Argatu

Linkuri catre melodiile voastre, albume free, productii, etc. Site-uri cu profil hip-hop

Moderators: dan, DiNO, NskY


dan
Pop
Posts: 8654
Joined: Mon Jun 20, 2005 10:58 am

Re: Argatu

Post by dan »

paranoic


vezi ca Argatu in momentul de fata nu este un nume de relevanta pentru hip-hop-ul din romania

momentan mutat la promovare

te rog sa numai deschizi topicuri aiurea!

NskY
#
Posts: 7066
Joined: Wed Apr 04, 2007 7:22 pm

Re: Argatu

Post by NskY »

dane, nu zic cu rautate nimic... argatu a colaborat cu subcarpati si isi face treaba. tu ai o atitudine cam deplasata zicand "te rog sa nu mai deschizi topicuri aiurea!". omul doar a deschis un topic, n-a dat nimanui in cap. cine ne zice ce e relevant pentru hip-hop-ul din romania si ce nu? pana acum aveai drept criteriu vizualizarile. uite asa un print screen cu cate vizualizari are argatu asa... trebuie sa "genereze interes".. nu? asa tin minte ca ziceai.
Image

orice ar fi, oricum ar fi.. poti s-o zici frumos, nu pe un ton gen "vezi ca tu nu stii cum sta treaba...eu stiu ce e relevant si ce nu e relevant. nu mai deschide topicuri aiurea!"

nu vreau s-o ard eu acum ca altii de pe forum care se certau mereu pe aici cu faze gen "de ce ala e la hh romanesc si ala nu?"

dand asa o privire peste ce topicuri mai sunt la hh romanesc am vazut asa: Tony Batranu, frateleNORD, Super Ed... n-am nimic cu oamenii, tot respectul pt ei si bafta lor... dar n-au facut ceva chiar asa notabil in rapu romanesc. eu ascult fratelenord, dar cate vizualizari are cea mai cunoscuta piesa a lor?

pace multa pentru paranoic! omul n-a facut niciun rau nimanui. :mrgreen:

dan
Pop
Posts: 8654
Joined: Mon Jun 20, 2005 10:58 am

Re: Argatu

Post by dan »

daca se posta despre Argatu in continuare la Subcarpati, nu ma deranja, avand in vedere ca Argatu e un proiect muzical sustinut de Subcarpati, dar in cazul de fata topicul a fost deschis total aiurea, si am alte pretentii de la oameni cu mii de posturi

vizualtizarile sunt facute de argatu? sau de supcarpati prezinta argatu? conteaza acest argument?

toate piesele se pot incadra in acest minunat stil muzical?

rapperi cunoscuti de la noi stau la coada sa dea pe un instrumental argatu?

argatu traverseaza tara in lung si in lat in concerte?

legat de restul de artisti de la hh romenesc, repet, daca intru acolo, dupa mintea mea, mai mult de jumatate dintre ei sar la promovare/download

faceti ce vreti, din momentul asta eu nu ma mai bag, eu am viziunea mea, voi pe a voastra despre ce este si nu reprezentativ pentru hh romanesc... nu am de gand sa ma mai enervez de dimineata, deschideti topicuri unde vreti si postati ce vreti

Ionuţ
#pacifist#
Posts: 2543
Joined: Fri Jun 29, 2007 7:08 pm
Location: Tot acolo...

Re: Argatu

Post by Ionuţ »

Topicul rămâne aici, la promovare/download. Sunt de acord cu logica lui dan, Argatu este un proiect promovat de Subcarpaţi, Argatu nu este Subcarpaţi.
degeaba mananci spanac de un briceag ai nevoie

NskY
#
Posts: 7066
Joined: Wed Apr 04, 2007 7:22 pm

Re: Argatu

Post by NskY »

eu nu m-am legat de logica lui dan, ci de felul in care ii vorbeste de sus unui "user cu mii de posturi". in fine. :)

p.s. n-am schimbat niciodata vreo vorba cu argatu.. nu ii iau apararea ca-l cunosc sau ceva. nu vreau sa fiu inteles gresit.

dan
Pop
Posts: 8654
Joined: Mon Jun 20, 2005 10:58 am

Re: Argatu

Post by dan »

NskY wrote:eu nu m-am legat de logica lui dan, ci de felul in care ii vorbeste de sus unui "user cu mii de posturi". in fine. :)

p.s. n-am schimbat niciodata vreo vorba cu argatu.. nu ii iau apararea ca-l cunosc sau ceva. nu vreau sa fiu inteles gresit.
in ce sens i-am vorbit de sus? ca i-am scris: "te rog sa numai deschizi topicuri aiurea?" putea sa il deschida la promovare/download sau la alte genuri, nu ma deranja... iar daca era un user mai putin activ, ii mutam pur si simplu topicul si nu comentam, cum fac deobicei

si da, ma astep la un user cu mii de posturi care stie ca au mai fost discutii legat de hip-hop romanesc si promovare/download sa gandeasca mai mult inainte sa deschida un topic, dar asta cu vorbitul de sus e in capul tau, chiar nu am nimic cu nimeni de pe forum, si as vrea sa am o solutie sa numai avem discutii de gen

chiar as dori ca unii dintre cei pe care i-am mutat aici sa reuseasca, dar asta depinde de ei si nu de acest forum

acum on topic: Argata are sanse sa ajunga mare, pentru mine are sanse mai mari ca 90% dintre cei de aici, si asa cum Bean a dus Subcarpati la un nivel de interes unde foarte putine trupe de Hip-Hop Romanesc sunt, cam asa Subcarpati pot promova si numele Argatu

NskY
#
Posts: 7066
Joined: Wed Apr 04, 2007 7:22 pm

Re: Argatu

Post by NskY »

poate-s io nebun.. asa mi s-a parut mie formularea ta. ma scuzi daca te-am deranjat. iar topicul nu e deschis aiurea, ai stabilit ca nu e relevant si l-ai mutat la promovare download... se poate discuta aici despre el de acum inainte, mai ales ca ai spus ca are sanse mai mari decat 90%. deci e totul bine si topicul e unul bun, nu e aiurea. a durat 3 secunde sa-l muti de acolo, mai mult a durat sa-i zici sa aiba grija sa nu mai deschida topicuri aiurea. app, "numai" inseamna "doar".

Mallone
Niciodata un nimeni
Posts: 7241
Joined: Thu Jul 07, 2005 2:20 am
Location: Cartieru' nebuniei si al noptilor albe

Re: Argatu

Post by Mallone »

dan a avut o formulare mai martiala cu iz de manie de moment, dar in niciun caz nu l-a tratat de sus.

topicul nu a fost deschis aiurea, ci a fost doar incadrat unde nu trebuie.

si da, multe nume de la hip-hop romanesc trebuie mutate la promovare/download, asta ca sa nu mai spun ca unele dintre ele trebuie mutate urgent la alte genuri muzicale.
Viața e complexă și are multe aspecte.

cyta
fratele meu tu esti baiat
Posts: 141
Joined: Tue Feb 05, 2008 11:14 pm

Re: Argatu

Post by cyta »

Ca fapt divers, Argatu adună mai multă lume pe unde merge decât mulţi repări consacraţi :)

[video]http://www.youtube.com/watch?v=d9OcuEi3hw4[/video]

User avatar
iemsy
Decanul
Posts: 6748
Joined: Thu Jun 14, 2007 12:20 pm
Location: Lujerului 41

Re: Argatu

Post by iemsy »

Asa singurul care ar trebui sa fie la "hip Hop romanesc" ar trebui sa fie Maxi ca a scos album cu holograma, nu? Eu vad asta cu "hip hop romanesc" care e mai cunoscut nu care aduna mai multa lume in concerte sau care vinde, topicul asta "hip hop romanesc" il vad ca o contra pentru celalalt topic.

Mallone
Niciodata un nimeni
Posts: 7241
Joined: Thu Jul 07, 2005 2:20 am
Location: Cartieru' nebuniei si al noptilor albe

Re: Argatu

Post by Mallone »

Uitati niste criterii de-ale mele (foarte pertinente, din punctul meu de vedere) pe care le-am elaborat, doar ca nu stiu cati dintre voi au citit:
Mallone wrote:FRATE,E FOARTE SIMPLU. TREBUIE SA SE SPUNA CLAR CINE SE POATE INCADRA LA SECTIUNEA "HIP-HOP ROMANESC" SI CINE SE POATE INCADRA CU SUCCES LA "PROMOVARE / DOWNLOAD".

Cei care se incadreaza la hip-hop romanesc trebuie sa :


1) aiba cel putin un material inregistrat cu timbru de la UPFR / ORDA. este singurul criteriu care nu atrage de la sine respectarea celorlalte criterii,netinandu-se cont decat de timbrul UPFR-ORDA,fiind clar ca cine se implica de asa maniera incat sa lanseze un material de hip-hop oficial,fie el si singurul din cariera,isi merita locul pe deplin in istoria hip-hopului romanesc;

2) aiba cel putin 3 aparitii / colaborari pe un material inregistrat cu timbru de la UPFR / ORDA. cine apare pe minimum 3 materiale lansate oficial cu timbru,e clar ca isi merita locul la sectiunea de hip-hop romanesc,fiind mai mult decat evident faptul ca artistii respectivi nu si-ar fi pierdut nici macar 2 minute din timpul albumului lor oficial in care au investit multi bani,pentru a promova un artist care nu merita incadrat la sectiunea de hip-hop romanesc. Este prima regula care ofera credit artistilor / trupelor care-si aleg colaborarile si colaboratorii. Exceptie fac artistii / trupe cu varsta sub 14 ani,indiferent cate colaborari realizeaza pana la implinirea varstei pubertatii;

3) aiba cel putin 3 aparitii / colaborari pe un material bootleg al unui artist / trupe mai vechi de 10 ani,indiferent daca artistul / trupa nu a lansat un material cu timbru de la UPFR / ORDA. In cazul acesta,vechimea si intelepciunea se respecta,oferindu-li-se inca o data credit artistilor vechi pentru alegerile facute pe materialele pe care le scot !;

4) aiba cel putin 5 materiale bootleg de tip "L.P." ( Long Play ) de minimum 8 piese fiecare,cu minimum o colaborare cu un artist / trupa care a lansat minimum un material cu timbru de la UPFR / ORDA,si / sau cu 3 trupe / artisti mai vechi de 13 ani. Nu fac obiectul includerii la sectiunea de hip-hop romanesc orice alt tip de materiale in afara de cele de tip "L.P." ( Long Play ) de minimum 8 piese ( compilatii,mixtape-uri,mash-up-uri de orice fel );

5) aiba cel putin 3 materiale de tip L.P. ( Long Play ) bootleg de minimum 8 piese fiecare,inregistrate intr-un studio profesional,folosind aparatura profesionala. Aceasta regula exista pentru a incuraja artistii sa opteze pentru calitatea materialelor pe care le scot,in dauna economiei.

6) aiba vechime de minimum 13 ani in hip-hopul romanesc,vechime demonstrata si atestata prin minimum o colaborare pe un material oficial cu timbru de la UPFR / ORDA din ultimii 13 ani,si / sau implicarea directa intr-un concert de rap romanesc sau strain din ultimii 13 ani,cu un numar de platitori mai mare de 500;

7) Sa fie afiliati unei case de discuri / label care a scos cel putin un material oficial cu timbru de la UPFR / ORDA in ultimii 13 ani,si cel putin 2 materiale bootleg de orice tip. Consideram cu totii ca alegerea unei case de discuri sau a unui label de genul asta este o alegere buna pentru incadrarea la sectiunea de hip-hop romanesc,drept pentru care artistii in cauza merita inclusi la sectiunea de hip-hop romanesc. Aceasta regula acorda credit atat caselor de discuri,cat si labelurilor oficiale si independente,in alegerea artistilor aflati sub egida lor. Exceptie fac artistii / trupe cu varsta sub 14 ani care n-au scos niciun material oficial cu timbru de la UPFR / ORDA.


REGULA SPECIALA PRIVIND FEEDBACKUL PUBLICULUI :

8 ) Artistul / trupa care realizeaza peste 150 000 de vizualizari pe youtube fie cu o piesa,fie cu un material de tip L.P. de minimum 8 piese,fie cu un material de tip E.P. de minimum 3 piese,va fi ridicat cu semn de exclamare la sectiunea "Newcomers / Promovare / Download",pana aceasta va lansa pe piata urmatorul material,care va fi inclus la sectiunea de hip-hop romanesc daca :



a) va contine cel putin o colaborare cu un artist / o trupa care a lansat un album oficial cu timbru de la UPFR / ORDA. Aceasta subregula le inlatura pe toate celelalte,
EXCEPTIE SPECIALA DE LA ACEST CAZ FACAND-O COLABORAREA CU ARTISTII CU VARSTA SUB 14 ANI,INDIFERENT DACA AU LANSAT UN MATERIAL OFICIAL CU TIMBRU DE LA UPFR / ORDA. ACEASTA EXCEPTIE A FOST CREATA SPECIAL PENTRU A NU SE PUTEA FENTA INCADRAREA IN NICIUN FEL;


b) va contine cel putin trei colaborari cu un artist / o trupa mai veche de 13 ani,dar care au colaborat cu cel putin un artist / sau trupa care a lansat un material oficial cu timbru de la UPFR / ORDA,sau cu minimum 3 artisti mai vechi de 13 ani; singura exceptie o fac cei care s-au implicat direct intr-un concert de rap romanesc / strain in ultimii 13 ani,cu un numar de platitori mai mare de 500.



Explicatia exceptiei de la alineatul 8,subpunctul b,sub forma de exemplu : ca artist / trupa,nu poti fi inclus la sectiunea de hip-hop romanesc daca obtii peste 150 000 de vizualizari pe youtube,iar pe primul L.P. de minim 8 piese ai colaborat doar cu o trupa / un artist care s-a implicat direct intr-un concert de rap romanesc / strain din ultimii 13 ani,cu un numar de platitori mai mare de 500.


REGULA SPECIALA PRIVIND EDITAREA PE SUPORT FIZIC :

9) Orice artist de peste 14 ani care editeaza pe suport fizic,in numar mai mare de 100 de bucati,minimum 3 materiale de tip L.P. de minimum 8 piese,este automat inclus la sectiunea de hip-hop romanesc.

A DOUA EXCEPTIE SPECIALA O CONSTITUIE ARTISTII DE SUB 14 ANI CARE EDITEAZA PE SUPORT FIZIC,IN NUMAR MAI MARE DE 100 DE BUCATI,MINIMUM 5 MATERIALE DE TIP L.P. DE MINIMUM 8 PIESE,ACESTEA TREBUIND DE ACEASTA DATA SA CONTINA CEL PUTIN DOUA COLABORARI CU DOI ARTISTI / TRUPE MAI VECHI DE 13 ANI CARE SA FI SCOS CEL PUTIN UN MATERIAL CU TIMBRU DE LA UPFR / ORDA ( NU EXISTA O ORDINE PRESTABILITA,ORDINEA COLABORARILOR PE MATERIALELE BOOTLEG PUTAND FI ALEATORIE ).

REGULA SPECIALA PRIVIND APARITIA UNOR ARTISTI / TRUPE IN CONCERTE :

10) Orice artist de peste 14 ani care apare in minimum 2 concerte ale unui artist de peste 14 ani ( aici se aplica de asemenea EXCEPTIA SPECIALA PRIVIND ARTISTII CU VARSTA SUB 14 ANI,INDIFERENT DACA AU LANSAT UN MATERIAL OFICIAL CU TIMBRU DE LA UPFR / ORDA ) efectuand dublaje / colaborand pe scena in lipsa artistului colaborator,artistul de peste 14 ani in cauza trebuind sa fi lansat minimum un material cu timbru de la UPFR / ORDA,si / sau minimum 5 materiale bootleg de tip "L.P." ( Long Play ) de minimum 8 piese,cu minimum o colaborare cu un artist / trupa care a lansat minimum un material cu timbru de la UPFR / ORDA,si / sau cu 3 trupe / artisti mai vechi de 13 ani.


REGULA SPECIALA PRIVIND DJ-II CE DORESC A FI INCLUSI IN SECTIUNEA DE HIP-HOP ROMANESC :

11) Orice DJ care a colaborat / colaboreaza / a activat / activeaza intr-o trupa sau colaboreaza cu un artist care a lansat minimum un material cu timbru de la UPFR / ORDA,si / sau minimum 5 materiale bootleg de tip "L.P." ( Long Play ) de minimum 8 piese,cu minimum o colaborare cu un artist / trupa care a lansat minimum un material cu timbru de la UPFR / ORDA,si / sau cu 3 trupe / artisti mai vechi de 13 ani,este automat inclus la sectiunea de hip-hop romanesc. Dj-ii cu varsta sub 14 ani sunt acceptati doar in cazul in care colaboreaza cu un artist / trupa cu varsta de peste 14 ani,drept pentru care,dupa cum urmeaza :


EXCEPTIE SPECIALA : Nu sunt inclusi la sectiunea de hip-hop romanesc dj-ii cu varsta sub 14 ani care colaboreaza cu artisti / trupe cu varsta sub 14 ani,indiferent daca acestia au lansat un material cu timbru de la UPFR / ORDA !

Scurt FAQ ( Frequently Asked Questions ) :

1) De ce copiii sub 14 ani nu pot fi incadrati la sectiunea de hip-hop romanesc,pe albumul lor bootleg,avand indiferent cate colaborari cu un artist / trupa care a scos un album oficial ? Practicati cenzura si discriminarea pe baza de varsta ? Ce vina avem noi ca ne-am nascut mai tarziu ?


Date fiind conditiile istorice pe care orice fiinta umana vrand-nevrand le simte pe pielea ei,este mai mult decat evident ca nimeni n-a avut vreodata vreo vina pentru o anumita varsta ( noi chiar ne bucuram pentru voi ca aveti privilegiul de a fi inca copii,privilegiu pe care noi nu-l mai avem ). Mai mult,fiind vorba despre un forum de hip-hop,hip-hopul fiind un gen muzical care prin definitie reprezinta opusul cenzurii si discriminarii de orice natura,nu incurajam niciun fel de cenzura si discriminare de orice natura. Insa in ceea ce priveste artistii care au sub 14 ani,putem afirma ca asa cum infractiunile unui copil cu varsta sub 14 ani se rasfrang asupra parintilor / tutorilor,ei nefiind luati in considerare in momentul savarsirii lor,asa nici parerile despre viata / greutatile ei / viata de strada / greutatile ei nu sunt relevante pentru publicul hip-hop DE PESTE 14 ANI,nemeritand a fi luate in considerare.
NU CONSIDERAM ACEST LUCRU CA FIIND O DISCRIMINARE,CI DOAR O REGULA DE BUNA CONDUITA SI MINIM BUN SIMT DE VIATA ! IN PRIMA INSTANTA SOCIETATEA IMPUNE ACEASTA REGULA,IAR NOI NU FACEM DECAT S-O APROBAM SI SA REZONAM CU EA !


2) Am scos 10 E.P.-uri cu 2 piese cu 2 artisti de la mine din sat. N-am avut bani de studio,le-am facut si noi la genius 5.1 luat pe card avantaj de la altexul din urbea vecina ... nu putem fi incadrati si noi la hip-hop romanesc ?


Evident ca nu,deoarece dispretuim superficialitatea,respectand oamenii care cu adevarat isi doresc sa munceasca. De aceea,conform regulamentului,va recomandam "sa strangeti" cele "20" de piese de pe E.P.-uri,sa-l lansati cu timbru oficial de la UPFR / ORDA,sau sa faceti alte 4 L.P.-uri de minimum 8 piese,bineinteles continand minimum o colaborare cu un artist care a lansat un material cu timbru de la UPFR / ORDA si / sau cu 3 artisti / trupe mai vechi de 10 ani.


3) ( In cazul materialelor bootleg ) Merita sa-l lansez pe suport fizic,sau sa-l las doar pe internet ?


Cu toate ca in ziua de azi,data fiind aparitia si evolutia fulminanta a internetului,materialele pe suport fizic aproape ca nu se mai cumpara decat de colectionari,daca tu ca artist / trupa consideri ca materialul tau a avut un impact pe masura numarului de CD-uri pe care doresti sa le editezi,atunci da - poti face pasul pentru a-ti edita materialul pe suport fizic ! Atat tu,cat si persoanele care ti-au cumparat materialul,vor ramane cu o amintire frumoasa,iar tu ca artist / trupa,vei avea sansa de-a avea chiar si o satisfactie financiara de pe urma investitiei.

Cam asta cred eu ca trebuie sa fie regulile. Dane,ce te rog eu frumos e sa-mi spui maine ( telefonic sau pe internet ) ce parere ai despre tot ce-am scris aici. Chiar mi-am pierdut ceva vreme sa redactez toate chestiile astea,si chiar doresc a fi luat in considerare.
Viața e complexă și are multe aspecte.

Mallone
Niciodata un nimeni
Posts: 7241
Joined: Thu Jul 07, 2005 2:20 am
Location: Cartieru' nebuniei si al noptilor albe

Re: Argatu

Post by Mallone »

Image

Viața e complexă și are multe aspecte.

User avatar
paranoic
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 2894
Joined: Tue Apr 15, 2008 9:04 pm
Location: Un loc pe harta.
Contact:

Re: Argatu

Post by paranoic »


User avatar
paranoic
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 2894
Joined: Tue Apr 15, 2008 9:04 pm
Location: Un loc pe harta.
Contact:

Re: Argatu

Post by paranoic »


Post Reply

Return to “Promovare/Download”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests