hip-hop romanesc vs. promovare / download

Discutii despre hip hop-ul romanesc in general

Moderators: dan, DiNO

User avatar
psihopat
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 1269
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:21 pm

Re: hip-hop romanesc vs. promovare / download

Post by psihopat »

Methadon 3000 sunt hh?

NskY
#
Posts: 7066
Joined: Wed Apr 04, 2007 7:22 pm

Re: hip-hop romanesc vs. promovare / download

Post by NskY »

Eladio wutanghiddenmember wrote:Oare e chiar asa de greu de recunoscut ceva calitativ?
da. pentru ca in functie de om, calitativ inseamna altceva

rage
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 3063
Joined: Tue Dec 02, 2008 11:06 pm
Location: bucuresti.

Re: hip-hop romanesc vs. promovare / download

Post by rage »

Eladio wutanghiddenmember wrote:Oare e chiar asa de greu de recunoscut ceva calitativ?
zise eladio dupa ce a mai postat pe blogul lui "hip hop din romania" (inca) un analfabet care ragaie doua versuri in wc ca facand parte din hip hop-ul romanesc.

e clar ca nu o sa se ajunga la niciun acord pe thread-ul asta. unii se gandesc la niste criterii prea dure sau complicate, nu stiu cum sa le numesc (chiar daca iti faci un checklist si bifezi toate casutele tot poti sa fii slab si sa nu meriti sa prezenta la hh romanesc), in timp ce altii sunt pe o pozitie diametral opusa si spun ca trebuie contopite cele doua sectiuni.

rage
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 3063
Joined: Tue Dec 02, 2008 11:06 pm
Location: bucuresti.

Re: hip-hop romanesc vs. promovare / download

Post by rage »

(nu mai merge sa editez - am si o greseala de exprimare in postul anterior)

eu cred ca cel mai bine ar fi sa ramana cum e acum. daca apare intr-adevar cineva bun, cu siguranta o sa se faca remarcat si o sa apara in sectiunea potrivita.

User avatar
Eladio wutanghiddenmember
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 9571
Joined: Sun Mar 08, 2009 12:52 pm
Contact:

Re: hip-hop romanesc vs. promovare / download

Post by Eladio wutanghiddenmember »

nu are absolut nicio treaba. Diferenta e ca eu le pun la categoria "sectiunea demo" si imping la greu ceea ce mie mi se pare smecher. Nu degeaba albumele tari din ultimii ani au cate 20-30-40000 de accesari. Sa nu mai zic ca blogul meu are deseori vizite intr-o zi cat forumul intr-o saptamana. Dar trebuia sa te descarci, sa o spui pe-a ta de dragul de-a o spune.


Daca se continua asa, putinii care au mai ramas nu vor mai intra pe forum. Ce era acum 5-6 ani si ce e acum. Motivele le stim.

User avatar
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul
Posts: 7759
Joined: Thu Mar 10, 2005 8:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: hip-hop romanesc vs. promovare / download

Post by CreativeEgo »

NskY wrote:corect.. dar eu cred ca o sa genereze interes mai rapid. cu siguranta o sa vina de astia gen creative ego si o sa despice firu-n patru si o sa aduca o gramada de argumente pentru care NU merita sa fie la hh romanesc. daca vor veni contra-argumente si de la altii in afara de boka si eladio inseamna ca totusi respectivul merita sa fie la hh r.
I could not give a flying fuck cine e la HH românesc şi cine-n altă parte. În plus, o despicare mai despicăcioasă decât a făcut Mallone nici nu cred că e posibilă. :)
oamenii dinozauri care inca asculta hepatita aia de rap care te adoarme

NskY
#
Posts: 7066
Joined: Wed Apr 04, 2007 7:22 pm

Re: hip-hop romanesc vs. promovare / download

Post by NskY »

nu pot sa te contrazic, pt ca n-am avut rabdare sa citesc ce a scris mallone.

Mallone
Niciodata un nimeni
Posts: 7241
Joined: Thu Jul 07, 2005 2:20 am
Location: Cartieru' nebuniei si al noptilor albe

Re: hip-hop romanesc vs. promovare / download

Post by Mallone »

v-as recomanda tuturor sa rapiti 10-15 minute din timpul vostru pretios si sa cititi regulile postate de mine,cu o singura mentiune : ele nu se cumuleaza,artistul trebuind sa indeplineasca oricare din criterii pentru a fi acceptat automat la sectiunea de hip-hop romanesc.
Viața e complexă și are multe aspecte.

User avatar
CamorRa7
dimineata verific forumu
Posts: 764
Joined: Sun May 02, 2010 1:28 pm

Re: hip-hop romanesc vs. promovare / download

Post by CamorRa7 »

Vreau pe rancid la hhr

Werther
Sturm und Drang
Posts: 4675
Joined: Sun Jun 11, 2006 7:39 pm
Location: Bucuresti

Re: hip-hop romanesc vs. promovare / download

Post by Werther »

Pierdere de timp. Repu' nostru e pe pula ( cu cateva exceptii gen Okapi, Facem, Mafia si ) mai sunt cateva cazuri independente izolate. Beatmakeri... pfff...aici e si mai nasol... 5-6 care au realizat ceva - in rest e plin de ciorditori nesimtiti sau d-astia la modu' sample prost ales + tobe si mai prost alese si-si baga in titluri "Kanye West Type of Beat"

Asa ca nu conteaza ce se intampla pe forum, sincer... sunt pur si simplu PREA PUTINI care se tin de treaba.

Boka
"TaTy"
Posts: 7247
Joined: Tue Feb 26, 2008 2:49 pm
Location: Craiova/Tg-Jiu
Contact:

Re: hip-hop romanesc vs. promovare / download

Post by Boka »

ba...nush...postai aici pt ca mi-ati cerut parerea de la inceput...frate...eu aveam alte criterii,legate de flow,de tehnica,de arenjamentul cuvintelor pe piese,de felul cum leaga ideile,cum o spune un anume mc,vocea,atitudinea din voce...asta cu vizualizarile,PERSONAL,mi se pare o enormitate,nu in vizualizari sta calitatea...hai sa luam un exemplu:albumu lu sean strange din 2010,street urchin,are...in jur de 2000 de view-uri per piesa(unele au si cate 7-8 sute),dar MIE,ala mi se pare de zeci de mii de ori mai tare ca...lil uein,sau 7 chainz,sau cum le mai zice alora.Iar aia au milioane de viewuri.Mie mi s-a parut la un moment dat ca la hh romanesc aveau loc niste treburi care nu aveau legatura cu hip hopul,gen uatzap,zhao,etc,si la promovare/download erau artisti gen Jager,Sifu,Cino-baiatu ala al lu Marian,Kingzero,Chris,PDX,Pata,Pterodactilii,Sinapsa neagra,Antropic,Risco sau Canecorso(de noi nu deschid discutia,numai si numai din cauza calitatii audio a materialului).Si cu materialele cu holograme,abtipilduri,etc...tutu urma sa scoata asa ceva...tatone are colabos la greu pe materiale de genu...posset,plm...si daca astia fac hip hop de calitate eu imi tai pula si mi-o halesc cu pateu si-o buceaga.In rest,perfect de acord cu Mallone,cu o conditie:Publicului ascultator de rap trebuie sa i se faca o educatie muzicala riguroasa,si trebuie pus in tema cu ce inseamna muzica DE CALITATE de afara(asa cum au inceput sa faca Dobrescu,baietii de la Batranu Records,sau unii dj-si eu incerc sa mai pun pe wallu meu cate ceva de afara,dar am impresia ca majoritatea sunt corijenti la engleza),pt a putea judeca singuri cine e tare si cine nu.Ascultatorii de rap de la noi au orizonturi foarte limitate.

User avatar
Eladio wutanghiddenmember
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 9571
Joined: Sun Mar 08, 2009 12:52 pm
Contact:

Re: hip-hop romanesc vs. promovare / download

Post by Eladio wutanghiddenmember »

băi boka... serios acum... las-o în pula cheală... tu ai vrea promovare/download sa fie hip-hop românesc

Boka
"TaTy"
Posts: 7247
Joined: Tue Feb 26, 2008 2:49 pm
Location: Craiova/Tg-Jiu
Contact:

Re: hip-hop romanesc vs. promovare / download

Post by Boka »

:lol: asta ai inteles tu din tot postu? :lol: :lol: :lol: ok :lol:

User avatar
Eladio wutanghiddenmember
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 9571
Joined: Sun Mar 08, 2009 12:52 pm
Contact:

Re: hip-hop romanesc vs. promovare / download

Post by Eladio wutanghiddenmember »

da, esențialul

Boka
"TaTy"
Posts: 7247
Joined: Tue Feb 26, 2008 2:49 pm
Location: Craiova/Tg-Jiu
Contact:

Re: hip-hop romanesc vs. promovare / download

Post by Boka »

nu ala era esentialul,aia era o parere proprie,care venea in ajutorul expunerii esentialului :)

Post Reply

Return to “Hip hop romanesc”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 47 guests