Jager - Pandemie Lexicală (2015)

Discutii despre hip hop-ul romanesc in general

Moderators: dan, DiNO

User avatar
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul
Posts: 7759
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Thu Mar 10, 2005 8:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Jager - Pandemie Lexicală (2015)

Post by CreativeEgo »

[video]https://www.youtube.com/watch?v=CuN1CJHGACk[/video]

[video]https://www.youtube.com/watch?v=cXYWaGhYI7M[/video]

S-a vorbit deja despre cum Gun Fu ar trebui să fie la HH Românesc și nu la Promo. Pentru că Mallone încă se codește să mute topicul, o să fac topic măcar pentru viitorul album Jager. Sue me.

Alte chestii: Jager este unul dintre puținii emcees români care au fluență nu doar în delivery, ci și în idei, în modul în care leagă o piesă astfel încât să existe o succesiune de idei de la primul la ultimul vers (singurul alt MC care face asta constant este/era Cedry2k...). Nu se bazează pe artificii și tehnicalități (deși, ciudat, i s-a reproșat că nu zice nimic în piese), nu se alintă că nu are fani pe câți ar merita și se adresează adulților, nu copiilor care vor să se simtă șmecheri. Da, știu, adeseori a dat pe beaturi care par banale, da, știu, nu are cel mai inovator stil și nu face pe artistul neînțeles, da, știu, lui cristyyo n-o să-i placă că nu e Kendrick. Așa că topicul ăsta e pentru ăia mai bătrâni, așa ca mine. #teamboka&shit

Apropo de nimic, primul album al lui Jager e foarte tare și a fost foarte underrated la vremea lui. Eu încă-l ascult când și când, piese ca Foamea, Amalgam, De ce cânți? sau Oda încă mi se par mai șmechere decât Mutu în Bamboo. Dacă l-ați ratat la vremea lui: https://www.youtube.com/playlist?list=P ... 3E0ABC092B
oamenii dinozauri care inca asculta hepatita aia de rap care te adoarme

User avatar
Gabi
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 1300
Joined: Mon May 24, 2010 2:00 pm

Re: Jager - Pandemie Lexicală (2015)

Post by Gabi »

:bow: big up, jager!
\\o \o/ o//

Ghiumurluc
dimineata verific forumu
Posts: 974
Joined: Mon Apr 25, 2011 11:36 pm

Re: Jager - Pandemie Lexicală (2015)

Post by Ghiumurluc »

prima e naspa. refrenul e okish.
a doua imi place.

bottom line: still better than haarp cord.
...un ștrudel și o armă

NskY
#
Posts: 7066
Joined: Wed Apr 04, 2007 7:22 pm

Re: Jager - Pandemie Lexicală (2015)

Post by NskY »

beatul lu manafique e tare rau. imi place si piesa

User avatar
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul
Posts: 7759
Joined: Thu Mar 10, 2005 8:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Jager - Pandemie Lexicală (2015)

Post by CreativeEgo »

oamenii dinozauri care inca asculta hepatita aia de rap care te adoarme

Pilu
Maestru-n șoșoni
Posts: 4967
Joined: Wed Feb 06, 2008 6:43 pm
Location: Cluj

Re: Jager - Pandemie Lexicală (2015)

Post by Pilu »

E buna piesa, dar refrenu e oribil.
G-MONEY wrote: exista oameni prosti, oameni foarte prosti, oameni extraordinar de prosti..Pai si eladio in care categorie e? Pai ho ca pana la eladio mai avem.

User avatar
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul
Posts: 7759
Joined: Thu Mar 10, 2005 8:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Jager - Pandemie Lexicală (2015)

Post by CreativeEgo »

Pilu wrote:E buna piesa, dar refrenu e oribil.
Cam asta zic și eu. Nici beatul nu-mi place de nicio culoare. Dar emcii dau bine, în special Jager și Sifu.
oamenii dinozauri care inca asculta hepatita aia de rap care te adoarme

Ghiumurluc
dimineata verific forumu
Posts: 974
Joined: Mon Apr 25, 2011 11:36 pm

Re: Jager - Pandemie Lexicală (2015)

Post by Ghiumurluc »

eu ma gandesc acum doar la cele 80.000.000 Euro euro cifra de afaceri... of, sunt distras si nu-l mai pot asculta :(


p.s: nu mai pot cu rap-ul cu injuraturi. c'mon, e 2015, lasati pulile acasa.
nu cred ca merita sa fie la hh romanesc. adica, piesa asta ultima e de tot cacatul; jager asta nici nu rimeaza si cand o face, o face amatoricesc rau.
...un ștrudel și o armă

User avatar
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul
Posts: 7759
Joined: Thu Mar 10, 2005 8:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Jager - Pandemie Lexicală (2015)

Post by CreativeEgo »

cristyyo wrote:jager asta nici nu rimeaza si cand o face, o face amatoricesc rau.
Mai du-te, bre, acasă la pulile pe care le-ai lăsat acolo, că deja-l întreci pe G-M la hateuială. :lol:

Amatoricesc? Când în 90% din repu românesc, și underu lui Ombladon și mainstreamu lui Okapi, rimează doar cuvântul de la finalul versului (dacă ai noroc), Jager nu rimează? :(
oamenii dinozauri care inca asculta hepatita aia de rap care te adoarme

Ghiumurluc
dimineata verific forumu
Posts: 974
Joined: Mon Apr 25, 2011 11:36 pm

Re: Jager - Pandemie Lexicală (2015)

Post by Ghiumurluc »

Amatoricesc? Când în 90% din repu românesc, și underu lui Ombladon și mainstreamu lui Okapi, rimează doar cuvântul de la finalul versului (dacă ai noroc), Jager nu rimează?
m-am saturat de rimele astea facile. pe bune acum, si un elev de liceu ar putea sa scrie textele astea.
uite, kazi mi se pare cel mai bun versificator de la noi. unora le place sa li se zica poeti. e amuzant.
restu-s de la pielea pulii in jos. ma refer strict la versuri.


eu cred cam am trecut de nivelul "mesajul conteaza", pentru mine sound-ul e in prim-plan. in sound intra versuri, voce, delivery, flow, instrumental, masterizare, feeling produs.
...un ștrudel și o armă

User avatar
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul
Posts: 7759
Joined: Thu Mar 10, 2005 8:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Jager - Pandemie Lexicală (2015)

Post by CreativeEgo »

cristyyo wrote:uite, kazi mi se pare cel mai bun versificator de la noi. unora le place sa li se zica poeti. e amuzant.
Kazi e cel mai bun scriitor, nu cel mai bun versificator. Versificația se referă la partea tehnică, nu la ce se spune în versuri.

Și tu ai zis că Jager nu rimează, sau rimează amatoricește. Acum zici că nu-ți place cum sună piesa (am zis deja că-s de acord, sună nasol rău asta ultima), că_calitatea lasă de dorit (de acord și aici) și că nu-ți place despre ce cântă. Ceea ce e cu totul altceva și nu pot să te contrazic, că-i de gustibus.
cristyyo wrote:restu-s de la pielea pulii in jos.
Nici nu exagerezi. :lol:
oamenii dinozauri care inca asculta hepatita aia de rap care te adoarme

Ghiumurluc
dimineata verific forumu
Posts: 974
Joined: Mon Apr 25, 2011 11:36 pm

Re: Jager - Pandemie Lexicală (2015)

Post by Ghiumurluc »

's cam extremist in ultimul timp. nu ma lua de bun.

legat de partea cu versificator sau scriitor, nu-s sigur. posibil sa ai dreptate, insa.
...un ștrudel și o armă

Werther
Sturm und Drang
Posts: 4675
Joined: Sun Jun 11, 2006 7:39 pm
Location: Bucuresti

Re: Jager - Pandemie Lexicală (2015)

Post by Werther »

Sound-ul a contat dintotdeauna... ca d-aia e muzica. Muzica... sunet. Asta cu mesaju'... conteaza doar atunci cand ai o POVESTE ca MC, asa rime "sistemu' e de vina, ne fura c-o masina, da pentru toti nu am decat muie si-o rima sublima" dovada ca si eu pot s-o fac :))) chiar nu e greu sa faci rime atata timp cat exista dictionaru de rime. ro

- nu ma refer la Jager, ca n-am ascultat - doar am vazut discutia despre importanta sound-ului.

Ghiumurluc
dimineata verific forumu
Posts: 974
Joined: Mon Apr 25, 2011 11:36 pm

Re: Jager - Pandemie Lexicală (2015)

Post by Ghiumurluc »

spune-le asta unora de pe aici
...un ștrudel și o armă

Werther
Sturm und Drang
Posts: 4675
Joined: Sun Jun 11, 2006 7:39 pm
Location: Bucuresti

Re: Jager - Pandemie Lexicală (2015)

Post by Werther »

Da si eu la 20 de ani credeam ca sunt marfa cand ma inregistram :))) da recunosc ca eram vulpe si strugurii erau acrii mereu.

Post Reply

Return to “Hip hop romanesc”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 35 guests