Cage - Hell's Winter (2005)

Discutii despre hip hop-ul de-afara

Moderators: greuceanu, .etalosed

User avatar
dumbinos
rapperu vostru preferat
Posts: 240
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Fri Jul 15, 2005 5:59 pm
Location: bucarest
Contact:

Post by dumbinos »

alta chestie... ce am observat eu e ca mc'ii albi au devenit din ce in ce mai buni, in special ca tehnica, mai ales dupa y2k, dar marea majoritate stau extrem de prost la capitolul productie...
adica le lipseste "ceva'ul" ala care il au negrii, le lipseste fundatia, aia "7 ani de-acasa" de soul, funk cu care au crescut negrii...(evident mai sunt si exceptii).
adica stiu sa faca salam, ciuperci, cascaval etc... dar foarte rar nimeresc sa le amestece bine si sa le iasa vreo pizza :D

User avatar
Peter Pan
moderator astea
Posts: 381
Joined: Fri Dec 17, 2004 3:56 pm
Location: Kingston, Jamaica

.................

Post by Peter Pan »

te contrazic aici vezi instrumentalele non phixion,jedi mind,looptroop care sunt geniale etc etc.....
Agent Orange

User avatar
doru649
dimineata verific forumu
Posts: 662
Joined: Thu Feb 03, 2005 7:00 pm
Location: Kishinev
Contact:

Post by doru649 »

adevarul e ca ascultatorul roman de hiphop e cam in urma cu evenimentele, cu muzica. adevarul e ca de la o vreme incoace, cam dupa acel y2k, muzica s'a diversificat enorm si continua sa evolueze, iar el abia il descopera pe krs-one si roni size (daca e norocos). a, si mai are o vaga notiune despre trip-hop, caruia ii mai zice ocazional si "cilaut". :lol:

generalizez, desigur, dar sunt foarte amuzat de astia care comenteaza "ah, nimic deosebit", "lipsa de originalitate", iar cand le oferi acel original si nemaiauzit, il repudiaza cu violenta.

albii, fratilor, au pastrat fundamentul hiphopului si l'au diversificat, pentru ca hiphopul a avut mereu putinta de a absoarbe influente diferite, nu numai funk si jazz. de aceea, cand emiteti anumite judecati asupra producatorul x sau y, asupra labelului cutare, incercati sa nu incurcati GUSTURILE PERSONALE si lipsa de cultura muzicala cu obiectivitatea aprecierii MANIEREI de PRODUCTIE si a MERITULUI ARTISTIC. succes!

User avatar
dumbinos
rapperu vostru preferat
Posts: 240
Joined: Fri Jul 15, 2005 5:59 pm
Location: bucarest
Contact:

Post by dumbinos »

not really....am zis ca mai sunt si exceptii..look up :)
necro e bun, a scos instrumentale exceptionale... dar per totalul pieselor, tot cam in zona 30-40% reusite intra si el... cat despre ce ineptii debiteaza dansul&compania pe piese... no comment.

stoupe... violent by design a fost intr-adevar un album excelent ca productie... celelalte care au urmat nu s-au mai ridicat nici pe departe la nivelul primului...
so... stoupe = one time wonder/one trip poney.

looptroop??... nu ma pronunt .... dar e cu siguranta mai slab exemplu din cele 3... si desi au destule piese f bune, mie looptroop mi se par way too overrated, si mult prea bagati in seama in peisajul autohton.

(hai ca ma opresc aici, deja devin incapatanat/nesuferit si o sa enervez pa toata lumea :mrgreen: )

User avatar
dumbinos
rapperu vostru preferat
Posts: 240
Joined: Fri Jul 15, 2005 5:59 pm
Location: bucarest
Contact:

Post by dumbinos »

albii, fratilor, au pastrat fundamentul hiphopului si l'au diversificat, pentru ca hiphopul a avut mereu putinta de a absoarbe influente diferite, nu numai funk si jazz. de aceea, cand emiteti anumite judecati asupra producatorul x sau y, asupra labelului cutare, incercati sa nu incurcati GUSTURILE PERSONALE si lipsa de cultura muzicala cu obiectivitatea aprecierii MANIEREI de PRODUCTIE si a MERITULUI ARTISTIC. succes!
productionwise, mie mi se pare ca multi "albi" vor sa faca ceva diferit/diversificat doar de dragu de a face ceva diferit... si atat... adica hai sa facem ceva diferit si mama ce tari suntem... am dus hiphopu to the next level, voi aia mai vechi sunteti niste inapoiati si nu intelegeti.

si am mai zis... nu au o fundatie solida... sunt ca niste copii orfani care incearca sa isi gaseasca o identitate... si din pacate, dupa parerea mea, foarte rar le iese schema.

arigo
Personal Journalist
Posts: 292
Joined: Wed Jan 12, 2005 5:57 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by arigo »

gambinos wrote:din cate imi aduc eu aminte acum( a doa zi) din piesa aia, instrumentalul mi se pare prea sec, plan, sters, sterp, inexpresiv etc etc ... adica un pian (sau ce naiba e ala) superobosit, fara baseline, nu are nici un pic de melodicitate, ala de pe refren behaie ca un tzap castrat, nu are voce, nu se potriveste cu restul melodiei, etc etc
complementaritate, eu asa o vad. instrumentalul e in ton cu versurile si cu starea de spirit a celui care canta (ma feresc sa spun mc). palumbo vine foarte firesc, iar acel "behait" e strigatul de disperare al "naratorului", deci isi are rostul lui si i can relate to it.
incearca sa privesti piesa ca pe un puzzle, unde fiecare bucata are rostul ei, pentru a da apoi nastere unui intreg. daca realizezi lucrul asta si-ti place, e ok. personal, pentru beaturi tari, caut albume pre-'99 (desigur, cu destule exceptii).

e foarte posibil ca albumul sa placa doar celor care vad in Cold Vein un album de referinta.

arigo
Personal Journalist
Posts: 292
Joined: Wed Jan 12, 2005 5:57 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by arigo »

gambinos wrote:stoupe... violent by design a fost intr-adevar un album excelent ca productie... celelalte care au urmat nu s-au mai ridicat nici pe departe la nivelul primului...
so... stoupe = one time wonder/one trip poney.
ai uitat sa pomenesti de Rip The Jacker

User avatar
doru649
dimineata verific forumu
Posts: 662
Joined: Thu Feb 03, 2005 7:00 pm
Location: Kishinev
Contact:

Post by doru649 »

gambinos wrote:
productionwise, mie mi se pare ca multi "albi" vor sa faca ceva diferit/diversificat doar de dragu de a face ceva diferit... si atat... adica hai sa facem ceva diferit si mama ce tari suntem... am dus hiphopu to the next level, voi aia mai vechi sunteti niste inapoiati si nu intelegeti.

si am mai zis... nu au o fundatie solida... sunt ca niste copii orfani care incearca sa isi gaseasca o identitate... si din pacate, dupa parerea mea, foarte rar le iese schema.
prefer oricand un "old school" bun unui rebut "new school", dar a spune ca productia lui "hell's winter" e muci -- "o insulta adusa boxelor" -- arata clar ca nu poti face separatia dintre astea doua cu aceeasi obiectivitate si cunostinta de cauza.

atat.

User avatar
dumbinos
rapperu vostru preferat
Posts: 240
Joined: Fri Jul 15, 2005 5:59 pm
Location: bucarest
Contact:

Post by dumbinos »

dar a spune ca productia lui "hell's winter" e muci -- "o insulta adusa boxelor" -- arata clar ca nu poti face separatia dintre astea doua cu aceeasi obiectivitate si cunostinta de cauza
eu nu am atacat personal pe nimeni... mi-am exprimat doar dezaprobarea fata de calitatea si stilul productiei acestui album, prin argumete concrete...
tu vad ca continui (din nou) sa ma ataci personal, cat si competenta mea in materie, fara argumente ...
nu ma cunosti, deci nu stii cat de mult sau ce stiu eu in domeniul asta... asa ca las-o mai moale cu aprecierile vizavi de capacitatea mea.... sa te iau la misto as putea si eu la fel de bine... but, that would be the easy way.

eu zic s-o lasam moarta... eu ma opresc aici cu comentariile vizavi de acest subiect.... numai bine :wink:
PERIOD.

User avatar
doru649
dimineata verific forumu
Posts: 662
Joined: Thu Feb 03, 2005 7:00 pm
Location: Kishinev
Contact:

Post by doru649 »

n'am facut decat sa raspund unor afirmatii putiiiiin cam deplasate.
cer iertare ptr daunele morale pricinuite.

User avatar
Rey
dimineata verific forumu
Posts: 704
Joined: Tue Jan 04, 2005 6:07 pm
Location: Straight Outta Ambrozie

Post by Rey »

Foarte tare albumu :shock:.


Shoot Frank prod. RJD2 SUPER SMEKERAAA frate.. hai dreq :| sorry dar negativul RUPE! :evil:

tvrr_1
adevarat sa mor de nu
Posts: 372
Joined: Sat Sep 17, 2005 6:42 pm
Location: mosilor
Contact:

Post by tvrr_1 »

se gaseste pe dc....k sutn deja excitat..si vreau sa ascult

tvrr_1
adevarat sa mor de nu
Posts: 372
Joined: Sat Sep 17, 2005 6:42 pm
Location: mosilor
Contact:

Post by tvrr_1 »

asta era cu semnu intrebarii....beteve nu-s d-acord la faza cu productia neagra si alba....ruleaza amndoua akolo unde ruleaza...

arheu
fratele meu tu esti baiat
Posts: 149
Joined: Sat Apr 16, 2005 7:57 pm
Location: lia manoliu

Post by arheu »

da...Cage-Hells_Winter_(Advance_Promo)-2005

tvrr_1
adevarat sa mor de nu
Posts: 372
Joined: Sat Sep 17, 2005 6:42 pm
Location: mosilor
Contact:

Post by tvrr_1 »

kkt
ala il am...vreau albumu..si dak imi zice vre-unu sa iau originalu....e deja absurd..:)

Post Reply

Return to “Hip hop strain”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest