Subsemnatu

Discutii despre hip hop-ul romanesc in general

Moderators: dan, DiNO

shadowzzz
Majestate ninja
Posts: 2190
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Wed Feb 23, 2011 2:52 pm
Location: Hyperbolic Time Chamber

Re: Subsemnatu

Post by shadowzzz »

dan wrote:eu repet, in romania din peste 1000 raperi activi in ultimii 5 ani, vreo 20 daca fac bani decenti periodic si acesti bani vin din concerte si publicitate, nu din vanzari, iar anul trecut au iesit sub 5 albume oficiale!
Din curiozitate, care sunt acele 5 albume oficiale?
I have an approximate knowledge of many things.

dan
Pop
Posts: 8654
Joined: Mon Jun 20, 2005 10:58 am

Re: Subsemnatu

Post by dan »

nwanda, markone, skizzo cu keo... si parca mai era ceva... nu imi vine acum in minte... probabil daca te uiti aici http://www.dvrr.ro/ mai apare ceva la 2012... bani fac doar cei ce au periodic concerte si aia sunt cei care la ei pe facebook anunta saptamanal ceva legat de concert si nu sunt multi.. am sa mai postez pe forum azi ceva afise

in inteviu partial problema se pune gresit si rapperi ar trebui sa investeasca mai mult in proiectele lor si tot ce scot sa fie oficial, aici automat cheltuielile cresc.... iar mai ales cei mai putin cunoscuti ar trebui sa stea bine cu autocritica si sa dea drumul doar la piesele si materialele reusite, ca trag in jos asa zisa miscare, ca este dezastru ce se intampla in momentul de fata, eu am perioade cand numai vreau sa ascult deloc rap romanesc, numai am rabdare sa dau play ...

multi artisti nu au pus la punct un canal de youtube, un cont de facebook si eventual un site prin care sa anunte tot ce are legatura cu activitatea lor si aici pierd, pana la urma artistul fie castiga cel mai mult de pe urma activitatii sale, fie pierde cel mai mult... azi cu ajutorul tehnologiei este mai usor ca niciodata sa te ocupi personal ca artist de aceste lucruri....

dar este mare adevar la partea ca ascultatori nu sustin ceea ce le place cu adevarat, daca iti place un material cu adevarat si il ai pe repeat, atunci ar fi frumos sa il cumperi si/sau sa mergi la concert daca ai ocazia, ca nu e ok ca mai multe piese de pe un material sa aiba fiecare sute de mii de vizualizari, iar artistul sa aiba vanzari ridicole la material si concerte mai deloc

subsemnatu e ok, e talentat, dar nu a prins la public, cred ca in jur de 200 de cd-uri cu "Nu strica muzica" s-au dat, iar concerte prin tara nu cred ca au fost 10 de cand a lansat albumul... personal imi place si se poate vedea pe acest topic de cate ori am postat noile lui piese si clipuri...

User avatar
bogdanovski
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 1001
Joined: Mon Apr 13, 2009 1:23 am
Location: Cluj-Napoca

Re: Subsemnatu

Post by bogdanovski »

frumos de tot interviul :)

Dan, prin ce se caracterizeaza un cd oficial ? trebuie sa fie inregistrat la o casa de productie sau sunt alte acte ?
Lumea ma-ntreaba daca autobuzul in care am fost vazut e al meu.

dan
Pop
Posts: 8654
Joined: Mon Jun 20, 2005 10:58 am

Re: Subsemnatu

Post by dan »

scos oficial cu acte, ca sa aiba holograma adica se trece pe la http://www.ucmr-ada.ro/ si http://www.orda.ro/

din acest punct de vedere hip-hop-ul din romania este la pamant!

mi-am adus aminte, tranda a mai scos oficial anul trecut, deci 4 materiale sau mai bine zis 3 jumatate, din cauza celui cu skizzo si keo

Ionuţ
#pacifist#
Posts: 2543
Joined: Fri Jun 29, 2007 7:08 pm
Location: Tot acolo...

Re: Subsemnatu

Post by Ionuţ »

Dane, să ştii că ai drepate. Numeri pe degete CD-urile oficiale româneşti.
La fiecare eveniment în care se pune muzică se plăteşte către UCMR-ADA remuneraţii pentru drepturi de autor de către club/organizator iar organizatorul este obligat să depună la UCMR un playlist. La fel şi în cazul CREDIDAM, cei care se ocupă cu gestionarea drepturilor pentru interpreţi. Ideea este că dacă şi-ar înscrie fiecare hip-hoper oficial materialele aşa cum ai scris tu mai sus şi-ar mai trage bani şi din drepturi de autor/drepturi conexe. Nu mulţi bani, însă este o formă de venit.
E foarte simplu să devii membru UCMR-ADA/CREDIDAM iar toate informaţiile le găseşti la ei pe site.
La fel cum ai spus şi tu, e şi vina lor că nu ştiu să se promoveze sau să se conecteze la sursele de bani.
degeaba mananci spanac de un briceag ai nevoie

User avatar
AlexDodi
fratele meu tu esti baiat
Posts: 136
Joined: Sun Jun 02, 2013 11:16 pm
Location: Haţeg - Petrosani

Re: Subsemnatu

Post by AlexDodi »


dan
Pop
Posts: 8654
Joined: Mon Jun 20, 2005 10:58 am

Re: Subsemnatu

Post by dan »

tare asta!

NskY
#
Posts: 7066
Joined: Wed Apr 04, 2007 7:22 pm

Re: Subsemnatu

Post by NskY »

blana!

User avatar
AlexDodi
fratele meu tu esti baiat
Posts: 136
Joined: Sun Jun 02, 2013 11:16 pm
Location: Haţeg - Petrosani

Re: Subsemnatu

Post by AlexDodi »

Subsemnatu - "Ochelari de soare" este noul single extras de pe EP-ul ce urmeaza a fi lansat in toamna aceasta sau cel tarziu in primavara anului viitor.
Este un proiect ce doreste sa aduca un aer fresh, o combinatie intre diferite stiluri, trap cu diferite flow-uri si influente electro.

Prin aceasta piesa se incheie o serie de materiale strict hip-hop, ce au adus artistului notorietate.

User avatar
Asclepio
rapperu vostru preferat
Posts: 248
Joined: Sun Dec 13, 2009 5:07 am

Re: Subsemnatu

Post by Asclepio »

[video]https://www.youtube.com/watch?v=6wUkfIatlZo[/video]
melodia recuperatorilor :D
Nu un bou mitologic, ci un legendar zebu....

cyta
fratele meu tu esti baiat
Posts: 141
Joined: Tue Feb 05, 2008 11:14 pm

Re: Subsemnatu

Post by cyta »


Ionuţ
#pacifist#
Posts: 2543
Joined: Fri Jun 29, 2007 7:08 pm
Location: Tot acolo...

Re: Subsemnatu

Post by Ionuţ »

[video]http://youtube.com/watch?v=uun6sM2stxw[/video]

Quality shit!
degeaba mananci spanac de un briceag ai nevoie

^h8-
serios, sunt ok
Posts: 413
Joined: Sat Jul 07, 2007 12:43 pm

Re: Subsemnatu

Post by ^h8- »

ba cum e undoo in clipuri lmao

domestos
dimineata verific forumu
Posts: 995
Joined: Sun Mar 22, 2009 7:47 pm
Location: Bucuresti56

Re: Subsemnatu

Post by domestos »

Image

După videoclipul în colaborare cu Bitză și Dj Undoo, Subsemnatu revine cu toate informațiile oficiale ale mult-așteptatului concert de lansare „Revanșa”.

Așa cum am anunțat, concertul se va desfășura joi, 20 noiembrie, în clubul Colectiv din București. Mai mult, lansarea albumului „Revanșa” are loc în parteneriat cu agenția de organizări evenimente Junky SIZ3 Events, care sărbătorește 3 ani de activitate.

Subsemnatu îi va avea ca invitați pe AFO, ALAN & KEPA, Chimie, Sișu Tudor, raku și DJ Em, iar Junky SIZ3 Events pe Smokey & KREM, Dj GreWu, DENIS, Shivers, John Brasel și Frontline Crew.

Accesul se va face începând cu ora 21.00, iar prețul unui bilet de intrare este 15 RON.

Pentru a fi la curent cu toate noutățile privind activitatea muzicală a lui Subsemnatu, vă invităm să accesați website-ul Subsemnatu.ro și să vă abonați la canalul oficial de YouTube SubsProduction.

Vă așteptăm cu drag la concertul de lansare al albumului „Revanșa”, pe 20 noiembrie în Colectiv!

Facebook Event:
Image

tox
tanar
Posts: 29
Joined: Wed Feb 05, 2014 4:07 pm

Re: Subsemnatu

Post by tox »


Post Reply

Return to “Hip hop romanesc”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests