hip-hop romanesc vs. promovare / download

Discutii despre hip hop-ul romanesc in general

Moderators: dan, DiNO

dan
Pop
Posts: 8654
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Mon Jun 20, 2005 10:58 am

Re: hip-hop romanesc vs. promovare / download

Post by dan »

CreativeEgo wrote:Şi mie mi se pare o idee bună. O să fie selecţie naturală după aia, ce e bun se ridică la suprafaţă, ce e naşpa se scufundă. Dar ar fi enorm de muncă pentru adminul care o să facă chestia asta. :)
sunt dispus sa pierd o zi pentru asta

la fiecare nume as pastra topicul cu cele mai multe vizualizari, i-as schimba numele, iar daca mai exista alte topicuri, le-as muta in topicul principal
NskY wrote:intrati de curiozitate la promovare download si uitati-va asa un pic peste topicuri. fiecare posteaza pe topicul lui de cate ori are ceva nou, si cam aia e.. nu prea sunt discutii. daca ar fi toata lumea intr-un singur loc, ar fi mult mai greu sa gasesti unele topicuri care te intereseaza cu adevarat. cred eu.

s-ar putea folosi searchul, iar la Advanced search se selecteaza Topic titles only

si noi useri am putea sa fim mai ordonati si cand dam postreply la un topic si postam sa zicem un clip de youtube, am putea scrie la Subject despre ce este vorba



ar putea ramane la promovare siteurile de hh, concursurile, si alte chestii care nu au neaparat legatura cu un artist

User avatar
Eladio wutanghiddenmember
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 9571
Joined: Sun Mar 08, 2009 12:52 pm
Contact:

Re: hip-hop romanesc vs. promovare / download

Post by Eladio wutanghiddenmember »

Nane, zeci de mii de vizite la hh romanesc, iar underman la promovare download daca are putine? Cel mai normal e ca la hh romanesc sa intre cei care fac hip hop (in primul rand), care fac ceva bun din punct de vedere calitativ si la urma sa se bage in seama vizitele. Aici se face pe dos, aia e problema.

dan
Pop
Posts: 8654
Joined: Mon Jun 20, 2005 10:58 am

Re: hip-hop romanesc vs. promovare / download

Post by dan »

cum stabilesti limitele hip-hop-ului ca stil?

cum stabilesti care face de calitate si care nu?

Mallone
Niciodata un nimeni
Posts: 7241
Joined: Thu Jul 07, 2005 2:20 am
Location: Cartieru' nebuniei si al noptilor albe

Re: hip-hop romanesc vs. promovare / download

Post by Mallone »

nu am IN PRIMUL RAND CHEF,si-n al doilea rand NERVI SI TIMP sa fac o poliloghie aici,dar iata pe scurt ce cred eu :

criterii :

- numarul si tipul albumelor scoase pana la momentul curent; cine depaseste 5 albume ( adica cine are peste 6,inclusiv ) de tip L.P. ( long play ) BOOTLEG,de cel putin 8 piese fiecare ( nu E.P.-uri,nu compilatii,nu mixtape-uri,nu mash-up-uri,nu pseudo-mini-cacaturi ),trebuie inclus automat la hip-hop romanesc;

Cand spunem "tipul albumului" :

a) album / compilatie / mixtape / E.P. oficial cu timbru UPFR ORDA - aici artistul TREBUIE automat inclus la hip-hop romanesc,indiferent ca le place unora sau nu;
b) album bootleg / label independent / lansat gratuit pe internet - doar cu conditia sa aiba cel putin 2 colaborari cu artisti care au indeplinit pana acum conditia de la punctul a,sau daca n-au indeplinit-o ( ca sunt artisti si trupe gen pirats klan,care n-au scos niciodata un album oficial si nici macar bootleg,dar exista cu noi inca din perioada straveche a rapului romanesc ),trebuie sa aiba vechime mai mare de 10 ani in rapul romanesc ...

- varsta mai mare de 14 ani,cu exceptia cazurilor in care scoate album oficial cu timbru UPFR ORDA - ORICE ALBUM OFICIAL CU TIMBRU,INDIFERENT DE ORICE,TREBUIE INCLUS LA HIP-HOP ROMANESC;
- in cazul in care vechimea in hip-hop depaseste 15 ani,indiferent daca a scos sau nu vreun album oficial,trebuie inclus la hip-hop romanesc,SINGURA CONDITIE FIIND URMATOAREA : sa fi facut CEL PUTIN O COLABORARE PE UN MATERIAL din ultimii 15 ani,sau sa fi avut un ROL IN ORGANIZAREA UNUI CONCERT DE RAP DIN ULTIMII 15 ANI,UNDE AU VENIT MAI MULT DE 500 de oameni;

CRITERIILE DE DOBANDIRE A NOTORIETATII :

Notorietatea unui artist dornic de afirmare,in plina ascensiune,care poate conduce la acceptarea la categoria hip-hop romanesc,se dobandeste astfel :

a) trebuie tinut NEAPARAT CONT de feedback-ul pe care-l primeste artistul,atunci cand posteaza o melodie pe youtube / facebook / forum.
b) cumicu,un artist care a dobandit notorietate prin insusi talentul lui,spunea candva ca "poa' sa fie calitate fara master final,dar poa' sa fie si-un cacat cu tot cu mic profesional". sunt de acord cu insemnatatea acestui vers,dar trebuie NEAPARAT tinut cont si de studioul unde s-a efectuat inregistrarea ( STUDIOUL UNDE S-A EFECTUAT INREGISTRAREA reprezinta o circumstanta atentuanta in procesul de acceptare la categoria hip-hop romanesc ). din chestia asta rezulta o noua regula complementara :

- daca ai peste 3 albume bootleg de tip L.P.,mai mari de 8 piese fiecare,inregistrate intr-un studio profesional,cu echipamente profesionale,esti automat inclus la hip-hop romanesc;

mai incolo sau maine o sa sintetizez totul intr-un mod cat mai oficial. dane,sper sa tii cont de ce-am scris p-aici,si daca ai nevoie de orice fel de ajutor din partea mea,eu unul ma ofer sa ti-l acord. de mult timp mi-am dorit sa fiu un filtru in rapul romanesc,si asigur ca fac treaba buna.
Viața e complexă și are multe aspecte.

User avatar
Eladio wutanghiddenmember
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 9571
Joined: Sun Mar 08, 2009 12:52 pm
Contact:

Re: hip-hop romanesc vs. promovare / download

Post by Eladio wutanghiddenmember »

Exact, mai clar de atat...

Mallone
Niciodata un nimeni
Posts: 7241
Joined: Thu Jul 07, 2005 2:20 am
Location: Cartieru' nebuniei si al noptilor albe

Re: hip-hop romanesc vs. promovare / download

Post by Mallone »

eladio,ai vreo neclaritate in ceea ce-am zis ? vorbesc serios,n-o lua ca pe un afront.
Viața e complexă și are multe aspecte.

User avatar
Eladio wutanghiddenmember
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 9571
Joined: Sun Mar 08, 2009 12:52 pm
Contact:

Re: hip-hop romanesc vs. promovare / download

Post by Eladio wutanghiddenmember »

Te-am aprobat pe deplin

User avatar
paranoic
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 2894
Joined: Tue Apr 15, 2008 9:04 pm
Location: Un loc pe harta.
Contact:

Re: hip-hop romanesc vs. promovare / download

Post by paranoic »

cred ca e prima oara de cand sunt pe forumul asta cand sunt de acord cu Eladio, mai ales ca a amintit de cel mai overrated personaje dintotdeauna din hip hopul romanesc.
Ma bucur ca unii dintre noi vrem sa ridicam rapul romanesc la rangul de industrie, ma bucur ca privim miscarea dintr-o perspectiva profesional economica si mai ales sociala, ma bucur ca se pune pret pe views, notorietate, faima, ascultatori, si tot ce vreti. Dar nu concep sub nicio forma ideea de a promova un MC, daca putem sa-l numim MC, atat de banal ca Nane ca fiind hip hop. Cu toate ca o fi, din niste puncte de vedere. Unul ca Nane o sa reprezinte intotdeauna promovare-download indiferent c-o sa scoata 30 de albume si o sa aiba 100 de mii de fani. Cantareti ca el sunt foarte multi. Daca vreau incultura, banalitate, prostie, cuvinte care rimeaza, dau drumu la tv si ma uit la Romanii au talent.
Dar asta e punctul meu de vedere si nu ma identific cu ceilalti, ba chiar in ultima vreme ascult foarte mult pop si dance romanesc din lipsa de de hip hop. Tind sa accept faptul ca hip hopul nu ma mai reprezinta si ca nu prea mai exista ca forma si continut.
Trebuie sa depunem un efort si sa promovam adevaratele valori ale muzicii in general, sa promovam arta. Inteleg ca traim intr-o societate majoritar mediocra si ca e nevoie sa intetinem masele consumatoare de hip hop in ideea de a perpetua genul ca industrie, dar daca continuam asa o sa ajungem sa ne balansam lasciv pe beaturi de hip hop si propozitii banale care rimeaza la sfarsit.
Prefer sa iau atitudine in fata valului de penibil decat sa contribui la promovarea lui si sa pun accentul pe calitate si nu pe cantitate.
Cu toate astea, iti respect foarte mult parea Dan si sunt sigur ca stii despre ce vorbesti. Si paradoxal, sunt de acord cu mai toate conditiile.

Mallone
Niciodata un nimeni
Posts: 7241
Joined: Thu Jul 07, 2005 2:20 am
Location: Cartieru' nebuniei si al noptilor albe

Re: hip-hop romanesc vs. promovare / download

Post by Mallone »

si nu,nu mi se pare deloc o idee buna sa comasezi cele 2 sectiuni ... singurul lucru pe care-l propun,este COMASAREA titlului initial de la promovare/download cu titlul actual,adica "Newcomers / Promovare / Download",sa stie tot prostu' cu ce se mananca sectiunea asta.
comasarea acestor 2 sectiuni ar crea dezastru si totodata confuzie printre unii oameni care nu ( mai ) stiu cum stau lucrurile in rapul romanesc ( spre exemplu,daca intra un strain la hip-hop romanesc,si vede pe prima pagina la primele 3 titluri,3 nume de copii de 15 ani care trag cu microfonul de la castile luate din bazar,isi va forma o parere cel putin ciudata despre rapul de la noi,crezand ca toti sunt la fel,mai mult ca sigur nemaifiind interesat sa sape si sa asculte soundul care l-a consacrat. la fel se intampla si cu persoanele de peste 30 de ani,care nu asculta decat rap strain,si nimeresc fara sa vrea sau de multe ori chiar din curiozitate la rap romanesc,vrand sa mai asculte 2-3 chestii,asa,for old times sake. bineinteles ca daca le vor sari in ochi 3 nume de aceiasi copii de 15 ani care inregistreaza cum inregistreaza,vor inchide scarbit tab-ul din browser,si scarbiti vor ramane o atat de lunga perioada de timp,incat n-o sa mai conteze. nu poti pune o trupa ca b.u.g. mafi,parazitii,la familia,laolalta cu niste newcomeri de 15 ani,care trag piesele in conditii neadecvate. pur si simplu nu e just. mortii cu mortii,viii cu viii ... NO COMMENT !
Viața e complexă și are multe aspecte.

Mallone
Niciodata un nimeni
Posts: 7241
Joined: Thu Jul 07, 2005 2:20 am
Location: Cartieru' nebuniei si al noptilor albe

Re: hip-hop romanesc vs. promovare / download

Post by Mallone »

FRATE,E FOARTE SIMPLU. TREBUIE SA SE SPUNA CLAR CINE SE POATE INCADRA LA SECTIUNEA "HIP-HOP ROMANESC" SI CINE SE POATE INCADRA CU SUCCES LA "PROMOVARE / DOWNLOAD".

Cei care se incadreaza la hip-hop romanesc trebuie sa :


1) aiba cel putin un material inregistrat cu timbru de la UPFR / ORDA. este singurul criteriu care nu atrage de la sine respectarea celorlalte criterii,netinandu-se cont decat de timbrul UPFR-ORDA,fiind clar ca cine se implica de asa maniera incat sa lanseze un material de hip-hop oficial,fie el si singurul din cariera,isi merita locul pe deplin in istoria hip-hopului romanesc;

2) aiba cel putin 3 aparitii / colaborari pe un material inregistrat cu timbru de la UPFR / ORDA. cine apare pe minimum 3 materiale lansate oficial cu timbru,e clar ca isi merita locul la sectiunea de hip-hop romanesc,fiind mai mult decat evident faptul ca artistii respectivi nu si-ar fi pierdut nici macar 2 minute din timpul albumului lor oficial in care au investit multi bani,pentru a promova un artist care nu merita incadrat la sectiunea de hip-hop romanesc. Este prima regula care ofera credit artistilor / trupelor care-si aleg colaborarile si colaboratorii. Exceptie fac artistii / trupe cu varsta sub 14 ani,indiferent cate colaborari realizeaza pana la implinirea varstei pubertatii;

3) aiba cel putin 3 aparitii / colaborari pe un material bootleg al unui artist / trupe mai vechi de 10 ani,indiferent daca artistul / trupa nu a lansat un material cu timbru de la UPFR / ORDA. In cazul acesta,vechimea si intelepciunea se respecta,oferindu-li-se inca o data credit artistilor vechi pentru alegerile facute pe materialele pe care le scot !;

4) aiba cel putin 5 materiale bootleg de tip "L.P." ( Long Play ) de minimum 8 piese fiecare,cu minimum o colaborare cu un artist / trupa care a lansat minimum un material cu timbru de la UPFR / ORDA,si / sau cu 3 trupe / artisti mai vechi de 13 ani. Nu fac obiectul includerii la sectiunea de hip-hop romanesc orice alt tip de materiale in afara de cele de tip "L.P." ( Long Play ) de minimum 8 piese ( compilatii,mixtape-uri,mash-up-uri de orice fel );

5) aiba cel putin 3 materiale de tip L.P. ( Long Play ) bootleg de minimum 8 piese fiecare,inregistrate intr-un studio profesional,folosind aparatura profesionala. Aceasta regula exista pentru a incuraja artistii sa opteze pentru calitatea materialelor pe care le scot,in dauna economiei.

6) aiba vechime de minimum 13 ani in hip-hopul romanesc,vechime demonstrata si atestata prin minimum o colaborare pe un material oficial cu timbru de la UPFR / ORDA din ultimii 13 ani,si / sau implicarea directa intr-un concert de rap romanesc sau strain din ultimii 13 ani,cu un numar de platitori mai mare de 500;

7) Sa fie afiliati unei case de discuri / label care a scos cel putin un material oficial cu timbru de la UPFR / ORDA in ultimii 13 ani,si cel putin 2 materiale bootleg de orice tip. Consideram cu totii ca alegerea unei case de discuri sau a unui label de genul asta este o alegere buna pentru incadrarea la sectiunea de hip-hop romanesc,drept pentru care artistii in cauza merita inclusi la sectiunea de hip-hop romanesc. Aceasta regula acorda credit atat caselor de discuri,cat si labelurilor oficiale si independente,in alegerea artistilor aflati sub egida lor. Exceptie fac artistii / trupe cu varsta sub 14 ani care n-au scos niciun material oficial cu timbru de la UPFR / ORDA.


REGULA SPECIALA PRIVIND FEEDBACKUL PUBLICULUI :

8 ) Artistul / trupa care realizeaza peste 150 000 de vizualizari pe youtube fie cu o piesa,fie cu un material de tip L.P. de minimum 8 piese,fie cu un material de tip E.P. de minimum 3 piese,va fi ridicat cu semn de exclamare la sectiunea "Newcomers / Promovare / Download",pana aceasta va lansa pe piata urmatorul material,care va fi inclus la sectiunea de hip-hop romanesc daca :



a) va contine cel putin o colaborare cu un artist / o trupa care a lansat un album oficial cu timbru de la UPFR / ORDA. Aceasta subregula le inlatura pe toate celelalte,
EXCEPTIE SPECIALA DE LA ACEST CAZ FACAND-O COLABORAREA CU ARTISTII CU VARSTA SUB 14 ANI,INDIFERENT DACA AU LANSAT UN MATERIAL OFICIAL CU TIMBRU DE LA UPFR / ORDA. ACEASTA EXCEPTIE A FOST CREATA SPECIAL PENTRU A NU SE PUTEA FENTA INCADRAREA IN NICIUN FEL;


b) va contine cel putin trei colaborari cu un artist / o trupa mai veche de 13 ani,dar care au colaborat cu cel putin un artist / sau trupa care a lansat un material oficial cu timbru de la UPFR / ORDA,sau cu minimum 3 artisti mai vechi de 13 ani; singura exceptie o fac cei care s-au implicat direct intr-un concert de rap romanesc / strain in ultimii 13 ani,cu un numar de platitori mai mare de 500.



Explicatia exceptiei de la alineatul 8,subpunctul b,sub forma de exemplu : ca artist / trupa,nu poti fi inclus la sectiunea de hip-hop romanesc daca obtii peste 150 000 de vizualizari pe youtube,iar pe primul L.P. de minim 8 piese ai colaborat doar cu o trupa / un artist care s-a implicat direct intr-un concert de rap romanesc / strain din ultimii 13 ani,cu un numar de platitori mai mare de 500.


REGULA SPECIALA PRIVIND EDITAREA PE SUPORT FIZIC :

9) Orice artist de peste 14 ani care editeaza pe suport fizic,in numar mai mare de 100 de bucati,minimum 3 materiale de tip L.P. de minimum 8 piese,este automat inclus la sectiunea de hip-hop romanesc.

A DOUA EXCEPTIE SPECIALA O CONSTITUIE ARTISTII DE SUB 14 ANI CARE EDITEAZA PE SUPORT FIZIC,IN NUMAR MAI MARE DE 100 DE BUCATI,MINIMUM 5 MATERIALE DE TIP L.P. DE MINIMUM 8 PIESE,ACESTEA TREBUIND DE ACEASTA DATA SA CONTINA CEL PUTIN DOUA COLABORARI CU DOI ARTISTI / TRUPE MAI VECHI DE 13 ANI CARE SA FI SCOS CEL PUTIN UN MATERIAL CU TIMBRU DE LA UPFR / ORDA ( NU EXISTA O ORDINE PRESTABILITA,ORDINEA COLABORARILOR PE MATERIALELE BOOTLEG PUTAND FI ALEATORIE ).

REGULA SPECIALA PRIVIND APARITIA UNOR ARTISTI / TRUPE IN CONCERTE :

10) Orice artist de peste 14 ani care apare in minimum 2 concerte ale unui artist de peste 14 ani ( aici se aplica de asemenea EXCEPTIA SPECIALA PRIVIND ARTISTII CU VARSTA SUB 14 ANI,INDIFERENT DACA AU LANSAT UN MATERIAL OFICIAL CU TIMBRU DE LA UPFR / ORDA ) efectuand dublaje / colaborand pe scena in lipsa artistului colaborator,artistul de peste 14 ani in cauza trebuind sa fi lansat minimum un material cu timbru de la UPFR / ORDA,si / sau minimum 5 materiale bootleg de tip "L.P." ( Long Play ) de minimum 8 piese,cu minimum o colaborare cu un artist / trupa care a lansat minimum un material cu timbru de la UPFR / ORDA,si / sau cu 3 trupe / artisti mai vechi de 13 ani.


REGULA SPECIALA PRIVIND DJ-II CE DORESC A FI INCLUSI IN SECTIUNEA DE HIP-HOP ROMANESC :

11) Orice DJ care a colaborat / colaboreaza / a activat / activeaza intr-o trupa sau colaboreaza cu un artist care a lansat minimum un material cu timbru de la UPFR / ORDA,si / sau minimum 5 materiale bootleg de tip "L.P." ( Long Play ) de minimum 8 piese,cu minimum o colaborare cu un artist / trupa care a lansat minimum un material cu timbru de la UPFR / ORDA,si / sau cu 3 trupe / artisti mai vechi de 13 ani,este automat inclus la sectiunea de hip-hop romanesc. Dj-ii cu varsta sub 14 ani sunt acceptati doar in cazul in care colaboreaza cu un artist / trupa cu varsta de peste 14 ani,drept pentru care,dupa cum urmeaza :


EXCEPTIE SPECIALA : Nu sunt inclusi la sectiunea de hip-hop romanesc dj-ii cu varsta sub 14 ani care colaboreaza cu artisti / trupe cu varsta sub 14 ani,indiferent daca acestia au lansat un material cu timbru de la UPFR / ORDA !

Scurt FAQ ( Frequently Asked Questions ) :

1) De ce copiii sub 14 ani nu pot fi incadrati la sectiunea de hip-hop romanesc,pe albumul lor bootleg,avand indiferent cate colaborari cu un artist / trupa care a scos un album oficial ? Practicati cenzura si discriminarea pe baza de varsta ? Ce vina avem noi ca ne-am nascut mai tarziu ?


Date fiind conditiile istorice pe care orice fiinta umana vrand-nevrand le simte pe pielea ei,este mai mult decat evident ca nimeni n-a avut vreodata vreo vina pentru o anumita varsta ( noi chiar ne bucuram pentru voi ca aveti privilegiul de a fi inca copii,privilegiu pe care noi nu-l mai avem ). Mai mult,fiind vorba despre un forum de hip-hop,hip-hopul fiind un gen muzical care prin definitie reprezinta opusul cenzurii si discriminarii de orice natura,nu incurajam niciun fel de cenzura si discriminare de orice natura. Insa in ceea ce priveste artistii care au sub 14 ani,putem afirma ca asa cum infractiunile unui copil cu varsta sub 14 ani se rasfrang asupra parintilor / tutorilor,ei nefiind luati in considerare in momentul savarsirii lor,asa nici parerile despre viata / greutatile ei / viata de strada / greutatile ei nu sunt relevante pentru publicul hip-hop DE PESTE 14 ANI,nemeritand a fi luate in considerare.
NU CONSIDERAM ACEST LUCRU CA FIIND O DISCRIMINARE,CI DOAR O REGULA DE BUNA CONDUITA SI MINIM BUN SIMT DE VIATA ! IN PRIMA INSTANTA SOCIETATEA IMPUNE ACEASTA REGULA,IAR NOI NU FACEM DECAT S-O APROBAM SI SA REZONAM CU EA !


2) Am scos 10 E.P.-uri cu 2 piese cu 2 artisti de la mine din sat. N-am avut bani de studio,le-am facut si noi la genius 5.1 luat pe card avantaj de la altexul din urbea vecina ... nu putem fi incadrati si noi la hip-hop romanesc ?


Evident ca nu,deoarece dispretuim superficialitatea,respectand oamenii care cu adevarat isi doresc sa munceasca. De aceea,conform regulamentului,va recomandam "sa strangeti" cele "20" de piese de pe E.P.-uri,sa-l lansati cu timbru oficial de la UPFR / ORDA,sau sa faceti alte 4 L.P.-uri de minimum 8 piese,bineinteles continand minimum o colaborare cu un artist care a lansat un material cu timbru de la UPFR / ORDA si / sau cu 3 artisti / trupe mai vechi de 10 ani.


3) ( In cazul materialelor bootleg ) Merita sa-l lansez pe suport fizic,sau sa-l las doar pe internet ?


Cu toate ca in ziua de azi,data fiind aparitia si evolutia fulminanta a internetului,materialele pe suport fizic aproape ca nu se mai cumpara decat de colectionari,daca tu ca artist / trupa consideri ca materialul tau a avut un impact pe masura numarului de CD-uri pe care doresti sa le editezi,atunci da - poti face pasul pentru a-ti edita materialul pe suport fizic ! Atat tu,cat si persoanele care ti-au cumparat materialul,vor ramane cu o amintire frumoasa,iar tu ca artist / trupa,vei avea sansa de-a avea chiar si o satisfactie financiara de pe urma investitiei.

Cam asta cred eu ca trebuie sa fie regulile. Dane,ce te rog eu frumos e sa-mi spui maine ( telefonic sau pe internet ) ce parere ai despre tot ce-am scris aici. Chiar mi-am pierdut ceva vreme sa redactez toate chestiile astea,si chiar doresc a fi luat in considerare.
Viața e complexă și are multe aspecte.

dan
Pop
Posts: 8654
Joined: Mon Jun 20, 2005 10:58 am

Re: hip-hop romanesc vs. promovare / download

Post by dan »

saptamana asta nu voi avea timp sa citesc ce ai scris

Mallone
Niciodata un nimeni
Posts: 7241
Joined: Thu Jul 07, 2005 2:20 am
Location: Cartieru' nebuniei si al noptilor albe

Re: hip-hop romanesc vs. promovare / download

Post by Mallone »

TEXT REVIZUIT SI ADAUGAT ULTERIOR - DANE,SA-MI STERGI PRIMUL POST,ALA DE SUS !




FRATE,E FOARTE SIMPLU. TREBUIE SA SE SPUNA CLAR CINE SE POATE INCADRA LA SECTIUNEA "HIP-HOP ROMANESC" SI CINE SE POATE INCADRA CU SUCCES LA "PROMOVARE / DOWNLOAD".

Cei care se incadreaza la hip-hop romanesc trebuie sa :


1) aiba cel putin un material inregistrat cu timbru de la UPFR / ORDA. este singurul criteriu care nu atrage de la sine respectarea celorlalte criterii,netinandu-se cont decat de timbrul UPFR-ORDA,fiind clar ca cine se implica de asa maniera incat sa lanseze un material de hip-hop oficial,fie el si singurul din cariera,isi merita locul pe deplin in istoria hip-hopului romanesc;

2) aiba cel putin 3 aparitii / colaborari pe un material inregistrat cu timbru de la UPFR / ORDA. cine apare pe minimum 3 materiale lansate oficial cu timbru,e clar ca isi merita locul la sectiunea de hip-hop romanesc,fiind mai mult decat evident faptul ca artistii respectivi nu si-ar fi pierdut nici macar 2 minute din timpul albumului lor oficial in care au investit multi bani,pentru a promova un artist care nu merita incadrat la sectiunea de hip-hop romanesc. Este prima regula care ofera credit artistilor / trupelor care-si aleg colaborarile si colaboratorii. Exceptie fac artistii / trupe cu varsta sub 14 ani,indiferent cate colaborari realizeaza pana la implinirea varstei pubertatii;

3) aiba cel putin 3 aparitii / colaborari pe un material bootleg al unui artist / trupe mai vechi de 10 ani,indiferent daca artistul / trupa nu a lansat un material cu timbru de la UPFR / ORDA. In cazul acesta,vechimea si intelepciunea se respecta,oferindu-li-se inca o data credit artistilor vechi pentru alegerile facute pe materialele pe care le scot !;

4) aiba cel putin 5 materiale bootleg de tip "L.P." ( Long Play ) de minimum 8 piese fiecare,cu minimum o colaborare cu un artist / trupa care a lansat minimum un material cu timbru de la UPFR / ORDA,si / sau cu 3 trupe / artisti mai vechi de 10 ani. Nu fac obiectul includerii la sectiunea de hip-hop romanesc orice alt tip de materiale in afara de cele de tip "L.P." ( Long Play ) de minimum 8 piese ( compilatii,mixtape-uri,mash-up-uri de orice fel );

5) aiba cel putin 3 materiale de tip L.P. ( Long Play ) bootleg de minimum 8 piese fiecare,inregistrate intr-un studio profesional,folosind aparatura profesionala. Aceasta regula exista pentru a incuraja artistii sa opteze pentru calitatea materialelor pe care le scot,in dauna economiei.

6) aiba vechime de minimum 13 ani in hip-hopul romanesc,vechime demonstrata si atestata prin minimum o colaborare pe un material oficial cu timbru de la UPFR / ORDA din ultimii 13 ani,si / sau implicarea directa intr-un concert de rap romanesc sau strain din ultimii 13 ani,cu un numar de platitori mai mare de 500;

7) Sa fie afiliati unei case de discuri / label care a scos cel putin un material oficial cu timbru de la UPFR / ORDA in ultimii 13 ani,si cel putin 2 materiale bootleg de orice tip. Consideram cu totii ca alegerea unei case de discuri sau a unui label de genul asta este o alegere buna pentru incadrarea la sectiunea de hip-hop romanesc,drept pentru care artistii in cauza merita inclusi la sectiunea de hip-hop romanesc. Aceasta regula acorda credit atat caselor de discuri,cat si labelurilor oficiale si independente,in alegerea artistilor aflati sub egida lor. Exceptie fac artistii / trupe cu varsta sub 14 ani care n-au scos niciun material oficial cu timbru de la UPFR / ORDA.


REGULA SPECIALA PRIVIND FEEDBACKUL PUBLICULUI :

8 ) Artistul / trupa care realizeaza peste 150 000 de vizualizari pe youtube fie cu o piesa,fie cu un material de tip L.P. de minimum 8 piese,fie cu un material de tip E.P. de minimum 3 piese,va fi ridicat cu semn de exclamare la sectiunea "Newcomers / Promovare / Download",pana aceasta va lansa pe piata urmatorul material,care va fi inclus la sectiunea de hip-hop romanesc daca :



a) va contine cel putin o colaborare cu un artist / o trupa care a lansat un album oficial cu timbru de la UPFR / ORDA. Aceasta subregula le inlatura pe toate celelalte,
EXCEPTIE SPECIALA DE LA ACEST CAZ FACAND-O COLABORAREA CU ARTISTII CU VARSTA SUB 14 ANI,INDIFERENT DACA AU LANSAT UN MATERIAL OFICIAL CU TIMBRU DE LA UPFR / ORDA. ACEASTA EXCEPTIE A FOST CREATA SPECIAL PENTRU A NU SE PUTEA FENTA INCADRAREA IN NICIUN FEL;


b) va contine cel putin trei colaborari cu un artist / o trupa mai veche de 13 ani,dar care au colaborat cu cel putin un artist / sau trupa care a lansat un material oficial cu timbru de la UPFR / ORDA,sau cu minimum 3 artisti mai vechi de 13 ani; singura exceptie o fac cei care s-au implicat direct intr-un concert de rap romanesc / strain in ultimii 13 ani,cu un numar de platitori mai mare de 500.



Explicatia exceptiei de la alineatul 8,subpunctul b,sub forma de exemplu : ca artist / trupa,nu poti fi inclus la sectiunea de hip-hop romanesc daca obtii peste 150 000 de vizualizari pe youtube,iar pe primul L.P. de minim 8 piese ai colaborat doar cu o trupa / un artist care s-a implicat direct intr-un concert de rap romanesc / strain din ultimii 13 ani,cu un numar de platitori mai mare de 500.


REGULA SPECIALA PRIVIND EDITAREA PE SUPORT FIZIC :

9) Orice artist de peste 14 ani care editeaza pe suport fizic,in numar mai mare de 100 de bucati,minimum 3 materiale de tip L.P. de minimum 8 piese,este automat inclus la sectiunea de hip-hop romanesc.

A DOUA EXCEPTIE SPECIALA O CONSTITUIE ARTISTII DE SUB 14 ANI CARE EDITEAZA PE SUPORT FIZIC,IN NUMAR MAI MARE DE 100 DE BUCATI,MINIMUM 5 MATERIALE DE TIP L.P. DE MINIMUM 8 PIESE,ACESTEA TREBUIND DE ACEASTA DATA SA CONTINA CEL PUTIN DOUA COLABORARI CU DOI ARTISTI / TRUPE MAI VECHI DE 13 ANI CARE SA FI SCOS CEL PUTIN UN MATERIAL CU TIMBRU DE LA UPFR / ORDA ( NU EXISTA O ORDINE PRESTABILITA,ORDINEA COLABORARILOR PE MATERIALELE BOOTLEG PUTAND FI ALEATORIE ).

REGULA SPECIALA PRIVIND APARITIA UNOR ARTISTI / TRUPE IN CONCERTE :

10) Orice artist de peste 14 ani care apare in minimum 2 concerte ale unui artist de peste 14 ani ( aici se aplica de asemenea EXCEPTIA SPECIALA PRIVIND ARTISTII CU VARSTA SUB 14 ANI,INDIFERENT DACA AU LANSAT UN MATERIAL OFICIAL CU TIMBRU DE LA UPFR / ORDA ) efectuand dublaje / colaborand pe scena in lipsa artistului colaborator,artistul de peste 14 ani in cauza trebuind sa fi lansat minimum un material cu timbru de la UPFR / ORDA,si / sau minimum 5 materiale bootleg de tip "L.P." ( Long Play ) de minimum 8 piese,cu minimum o colaborare cu un artist / trupa care a lansat minimum un material cu timbru de la UPFR / ORDA,si / sau cu 3 trupe / artisti mai vechi de 13 ani,este inclus automat la sectiunea de hip-hop romanesc.


REGULA SPECIALA PRIVIND DJ-II CE DORESC A FI INCLUSI IN SECTIUNEA DE HIP-HOP ROMANESC :

11) Orice DJ care a colaborat / colaboreaza / a activat / activeaza intr-o trupa sau colaboreaza cu un artist care a lansat minimum un material cu timbru de la UPFR / ORDA,si / sau minimum 5 materiale bootleg de tip "L.P." ( Long Play ) de minimum 8 piese,cu minimum o colaborare cu un artist / trupa care a lansat minimum un material cu timbru de la UPFR / ORDA,si / sau cu 3 trupe / artisti mai vechi de 13 ani,este automat inclus la sectiunea de hip-hop romanesc. Dj-ii cu varsta sub 14 ani sunt acceptati doar in cazul in care colaboreaza cu un artist / trupa cu varsta de peste 14 ani,drept pentru care,dupa cum urmeaza :


EXCEPTIE SPECIALA : Nu sunt inclusi la sectiunea de hip-hop romanesc dj-ii cu varsta sub 14 ani care colaboreaza cu artisti / trupe cu varsta sub 14 ani,indiferent daca acestia au lansat un material cu timbru de la UPFR / ORDA !

REGULA SPECIALA PRIVIND COLABORARILE ARTISTILOR / TRUPELOR CARE LANSEAZA ALBUME BOOTLEG,CU DJ-II DE NOTORIETATE :

12) Orice artist de peste 14 ani care colaboreaza pe minimum doua dintre cele minimum 5 albume bootleg de tip "L.P." ( Long Play ),cu minimum 2 DJ-i cu vechime de peste 10 ani in hip-hopul romanesc,vechime dovedita de colaborarea cu un artist cu vechime de minimum 10 ani,care a lansat minimum un material cu timbru de la UPFR / ORDA,si / sau a lansat cel putin 3 materiale bootleg de tip "L.P." ( Long Play ),este inclus automat la sectiunea de hip-hop romanesc.


Scurt FAQ ( Frequently Asked Questions ) :

1) De ce copiii sub 14 ani nu pot fi incadrati la sectiunea de hip-hop romanesc,pe albumul lor bootleg,avand indiferent cate colaborari cu un artist / trupa care a scos un album oficial ? Practicati cenzura si discriminarea pe baza de varsta ? Ce vina avem noi ca ne-am nascut mai tarziu ?


Date fiind conditiile istorice pe care orice fiinta umana vrand-nevrand le simte pe pielea ei,este mai mult decat evident ca nimeni n-a avut vreodata vreo vina pentru o anumita varsta ( noi chiar ne bucuram pentru voi ca aveti privilegiul de a fi inca copii,privilegiu pe care noi nu-l mai avem ). Mai mult,fiind vorba despre un forum de hip-hop,hip-hopul fiind un gen muzical care prin definitie reprezinta opusul cenzurii si discriminarii de orice natura,nu incurajam niciun fel de cenzura si discriminare de orice natura. Insa in ceea ce priveste artistii care au sub 14 ani,putem afirma ca asa cum infractiunile unui copil cu varsta sub 14 ani se rasfrang asupra parintilor / tutorilor,ei nefiind luati in considerare in momentul savarsirii lor,asa nici parerile despre viata / greutatile ei / viata de strada / greutatile ei nu sunt relevante pentru publicul hip-hop DE PESTE 14 ANI,nemeritand a fi luate in considerare.
NU CONSIDERAM ACEST LUCRU CA FIIND O DISCRIMINARE,CI DOAR O REGULA DE BUNA CONDUITA SI MINIM BUN SIMT DE VIATA ! IN PRIMA INSTANTA SOCIETATEA IMPUNE ACEASTA REGULA,IAR NOI NU FACEM DECAT S-O APROBAM SI SA REZONAM CU EA !


2) Am scos 10 E.P.-uri cu 2 piese cu 2 artisti de la mine din sat. N-am avut bani de studio,le-am facut si noi la genius 5.1 luat pe card avantaj de la altexul din urbea vecina ... nu putem fi incadrati si noi la hip-hop romanesc ?


Evident ca nu,deoarece dispretuim superficialitatea,respectand oamenii care cu adevarat isi doresc sa munceasca. De aceea,conform regulamentului,va recomandam "sa strangeti" cele "20" de piese de pe E.P.-uri,sa-l lansati cu timbru oficial de la UPFR / ORDA,sau sa faceti alte 4 L.P.-uri de minimum 8 piese,bineinteles continand minimum o colaborare cu un artist care a lansat un material cu timbru de la UPFR / ORDA si / sau cu 3 artisti / trupe mai vechi de 10 ani.


3) ( In cazul materialelor bootleg ) Merita sa-l lansez pe suport fizic,sau sa-l las doar pe internet ?


Cu toate ca in ziua de azi,data fiind aparitia si evolutia fulminanta a internetului,materialele pe suport fizic aproape ca nu se mai cumpara decat de colectionari,daca tu ca artist / trupa consideri ca materialul tau a avut un impact pe masura numarului de CD-uri pe care doresti sa le editezi,atunci da - poti face pasul pentru a-ti edita materialul pe suport fizic ! Atat tu,cat si persoanele care ti-au cumparat materialul,vor ramane cu o amintire frumoasa,iar tu ca artist / trupa,vei avea sansa de-a avea chiar si o satisfactie financiara de pe urma investitiei.

Cam asta cred eu ca trebuie sa fie regulile. Dane,ce te rog eu frumos e sa-mi spui maine ( telefonic sau pe internet ) ce parere ai despre tot ce-am scris aici. Chiar mi-am pierdut ceva vreme sa redactez toate chestiile astea,si chiar doresc a fi luat in considerare.
Viața e complexă și are multe aspecte.

Mallone
Niciodata un nimeni
Posts: 7241
Joined: Thu Jul 07, 2005 2:20 am
Location: Cartieru' nebuniei si al noptilor albe

Re: hip-hop romanesc vs. promovare / download

Post by Mallone »

mai sunt cateva chichite de adaugat,le voi adauga azi sau maine intr-un post final ...
Viața e complexă și are multe aspecte.

dan
Pop
Posts: 8654
Joined: Mon Jun 20, 2005 10:58 am

Re: hip-hop romanesc vs. promovare / download

Post by dan »

ti-as recomanda sa simplifici maxim recomandarile cu care vii, hip-hop-ul din romania nu sta in formul hades

Mallone
Niciodata un nimeni
Posts: 7241
Joined: Thu Jul 07, 2005 2:20 am
Location: Cartieru' nebuniei si al noptilor albe

Re: hip-hop romanesc vs. promovare / download

Post by Mallone »

nu sta in forumul hades,asta clar ... numai ca se intreaba unii care e diferenta dintre un newcomer si un artist care isi are locul la hip-hop romanesc IN GENERAL,nu ca pe hades ... pai din punctul meu de vedere ( poate sunt prea riguros,desi ma consider realist si de bun simt ),regulile alea ale mele sunt valabile pentru orice sfera de promovare a rapului romanesc.
facand o retrospectiva a sectiunii de hip-hop romanesc,sa stii ca am observat ca cine e acolo,indeplineste fara doar si poate criteriile alea de mai sus. mai pe scurt,acolo chiar e cine trebuie sa fie.
cred ca foarte putini ( maximum cu indulgenta 10 % din toti asa-zisii artisti de la promovare/download ) merita sa intre in randurile sectiunii de hip-hop romanesc. ce am zis eu sus e simplu,desi pare complicat ... nu trebuie sa indeplinesti toate calitatile alea,ci doar una ... am lasat mult loc liber de acces,limitand totusi varsta,din motive lesne de inteles ...
daca n-ai nici varsta pubertatii,nici notorietate,nici colaborari ( fiindca probabil artistii care au trecut deja testul,refuza sa colaboreze cu tine din motive obiective ),si nici macar nu esti dispus sa dai un ban pentru a inregistra materialele intr-un studio profesional,e logic ca inca mai ai nevoie de promovare si de munca,si inca nu meriti a fi incadrat la sectiunea de hip-hop romanesc,nu ?
si dupa cum bine stim cu totii ca "repetitio mater studiorum",daca nici dupa 5 L.P.-uri nu ai nicio colaborare cu nimeni,sau ai doar colaborari cu asa-zisi artisti care la randul lor nu indeplinesc conditiile de includere la sectiunea de rap romanesc,ei bine,tu ca artist trebuie sa te gandesti sa te lasi de sportul asta,si sa te reorientezi catre o arie unde poti face fata cu brio ...

nu cred ca cere nimeni prea mult.

toata poliloghia aia se rezuma la talent. daca ai talent,toate conditiile de mai sus vin de la sine,ca o manusa pe maini. daca n-ai talent,trebuie sa fii muncitor si sa te faci cumva remarcat. daca esti muncitor si incerci sa te faci remarcat,si cu toate astea,nimeni nu te place si nici nu reusesti sa te faci remarcat,inseamna ca problema deja e la tine,si trebuie sa reconsideri.

chiar nu e nimic greu in ceea ce-am scris 2 posturi mai sus.
Viața e complexă și are multe aspecte.

Post Reply

Return to “Hip hop romanesc”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 40 guests