MIC Check Radio

Discutii despre hip hop-ul romanesc in general

Moderators: dan, DiNO

Post Reply
User avatar
greuceanu
:lol:
Posts: 3967
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Sun Feb 18, 2007 12:48 am
Location: la 22 grade 33' longitudine estica si 44 grade 38' latitudine nordica
Contact:

MIC Check Radio

Post by greuceanu »

Image
E PE CALE SĂ SE-NTÂMPLE!

Salut!

Numele meu e Vlad Dobrescu, mulți dintre voi mă știți ca MC, membru al trupei CTC, fondator al label-ului Facem Records și nu în ultimul rând DJ. Azi dau startul experimentului numit MIC Check, o emisiune care sper eu să reușească să umple un gol care se resimte de multă vreme în hip hop-ul românesc. Hai să vă povestesc mai pe larg despre ce e vorba:

În urmă cu câteva luni am primit un telefon de la un post de radio. Mi-au spus că sunt interesați să producă o emisiune de hip hop și că mai mulți oameni mă recomandaseră pe mine ca fiind omul cel mai potrivit pentru treaba asta. Mi-au propus să fac un mixshow, adică să pun muzică pe post o oră pe săptămână. Am acceptat, cu condiția să pot schimba formatul: să pun doar niște muzică mi se părea sec și știam că se poate face mult mai mult, așa că am început să dezvolt conceptul până am ajuns la un format care să includă și ceva vorbărie, interviuri și o repriză de hip hop autohton.

Mi se părea super important să existe o emisiune de hip hop în FM și nu-mi venea să cred când am calculat cât timp a trecut fără să avem așa ceva. Ultima ediție Deep Beats a lui DJ Sleek a fost acum aproximativ 17 ani! Din păcate, pe măsură ce lucram la emisiune am realizat și de unde pauza asta. În lumea radio-ului lucrurile se mișcă foarte încet, după niște reguli stricte și învechite, așa că am ajuns să fac totul singur de la A la Z și am reușit să găsesc și un sponsor, pe cei de la Burn, care au acceptat să finanțeze proiectul.

M-am hotărât să încep emisiunea online, având câteva promisiuni de a o difuza și în FM începând din toamnă. Nu am renunțat la ideea asta, deși între timp am realizat că e mai mult un moft. Să fim serioși, cine mai ascultă radio în zilele noastre? Mi-ar plăcea totuși ca lumea să poată avea sentimentul ăla frumos că ascultă același lucru deodată cu mulți alți oameni. Aș vrea când te plimbi seara cu mașina să poți să dai pe radio și să asculți niște hip hop bun. În rest, faptul că punem emisiunea pe net are multe avantaje: putem spune absolut ce vrem, nu trebuie să ne încadrăm într-o durată fixă și mai ales nu trebuie să așteptăm aprobarea nimănui ca să ne facem treaba.

Ce o să puteți auzi în emisiune? În primul rând mixez piese pe care eu le consider cele mai tari ale momentului, atât de-afară cât și din țară. Fiecare ediție o să aibă și un invitat cu care o să stau de vorbă, prefer să fie mai mult o discuție decât un interviu. Sunt sigur că dacă vă place un artist puteți să-i găsiți pagina de Facebook și să vedeți unde are concerte sau când are de gând să scoată următorul album. Încerc să-i conving să dea și un freestyle dar asta depinde de fiecare invitat în parte. Pe lângă asta, de multe ori o să auziți și piese în premieră sau chiar în exclusivitate!

Stați cu ochii pe noi și cu urechile ciulite, în câteva zile lansăm primul episod!

http://miccheck.ro/
https://www.facebook.com/miccheck210
https://soundcloud.com/mic-check-13
https://instagram.com/miccheck210/
Image

Ionuţ
#pacifist#
Posts: 2543
Joined: Fri Jun 29, 2007 7:08 pm
Location: Tot acolo...

Re: MIC Check cu Vlad Dobrescu

Post by Ionuţ »

:bow: Nu cred că era cineva mai potrivit ca Vlad Dobrescu să facă o astfel de emisiune.
Bravo!

LE: Contul de soundcloud nu e disponibil.
degeaba mananci spanac de un briceag ai nevoie

Ghiumurluc
dimineata verific forumu
Posts: 974
Joined: Mon Apr 25, 2011 11:36 pm

Re: MIC Check cu Vlad Dobrescu

Post by Ghiumurluc »

invitat: kazi ploae
...un ștrudel și o armă

User avatar
greuceanu
:lol:
Posts: 3967
Joined: Sun Feb 18, 2007 12:48 am
Location: la 22 grade 33' longitudine estica si 44 grade 38' latitudine nordica
Contact:

Re: MIC Check cu Vlad Dobrescu

Post by greuceanu »

MÂINE ÎNREGISTRĂM PRIMUL EPISOD, CU DELIRIC ȘI SILENT STRIKE
JULY 8, 2015
Mâine va fi prima oară când sunt în postura de gazdă a unei emisiuni. Ca să reduc un pic din stres, i-am invitat la emisiune pe 2 buni prieteni, Deliric și Silent Strike, cunoscuți pentru colaborari ca „Demoncrație”, „Negru” și „Ambrozie” precum și pentru legenda urbană care spune că într-o bună zi o să scoată împreună un album. O să stăm un pic de vorbă și o să primim de la ei și un cadou de emisiune nouă, o piesă unreleased în exclusivitate! La sfârșit, dacă reușesc să aprind lumânările în ordine corectă mai sumonez și un invitat surpriză și se lasă cu o sesiune de freestyle!

Cum nu sunt cine știe ce reporter, l-am anturat pe Alex Mocanu - comic de stand-up la Club 99 și pasionat de hip hop - care va fi alături de mine în fiecare emisiune, ca să mă ajute la interogatorii.

Dacă aveți întrebări pentru invitați le puteți adresa mai jos, prin comment-uri!

http://miccheck.ro/blog/2015/7/8/mine-n ... ent-strike


@Ionutz, acum am vazut, plm, am copiat toate linkurile de pe site, posibil sa fie gresit, mortii lui.
Image

User avatar
Dani
Mitică
Posts: 2797
Joined: Sat May 24, 2008 2:43 pm
Location: Brasov

Re: MIC Check cu Vlad Dobrescu

Post by Dani »


Ghiumurluc
dimineata verific forumu
Posts: 974
Joined: Mon Apr 25, 2011 11:36 pm

Re: MIC Check cu Vlad Dobrescu

Post by Ghiumurluc »

sa traiasca cine face un rezumat al discutiilor.
...un ștrudel și o armă

User avatar
Dani
Mitică
Posts: 2797
Joined: Sat May 24, 2008 2:43 pm
Location: Brasov

Re: MIC Check cu Vlad Dobrescu

Post by Dani »

cristyyo wrote:sa traiasca ego, cel care face un rezumat smecher al discutiilor.
fixed :lol:

Ghiumurluc
dimineata verific forumu
Posts: 974
Joined: Mon Apr 25, 2011 11:36 pm

Re: MIC Check cu Vlad Dobrescu

Post by Ghiumurluc »

VD
da cei mai lipsiti de caracter MCs-s tari in gura, isi iau inima in dinti,
le iau inima-n dinti cu o garnitura de cartofi prajiti
si apropo de prajiti, cu diss-uri subliminale
nu-steti atat de subtili pe cat va inchipuiti
m-am prins, am al 6-lea simt pentru venin
...un ștrudel și o armă

User avatar
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul
Posts: 7759
Joined: Thu Mar 10, 2005 8:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: MIC Check cu Vlad Dobrescu

Post by CreativeEgo »

- "Aplauze pentru pula noastră!" :lol:
- poza cu păunul a lui SS:
Pentru cine nu a dat încă like. :D
- mă simt cult c-am recunoscut piesa lui Fashawn cu Nas :idea:
- "Deliric e de vină", din 2011, o piesă extraordinară pe care n-o s-o auzim niciodată. :(
- la minutul 35:40 începe piesa nouă, "Comerţ"
- ...sună ca pula. Dubstepish, cică. Doc mai merge cumva-pe-undeva, dar Deliric e pe lângă. Şi beatul e atât de generic că n-ai ghici într-o mie de ani că-i făcut de SS. Mai bine că nu e pe album.
- ...mi se pare mie sau a doua strofă de pe Ambrozie e diferită?
- albumul Del & SS posibil la iarnă. Sau în altă iarnă. :)
- m-aş uita la un show cu Deliric şi Silent Strike heitărind chestii on some Beavis & Butthead shit
- bună selecţia de piese româneşti
- ...dar Doc de unde sloboz a apărut pe freestyle? :lol: VD s-a căcat pe Ombladon aşa, mai mult sau mai puţin subtil. Au rupt norma toţi trei pe free, as usual.

@Dani
...How the fuck did you know??? :lol: :lol:
oamenii dinozauri care inca asculta hepatita aia de rap care te adoarme

User avatar
Dani
Mitică
Posts: 2797
Joined: Sat May 24, 2008 2:43 pm
Location: Brasov

Re: MIC Check cu Vlad Dobrescu

Post by Dani »

ba, eu mereu iau ce scrii drept referinta pe la hh romanesc si strain, ca am cam aceleasi pareri. Daca nu faceai un rezumat, macar speram.
Freestyleurile de la final sunt foc, mi se pare ca in 3, ei ating un potential al lor foarte ridicat.

Djony
dimineata verific forumu
Posts: 571
Joined: Tue Jul 08, 2014 1:01 pm

Re: MIC Check cu Vlad Dobrescu

Post by Djony »

Au pus piesa si pe iutub
[video]https://www.youtube.com/watch?v=X3zmXiuuwhk[/video]

Ghiumurluc
dimineata verific forumu
Posts: 974
Joined: Mon Apr 25, 2011 11:36 pm

Re: MIC Check cu Vlad Dobrescu

Post by Ghiumurluc »

:caramizi:
...un ștrudel și o armă

nea Caisa
campion pe sate
Posts: 3487
Joined: Thu Mar 26, 2009 11:25 pm
Contact:

Re: MIC Check cu Vlad Dobrescu

Post by nea Caisa »

cred ca tuturor ne-a parut rau ca nu a iesit e.p.-ul ala, dar daca asta era nivelul, parca e mai bine ca au iesit doar alea 3 piese care au fost cu adevarat de calitate. :)

Ionuţ
#pacifist#
Posts: 2543
Joined: Fri Jun 29, 2007 7:08 pm
Location: Tot acolo...

Re: MIC Check cu Vlad Dobrescu

Post by Ionuţ »

degeaba mananci spanac de un briceag ai nevoie

User avatar
CamorRa7
dimineata verific forumu
Posts: 764
Joined: Sun May 02, 2010 1:28 pm

Re: MIC Check cu Vlad Dobrescu

Post by CamorRa7 »


Post Reply

Return to “Hip hop romanesc”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests