Folosim cookie-uri pentru a va putea oferi cea mai buna experienta in utilizarea website-ului. Cookie-urile sunt fisiere stocate in browserul dvs si sunt utilizate de majoritatea website-urilor pentru a permite personalizarea experientei dvs web. Daca dati click pe "ACCEPT", inseamna ca sunteti de acord cu folosirea cookie-urilor. Accept

Specii - Fuck Darwin (2018)

Discutii despre hip hop-ul romanesc in general

Moderators: dan, DiNO

Specii - Fuck Darwin (2018)

Postby CreativeEgo » Sat Jun 02, 2018 9:23 pm

Playlist YT: https://www.youtube.com/watch?v=Ogeu2gc ... 5yKGzWnrlb

Numele albumului spune cam tot ce e necesar, nu?
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul

Liked in: 0 post

Re: Specii - Fuck Darwin (2018)

Postby Flegmaticul » Sat Jun 02, 2018 9:38 pm

my like . do u have a red ass, redneck? no. are u a denier of knowledge, a ''retrograd''. y! is dragonu fictional?no. do you believe in such creatures? y? mind fucked.
RZA (sau altul) invented the sun, puppy dogs, ice cream, and electricity. He can’t be touched.
Flegmaticul
rapperu vostru preferat

Postby paranoic » Sat Jun 02, 2018 10:40 pm

ce a patit vocea lu dragonu
Image Image Image
paranoic
spre 5000 de posturi, e ok

Postby Vallejo » Sun Jun 03, 2018 12:12 am

oare ce zice darwin acum ? the nerve the audacity ...
I'm bout my spinach, cheese, dough, chedder, feddi, gwop, money, moolah, mozzarella, et cetera, et cetera
Vallejo
baby scarecrow

Postby hanno » Sun Jun 03, 2018 10:22 am

dupa titlu imi dau seama ca e lirica la nivel de puya. si subiectul asta se poate aborda mai sofisticat sau mai de stadion

lazarov le-a luat-o inainte https://www.youtube.com/watch?v=yJJMveBuIBw
hanno

Postby Pilu » Mon Jun 04, 2018 8:25 am

Pe mine m-au pierdut de la titlu. Pot sa bag mana in foc ca o sa fie penibil doar citind titlul
G-MONEY wrote: exista oameni prosti, oameni foarte prosti, oameni extraordinar de prosti..Pai si eladio in care categorie e? Pai ho ca pana la eladio mai avem.
Pilu
Maestru-n șoșoni

Postby Marmot » Mon Jun 04, 2018 8:44 am

Eu cred ca asta e album, de revenire, iar dupa aia cine stie poate vedem "Usile Vol.2", acu' cred.
Marmot
tanar

Postby CreativeEgo » Mon Jun 04, 2018 9:00 am

...să mor eu de nu-mi place albumul. Și lucrul ăsta mă enervează, că nu-mi confirmă prejudecățile. :lol:

Dar chiar nu-i nici pe departe așa de rău pe cât lăsa titlul să se înțeleagă. Curge frumos, beaturile sunt ok (chiar dacă nu-s la nivelul lui gazah), mesajele nu-s exagerate spre partea cu Dumnezelea. Și parcă-mi place și vocea normală a lui Dragonu. :)

Anyway. Ascultați-l. Posibil să vă surprindă.

EDIT. Mai puțin „Artist Creator”. Piesa aia-i gunoi.
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul

Postby psihopat » Mon Jun 04, 2018 2:58 pm

mi-a explodat mintea și mi-am pierdut căcatul la „nu mai pot să depun efort intelectual”. dar doar la aia chiar am reușit să râd.

e cel mai prost lucru pe care l-am ascultat în ultimii ani. e weaponized cringe. mai bine ascult trupa Voltaj. mai bine se apucă Vacanța Mare de rap. parcă e rap de hipioți bătrâni.

chiar nu ai voie să o dai așa

gigi marfa
2 days ago
Dragoane nu mai alerga pe scenă să nu faci efort
psihopat

Postby Vallejo » Mon Jun 04, 2018 5:10 pm

dragonu ca dragonu frate omul nu mai poate sa depuna efort intelectual dar chimie asta are uneori niste versuri asa penibile ca te face sa te gandesti serios daca nu cumva ai probleme cu capu ca iti pierzi timpu ascultandu l
I'm bout my spinach, cheese, dough, chedder, feddi, gwop, money, moolah, mozzarella, et cetera, et cetera
Vallejo
baby scarecrow

Postby iustinescu » Mon Jun 04, 2018 7:20 pm

E peste asteptari albumul, suna bine. Lirica nu e nici prea prea, nici foarte foarte, dar de unde doamne iarta.ma glascioarele alea ?! :lol: Chimie aveam impresia ca o sa se opreasca la un moment dat cu stilul asta si ca nu o sa ajunga sa aiba delivery.ul unei baietoaice cu nasul infundat. Dragonu are oscilatii pe album. Pe cat de bine baga pe unele piese, pe atat de lipsit de energie pare pe altele... Ciudat...

Un album bun, dar daca baietii bagau cu cojonesul de altadata, iesea ceva mult mai blana :bow:
iustinescu

Postby G-MONEY » Tue Jun 05, 2018 10:14 am

Ce am observat eu la ultimele albume aparute in hip-hop-ul romanesc: producatia este aproape la standarde internationale. Nu a fost vreo perioada de cand se face rap la noi sa sune atat de bine negativele (parerea mea). Dar lirica de pe albumul asta nu ma da pe spate. "Crucea" pe care o poarta baietii astia (ei, CTC, Mafia si multi altii) sunt albumele vechi, de referinta, cu lirica, tehnica de atunci, cu VOCEA de atunci. Doar la Cedrea am vazut sa pastreze stilul ala care l-a consacrat.
http://www.tzakpac.blogspot.com

Image
CreativeEgo wrote:argumentu tău e irelevant pentru că hipster.
G-MONEY
botezatoru'

Postby Pilu » Tue Jun 05, 2018 10:29 am

Cred ca au un impact mai mare albumele alea pentru ca ai crescut cu ele cumva. Probabil pentru aia mai tineri, in 5-10 ani o sa fie de referinta albumele din perioada asta si tot asa.
G-MONEY wrote: exista oameni prosti, oameni foarte prosti, oameni extraordinar de prosti..Pai si eladio in care categorie e? Pai ho ca pana la eladio mai avem.
Pilu
Maestru-n șoșoni

Postby Flegmaticul » Tue Jun 05, 2018 10:58 am

ala a crescut? in ce sens? involutiv? in rang k-an cartea junglei? gen, ce albume? ultimul album pe care-l stie comunitatea tehnico-lirica e facut de aforic si adn, si a aparut cu mult inainte de deceniul care-i pe terminate. penultimul nush care-a fost, ca toate-s nescoase. pai, bitza? bitza!
RZA (sau altul) invented the sun, puppy dogs, ice cream, and electricity. He can’t be touched.
Flegmaticul
rapperu vostru preferat

Postby rage » Mon Jun 11, 2018 4:46 am

G-MONEY wrote:Ce am observat eu la ultimele albume aparute in hip-hop-ul romanesc: producatia este aproape la standarde internationale. Nu a fost vreo perioada de cand se face rap la noi sa sune atat de bine negativele (parerea mea).

Mai bine le-ar trage ca in '99 dar sa ai ce asculta in plm.
rage

Next

{ QUICK_REPLY }

Return to Hip hop romanesc