Grasu x Guess Who - In Labirint (2018)

Discutii despre hip hop-ul romanesc in general

Moderators: dan, DiNO

User avatar
Shade.
Shaman
Posts: 3273
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Sun Dec 18, 2005 10:08 pm
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Grasu X Guess Who (Album 2018)

Post by Shade. »

Nu inteleg frustrarile unora, cu mesaj ca Boka. Ok, nici mie nu imi place Grasu, ascult mult underground criptic gen Sadistik sau ce mai avem prin Romania. Genul acesta de muzica are succes pentru ca un numar mare de oameni asculta. Cei doi sunt relevanti pentru ca pot ce undergroundul nu poate, sa popularizeze calitativ hip hop-ul. Tot respectul, e mai lejer sa creezi content pentru o nisa mica, specializata, fata de a crea content pentru o masa mare de oameni.

User avatar
G-MONEY
botezatoru'
Posts: 9844
Joined: Wed Mar 09, 2005 8:14 pm
Location: Rahova-City

Re: Grasu X Guess Who (Album 2018)

Post by G-MONEY »

Tu n-ai inteles cum sta treaba Shade..ORICE nu asculta sau nu face boka, e o mizerie de hipsteri, corporatisti, pizde si homosexuali. ORICE !! Exista un singur sport, basketul, restul sunt sporturi penibile, pentru ca boka joaca doar basket. Oricine conduce masini e un guster care polueaza natura si care nu face decat sa ingreuneze deplasarea adevaratilor oameni relevanti, biciclistii. Oricine nu sustine PSD, e o mizerie soroista sau...basista :lol: Nu conteaza ca iti bagi pula in orice partid, daca nu esti cu psd esti impotriva lor, pentru ca ei "a dat la oameni, nu ca nenorocitul de Basescu!!!" (da, chiar si dupa atatia ani, tot ala e de vina pentru tot :lol: )

Eu personal nu ascult Grasu, cred ca am maxim doua piese care sa-mi placa din toata cariera lui, una fiind Priveste in sus si cealalda Didadaia, ambele in care el nu apare singur. Dar chiar si asa, daca omul place altora, cum ai zis si tu, bravo lui. De aia niciodataaaa nu o sa-l arat cu degetul pe Connecter sau pe aia de la CTC, pentru ca stiu sa-si vanda imaginea si sa faca bani.
http://www.tzakpac.blogspot.com


Image
CreativeEgo wrote: argumentu tău e irelevant pentru că hipster.

Mallone
Niciodata un nimeni
Posts: 7241
Joined: Thu Jul 07, 2005 2:20 am
Location: Cartieru' nebuniei si al noptilor albe

Re: Grasu X Guess Who (Album 2018)

Post by Mallone »

Nu am nimic cu nimeni și chiar nu fac vreo hatereala (că nu am de ce), dar Okapi se vede că e-n cădere liberă. De la albumul lui Maxi din 2008 încoace, Okapi s-a situat pe o pantă ascendentă (notorietate, sound, videoclipuri, vânzări, concerte & stuff like that).

A poza într-un label, într-un artist sau într-o trupă care se reinventează tot timpul e foarte riscant. De ce? Riști să fii nevoit să te reinventezi în cadrul unei ere care te va depăși.

Hip-hop-ul românesc trăiește cea mai ridicolă și penibilă eră din istoria lui. Trăim era în care trapul (acest subgen de rap izvorât din southern rap-ul anilor '90 și din crunk-ul de după 2000) este mediatizat excesiv de mult.

Trăim în era în care orice nulitate poate emana ceva pe gaura gurii pe un beat furat de pe net.
Trăim în era în care nu mai contează cum te prezinți în fața audienței, ci cât de măscărici ești, cât de penibil ești, cât de slab interpretezi, niște lucruri absolut ilogice care ar depăși orice minte de om normal.
Trăim era în care șmecherii pe burta goală nu mai sunt bătuți și trimiși după merdenele, ci crezuți pe cuvânt, vizualizați și copiați de către alți proști și mai proști decât ei (se spune că inteligența are limitele ei, dar prostia nu).
Trăim era în care locuim în garsoniere insalubre și periferice din orășele de provincie uitate de lume și facem videoclipuri cu cele mai bengoase autoturisme din unitatea administrativ-teritorială cu pricina. Bineînțeles, nu ale noastre, că noi gătim cartofi prăjiți la aragaz cu butelie și mâncăm scovergi.

Și în final, că să concluzionez, TRĂIM ÎN ERA ÎN CARE ORICINE POATE FACE ORICE, ORIUNDE, ORICÂND, ORICUM, ORICÂT ȘI PRIN ORICE MIJLOACE, FĂRĂ SĂ RĂSPUNDĂ PENTRU CREAȚIA LUI CÂTUȘI DE PUȚIN.
Cu cât ești mai penibil și mai bolnav mintal, cu atât capeți mai multă notorietate și ești adulat de oi. Exact că-n județul Vaslui. Cu cât avansezi în vârstă ca femeie, cu atât cresc șansele de-a beneficia de sex surpriză de la consătenii tăi.

Okapi și cei ca ei nu mai poate ține pasul cu retarzii, pentru că ei chiar nu sunt retarzi. Și chiar și dacă încerci să faci pe retardul doar ca să vinzi ceva, nu vei reuși. Sunt alții care o fac natural (pentru că sunt niște retarzi nativi) și o fac mai bine decât ține.

Pâine și circ. Atât a mai rămas pe meleagurile astea oligofrene.

Într-o eră ca asta, doar trupele consacrate mai pot supraviețui. Pentru că trupele și artiștii consacrați cântă despre aceleași lucruri de ani de zile. Sunt ca un marfar ca merge cu 40 la ora de la Cape Town la Vladivostok (24483 km distanță, conform google maps). Încet și sigur ca un Cadillac. Au un public destul de matur și extrem de fidel. Au concerte în locuri care n-au treabă cu rapul (locuri la care se intră pe bază de bilet și vin plătitori adevărați să-i vizioneze, nu copii semianalfabeți drogați rupți în cur de foame cu bani de la părinți). Sunt chemați peste tot, fiind ca o pată de culoare peste toată paleta artistică din cadrul unui festival. Fac bani pentru că pe segmentul lor sunt de neclintit.

Scapă cine poate. Cine poate, oase roade.

Targetul pentru un artist e să ajungă consacrat, nu să facă pe Gigi Reinventatoru on and on. Reinventarea e un cuțit cu dublu tăiș. Ca la pacanele. Poți să faci foarte mulți bani, dar de cele mai multe ori, iei pula-n gură și rămâi la spart semințe cu chibiții pe tușă. Te adresezi copiilor, da, super, dar spală-te cu ei pe cap, John.

E greu.

A, și piesa de față e diss pe față Nane. Nimeni n-a vorbit despre asta, ci despre orice altceva.
Viața e complexă și are multe aspecte.

Mallone
Niciodata un nimeni
Posts: 7241
Joined: Thu Jul 07, 2005 2:20 am
Location: Cartieru' nebuniei si al noptilor albe

Re: Grasu X Guess Who (Album 2018)

Post by Mallone »

nu te-ai plictisit sa aberezi in nestire pe fiecare topic? esti irelevant si nu te baga nimeni in seama. inceteaza cu controversele astea. eu n-am avut niciodata acces pe forumul asta, ca te-as bana pe clasa de ip, ca sincer, m-am plictisit de tine si de tampeniile tale.
Viața e complexă și are multe aspecte.

User avatar
G-MONEY
botezatoru'
Posts: 9844
Joined: Wed Mar 09, 2005 8:14 pm
Location: Rahova-City

Re: Grasu x Guess Who - In Labirint (2018)

Post by G-MONEY »

Foarte adevarat ce ai spus tu Mallone ! Restul e de prisos. Cat despre gusterul asta de troll, nu inteleg de ce nu e banat, am zis-o de mult. Eu am reusit sa-l bag la ignore dar trebuie scos de tot din peisaj, e deja obositor.
http://www.tzakpac.blogspot.com


Image
CreativeEgo wrote: argumentu tău e irelevant pentru că hipster.

User avatar
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul
Posts: 7759
Joined: Thu Mar 10, 2005 8:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Grasu x Guess Who - In Labirint (2018)

Post by CreativeEgo »

[video]https://www.youtube.com/watch?v=27rnqrsHB0w[/video]

Na, Boka, trapereală. Slavă mielului!
oamenii dinozauri care inca asculta hepatita aia de rap care te adoarme

Vallejo
baby scarecrow
Posts: 2760
Joined: Sun Feb 08, 2009 4:58 pm
Location: iN YOUR GiRL CAR

Re: Grasu x Guess Who - In Labirint (2018)

Post by Vallejo »

doamne ajuta :lol: ce pot sa spun :lol: doamne fereste

Boka
"TaTy"
Posts: 7247
Joined: Tue Feb 26, 2008 2:49 pm
Location: Craiova/Tg-Jiu
Contact:

Re: Grasu X Guess Who (Album 2018)

Post by Boka »

G-MONEY wrote:Tu n-ai inteles cum sta treaba Shade..ORICE nu asculta sau nu face boka, e o mizerie de hipsteri, corporatisti, pizde si homosexuali.

/transsexuali/sobolani de tastatura/tarfe/gunoaie,etc :lol: :lol: :lol: fals,totusi rasei copios.
G-MONEY wrote:Exista un singur sport, basketul, restul sunt sporturi penibile, pentru ca boka joaca doar basket.
:lol: :lol: :lol: nu-i adevarat,pot respecta si sportu ala cu minge d-aia rasuflata si legata cu sfoara d-aia pe care tii slana la afumat, in care niste bizoni intra unu in altu,sau fotbalu,sau baseballu,desi nu il inteleg,sau tenisu,sau golfu,sau sahu,desi ultimele 2 sunt sporturi pt tocilari deia gen lego,care aveau scutire la sport pentru ca nu vedeau pe unde merg\alearga, se imbolnaveau daca ieseau din casa si se intampla minunea sa nu ii calce vreo masina,aveau alergie la aer liber si traiau virtual.In concluzie,respect orice sport,si nu joc numai baschet,joc si ping pong,si sah,si fotbal,si popice,cam orice in afara de criket si tenis de camp,pe astea nu le-am jucat niciodata,dar sunt deschis la orice.Problema e cand vii si spui ca un sport oarecare e sprtul rege,pt ca in momentul ala le desconsideri pe restu,inclusiv pe preferatul meu,baschetul si,atunci,da,esti un retard cu iq subunitar,asemanator cu boul ala de radu naum de la gigi teve(app,muie steaua,muie dinamo sub orice forma s-ar afla).
G-MONEY wrote:Oricine conduce masini intr-un oras plat din Romania e un guster si putoare ordinara care polueaza natura si care nu face decat sa ingreuneze deplasarea adevaratilor oameni relevanti, biciclistii.
Fix'd.
G-MONEY wrote:Oricine nu sustine PSD, e o mizerie soroista sau...basista :lol: Nu conteaza ca iti bagi pula in orice partid, daca nu esti cu psd esti impotriva lor, pentru ca ei "a dat la oameni, nu ca nenorocitul de Basescu!!!" (da, chiar si dupa atatia ani, tot ala e de vina pentru tot :lol: )

Ba,stii ce?Deja sunt satul de subiectul asta,mi se rupe pula,exista pe aici niste imbecili care nu inteleg nici un cacat...uite cum facem:Mie mi se rupe pula de PSD si sunt de acord cu voi.Sa se duca toti la puscarie,sa moara,confiste averile,sa plece de la guvernare,sa nu mai existe PSD.Cu o siiiingura conditie.Doar una.Atat:Indiferent cine va veni in locul astora,sa imi mareasca salariul in ritmul in care mi l-au marit astia din 2012 pana acum.Atat vreau.Nu ma intereseaza de unde iau banii,cine moare de foame si de futut pomeni,economia,boru,roboru,staboru,pot sa pastreze impozitarea si taxele actuale,inflatie,benzina,etc.Pot sa faca ce vor ei,dar mie sa imi creasca salariul macar in ritmul in care mi l-au crescut astia.Sa vezi ca nu am treaba cu nimeni.Marci cashu,suntem prieteni.Imi iei cashu sau nu mai marci cashu,bag pule in maruntaiele ma-tii,indiferent ca te cheama psd,prm,pnl,plm,pdl,udmr sau liga septarilor.Capisci?

[
G-MONEY wrote:]Eu personal nu ascult Grasu, cred ca am maxim doua piese care sa-mi placa din toata cariera lui, una fiind Priveste in sus si cealalda Didadaia, ambele in care el nu apare singur. Dar chiar si asa, daca omul place altora, cum ai zis si tu, bravo lui. De aia niciodataaaa nu o sa-l arat cu degetul pe Connecter sau pe aia de la CTC, pentru ca stiu sa-si vanda imaginea si sa faca bani.
mie imi plac mai multe de la el(app,aia cu roxana e "Privesc de sus in sus"),inclusiv aia cu skizzo+aproape tot albumul "curaj" ,doar ca acum scoate niste piese care nu au nicio tangenta cu hip hopul in general si cu rapu in particular,iar cu ce scoate acum e la fel de relevant in hip hop ca...genius,hi q si domnul problema...parca si Andre se duceau in cheia sol.Deci ar putea avea o concurenta acerba. :lol: Si nu sunt hater,chiar ma bucur ca i-a iesit treaba cu muzica si face bani,bravo lui,eu nu voiam decat sa clarific niste aspecte despre ce e swi ce nu e rap,pt ca ne intoarcem la ce a zis Mallone despre toti aschilopatii " de scoala noua" care fac hip hopul de ras desi nu au legatura cy fenome n

User avatar
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul
Posts: 7759
Joined: Thu Mar 10, 2005 8:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Grasu x Guess Who - In Labirint (2018)

Post by CreativeEgo »

Bă prostovane, da aia cu Doamne Ajută e pop sau trap? Mpula mea, se trezește un atârnache după resturile de la masa diverșilor foști să spună că Grasu și GW nu-s hip-hop că nu fac muzica care-i place lui.
oamenii dinozauri care inca asculta hepatita aia de rap care te adoarme

Boka
"TaTy"
Posts: 7247
Joined: Tue Feb 26, 2008 2:49 pm
Location: Craiova/Tg-Jiu
Contact:

Re: Grasu x Guess Who - In Labirint (2018)

Post by Boka »

E trap.
Daca si eu sunt atarnache... :lol: in fine,bafta acolo :)

Werther
Sturm und Drang
Posts: 4675
Joined: Sun Jun 11, 2006 7:39 pm
Location: Bucuresti

Re: Grasu x Guess Who - In Labirint (2018)

Post by Werther »

boka, a zis grasu ca sa i sugi pula.

Boka
"TaTy"
Posts: 7247
Joined: Tue Feb 26, 2008 2:49 pm
Location: Craiova/Tg-Jiu
Contact:

Re: Grasu x Guess Who - In Labirint (2018)

Post by Boka »

Te-ai dus repede cu posta?Sanatate si lui,transmite-i din partea mea.Si ii multumesc la fel.

Mallone
Niciodata un nimeni
Posts: 7241
Joined: Thu Jul 07, 2005 2:20 am
Location: Cartieru' nebuniei si al noptilor albe

Re: Grasu x Guess Who - In Labirint (2018)

Post by Mallone »

Eu va zic doar asa: nu ca-s tovaras cu el, dar va invit sa beti o bere cu Boka si-o sa va schimbati radical parerea despre el.
Boka de pe forum ≠ Boka din viata reala.
Nu e de condamnat ca Boka a colaborat cu Rimaru, indiferent cat nu-l haleste lumea pe Rimaru (din motive absolut corecte). Mai mult decat atat, strofa lui de pe Universuri e impecabila si nu puteti sa ma contraziceti. Drept urmare, omul si-a facut treaba foarte bine.
Haideti in pula mea sa facem o reuniune de forum (stabilim un loc, o ora, lasati numere de telefon si ne strangem si ne cunoastem). E acum ori niciodata. Forumul asta nu s-a reunit niciodata.
Viața e complexă și are multe aspecte.

User avatar
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul
Posts: 7759
Joined: Thu Mar 10, 2005 8:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Grasu x Guess Who - In Labirint (2018)

Post by CreativeEgo »

Stai, c-acum am citit ce-ai zis și de sporturi. :lol: :lol:

N-am mai jucat baschet de 11 ani, da cred că tot îți fac mucii cravată 1v1 după juma de oră de antrenament. Marele baller Boka... Doar pentru că ești sferic nu înseamnă că știi cu mingea, coaie.
oamenii dinozauri care inca asculta hepatita aia de rap care te adoarme

Boka
"TaTy"
Posts: 7247
Joined: Tue Feb 26, 2008 2:49 pm
Location: Craiova/Tg-Jiu
Contact:

Re: Grasu x Guess Who - In Labirint (2018)

Post by Boka »

:D :D :D :D :D la apartamente jucam

Post Reply

Return to “Hip hop romanesc”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 46 guests