CTC - Dificultati Tehnice

Discutii despre hip hop-ul romanesc in general

Moderators: dan, DiNO

Post Reply
User avatar
Chill Will
the funky man
Posts: 5019
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Mon Jan 10, 2005 12:50 pm
Location: Smokin' weed & feelin' fine in my Lacville '79
Contact:

Post by Chill Will »

Daca nu intervine nici o problema pana la lansarea albumului o sa aveti parte de o mica surpriza!Asa ca puneti ceva maruntis deoparte ca sa nu va dati cu pumnii-n coae ca n-o sa puteti cumpara produsul respectiv!Figga deal me?
http://listen.radionomy.com/classic-rap.m3u Classic Rap radio 24/7 - 101% dopeness

User avatar
noka
moderator astea
Posts: 4
Joined: Mon Dec 13, 2004 8:51 am
Location: Bucuresti
Contact:

Post by noka »

Albumul e ok, dar parerea mea e ca e sub secretul din atom. Cumva genul lor nu mai e cel cu care m-am obisnuit, si diferentele de productie intre versiunea care trebuia sa iasa la urban dar a iesit pe net, nu stiu daca sunt benefice, oare a costat ceva sa avem "cauta sigla facem" in loc de "cauta sigla urban"? oricum chiar daca a costat respect pentru chestia asta. Colaborarile sunt destul de tari, desi inca nu m-am prins ce legatura are refrenul lui yolo cu restul piesei "orice". Nu stiu daca sunt eu foamea, dar mi se pare ca sunt foarte putine scratchuri semnate dj paul, si nu face o piesa tscience cat toate scratchurile care picau super misto pe piesele ctc.

Scurtcircuit mi se pare super tare, mai aproape de the old control tehnic de calitate, iar pentru cei care nu stiu ce inseamna 1.618 (constanta universala) google it.

Si ceva care probabil e de laudat, nici un album ctc nu o sa se compare vreodata cu ctc in concert, probabil ca si de aici vine dezamagirea mea.

Ideea cu omul robot e interesanta dar nu destul de subliniata in album, nu vad lupta impotriva indoctrinarii decat in vreo 3 piese de pe album orice ar zice R.U.L.. (is this supose to be enough?)

lasand la o partea toate posibilele nemultumiri sunt super fericit ca am putut sa iau un album pe care il asteptam de o multime de timp, si mai ales ca nu e sub egida urban records. respect si la "mai rau"! sa iesi pe piata probabil inseamna niste compromisuri, asa ca le urez cat mai putine!

User avatar
MaPaX
un domn / doamna
Posts: 70
Joined: Mon Jul 18, 2005 4:23 pm
Location: Alba Iulia/Cluj
Contact:

Post by MaPaX »

CTC - Dificultati Tehnice este primul album cumparat dupa 6 ani si pot spune ca este cel mai bun album de hip-hop din Romania. Are de toate: negative misto, lirica tare si mai ales scratch-urile lui DJ Paul.

Piesele mele preferate sunt:
Vorbe din context cu Cedry2k, Multe de spus, Bucuresti cu K-Gula si Naigh`Ba, Pentru Cine cu DJ DOX, Interzis Nefumatorilor, Asaltul, Orice cu Nwanda si Yolo, Reanimare 101, Stiluri cu Khidja Clouds Society si Turntable bonus cu TURNTABLE SCIENCE (DJ Paul, DJ Dox, DJ UNDOO si DJ FAIBO X)

off-topic: Cand va fi gata site-ul lor?

User avatar
noka
moderator astea
Posts: 4
Joined: Mon Dec 13, 2004 8:51 am
Location: Bucuresti
Contact:

Post by noka »

MaPaX wrote: pot spune ca este cel mai bun album de hip-hop din Romania
cred ca e cam mult spus. CTC sunt singurii care practica in Romania un gen care seama putin cam prea mult cu Non-Phixion, si chiar daca albumul e reusit, pana la a fi cel mai bun album de hip-hop din romania mai e, exista materiale superioare, si poate o a fiu acuzat ca sunt fan mainstream dar condoleantele lui ombladon sunt mult deasupra. Chiar daca o piesa a lor este superioara unui alt material, in ansamblu nu sunt chiar atat de sus.
Parerea mea e ca oricum baietii nu au inca nici un fel de experienta la construit albume, e primul material si asteptam imbunatatiri, nu culcat pe lauri. Nu vreau sa fiu partinitor dar cred ca sunt voci in tara asta care adunate laolalta ar putea scoate un nou cel mai bun material hiphop din romania, si cred ca nume de subpamant ca usm,kst,aforic, pirats klan,zale au elemente net superioare ctc in acest moment, probabil ar avea si ei dreptul la o piesa acolo, dar titlul nu le apartine.

User avatar
noka
moderator astea
Posts: 4
Joined: Mon Dec 13, 2004 8:51 am
Location: Bucuresti
Contact:

Post by noka »

Pe scurt am avut aceeasi senzatie pe care o am cand citesc pe forumuri ca albumul nostru este inclus in aceeasi categorie cu aparitii gen "Skizzo Skills - Cel Mai Bun raper de Care Nu Ai auzit" sau "Hades Records
Preia Controlul". Fara suparare, dar nu cred ca va dati seama ce jignire reprezinta asta pentru noi ca artisti.
de pe interviul cu VD de pe hh-inc

http://forum.hh-inc.net/viewtopic.php?t ... c&start=30

asa ceva nu se face, poate unii au uitat despre ce e tot hip-hop-ul asta in sine, si despre ce atitudine e vorba, bine ca zicea ceva mai inainte de aia legat de etica.
Si btw, la productie cel putin, hadesrecords preia controlul e mult deasupra.

Ma intreb daca stie ca Turntable Science apare pe ambele materiale ....

User avatar
menthoru
dimineata verific forumu
Posts: 614
Joined: Tue Dec 14, 2004 5:50 pm
Contact:

Post by menthoru »

Asa cum a spus si DECRET acolo, VD a aruncat cu noroi prin acel post tocmai oamenilor care inseamna ceva atat pentru CTC ( prin colaborarile avute de-a lungul timpului ) cat si pentru cei ce inseamna ceva pt. hip-ho-ul romanesc in sine. E vorba de Turntable Science. Nu e putin fortat sa spui ca esti net superior unui om ca DOX care e probabil cel mai puternic - la propriu si la figurat - sustinator al hh-ului prin media noastra, Piratii ... Carbon?!!? Si cum sa spui despre Brugner ca este o jignire ca materialul tau sa fie alaturat unuia pe care Brugner isi lasa amprenta. Nume mai sunt si e pacat. De acord, cu modestia mori sarac, dar o doza mica tre sa existe.

User avatar
MaPaX
un domn / doamna
Posts: 70
Joined: Mon Jul 18, 2005 4:23 pm
Location: Alba Iulia/Cluj
Contact:

Post by MaPaX »

La faza asta m-a disperat si pe mine, pentru ca cel mai mult imi place TURNTABLE SCIENCE!

User avatar
Chill Will
the funky man
Posts: 5019
Joined: Mon Jan 10, 2005 12:50 pm
Location: Smokin' weed & feelin' fine in my Lacville '79
Contact:

Post by Chill Will »

Eu unul nu cred ca se referea la colaboratori!
http://listen.radionomy.com/classic-rap.m3u Classic Rap radio 24/7 - 101% dopeness

User avatar
megga
kapnobatai
Posts: 4077
Joined: Fri Jan 07, 2005 2:13 pm
Location: im so high u couldnt reach me with a fuckin antenna...

Post by megga »

da la ce se referea varule...la carcasa cd-ului...la coperta...
O.I.P. Sanziana aka SanzEeK (05.12.1988 - 03.12.2009)

User avatar
Chill Will
the funky man
Posts: 5019
Joined: Mon Jan 10, 2005 12:50 pm
Location: Smokin' weed & feelin' fine in my Lacville '79
Contact:

Post by Chill Will »

my bad!cred ca se referea la celelalte piese :P

mod edit: reveniti la http://forum.hadesrecords.com/viewtopic.php?t=783 pentru discutii pe baza Interviului.
http://listen.radionomy.com/classic-rap.m3u Classic Rap radio 24/7 - 101% dopeness

tvrr_1
adevarat sa mor de nu
Posts: 372
Joined: Sat Sep 17, 2005 6:42 pm
Location: mosilor
Contact:

Post by tvrr_1 »

si eu aveam versiunea cu trackuri de akum un an si ceva....de pe net...si ieri am luat albumu intreg.....initial la prima versiune eram f dezamagit...akum...pot sa spun k e cel mai bun album roman contemporan(peste zale peste bitza si alte kestii)......piesele tv, scurtcircuit , pentru cine, nu stii si bucuresti sunt ceva ce ctc-u ar trebui sa faca....ma bukur k exista piese in care e vorba despre ceva concret si idei noi si lirica superioara....si restul pieselor sunt dragutze....zicea cineva de battle riming k n-au loc pe album..sunt d-acord..dar dak ctc-u face cele mai bune rime de battle...sa le faca ..k trebe si destea..orikum baietii sunt talentati si pt genu de piese cu mesaj mai greu....imi place albumu... a da piesa scandal e marfa....;) SCANDAAAAAL in sf evolueaza treaba

tvrr_1
adevarat sa mor de nu
Posts: 372
Joined: Sat Sep 17, 2005 6:42 pm
Location: mosilor
Contact:

Post by tvrr_1 »

btw nu-s deloc deacord la faza cu condoleante kt la faza de productia hades fata de ctc....nuj ce sa zik...mai astept

tvrr_1
adevarat sa mor de nu
Posts: 372
Joined: Sat Sep 17, 2005 6:42 pm
Location: mosilor
Contact:

Post by tvrr_1 »

si ink un btw....a ascultat cineva atent piesa scurtcircuit.....e uau....1.618 :mrgreen:

CDS3
tanar
Posts: 23
Joined: Sat Jun 18, 2005 3:17 pm

Post by CDS3 »

mie imi place interviul si modul lui de apune problema. cine se simte deranjat are posibilitatea de a comenta. vd superior multora? da!!! este!!! tot respectul pt felul in care a luat la "SCANDAL" pe cei in cauza. la cati se dau rotunzi ca sunt ce nu sunt este normal sa te cam sictiresti si sa iei atitudine, fiindca asta se vede la vd. ATITUDINE!!!! sange in c****. nu fatarnic cum sunt multi dintre cei pe care i-a luat la stanga. bravo vd, bravo ctc. si da, sunteti foarte tari si in concerte.

preacher
o viata pe forum
Posts: 4131
Joined: Mon Feb 14, 2005 3:40 pm
Location: forum

Post by preacher »

si k-gula e tare in concerte .....
99.9%

Post Reply

Return to “Hip hop romanesc”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests