Shady Records - Shady XV [2014]

Discutii despre hip hop-ul de-afara

Moderators: greuceanu, .etalosed

User avatar
iemsy
Decanul
Posts: 6748
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Thu Jun 14, 2007 12:20 pm
Location: Lujerului 41

Re: Shady Records - Shady XV [2014]

Post by iemsy »


User avatar
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul
Posts: 7759
Joined: Thu Mar 10, 2005 8:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Shady Records - Shady XV [2014]

Post by CreativeEgo »

1. Shady XV - nu e o piesă, e un freestyle. Un freestyle de ăla cum le bagă Em, de nu se mai termină și trece prin toate nebuniile. Dar tot nu-i piesă. 7/10
2. Psychopath Killer - îmi place instrumentalul. Royce rupe. Crooked rupe și mai tare. Și dă-te-n pula mea ce-a făcut Eminem. :lol: 9/10
3. Die Alone - cântecu de dragoste pt. Kim nu putea să lipsească. Nu-i o piesă rea, Em rimează mai cuminte (ca rhyme pattern) decât pe restul pieselor, dar instrumentalul mă depășește, tobele zici că-s puse la întâmplare. 6/10
4. Vegas - :shock: :? :shock: nu știu ce încearcă să dovedească Eminem cu strofa asta, că poate să bage și peste sunet de drujbă? Rimele și flowul sunt ABSOLUT retardate (la modul bun) și înțeleg că-l doare în pulă și experimentează la greu, dar să mor dacă pot digera așa ceva. E mult prea mult, prea multe sunete, prea multe cuvinte. :lol: 7/10
5. Y'all Ready Know - de asta am zis deja, îmi place. Instrumental curat, versuri bune, nimic ieșit din comun, dar după experimentele anterioare, pică la fix să aline urechile. 8/10
6. Guts over Fear - când a apărut inițial nu m-a încântat, but it grew on me. :) 7/10
7. Down - tare asta, are un incert farmec de redneckăreală. :lol: 8/10
8. Bane - nici nu știam că mai există D12. :) După cum sună beatul, probabil e produsă de Eminem... Și piesa e more-or-less praf. 3/10
9. Fine Line - din nou, rhyme pattern de-ți cade falca. Dacă ar găsi totuși un mod să folosească stilul ăsta într-un mod mai... muzical, plm. E de-ajuns cât de obositor este să-i urmărești stilul hyper-complex, dacă mai e și beatul aiurea... 7/10
10. Twisted - îmi place piesa asta. Nu e prea hip-hop, ca să fie clar, e Skylar Grey feat. Eminem (on some Backstreet Boys shit) și Yelawolf (care are o strofă rupere), dar e foarte tare nonetheless. Cea mai tare piesă de pe album până acum, really. 10/10
11. Right for me - beatul m-a făcut să râd. Nu mai înțeleg nimic, de-acum sunt convins c-o arde Kanye și-și bagă pula în muzică cu premeditare și ne trollează la modul agresiv. Evident, versurile sunt la alt nivel. 8/10
12. Detroit vs. Everybody - am zis deja de asta. Big Sean are cea mai tare strofă. Royce de ok. Eminem cu tehnica, ca de obicei. 8/10
13. Till It's Gone - îmi place tot mai multe de Yelawolf. Nu știu la ce categorie muzicală se încadrează piesa asta, dar sună bine. 8/10

Și bonus, cea mai tare piesă de pe album, pe CD-ul 2, varianta originală pentru Lose Yourself, care mă rupe în toate modurile posibile și imposibile, are niște versuri de să-ți bagi pula... Nu știu dacă-i din cauza versurilor noi, dar mi se pare chiar mai tare decât varianta pentru film. 11 din 10, fuck this. :shock: :shock:

[video]https://www.youtube.com/watch?v=D1qLCVYVxnY[/video]

În concluzie: Eminem e motivul pentru care a fost inventat Rap Genius. Versurile de pe albumul ăsta conțin atât de multe rime interne, metafore, punchuri, referințe, dume etc. încât te ia durerea de cap, mai ales că se succed atât de rapid și pe beaturi atât de nasoale. Albumul e ok, mie personal chiar îmi place, dar cred că e mai degrabă un album de citit, decât de ascultat. :lol: Eu îi dau 8 din 10, overall, că mie-mi plac puzzle-urile de genul, dar înțeleg că e posibil ca multora să nu le placă din motiv de instrumentale dubioase și rime superaglomerate.
oamenii dinozauri care inca asculta hepatita aia de rap care te adoarme

User avatar
delir
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 2249
Joined: Fri Sep 22, 2006 6:45 pm
Location: tot acolo
Contact:

Re: Shady Records - Shady XV [2014]

Post by delir »

Eminem pe Psychopath Killer! :bow:
artificial intelligence is no match for natural stupidity

User avatar
nZa
oblomovian
Posts: 3797
Joined: Sat Sep 17, 2005 10:33 pm
Location: in mintea ta

Re: Shady Records - Shady XV [2014]

Post by nZa »

you lack the minerals and vitamins, irons and the niacin

User avatar
delir
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 2249
Joined: Fri Sep 22, 2006 6:45 pm
Location: tot acolo
Contact:

Re: Shady Records - Shady XV [2014]

Post by delir »

artificial intelligence is no match for natural stupidity

User avatar
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul
Posts: 7759
Joined: Thu Mar 10, 2005 8:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Shady Records - Shady XV [2014]

Post by CreativeEgo »

[video]https://www.youtube.com/watch?v=4Vz1YYbP20c#t=106[/video]

[video]https://www.youtube.com/watch?v=zekuiiEluIs[/video]

Eminem la radio în 1997, într-un cypher cu A.L.
oamenii dinozauri care inca asculta hepatita aia de rap care te adoarme

User avatar
iemsy
Decanul
Posts: 6748
Joined: Thu Jun 14, 2007 12:20 pm
Location: Lujerului 41

Re: Shady Records - Shady XV [2014]

Post by iemsy »

bag pula in experiementele lui ma, am zis sa nu o zic la cald dar am pretentii de "rapi gozi" d-astia .. ultimele 2 albume sa nu pot sa le tin pe repeat sau macar cateva melodii din el cum se intampla de multe ori, nu e deloc ok, propun sa refaca trupa N Sync sau Backstreetboys

User avatar
aghiuta
Scrib si orator
Posts: 730
Joined: Mon Sep 22, 2008 9:11 pm

Re: Shady Records - Shady XV [2014]

Post by aghiuta »

L-am ascultat si eu si nu am retinut decat Detroit vs Everybody, Til It's Gone si, pam pam...

...Bane. Refrenul e banging asa (BANE!), negativul are ceva al lui, dar, de ex, Bizzare nu a inteles nimic din el.

In rest, nici macar nu mai pot asculta ce face Eminem pe acolo din cauza productiei. Aia de pe MMLP2 am suportat-o, dar am ajuns tot la vorba voastra. Ma oftic, sa bag cutitu' in capre.

User avatar
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul
Posts: 7759
Joined: Thu Mar 10, 2005 8:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Shady Records - Shady XV [2014]

Post by CreativeEgo »

oamenii dinozauri care inca asculta hepatita aia de rap care te adoarme

User avatar
aghiuta
Scrib si orator
Posts: 730
Joined: Mon Sep 22, 2008 9:11 pm

Re: Shady Records - Shady XV [2014]

Post by aghiuta »


User avatar
greuceanu
:lol:
Posts: 3967
Joined: Sun Feb 18, 2007 12:48 am
Location: la 22 grade 33' longitudine estica si 44 grade 38' latitudine nordica
Contact:

Re: Shady Records - Shady XV [2014]

Post by greuceanu »

Eminem, Paul Rosenberg, Dr. Dre, and 50 Cent all reflect on how Shady Records became one of the most dominant labels of the 2000s.

[video]https://www.youtube.com/watch?v=Se9kiTUqdFo[/video]
Image

User avatar
G-MONEY
botezatoru'
Posts: 9844
Joined: Wed Mar 09, 2005 8:14 pm
Location: Rahova-City

Re: Shady Records - Shady XV [2014]

Post by G-MONEY »

l-am vazut si eu aseara. Ba incredibil ce a slabit Em. S-a lasat asta de pastile cum s-a lasat retardatu de boka de bere ieftina :roll:
http://www.tzakpac.blogspot.com


Image
CreativeEgo wrote: argumentu tău e irelevant pentru că hipster.

User avatar
Golf
forumist frustrat
Posts: 1601
Joined: Mon Mar 10, 2008 7:09 pm

Re: Shady Records - Shady XV [2014]

Post by Golf »

S-a lasat. Omu' alearga nu stiu cate mile pe zi. Nu boka, evident.
Losing your mind is a lot more fun when you don't bother looking for it.

Boka
"TaTy"
Posts: 7247
Joined: Tue Feb 26, 2008 2:49 pm
Location: Craiova/Tg-Jiu
Contact:

Re: Shady Records - Shady XV [2014]

Post by Boka »

paulica are ceva din ice cube :D

User avatar
G-MONEY
botezatoru'
Posts: 9844
Joined: Wed Mar 09, 2005 8:14 pm
Location: Rahova-City

Re: Shady Records - Shady XV [2014]

Post by G-MONEY »

tenesii?
http://www.tzakpac.blogspot.com


Image
CreativeEgo wrote: argumentu tău e irelevant pentru că hipster.

Post Reply

Return to “Hip hop strain”

Who is online

Users browsing this forum: Mallone [Bot] and 27 guests