Noul videoclip 50 Cent - Window Shopper

Discutii despre hip hop-ul de-afara

Moderators: greuceanu, .etalosed

User avatar
Shutz
un harnic machitor
Posts: 544
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Wed Feb 09, 2005 4:56 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Shutz »

Deocamdata, indiferent cat de "real" sau nu e... 50 e un jmeker, face bani si se pisa pe orice "hiphapar" made in ro cu jetul furtunului de la masina de pompieri.. si nu in ceea ce priveste muzica, ci pentru simplul motiv ca a ajuns sa aibe mai multi bani decat strictul necesar sa-ti cumperi o punga de seminte; e cunoscut pe tot mapamondul, a stiut cum sa se ridice, din marea de anonimi. Nigga ala a stiut sa se descurce, oricat de "wack" emcee ar fi el si oricat de multa repulsie mi-ar provoca figura lui, in privinta asta are tot respectu' meu... ;)

Si pe subiect :P : n-am apucat inca sa vad clipul. :D

Old_Man_RappaX
un domn / doamna
Posts: 83
Joined: Sat Jan 14, 2006 5:35 pm
Location: Salajan
Contact:

Post by Old_Man_RappaX »

50 de bani e un parvenit si un basinos ...nu-si mai incape in piele de la un timp....sau blana ...ori ce dreaq mai poarta el... :butch2: :butch2: :butch2: :butch2:
am si sapca.. am si cadru... mi`s ciumeg si drept ca bradu`

User avatar
The Golden Jubilee
Undercover-ul lui Dracu
Posts: 689
Joined: Tue May 03, 2005 7:39 pm

Post by The Golden Jubilee »

SHUTZ wrote:Deocamdata, indiferent cat de "real" sau nu e... 50 e un jmeker, face bani si se pisa pe orice "hiphapar" made in ro cu jetul furtunului de la masina de pompieri.. Nigga ala a stiut sa se descurce, oricat de "wack" emcee ar fi el si oricat de multa repulsie mi-ar provoca figura lui, in privinta asta are tot respectu' meu... ;)
dar aici lumea ar trebui sa se refera strict la muzica lui si calitatea acesteia nu la felul in care se descurca omul si modalitatiile in care`si scoate bani . Si Gigi Becali se descurca foarte bine in privinta asta , este demn de admirat?

nu`mi place clipul :!:

Dj HUMANkut
un domn / doamna
Posts: 93
Joined: Fri Jun 10, 2005 4:59 pm

Post by Dj HUMANkut »

SHUTZ a scris:
Deocamdata, indiferent cat de "real" sau nu e... 50 e un jmeker, face bani si se pisa pe orice "hiphapar" made in ro cu jetul furtunului de la masina de pompieri.. Nigga ala a stiut sa se descurce, oricat de "wack" emcee ar fi el si oricat de multa repulsie mi-ar provoca figura lui, in privinta asta are tot respectu' meu... Wink



NO COMMENT ! ! ! ces cu fazele astea ma ...."50 e un jmeker, face bani si se pisa pe orice "hiphapar" made in ro cu jetul furtunului de la masina de pompieri ....uite "fani"cu perceptii cale ale tale ...ii cumpara albumu si face omu banii ...ala se vinde ma pt bani ...nu face muzica de calitate ....calitatea se vede prin notiunea fiecaruia de a percepe Hip-Hop-u` ...pace
U.R.S.S 4Life !
(Underground Rap South Squad)

preacher
o viata pe forum
Posts: 4131
Joined: Mon Feb 14, 2005 3:40 pm
Location: forum

Post by preacher »

ati inteles total aiurea ce a vrut sa zica shutz ...
99.9%

User avatar
The Golden Jubilee
Undercover-ul lui Dracu
Posts: 689
Joined: Tue May 03, 2005 7:39 pm

Post by The Golden Jubilee »

Preacher wrote:ati inteles total aiurea ce a vrut sa zica shutz ...
ba nu. am inteles ceea ce'a vrut sa spuna , dar nu sunt de acord cu el. si inceteaza si tu cu atitudinea asta superioara :?

User avatar
sunrah
.
Posts: 5371
Joined: Mon Jan 31, 2005 11:26 pm
Location: a satellite, bitch!

Post by sunrah »

Calm down ppl!
Multe s-au schimbat, inainte marii creatori apareau pe scena nu intamplator, in schimb, acum, toti pragmatii sunt vazuti ca persoane normale si demne de respect, ceea ce este foarte gresit. Artistul de azi ar trebui sa fie expresia fireasca a ceea ce expune, cu intreaga conformatie naturala, spirituala, mentala. Nu cunosc un exemplu mai tipic si mai elocvent care sa imi arate cu-o mai mare claritate imbinarea starilor de ipocrizie a unei persoane cu creatiile muzicale, (daca-l observati cum simte ceea ce face) influentati din factorii esentiali ai vietii lui. Eu atat stiu, cand imi doresc o apropiere intre mine si artist ii ascult opera si in acelasi timp simt ca ii cunosc personalitatea. Cum spunea Ladima: Eu sunt un om care scrie. Daca nu scriu ce cred, la ce sa mai scriu? O piesa/opera, ar trebui sa fie exact ca o biografie a unor poeti tragici ai Greciei, ale caror documente si date s-au pierdut cu timpul, ramandu-ne decat sa ne apropiem de viata acestora sa aflam cat mai multe, alta cale fiind inexistenta. In definitiv, viata omului, dar mai ales a artistului, nu se reduce la succesiunea faptelor curente, caci din aceeasi viata face parte si tot ceea ce gandeste, simte si doreste, tot ceea ce il nemultumeste in raport cu realitatea data si tot ceea ce viseaza drept un ideal demn de urmarit, de infaptuiut. Opera artistului cuprinde intreg acest patrimoniu de gandire si simtire, viziunea lui asupra trasaturilor esentiale ale existentei, conceptia lui despre lume, ceea ce, in fond, formeaza axa centrala si adevarata a vietii lui. Documentele deobicei insumeaza aventura vietii sale in latura ei trecatoare, opera in schimb ne-o oglindeste in latura ei durabila. Chiar de citesc o gramada de articole, interviuri sunt oarecum nesatisfacuta de acestea, cred ca putem intelege mult mai multe din opera artistului decat din tot felul de scrieri. Daca iti doresti sa cunosti un artist mai bine (poate ca opera lui nu te ajuta indeajuns) trebuie imbinate datele sporagice ce le ai cu continutul si sensul operei lui, cu evenimentele si ambianta sociala, ca din interferenta acestor date sa se inchege o imagine veridica si, intrucat se poate, vie! Ori atunci cand este vorba de un asa om/artist, nu stiu cat de doritor, impins esti pentru a-l cunoaste, a-i simtii pulsatia inimii si a intelege viata lui in sensul ei cel mai real. Eu una nu sunt deloc atrasa de el, nici ca om, suflet, darmai artist!

toate-s praf, lumea-i cum este, si ca dansa suntem noi...
you just never know when you're living in a golden age.

cafteala
official QB murderer
Posts: 4424
Joined: Wed Dec 22, 2004 11:53 am

Post by cafteala »

^You have too much time on your hands.

si ca sa fiu on-topic... nu am vazut videoclipul, nu ascult 50 Cent.

User avatar
sunrah
.
Posts: 5371
Joined: Mon Jan 31, 2005 11:26 pm
Location: a satellite, bitch!

Post by sunrah »

bLuEsHiFt wrote:^You have too much time on your hands.
Ca o rectificare, cred ca este ok sa acord 10 minute unui subiect ca acesta! :wink:
Si sa fiu on-topic: cum nu mai asculti 50 Cent? Acum cateva luni era primul pe lista ta...
you just never know when you're living in a golden age.

cafteala
official QB murderer
Posts: 4424
Joined: Wed Dec 22, 2004 11:53 am

Post by cafteala »

Ascultam.. si ascultam anul trecut mi se pare.. cam inainte sa scoata "The Massacre" am renuntat sa mai ascult la el. Eram fan G-Unit, alea alea.. oricum.. am avut oameni care mi-au deschis portita spre ulita underground-ului si acum.. ascult ce-mi place, m-am lasat de 50 Cent.. a trebuit sa fac niste vizite pe la Clinica de Dezgangstoxicare. Acum sunt clin. :butch2:

User avatar
Koma
Sinistro™
Posts: 2112
Joined: Mon Dec 13, 2004 1:23 pm
Location: B:Dristor
Contact:

Post by Koma »

Sun|Rah wrote: Eu una nu sunt deloc atrasa de el, nici ca om, suflet, darmai artist!
omul curtis jackson este doar un reusit exemplu al unui plan strategic de marketing, financiar, etc.
toate beef-urile in care s-a bagat, toate scandalurile il propulseaza in varful topurilor, fac sa curga banii si tot asa. nu e nimic neobisnuit :) doar ca nu este el artizanul succesului "50cent"...armata din spatele lui poarta laurii..ca in orice business.
d'asta eu nu-l consider nici macar artist.
Image

User avatar
Shutz
un harnic machitor
Posts: 544
Joined: Wed Feb 09, 2005 4:56 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Shutz »

Preacher wrote:ati inteles total aiurea ce a vrut sa zica shutz ...
Merci peste... dar:
Nu am de ce sa ma scuz pentru ce spuneam acolo... Cat timp voi va pierdeti timpul dandu-va cu parerea in stanga si-n dreapta, ala "produce" cu adevarat ceva, face bani.. ca face hiphop de calitate sau nu - intr-adevar, tine de felul in care percepe fiecare muzica asta. Dar oare cine-ti da tie dreptul asta, de a judeca pe altul.. si de unde stii tu ca (virgula) calitate inseamna (BINGOO :idea: ) exact ceea ce asculti tu? Fiecare canta despre ce il preocupa... si daca ies si bani din asta, cu atat mai bine... e chiar idealul: faci ce iti place si mai scoti si bani din asta.
Ca doar nu trebuie sa sufere toti (propriu plus figurat) ca undergrounderii (si haterii) made in ro care nu pot accepta in adancul sufletelului lor de hipapar ca muzica lor iubita nu o sa ajunga niciodata acolo... unde e 50 Cent acum. Deal wit' it!
Da, hazdenecaz, cum faceau si parazitii.. dar n-ar strica sa mai luam in calcul si alti factori in afara de "ceea ce se aude".

Ca idee - si se pare ca (totusi) unii nu au inteles (nici nu ma astept sa o faca, aici) - nu ma refeream neaparat (sau doar) la 50 Cent.. ci la adevaratul "showbiz", ce vedeti voi si nu puteti copia... da, intr-adevar , banul si faima nu se pot imita, din pacate.
Si inca o remarca... nu m-am putut abtine:
blueshift wrote:...a trebuit sa fac niste vizite pe la Clinica de Dezgangstoxicare. Acum sunt clin. :butch2:
Adica ti-au spalat creierul, prin procedeul intitulat "implantarea ideilor turmei". Felicitari, acum esti "unul de-al casei" aici, te-ai integrat de minune... ;) :bow:
bLuEsHiFt wrote:^You have too much time on your hands.
Deja incepe sa-mi para rau pentru timpul consumat cu subiectul asta.

Zodiak
moderator astea
Posts: 187
Joined: Mon Dec 13, 2004 4:11 pm

Post by Zodiak »

Felicitari, acum esti "unul de-al casei" aici

nu cred ca toti de aici - de-"acasa" - privesc lucrurile la fel. tu crezi?
Image
Beware the beast man...

User avatar
adapter
moderator astea
Posts: 3023
Joined: Tue Jan 04, 2005 4:59 pm
Location: Murfatlar
Contact:

Post by adapter »

bLuEsHiFt wrote:A a trebuit sa fac niste vizite pe la Clinica de Dezgangstoxicare. Acum sunt clin. :butch2:
Daca te-ai dezgangstarizat, de ce ai in top piese cu Mobb Deep, Scarface bla bla?

cafteala
official QB murderer
Posts: 4424
Joined: Wed Dec 22, 2004 11:53 am

Post by cafteala »

Timpul petrecut la clinica si testele la care am fost supus zilnic au putut sa ma vindece doar de virusul Shady/G-Unit/Interscope. Albumele vechi Mobb Deep si Scarface sunt de toata frumusetea! :bow:

Post Reply

Return to “Hip hop strain”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests