Anti-Samplagii Watch Out!

Discutii despre hip hop-ul de-afara

Moderators: greuceanu, .etalosed

User avatar
kif
pleau
Posts: 1239
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Mon Dec 13, 2004 12:52 pm
Location: Pipera-Dr.Taberei. Stiu orice straduta care le leaga. Daca fac o ora inseamna ca le stiu si altii.

Anti-Samplagii Watch Out!

Post by kif »

ALCHEMIST - BEAT MAKING

muahahaaa....pentru toti anti-samplagii,cei care inca sunt nostalgici dupa instrumentalele din repu romanesc de pana in 98 99, pentru cei care inca fac 100% beaturi pe clapa,pentru orice ascultator cu idei preconcepute...check this ish

am ras cu lacrimi...jur! :D
Last edited by kif on Tue Aug 30, 2005 2:57 pm, edited 1 time in total.
Image

User avatar
Shutz
un harnic machitor
Posts: 544
Joined: Wed Feb 09, 2005 4:56 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Shutz »

Eu nu prea am r??s, cu toate ca nu sunt un "antisamplagiu" :)
Nu vad ce e de r??s si nici ce vrea sa demonstreze tipu'. Faptul ca alegi niste instrumente vai de mortii lor, le pui total la int??mplare...fara sa ai nici cea mai mica idee despre notiunea de nota... la fel de bine ai putea sa faci pe calculator, cu niste cut-uri.
Serious, that shit is wack. :butch2:

User avatar
Sera
Gademit
Posts: 498
Joined: Wed Dec 22, 2004 2:05 pm
Location: Voronet, Decebal
Contact:

Post by Sera »

cred ca se numeste... caterinca

..cred eu asa..


daca ai vazut alte filme cu Alchemist, stii ca omul e pus pe sotii, si daca ai ascultat ce a produs stii ca e adept al sample-urilor :wink:

User avatar
Peter Pan
moderator astea
Posts: 381
Joined: Fri Dec 17, 2004 3:56 pm
Location: Kingston, Jamaica

..........

Post by Peter Pan »

word......omu foloseste 2 picapuri si o clapa pe care canta samplingurile etc etc......:P
Agent Orange

User avatar
Shutz
un harnic machitor
Posts: 544
Joined: Wed Feb 09, 2005 4:56 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Shutz »

Sera wrote:cred ca se numeste... caterinca
Mda.. si eu cred ca-mi lipseste simtul umorului ..cred eu asa..
E primul si probabil ultimul film cu acest Alchemist pe care l-am vazut (si acum ma astept sa-mi sara lumea-n cap cu textele de rigoare :lol:)
Ideea era ca acest film demonstreaza ceva. Mie sincer nu mi s-a parut ca demonstreaza nimic, iar daca acest Alchemist este specializat in sampling, ar trebui sa ram??na pe felia lui si nu sa se bage in treburi pe care nu le stap??neste prea bine (orchestratii realizate pe clapa).
Iar daca vreti sa vedeti ceva mai "productiv", va recomand DJ Premier video music anthology, sa vedeti la ce se ajunge cu multa inspiratie (ca tot a venit vorba de sampling).

User avatar
Sera
Gademit
Posts: 498
Joined: Wed Dec 22, 2004 2:05 pm
Location: Voronet, Decebal
Contact:

Post by Sera »

pai ideea e ca el face misto de cei care 'compun' negative hiphop. threadul nu trebuie interpretat ca o dovada ca sample-ul este peste midiuri basite.. omul nu incearca sa demonstreze nimic. face misto si atat.

daca vrei sa ramai totusi open-minded, iti recomand niste beatmaking videos cu Alchemist. uneori e si el productiv.

User avatar
kif
pleau
Posts: 1239
Joined: Mon Dec 13, 2004 12:52 pm
Location: Pipera-Dr.Taberei. Stiu orice straduta care le leaga. Daca fac o ora inseamna ca le stiu si altii.

Post by kif »

SHUTZ wrote:iar daca acest Alchemist este specializat in sampling, ar trebui sa ram??na pe felia lui si nu sa se bage in treburi pe care nu le stap??neste prea bine
hahaa..ai maaa...bine a zis adrian in slo ce vroaim sa zic io deja...da reiau ideea...
e o parodie la adresa celor care se baga aiurea in treaba , care folosesc acele eterne sunete basite din banca de sunete a clapelor , care cred ei ca asa se face hip hap si mai ales cei care acum in 2005 iinca fac rep asa
io am ras foarte mult pentru ca noi cand am inceput sa cantam prin 2000 aveam exact asa o persoana ..omu fost rockar inrait...exact asa lucra...avea un roland si numai de acolo lucra de pe clapa..evident noi nu prea nici noi idee cu ce se mananca eram novici si credeam ca asa se face...faza e...suna ok era pe ritm (nu ca in film...care oricum repet e o parodie)...dar nu exista feeling..nu era hip hop...
asta era ideea filmuletzului..si daca tu shutz nu ai inteles...atunci e pentru cei care inteleg...care au trecut prin faza asta
Image

User avatar
Shutz
un harnic machitor
Posts: 544
Joined: Wed Feb 09, 2005 4:56 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Shutz »

Probabil Dr. Dre e unul care se baga aiurea in treaba?!? Poate gresesc si nu am inteles cum trebuie.. ar trebui sa reascultati albumul "2001" sau poate sunteti doar "anti" orice de genu' si nu vreti sa recunoasteti :roll:. Sunete "midi" basite... pai toata muzica rap e catalogata ca muzica electronica, fie ca e vorba de clapa, sintetizator sau pc. Acelasi rahat sub diverse aspecte. Una e sa ai la dispozitie instrumente REALE si alta e sa folosesti instrumente virtuale,aranjate (poate chiar PREA perfect) intr-un program de calculator. Tocmai de aceea se recurge la sampling, pe de o parte pentru a se evita folosirea de instrumente "sintetice" si pe de alta parte pentru ca suna "bine", sunt fragmente din piese compuse de oameni, pardon, muzicieni in adevaratul sens al cuv??ntului, cu temeinice cunostinte muzicale (de aici si diferentierea intre muzica lautareasca, dupa ureche si muzica pe partitura).
Tot ce ar merita spus vis-a-vis de subiect (si aici Vexx avea mare dreptate)... in zilele noastre 3 din 4 ascultatori de rap sunt si mc, iar din acesti mc 1-2 sunt producatori (sau asa le place sa creada). De aici rezulta tot at??tea puncte de vedere diferite. B side ... am trecut (zic eu) de ceva timp de perioada conflictelor virtual-ideologice.

User avatar
Shutz
un harnic machitor
Posts: 544
Joined: Wed Feb 09, 2005 4:56 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Shutz »

Inca o chestie... :) Open minded sunt, nu trebuie sa-mi spuna cineva ce trebuie sa ascult, nu intreb publicul si nici nu sun un prieten cand vine vorba de hip-hop. Ii las pe cei mai tineri sa faca asta. Si mai e si principiul conform caruia "nu orice zboara se man??nca". Sunt probabil mii de formatii si artisti underground pe care nu i-am ascultat, dar asta nu inseamna ca nu am auzit de (unii dintre) ei si, de asemenea, nu consider necesar sa ii ascult pe toti, iar ceea ce cred eu ca e reprezentativ in acest sens e deja arhivat, indosariat, sigilat, vorba aia...
Cred ca am discutat destul pe marginea acestui subiect, pe marginea caruia s-a mai discutat de foarte multe ori. Pana la urma acest aspect se intrepatrunde cu preferintele fiecaruia si cu notiunea de calitate (mai mult sau mai putin).
Last edited by Shutz on Wed Aug 31, 2005 11:01 pm, edited 1 time in total.

User avatar
kif
pleau
Posts: 1239
Joined: Mon Dec 13, 2004 12:52 pm
Location: Pipera-Dr.Taberei. Stiu orice straduta care le leaga. Daca fac o ora inseamna ca le stiu si altii.

Post by kif »

io pusesem ala acolo sa descretzesc niste frunti ca e teribil de amuzant nu era dorinta mea sa intru in polemici...
SHUTZ wrote:Probabil Dr. Dre e unul care se baga aiurea in treaba?!? Poate gresesc si nu am inteles cum trebuie.. ar trebui sa reascultati albumul "2001" sau poate sunteti doar "anti" orice de genu' si nu vreti sa recunoasteti :roll:.
fraza asta nu o inteleg deloc...deci tu presupui ca dre a facut albumu 2001 pe clapa?revino cu o lamurire..si o sa-ti zic parerea mea
Image

User avatar
kif
pleau
Posts: 1239
Joined: Mon Dec 13, 2004 12:52 pm
Location: Pipera-Dr.Taberei. Stiu orice straduta care le leaga. Daca fac o ora inseamna ca le stiu si altii.

Post by kif »

bei frate cred ca tu ai inteles complet 100% gresit ce vrea filmuletzu ala :)))...acum mi-am dat seama...ca zice ca dre si the neptunes sunt wacked?frate o zice la caterinca normal ca nu crede ca sunt wacked...oamenii sunt superi tari....dar el zice asa....interpreteaza un rol ..intelegi...al producatorului wacked care are fitze da scoate un cacat cand pune mana acolo...
Image

User avatar
Shutz
un harnic machitor
Posts: 544
Joined: Wed Feb 09, 2005 4:56 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Shutz »

Nu am spus ca e lucrat integral pe clapa. Dar acolo Alchemist spunea ca un instrumental de tipul celor lucrate de dre se poate realiza in 5 minute.. ori nu cred ca e chiar asa. Ok, gluma e gluma, am inteles aspect, dar daca afirmi niste chestii trebuie sa ai si un suport real, altfel toata gluma se transforma in penibil. In afara de faptul ca iti trebuie foarte multa inspiratie, mai trebuie sa le si "ai" cu notele. Din acest punct de vedere samplingul si composingul se aseamana foarte mult.
Am inteles scopul threadului, si iti multumesc pt. efort.
Am scris doar din dorinta de a aduce o mica lamurire in privinta muzicii compuse pe clapa si o parere total diferita fata de cea din clip. Repet, nu sunt impotriva samplingului, dar nici nu accept ideea ca muzica pe clapa e naspa, atunci c??nd e lucrata cum trebuie.
Moses wrote:bei frate cred ca tu ai inteles complet 100% gresit ce vrea filmuletzu ala :)))...acum mi-am dat seama...ca zice ca dre si the neptunes sunt wacked?frate o zice la caterinca normal ca nu crede ca sunt wacked...oamenii sunt superi tari....dar el zice asa....interpreteaza un rol ..intelegi...al producatorului wacked care are fitze da scoate un cacat cand pune mana acolo...
Probabil partea aceea in care ti-ai dat tu seama ca e la caterinca.. mi-a scapat. Producator cu fite? lol...
O sa ma uit iarasi la clip... :lol:
Pace!

User avatar
kif
pleau
Posts: 1239
Joined: Mon Dec 13, 2004 12:52 pm
Location: Pipera-Dr.Taberei. Stiu orice straduta care le leaga. Daca fac o ora inseamna ca le stiu si altii.

Post by kif »

eh..avem puncte de vedere diferite si asta e...este o discutie fara sfarsit :D
Image

User avatar
adapter
moderator astea
Posts: 3023
Joined: Tue Jan 04, 2005 4:59 pm
Location: Murfatlar
Contact:

Post by adapter »

Let's have a beer, mate.

User avatar
Kremlin
Still a Late Night fan
Posts: 1204
Joined: Wed Mar 23, 2005 10:54 pm
Location: Show a la Krem
Contact:

Post by Kremlin »

e caterincaraie :) ....da nu prea am ras sincer :P
Show a la Krem @ Facebook:
Image

Post Reply

Return to “Hip hop strain”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 31 guests