Da Hood

Discutii despre hip hop-ul romanesc in general

Moderators: dan, DiNO

User avatar
greuceanu
:lol:
Posts: 3967
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Sun Feb 18, 2007 12:48 am
Location: la 22 grade 33' longitudine estica si 44 grade 38' latitudine nordica
Contact:

Re: Da Hood

Post by greuceanu »

awaky, sa-ti traiasca tie, trimite si mie bonustracu ala cu stoe de pe hrpc 2 daca-l mai ai
Image

User avatar
awaky
i'm the scatman
Posts: 4737
Joined: Wed Mar 22, 2006 1:16 pm

Re: Da Hood

Post by awaky »

nu-l mai am fratica, si eu il vreau

User avatar
aghiuta
Scrib si orator
Posts: 730
Joined: Mon Sep 22, 2008 9:11 pm

Re: Da Hood

Post by aghiuta »

Il am eu pe un laptop stricat. Nu ca v-ar ajuta la ceva, dar ma simt bine ca il am.

ciuschi
dimineata verific forumu
Posts: 621
Joined: Fri Sep 24, 2010 8:34 pm

Re: Da Hood

Post by ciuschi »

Vallejo wrote:mai bine asc manele decat alta muzica romaneasca. pe bune


User avatar
mikig the king
adevarat sa mor de nu
Posts: 328
Joined: Mon Dec 20, 2010 10:45 pm
Location: Calarasi
Contact:

Re: Da Hood

Post by mikig the king »

Am eu bonus tracku'
Suzy wrote:aveti autobuze in dej?

Mallone
Niciodata un nimeni
Posts: 7241
Joined: Thu Jul 07, 2005 2:20 am
Location: Cartieru' nebuniei si al noptilor albe

Re: Da Hood

Post by Mallone »

luati ma d-aici ... pentru orice alte trackuri si alte nebunii,nu ezitati sa ma contactati ...

15.Toxxic Sto' vs. Phlo - Freestyle
Viața e complexă și are multe aspecte.

nea Caisa
campion pe sate
Posts: 3487
Joined: Thu Mar 26, 2009 11:25 pm
Contact:

Re: Da Hood

Post by nea Caisa »

dar mai canta stoe?

User avatar
Megiddo
The Meggido
Posts: 3362
Joined: Mon Dec 28, 2009 1:12 pm
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Da Hood

Post by Megiddo »

sau pe Catalin Dumitrescu sa-l contactati :lol:
Image
http://www.facebook.com/MegiddoProductions
breakyoself wrote:hi-fi e perversa

dan
Pop
Posts: 8654
Joined: Mon Jun 20, 2005 10:58 am

Re: Da Hood

Post by dan »

http://www.bestmusic.ro/stiri/fanatismu ... 25609.html

Fanatismul in muzica de Naighba:

Niciodata nu am imbratisat extremele in muzica. In anii '90, cand N.W.A au lansat celebrul Fuck the Police, am incercat sa inteleg care este scanteia care a dus la aparitia acestui imn al strazilor din Los Angeles? M-am documentat si am aflat. Am inteles si aspectul de barometru al strazii si aspectul pur de marketing. Tot in anii '90, cand rap-ul aparuse si in Romania, am inteles aspectul fictional din versurile baietilor de la B.U.G. Mafia; asa cum am inteles si celebrele beef-uri dintre Cartel si Sindicatul RAN/S (din care faceam parte). Erau niste ratiuni care ne-au ajutat pe toti sa evoluam, dar care au pus niste stampile periculoase in zona publicului.

Fara sa ne dam seama, am dat nastere unor rivalitati dubioase - daca in realitate razboiul est-vest din rap-ul romanesc era mai mult "de ochii lumii", in zona publicului el era perceput ca fiind real. Mi s-a intamplat de foarte multe ori sa fiu intrebat in tara "ce aveti cu B.U.G. Mafia"?. Oamenii puteau jura ca noi, cei din Sindicat, ne impuscam la ceas de seara cu cei din Cartel. La multi ani dupa acele "conflicte", observ ca apar altele - pe care sincer nu le inteleg. Spre exemplu, razboiul 20 cm vs Okapi. Parazitii, Mark etc pe de-o parte si Guess Who, Spike, Grasu XXL pe partea cealalta. Crescut de Parazitii, Guess Who a cunoscut succesul spunandu-si ideile, sigur, intr-un mod ceva mai comercial. Nu vad niciun motiv de ura in toata povestea asta. Pana la urma, in industria asta toata lumea are loc si fiecare decide cum isi spune povestea. Si totusi, daca te uiti pe Internet vei vedea rauri de comentarii ce alimenteaza ura partilor. O ura absolut inutila. Nu mai spun de DOC si Deliric 1, puternic criticati de anumiti oameni pentru ca au indraznit sa umble la sound. De parca cei doi ar fi sclavii publicului si nu niste oameni care-si pot asuma deciziile pe care le iau. Cine are senzatia ca oamenii inteleg perfect ce a vrut sa spuna artistul intr-o piesa se inseala amarnic.

In 2001- 2002, cand am scris piesa Secretul din gradina, ne-am gandit sa o facem ca o invitatie la moderatie - era perioada in care "iarba" incepuse sa fie la moda. Care a fost rezultatul? Groaznic de multi oameni ne-au felicitat pentru ca am lansat o piesa ce militeaza pentru legalizarea marijuanei. A fost un soc la inceput. In prezent, nu mai are niciun sens sa le explicam versul "cine se pierde in iarba e un mare prost/ dar si mai prost e cel care fumeaza fara rost"...

Fanatismul nu m-a atras niciodata si observ ca in ultima vreme exista tendinte atat in zona religioasa - vezi Haarp Cord, cat si in zona legionara. In ultimul timp, primesc din ce in ce mai multe intrebari de genul - "esti ateu"? "Tii post"? (ca sa nu mai spun de mesajele white and proud care circula pe NET), ce parere ai de Horia Sima? Ma uit consternat la ecran si realizez ca intrebarile astea vin de la niste pusti de 17-18 ani care sigur nu stiu ce inseamna nimic din ce intreaba. Extremele atrag extreme - este un lucru cert, probat in ani de zile de experienta in rap. De aceea nu sunt de acord cu aceasta agresivitatea in general - nici cu cea doctrinara si mai ales cu cea religioasa. Fiecare om este liber sa-si aleaga calea catre Adevar - nu exista nici cai bune, nici cai proaste - ci DOAR cai diferite. Ca urmare, MC-ii trebuie sa aiba mare grija la mesaje. Ar fi periculos ca de la ketamina la Dumnezeu sa asistam doar la o schimbare de... drog! Nu vreau sa par rautacios - insa nu-mi imaginez cete de crestini spunand Tatal nostru inainte sa intre la un concert rap. Zona asta muzicala nu este un motor al raului, un teren de joaca al celor care vad peste tot conspiratii, ci are un puternic caracter de
divertisment. Pot exista si zone conspirationiste si zone de fictiune; practic e loc de orice in Hip-Hop. Cu toate acestea, sustin cu toata responsabilitatea faptul ca fanatismul nu are ce sa caute in acest joc. Fanatismul atrage fanatismul, extremele atrag extreme - e simplu. Asta trebuie sa intelegem cu totii. Calea de mijloc - pe care o recomanda Lao Tse de 2500 de ani - este de preferat extremelor. Solutia sta la indemana fiecarui MC care, atunci cand asterne un cuvant pe foaie, trebuie sa stie exact in ce se poate transforma acel cuvant. Pace!

Mallone
Niciodata un nimeni
Posts: 7241
Joined: Thu Jul 07, 2005 2:20 am
Location: Cartieru' nebuniei si al noptilor albe

Re: Da Hood

Post by Mallone »

Viața e complexă și are multe aspecte.

Post Reply

Return to “Hip hop romanesc”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests