii asculta piesele.. de oriunde le-ar fi procurat. si daca cineva ii cere autograf, sa-i dea gratis sau deloc. mai nou daca nu se vad mp3-urile se vand autografe? nu e normal.

User avatar
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul
Posts: 7759
Joined: Thu Mar 10, 2005 8:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: raku - Sapte (Album)

Post by CreativeEgo »

nea Caisa wrote:
Shade. wrote: Da, este un om mic cu pretentii mari, un ipocrit si un om complet mizerabil lipsit de compasiune si empatie, un om lenes care considera muzica lui de valoare universala si iluziile astea sunt intretinute de cei care il idolatrizeaza.
cu fraze din astea doar dai apa la moara unora ca underman care considera ca doar la jigniri se rezuma forumul asta. poate nu asta a fost esenta postului tau, dar e de inteles frustrarea artistilor cand intra pe aici si vad ca sunt facuti albie de porci din cine stie ce motive (si nu e prima oara cand se intampla asta) .
ba, mie de exemplu nu imi e prea simpatic naighba, din putina interactiune pe care am avut o cu el in cateva comentarii pe net si citindu-i blogul, dar asta nu inseamna ca o sa incep sa il jignesc pe aici si nici nu m-a impiedicat sa ma duc la concerte ale GDR. avand in vedere ca pe lume sunt foarte multi oameni de c***t, o sa se strecoare inevitabil si printre artistii pe care ii apreciezi , asa ca nu mi se pare un criteriu pentru a tria muzica pe care o asculti.
O, da, păi hai să avem grijă să nu lezăm sensibilitățile exacerbate ale unor repări de porțelan, care au impresia că au voie să se cace pe public după voia colonului fără să li se întoarcă rahat în porții egale doar pentru că ei sunt, vezi Doamne, „artiști”. I-auzi, jignire... De parcă un om care cere 50 de euro pe-un autograf s-ar putea aștepta sau ar merita mai mult.

Iar underman, ca și alții înaintea lui, a fost făcut albie de porci (aka criticat în mod rezonabil, fără jigniri) pentru mesajele idioate pe care a ales să le bage în piese.

Iar cine vrea pupat în cur să meargă pe YouTube, că-s destui acolo degrabă băloși la aroma de sfincter cu talent. Poate chiar destul încât să dea 50 de euro pe-un autograf.
oamenii dinozauri care inca asculta hepatita aia de rap care te adoarme

User avatar
c0p
rapperu vostru preferat
Posts: 233
Joined: Fri Apr 18, 2014 11:31 am
Location: București

Re: raku - Sapte (Album)

Post by c0p »

Cei alde boka ratează un lucru: aici nu e vorba de decepție, ci de taxarea și dezaprobarea unui comportament de doi lei. Asta nerelativ la cum e artistul raku. Dacă mai pui și că artistul raku dă predici pe piese și promovează austeritatea și frugalitatea, apoi se pișă pe fani (ăsta nu e un caz singular) și ajunge chiar să ceară 50 de euro pentru un autograf care, așa cum a zis și nsky, a fost cerut artistului raku, nu omului raku, reacția firească, ca public, e oferirea unei dezaprobări colective care să taxeze toate pretențiozitățile astea.

Eu unul sunt sătul de „omul raku”, de la câte impresii l-am văzut că are prin interviuri, concerte și din cazuri particulare auzite de la alții. Și mai adaug că mă piș cu boltă și pe expresia „disociază omul de artist”, când vine vorba de muzica rap, în special. Dar asta e altă discuție.

NskY
#
Posts: 7066
Joined: Wed Apr 04, 2007 7:22 pm

Re: raku - Sapte (Album)

Post by NskY »

c0p wrote: Eu unul sunt sătul de „omul raku”, de la câte impresii l-am văzut că are prin interviuri, concerte și din cazuri particulare auzite de la alții.
in interviuri si concerte e tot artistul raku. vorbeste despre cine e ca artist si ce face ca artist, nu despre cate gagici a avut sau daca e pe punctul sa se casatoreasca. deci ar trebui sa diferentiem artistul care canta de artistul care vorbeste :lol:

face ce vrea, e dreptul lui sa faca ce vrea.. eu doar imi exprim o parere despre cum ce canta/zice/face un artist ii poate influenta pe fani incat sa nu-i mai fie fani. iar fanul se mandreste ca artistul lui favorit si-a rupt 10 secunde din timp dupa concert ca sa faca o poza cu el si sa-i dea un autograf. fanii care au autograf se simt mai fani decat cei care nu au autograf. e foarte simplu. raku crede ca are ceva de castigat din faptul ca nu face poze, foarte bine. doar ca s-a dovedit ca nu are nimic de castigat.. decat un timp pretios. ctc de exemplu stau mai mereu la poze si asa, iar publicul apreciaza chestia asta si se prezinta si a doua oara la concert.

fiecare primeste ce ofera.

User avatar
c0p
rapperu vostru preferat
Posts: 233
Joined: Fri Apr 18, 2014 11:31 am
Location: București

Re: raku - Sapte (Album)

Post by c0p »

Definire prin contrast:
„300.000 Likes on Facebook

Fac muzica de placere si ii dau drumul pe net. Nu am nicio mare casa de discuri in spate care sa ma promoveze. Sunt doar eu si cativa foarte buni prieteni alaturi de care fac totul. Piesele mele nu au fost difuzate niciodata pe radiourile mainstream. Videoclipurile mele nu au intrat niciodata in heavy rotation pe posturile TV. Nu am aparut in reviste de cancan. Nu am facut circ la emisiuni de prost gust.
Cu toate astea, am alaturi de mine 300.000 de oameni.
Ma simt ca si cum as fi castigat la loto.

Va multumesc!”
Deliric, pagina de Facebook, în urmă cu câteva minute.

Post Reply

Return to “Hip hop romanesc”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests