raku - Sapte (Album)

Discutii despre hip hop-ul romanesc in general

Moderators: dan, DiNO

Post Reply
User avatar
Gigel
tanar
Posts: 27
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Wed Dec 11, 2013 12:52 am
Location: Constanta

raku - Sapte (Album)

Post by Gigel »


Ionuţ
#pacifist#
Posts: 2543
Joined: Fri Jun 29, 2007 7:08 pm
Location: Tot acolo...

Re: raku - Sapte (Album)

Post by Ionuţ »

raku spune bine ceea ce zice. Am fost la evenimente în care țigănia era la ea acasă. Ce plm caută publicul pe scenă (vezi Silver Church). Chestia "brigadă" mi se pare de căcat rău and so 90's.
Aș vrea să văd și eu un eveniment hip-hop românesc făcut profi. Nu am văzut nici unul până acum.
degeaba mananci spanac de un briceag ai nevoie

User avatar
iemsy
Decanul
Posts: 6748
Joined: Thu Jun 14, 2007 12:20 pm
Location: Lujerului 41

Re: raku - Sapte (Album)

Post by iemsy »

mi-a cam starnit interesul, ia sa vedem ce inseamna pentru el profesionalism.

User avatar
hanno
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 2474
Joined: Sat Apr 18, 2009 10:18 pm

Re: raku - Sapte (Album)

Post by hanno »

Mi se pare ciudat sa vorbeasca in termenii astia despre sampling cineva care face hip-hop de 20 de ani.Pe de alta parte, sunt curios cum o sa iasa instrumentalele, mai ales ca orice inovatie are sanse mari sa esueze, in special in hip-hop, gen care nu s-a abatut prea mult de la reteta originala.La cat a laudat albumul cred ca nu mai scoate Dre Detox-ul.Sper sa fie pe cat de tare il anunta, iar un inceput ar fi sa nu mai foloseasca flow-ul ala de pe pacea inimii pe care l-a folosit si pe ultimele lui albume in unele piese.

User avatar
Suzy
Viata mea e pe forum. w00t!
Posts: 17444
Joined: Fri Sep 23, 2005 11:44 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: raku - Sapte (Album)

Post by Suzy »

Mi se pare ciudat faptul ca mai sunt probleme de genul la concerte in 2014. :lol:
also, iarasi "milogeala" cu cumparatul albumelor and shit. de parca e vina fanilor ca nu-ti merge tie treaba. e cel mai de cacat lucru sa guilt trip the fans into buying your shit. cine isi permite cumpara, cine nu, nu.
Inainte sa rup forumu', trebuie sa-mi fac canonul.

Multumesc acum celor ce, M-AU lasat sa iau LSD

Nosfi langa mine l-am pierduuuuuuuut....
Suzy wrote:tata a venit aseara la mine in camera si cica "am vazut o nunta gay la tv. cat de frumoasa ai fost."

caramelow
fratele meu tu esti baiat
Posts: 130
Joined: Wed Feb 23, 2011 11:09 pm

Re: raku - Sapte (Album)

Post by caramelow »

Mai zio paia cu cerebel.

User avatar
Shade.
Shaman
Posts: 3273
Joined: Sun Dec 18, 2005 10:08 pm
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: raku - Sapte (Album)

Post by Shade. »

Nu e chiar atat de disproportionat ce spune, ca orice om de pe planeta isi doreste sa fie apreciat si valorificat din toate punctele de vedere. E disproportionat in ceea ce cere in comparatie cu ce ofera, din punctul lui de vedere ofera mult si primeste putin, din perspectiva mea ca ascultator nu ofera atat de mult incat sa fie la alt nivel. Inteleg si strategia de PR ceea ce nu-mi pare ok e ca mustra in interviu lumea ca pirateaza sau ca nu ii cumpara albumul dar el la randul lui pirateaza neplatind impozit per cumparare de album, donatiile sunt neimpozabile.

User avatar
Gigel
tanar
Posts: 27
Joined: Wed Dec 11, 2013 12:52 am
Location: Constanta

Re: raku - Sapte (Album)

Post by Gigel »

Noul album raku - 7, s-a lansat azi (23.05.2014), exclusiv pe www.raku.ro

______________________________________________________

*** Albumul se distribuie doar in format digital (nu vor exista CD-uri / suporturi fizice).
Prin sistemul SMS se poate descarca doar in format mp3.
Alegand PayPal vi-l putem trimite ori in format mp3 ori in format wav in functie de cum doriti.

Pentru intrebari, nelamuriri, erori, etc. se va raspunde doar pe adresa [email protected]

Ghiumurluc
dimineata verific forumu
Posts: 974
Joined: Mon Apr 25, 2011 11:36 pm

Re: raku - Sapte (Album)

Post by Ghiumurluc »

de unde l-aţ descărcat voi?
...un ștrudel și o armă

^h8-
serios, sunt ok
Posts: 413
Joined: Sat Jul 07, 2007 12:43 pm

Re: raku - Sapte (Album)

Post by ^h8- »

de ce am cumparat albumul asta lol

User avatar
iemsy
Decanul
Posts: 6748
Joined: Thu Jun 14, 2007 12:20 pm
Location: Lujerului 41

Re: raku - Sapte (Album)

Post by iemsy »

:lol: mai asteptam pareri
sau linkuri.

domestos
dimineata verific forumu
Posts: 995
Joined: Sun Mar 22, 2009 7:47 pm
Location: Bucuresti56

Re: raku - Sapte (Album)

Post by domestos »

albumul are un sound foarte smecher.piesa "zorile" e pe repeat :bow:
Image

User avatar
Darwyn4
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 2998
Joined: Sun Jun 25, 2006 3:41 pm
Location: iasi
Contact:

Re: raku - Sapte (Album)

Post by Darwyn4 »

A ramas fara lucruri de spus? Mi se pare foarte slab.
"They will gaze up, and strain to find the blue dot in their skies"

User avatar
exerminatoru
serios, sunt ok
Posts: 421
Joined: Mon Dec 01, 2008 4:43 pm
Location: Călăraşi
Contact:

Re: raku - Sapte (Album)

Post by exerminatoru »

imi place FOARTE mult, e pe filmul meu, e fresh si colaborarile sunt foarte ok

User avatar
Shade.
Shaman
Posts: 3273
Joined: Sun Dec 18, 2005 10:08 pm
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: raku - Sapte (Album)

Post by Shade. »

Am dat play curios, o sa incerc sa fiu cat de obiectiv pot in apreciere.

01. prefata Suna bine, pacat ca isi exprima frustrarile prin vocea unei tipe arogante. Vai ce speciala e muzica mea si ce limitat esti tu. Soundul e f bun. Nota 6/10
02. na na na E ok piesa, beatul excelent. Versurile partial foarte bune restul frustrarea ca nu e apreciat destul. 7/10
03. trec lent cu Sonny Flame Beatul e mai slabut ca primele doua. Da bine, dumele agreabile. Nimic special Nota 6/10
04. zorile Foare misto si chill piesa. Cea mai buna de pe album in viziunea mea. Ma relaxeaza Nota 9/10
05. notoriu si big cu George Vintila E un pamflet, putin rasist asa, oricum e amuzanta si interesanta mai ales ca are ritmuri de manea. 7/10
06. respect the Earth cu Johnny King Imi place mesajul, e bunicia piesa. Nota 8/10
07. la palat cu Subsemnatu E buna piesa, e construita foarte fain. Nimic exceptional dar e misto conceptul. Nota 8/10
08. seara – cu Sofia Nimic special, e mixata fain si cam atat. Foarte melodioasa intr-adevar. Nota 6/10
09. reteta mea cu Kepa O piesa banala, nimic deosebit, suna cam la fel cu celelalte albume. Nota 7/10
10. pe beatbox Suna bine, militanta asa. Nota 8/10
11. masina de rime O piesa ok. Nota 6/10
12. toti vor cu Iustina & Nony Borsan Dubioasa piesa, so pop... Nota 5/10
13. prin boxe / cu Dru Klein & DJ Undoo Tehnic impecabil. Chiar nu mai auzisem nimic de Dru Klein. Nota 7/10
14. la tarm ok. Nota 6/10

E dubios, i-as da numai 9 si 10 pt rimele cu universul si dumele tari apoi alatura astora o frustrare si un ego rap trist. Vai la modul universul, lumea ahhhh...nu ma respecti si eu sunt genial... inima societatea... pune-mi monitoare la scena. Pare un rap bun combinat cu ego rap trist. Albumul penduleaza intre super rap, frustrare si multa banalitate. Unele sunt waw altele banale si cu nimic special. Nu e nimic nationalist sau crestin pe album ceea ce e mai rar in ultimul timp.

Post Reply

Return to “Hip hop romanesc”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 33 guests