romaNecredinciosul - Turnul de veghe (2015)

Discutii despre hip hop-ul romanesc in general

Moderators: dan, DiNO

User avatar
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul
Posts: 7759
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Thu Mar 10, 2005 8:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

romaNecredinciosul - Turnul de veghe (2015)

Post by CreativeEgo »

A apărut, bre!

Playlist YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=8SIxtsB ... X9I9QKlK3e

Revin cu comentarii :)
oamenii dinozauri care inca asculta hepatita aia de rap care te adoarme

User avatar
aghiuta
Scrib si orator
Posts: 730
Joined: Mon Sep 22, 2008 9:11 pm

Re: romaNecredinciosul - Turnul de veghe (2015)

Post by aghiuta »

Bai Ego, tu esti stay-at-home dad, sau cum dreacu gasesti atata timp sa asculti si sa digeri cantitatea asta imensa de muzica? Eu abia reusesc sa ascult unu-doua albume cap-coada pe zi, si se tot strang si se aduna si nu termin cu ele niciodata. Slow down, damn it...

User avatar
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul
Posts: 7759
Joined: Thu Mar 10, 2005 8:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: romaNecredinciosul - Turnul de veghe (2015)

Post by CreativeEgo »

La muncă, bre. :lol:

Și oricum, nu ascult atât de mult, mai ales muzică românească... :(
oamenii dinozauri care inca asculta hepatita aia de rap care te adoarme

dragos23
rapperu vostru preferat
Posts: 214
Joined: Tue Nov 05, 2013 10:03 pm

Re: romaNecredinciosul - Turnul de veghe (2015)

Post by dragos23 »

L-am ascultat.Rupe!

Sceptik
un domn / doamna
Posts: 96
Joined: Wed Jul 04, 2007 10:17 pm

Re: romaNecredinciosul - Turnul de veghe (2015)

Post by Sceptik »

da, CreativeEgo, de aia toata lumea de pe forum zice ca nu prea asculta hip hop romanesc si sectiunea de hip hop strain e moarta. (nu ma refer in principal la tine, dar majoritatea au tendinta asta ca ei nu prea asculta hip hop romanesc).

User avatar
greuceanu
:lol:
Posts: 3967
Joined: Sun Feb 18, 2007 12:48 am
Location: la 22 grade 33' longitudine estica si 44 grade 38' latitudine nordica
Contact:

Re: romaNecredinciosul - Turnul de veghe (2015)

Post by greuceanu »

blana rau albumu, imi place mult soundul.
Image

Boka
"TaTy"
Posts: 7247
Joined: Tue Feb 26, 2008 2:49 pm
Location: Craiova/Tg-Jiu
Contact:

Re: romaNecredinciosul - Turnul de veghe (2015)

Post by Boka »

e tare!

NskY
#
Posts: 7066
Joined: Wed Apr 04, 2007 7:22 pm

Re: romaNecredinciosul - Turnul de veghe (2015)

Post by NskY »

am ascultat cateva piese si suna blana! sunt convins ca sunt tari toate dar n-am apucat sa-l verific cum trebuie. (ascult ff mult hh strain si nu prea am cand :lol: )

Djony
dimineata verific forumu
Posts: 571
Joined: Tue Jul 08, 2014 1:01 pm

Re: romaNecredinciosul - Turnul de veghe (2015)

Post by Djony »

Ba,nu stiu,puteti sa ma injurati,dar eu nu pot sa ascult nicio piesa cand il aud pe ala cu accentul lui...
Si eu am prieteni moldoveni,dar nu au accentul chiar asa :)))
Asta e strict parerea mea. Nu inseamna ca am dreptate,poate omu` e chiar tare si albumul lui rupe,doar ca mie nu imi place. Vad ca si pe youtube are cam multe dislike-uri

User avatar
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul
Posts: 7759
Joined: Thu Mar 10, 2005 8:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: romaNecredinciosul - Turnul de veghe (2015)

Post by CreativeEgo »

@Sceptik
Eu (sper) că ascult tot ce apare în hip-hopul românesc, chiar şi de la artişti care nu-mi plac de nicio culoare, ca Underman sau Paraziţii sau pula-mea-nu-mai-ştiu-Arssura-MarkeOne-categoria-aia-de-dubioşi, în speranţa că o să găsesc măcar o piesă bună... Dar pentru că peisajul internaţional e mult mai bogat, tind să ascult mai mult hip-hop de afară, aşa că nu prea reascult ceea ce am auzit o dată (cu excepţii, evident, albumele bune şi foarte bune le ascult cât de mult pot) şi uneori ratez piese beton care mi s-au părut nu-ştiu-cum la prima haudiţie. Asta voiam să spun. :)

Dar ră revenim la romaN, că am fost în concediu săptămâna trecută şi nu am apucat să ascult ca lumea albumul:

01. Turnul - beton. Soundul e clar de la prima notă. Mişto rău şi cut-urile de final. 9/10
02. Nu doar pentru preşedinte - bijuterie de piesă, i-am mai dat play o dată când s-a terminat. "Rapartistu de la înălţime c-alpinistu'... " 10/10
03. N.H.B. - nu mă încântă Frezzu. Strofa lui romaN e cam tare, în schimb. 7/10
04. Cuvântul - mă încântă beatul, cum cade MC-ul apăsat pe tobe şi dublajele old-school... Tare piesa. 9/10
05. Bat la uşă - plină de quotables piesa. Dar beatul nu mă mişcă (sunetul ăla de fundal mă zgârie rău pe timpan...) şi Moflea nici atât. 6/10
06. Dau cu respect - asta nu-mi place. Old-school înţeleg, dar asta sună a parodie de old-school... - 4/10
07. Se spune - ei, aşa da. SunetSacru pică perfect pe beat, în special ultimul MC, cel de după Tesla (nu-i ştiu după voce decât pe Egris şi Tesla, pardon my ignorance :( ), şi-s clar în acelaşi film cu romaN. Mişto piesa. 8/10
08. Supraetajat - asta am remarcat-o încă de la MIC Check, place mult la mine. Ca versuri şi conţinut, cea mai bună piesă de până acum. 10/10
09. Soare răsai! - rupe BocaSeca. rupe şi romaN, dar... nu aşa de tare. Îmi plac şi beaturile. :) 8/10
10. Nu o pierde - aşa şi aşa... nu-mi place "refrenul". 6/10
11. Ce ai de gând să faci - tare asta. Bine şi Groparul. 8/10
12. Din oricare oraş - nu pot să explic de ce, dar piesa asta m-a rupt în toate felurile. :bow: Şi mai bun Cumicu aici decât pe orice piesă de pe albumul recent. Poate pentru că se aude în sfârşit clar, fute-m-aş pe ele de înregistrări de căcat... 10/10
13. Prin sistem - nu-mi place Prizonierul. Şi piesa e ştearsă, de la beat la conţinut. 5/10
14. Ceva şi de sus - bunăăăăă piesă (bună, Ego!), beat de dat din cap, mai relaxat decât restul albumului. 9/10
15. Ca în film - aaa... cred că la un moment dat încep să devină repetitive piesele de genul ăsta, chiar dacă-s tari când le auzi separat, prin emisiuni radio sau printre piese mai "colorate". Da tot e bine că am ajuns în punctul ăsta abia la penultima piesă. :lol: Da, revenind, piesa e nici aşa, nici altminteri. 6/10
16. De veghe - Da, tare. Versuri foarte mişto, bună de final. 8/10

Overall, cam de nota 8/10 după mine. Cred că albumul are un target foarte mic şi bine delimitat, nu o să fie pe gustul oricui. Zice bine romaN pe-o piesă, sună ca-n 95... Şi ăsta nu e un lucru rău, dar cred că putea să mai varieze soundul un pic, că devine obositor spre final.

@Djony
Nu ştiu ce prieteni moldoveni ai tu, dar accentul lui romaN e chiar foarte blând faţă de alţii... Iar accentele, în general, mi se par foarte tari în muzică, sunt un element de varietate. Şi-s prea puţin utilizate, că toţi vor să pară mai bucureşteni decât bucureştenii. :( Eu abia aştept, de exemplu, albumul lui meşter Ciurar cu Ceilalţi (Bihor meets Bucovina). :bow:
oamenii dinozauri care inca asculta hepatita aia de rap care te adoarme

User avatar
Dani
Mitică
Posts: 2797
Joined: Sat May 24, 2008 2:43 pm
Location: Brasov

Re: romaNecredinciosul - Turnul de veghe (2015)

Post by Dani »

d-asta il astept mereu pe ego cu review-urile astea.
Bun, bun. Si mie mi-a placut albumul overall. Soare rasai mi-a ramas in cap pentru ca BocaSeca rupe si l-am descoperit destul de recent, acum 1-2 ani. :bow:

shadowzzz
Majestate ninja
Posts: 2190
Joined: Wed Feb 23, 2011 2:52 pm
Location: Hyperbolic Time Chamber

Re: romaNecredinciosul - Turnul de veghe (2015)

Post by shadowzzz »

@ego: Gluby

Imi place mult albumu, towah powah!
I have an approximate knowledge of many things.

User avatar
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul
Posts: 7759
Joined: Thu Mar 10, 2005 8:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: romaNecredinciosul - Turnul de veghe (2015)

Post by CreativeEgo »

oamenii dinozauri care inca asculta hepatita aia de rap care te adoarme

User avatar
James Carter
Mugiwara
Posts: 2890
Joined: Mon Jun 16, 2008 9:46 pm
Location: Cartierul minunat
Contact:

Re: romaNecredinciosul - Turnul de veghe (2015)

Post by James Carter »

Pfaaai, rupere! :mrgreen:
pra pra

User avatar
creTzu
aka Cascarino sau Nelu
Posts: 1970
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:10 am
Location: Suceava
Contact:

Re: romaNecredinciosul - Turnul de veghe (2015)

Post by creTzu »

e foarte dubios LA HIPHOP sa zici de accent cand TOTI rapperi clasici straini au accentele lor mult mai pronuntate decat cele romanesti.

Post Reply

Return to “Hip hop romanesc”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests