Favourite UK Hip Hop Artist

Discutii despre hip hop-ul de-afara

Moderators: greuceanu, .etalosed

Don Ice D.i.A
adevarat sa mor de nu
Posts: 372
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Sat Jun 04, 2005 12:49 am
Location: Habar n-am

Post by Don Ice D.i.A »

Anno Domini, fuckin' beat maker

User avatar
sunrah
.
Posts: 5371
Joined: Mon Jan 31, 2005 11:26 pm
Location: a satellite, bitch!

Post by sunrah »

Stiati ca MF DOOM e nascut in London ... ? Eu una acum am aflat ... si-am ramas :o
Bine, sunt sigura ca nimeni nu il numeste/considera pe Doom un raper britanic, dar e asa ca idee, ca info ...

MF Doom

Born : London, United Kingdom
Currently : Long Island, NY, United States
Member of KMD, Madvillain, Danger Doom
Related Artists : MF Grimm & MF Doom
Also Known As King Geedorah, Viktor Vaughn, Zev Love X, Metal Fingers.


Born in London, England, moved to Long Island, New York at a young age. Started KMD as Zevlove X with his younger brother Subroc, and appeared on 3rd Bass' single "The Gas Face" in 1989. Onyx The Birthstone Kid also joined the group before releasing their debut album, Mr. Hood, which featured an apperance from Brand Nubian, as well as production from The Stimulated Dummies, in 1992. After the release of Mr. Hood, things started going downhill for KMD. Onyx The Birthstone Kid left the group, leaving only Zev and Subroc. But, during recording for their second album, Black Bastards, Subroc was hit by a car, and eventually died. As the album came close to a release, an article was published in Billboard magazine from an author who had only seen the artwork for the album, about how the album was racist. This stirred up much controversy within Elektra, and eventually ended up in the label not releasing the album.

For 5 years he left the rap industry, only to be discovered in 1998 rapping at Caf?©'s, and other miscellaneous places around New York City, by DJ Bobbito Garcia, owner of Fondle'Em Records. Bobbito signed Doom, whom he had recognized from his days with K.M.D., and Doom released his solo debut, Operation: Doomsday, in 1999. The album, which is widely accepted as an underground classic, was, like Black Bastards, shelved, but this time because of sampling without license. Both albums were re-released in 2001, only to go out of print a matter of years later.

Doom has been releasing albums like crazy in and around 2004, with the likes of producer Madlib, fellow rapper MF Grimm, and numerous solo LP's under his different aliases.
you just never know when you're living in a golden age.

User avatar
The_LyoneSSe
fratele meu tu esti baiat
Posts: 106
Joined: Tue Aug 09, 2005 12:27 pm
Location: Bushteni

Post by The_LyoneSSe »

[...]
Last edited by The_LyoneSSe on Mon May 26, 2008 9:20 am, edited 1 time in total.
"If Music be the food of Love, play on! Give me excess of it!!"

User avatar
sunrah
.
Posts: 5371
Joined: Mon Jan 31, 2005 11:26 pm
Location: a satellite, bitch!

Post by sunrah »

The Roots stiam ca sunt din Philadelphia. Poate s-au nascult acolo (UK .. cativa membrii, mi-e lene sa caut), asta fiind prea putin relevant, practic au trait in state toata viata, nu-i poti numi artisti britanici, decat la origine, de multe ori se simte asta la multi artisti, dar cu timpul dispare tot. Aici vorbim de artisti din UK care au acel stil specific, acel accent, si cu toate astea ne incanta urechiusele ... de ar fi sa dau nume de artisti care provin din Marea Britanie, as imbatrani :)
you just never know when you're living in a golden age.

User avatar
doru649
dimineata verific forumu
Posts: 662
Joined: Thu Feb 03, 2005 7:00 pm
Location: Kishinev
Contact:

Post by doru649 »

heh, unora tocmai accentul ala caraghios le place...

gr@n@t@
rapperu vostru preferat
Posts: 205
Joined: Tue Feb 15, 2005 12:33 pm
Location: targu mures
Contact:

Post by gr@n@t@ »

Roll Deep...anyone? :?
ImageImage

User avatar
sunrah
.
Posts: 5371
Joined: Mon Jan 31, 2005 11:26 pm
Location: a satellite, bitch!

Post by sunrah »

you just never know when you're living in a golden age.

User avatar
umma
un domn / doamna
Posts: 64
Joined: Sun Jan 09, 2005 2:25 pm
Location: Campia Libertatii
Contact:

Post by umma »

alt topic interesant deschis de Sun|Rah. :D
de unele din numele amintite aici doar am auzit, de altele acum aud 4 the 1st time, oricum o sa caut, sa ascult. ce pot sa spun despre artristii britanici e ca imi place ca fac o combinatie de hip hop cu alte genuri de muzica, ca jazz, funk, etc, si plus ca au accentul acela al lor, care imi place la nebunie.
as aminti din ce am ascultat si mi-a placut : one self, proiectul lui dj vadim cu dj woody, blu rum 13, yarah bravo, the herbaliser, the streets, ms dynamite.
"So it's either change or be changed. Break the chains! Don't be slaves!!!"
http://nenishor.deviantart.com/

User avatar
doru649
dimineata verific forumu
Posts: 662
Joined: Thu Feb 03, 2005 7:00 pm
Location: Kishinev
Contact:

Post by doru649 »

umma wrote:ce pot sa spun despre artristii britanici e ca imi place ca fac o combinatie de hip hop cu alte genuri de muzica, ca jazz, funk, etc, si plus ca au accentul acela al lor, care imi place la nebunie.
heh, eu cred ca hiphop-ul britanic e atat de interesant tocmai ptr s'a distantat nitel de jazz si funk, apropiindu'se de chestii mai "digitale", gen deep-distorted-bassline si tot felul de alte influente, de la dancehall/dub pana la 2-step/garage. bineinteles, consider asta un merit al producatorilor din uk, care in loc sa xeroxeze stilul american, au reusit sa asimileze specificul local si sa impuna un "flava" caracteristic, cu mare impact auditiv... dar nu va luati dupa mine, ca eu doar vreau sa par "deosebit"...

gr@n@t@
rapperu vostru preferat
Posts: 205
Joined: Tue Feb 15, 2005 12:33 pm
Location: targu mures
Contact:

Post by gr@n@t@ »

crezi ca britanicii nu imita hiphop-ul american?? eu cred ca te inseli, sincer...e adevarat ca exista unii artisti al caror stil este aparte de cel al artistilor americani, dar sunt unii care nu fac altceva decat SA IMITE (si imi amintesc faptul ca Redman, cand a fost in Romania, i-a zis lui Dox ca romanii nu fac ce fac britanicii-adica sa-i imite aiurea pe americani)


am observat, de asemenea, ca producatorii britanici incearca sa "descopere" artisti de hiphop si r'n'b din randul britanicilor de origine pakistaneza sau indiana, in muzica acestora regasindu-se elemente tipice muzicii din acele zone, influente pe care le gasesc cel putin deplasate, nenalocul lor...

sunt UNII artisti britanici care merita respectati, dar majoritatea sunt niste clovni care nu respecta in nici un fel hiphop-ul ca arta si miscare culturala.
ImageImage

User avatar
dumbinos
rapperu vostru preferat
Posts: 240
Joined: Fri Jul 15, 2005 5:59 pm
Location: bucarest
Contact:

Post by dumbinos »

eu aveam pana acum ceva vreme mtv base... post britanic care se vroia axat pe muzica "neagra"... si ce pot sa zic... mai degraba ma uitam pe atomic, era mult mai entertaining :)

User avatar
doru649
dimineata verific forumu
Posts: 662
Joined: Thu Feb 03, 2005 7:00 pm
Location: Kishinev
Contact:

Post by doru649 »

gr@n@t@ wrote:crezi ca britanicii nu imita hiphop-ul american?? eu cred ca te inseli, sincer...e adevarat ca exista unii artisti al caror stil este aparte de cel al artistilor americani, dar sunt unii care nu fac altceva decat SA IMITE (si imi amintesc faptul ca Redman, cand a fost in Romania, i-a zis lui Dox ca romanii nu fac ce fac britanicii-adica sa-i imite aiurea pe americani)


am observat, de asemenea, ca producatorii britanici incearca sa "descopere" artisti de hiphop si r'n'b din randul britanicilor de origine pakistaneza sau indiana, in muzica acestora regasindu-se elemente tipice muzicii din acele zone, influente pe care le gasesc cel putin deplasate, nenalocul lor...

sunt UNII artisti britanici care merita respectati, dar majoritatea sunt niste clovni care nu respecta in nici un fel hiphop-ul ca arta si miscare culturala.
heh, nu stiu daca are rost polemica asta, din moment ce n'am vorbit la modul absolut. cert e ca daca scoti orice album din colectia big dada - cel mai puternic label englez de gen - o sa gasesti putine in comun cu ce fac americanii, de la productie pana la flow. nu zic c'ar fi neaparat superior si nici nu mi'am facut vreo obsesie din asta, iar daca nu va place, aveti cu siguranta alte optiuni.

is curios despre ce influente pakistaneze/indiene vorbesti...

iar despre asa-zisa originalitate a romanilor, hai mai bine sa nu vorbim.. :lol:

gr@n@t@
rapperu vostru preferat
Posts: 205
Joined: Tue Feb 15, 2005 12:33 pm
Location: targu mures
Contact:

Post by gr@n@t@ »

stiu ca n-ai vb la modul absolut, dar parea ca vorbesti despre artistii britanici ca despre un "tot" diferit de ce fac americani.

nu-mi vin in minte acei "hartisti", sunt pe base :wink:

originalitatea romanilor...era vazuta de Redman :lol:
ImageImage

pablobaluba
fratele meu tu esti baiat
Posts: 145
Joined: Sat May 28, 2005 11:01 am
Location: Bucuresti

Post by pablobaluba »

quest rah

User avatar
Changed
fratele meu tu esti baiat
Posts: 190
Joined: Wed Feb 02, 2005 5:23 pm
Location: Constanta

Post by Changed »

Task force :stanca:
Image

Post Reply

Return to “Hip hop strain”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest