EyeKon - Bun venit in Tartar [album 2013]

Linkuri catre melodiile voastre, albume free, productii, etc. Site-uri cu profil hip-hop

Moderators: dan, DiNO, NskY

User avatar
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul
Posts: 7759
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Thu Mar 10, 2005 8:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: EyeKon - Bun venit in Tartar [album 2013]

Post by CreativeEgo »

Păi... nu e absolut evident din versuri? :lol:
oamenii dinozauri care inca asculta hepatita aia de rap care te adoarme

User avatar
Asclepio
rapperu vostru preferat
Posts: 248
Joined: Sun Dec 13, 2009 5:07 am

Re: EyeKon - Bun venit in Tartar [album 2013]

Post by Asclepio »

Dupa intro pana pe la secunda 14 e diss la "Haarp Cord - Primavara" Textul se poate citi ca referindu-se strict la cedrique si dragonu - bine, chiar zice de "dragoni lacomi", si de cleric si de arsène bocu. Cred ca mesajul poate fi extins la toti cei care propaga o anumita atitudine conspirationista/paranoida si care favorizeaza credinte dogmatice fata documentare sau gandire proprie.
Nu un bou mitologic, ci un legendar zebu....

User avatar
Samio Molfai
Je suis Pateu
Posts: 419
Joined: Thu Nov 17, 2005 5:53 pm

Re: EyeKon - Bun venit in Tartar [album 2013]

Post by Samio Molfai »

EyeKon Şase . November 25 . de pe facebuc.

"Mesaj pentru comentaci:
Cu toate ca intelectul vostru "de piatra", slefuit pe etichete de bere la pet va asigura cu o certitudine de-a dreptul religioasa de faptul ca o anumita piesa de pe album este un diss la adresa unei/unor PERSOANE, intelectul vostru e, totusi, "de piatra"... Piesa reprezinta pur si simplu atutudinea unui om (cunoscut sau anonim, irelevant) vis-a-vis de UN CURENT!!! Si da, este vorba despre CREDINTA, indiferent de fundamentul acesteia si indiferent de exponentii acesteia. Ca-ti place tie, ca nu-ti place... ca ti se pare tie ca i se potriveste mai mult unuia si mai putin altuia, este irelevant.
Curentele astea religioase acapareaza din ce in ce mai mult teren acolo unde individul este ignorant si credul si obisnuit sa creada orice i se toarna pe gat fara a-si folosi spiritul critic, inclusiv in muzica, motiv pentru care am simtit nevoia de a face piesa asta!
Inainte de a "ponegri" acest post, iti recomand sa fii pana la capat un bun crestin, asa cum iti place tie s-o arzi fara a te intreba de ce, si sa-ti imaginezi (in cazul in care imaginatia-ti permite luxul) cum ar arata lumea compusa din indivizi ca tine crucificand indivizi ca mine "in numele Domnului", in secolul XXI.
Despre asta este piesa... Dar tie, drag coacervat, iti dedic Ascultatoru' de rep insa tin sa te avertizez ca si aia contine cuvinte!" 8)

Boka
"TaTy"
Posts: 7247
Joined: Tue Feb 26, 2008 2:49 pm
Location: Craiova/Tg-Jiu
Contact:

Re: EyeKon - Bun venit in Tartar [album 2013]

Post by Boka »

8) 8) 8)
si mesaju asta nu se ia de vreo persoana ci de acest mod de gandire cum ca i-ar fi dat diss lu Dragonu sau celuilalt(caruia nu ii mai folosesc numele 8) )

User avatar
Samio Molfai
Je suis Pateu
Posts: 419
Joined: Thu Nov 17, 2005 5:53 pm

Re: EyeKon - Bun venit in Tartar [album 2013]

Post by Samio Molfai »

da, a dat-o frumos omu' asa la modul general. 8)

calugaru
fratele meu tu esti baiat
Posts: 196
Joined: Thu Aug 05, 2010 3:21 am

Re: EyeKon - Bun venit in Tartar [album 2013]

Post by calugaru »

A reusit un muritor sa scape de bataia unui cedrea suparat? :bow:

User avatar
Cristi
#Spargator fericit
Posts: 1608
Joined: Mon Feb 14, 2011 8:25 am
Location: undeva pe terra

Re: EyeKon - Bun venit in Tartar [album 2013]

Post by Cristi »

de ce a scos piesa?
degeaba vrei s-ajungi erou , nu exista!

User avatar
Asclepio
rapperu vostru preferat
Posts: 248
Joined: Sun Dec 13, 2009 5:07 am

Re: EyeKon - Bun venit in Tartar [album 2013]

Post by Asclepio »

De pe pagina de Fb a artistului:
"In urma unor evenimente despre care nu vreau sa vorbesc, am decis sa sterg o anumita piesa de pe canalul de Youtube. Motivul este simplu: unele persoane s-au simtit lezate, alte persoane au considerat piesa o manevra de marketing. Pentru a linisti pe toata lumea, nu am nimic cu nimeni si nici nu m-am folosit vreodata de numele cuiva pentru a-mi creste cota. Drept dovada, mi-am bagat picioarele in ea de melodie, plus ca nu s-a inteles mai nimic din ea... Asta e."
Nu un bou mitologic, ci un legendar zebu....

User avatar
Gabi
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 1300
Joined: Mon May 24, 2010 2:00 pm

Re: EyeKon - Bun venit in Tartar [album 2013]

Post by Gabi »

\\o \o/ o//

User avatar
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul
Posts: 7759
Joined: Thu Mar 10, 2005 8:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: EyeKon - Bun venit in Tartar [album 2013]

Post by CreativeEgo »

Bă, deci știe toată lumea cât de mult îmi plac Eyekon și băieții de la Gun Fu, da? Ca disclaimer adică. Încep cu asta pentru că urmează să-mi bag toate cele în clipul ăsta.
În primul rând, nimic nu pute mai mult a amatorism de ăla de anii 90 decât să introduci secvențe dintr-un film într-un clip. Mai ales dintr-un film atât de prost. Și apoi, bucățile alea filmate la concert sunt penibile. Dacă nu ai un public de măcar 100 de oameni și o prestație scenică energică a la Tech N9ne chiar nu are sens să pui secvențe din concert în clip. Nu le-a ieșit decât celor de la BUG la noi. Până și clipul lui Doc la Muzică e varză din motiv de lipsă de energie a MC-iilor și de implicare din partea publicului.

Piesa e foarte tare, clipul mai bine lipsea. Și știu că se zice deseori că decât X, mai bine deloc, dar în cazul ăsta I really mean it. Clipula asta face rău piesei și emsiilor, și nimic altceva. :(
oamenii dinozauri care inca asculta hepatita aia de rap care te adoarme

User avatar
greuceanu
:lol:
Posts: 3967
Joined: Sun Feb 18, 2007 12:48 am
Location: la 22 grade 33' longitudine estica si 44 grade 38' latitudine nordica
Contact:

Re: EyeKon - Bun venit in Tartar [album 2013]

Post by greuceanu »

plus ca, plm, de cand cu incidentu cu colindatorii mi se pare putin lipsita de credibilitate piesa asta.
Image

calugaru
fratele meu tu esti baiat
Posts: 196
Joined: Thu Aug 05, 2010 3:21 am

Re: EyeKon - Bun venit in Tartar [album 2013]

Post by calugaru »

totusi, imi explica si mie cineva ce s-a intamplat cu colindatorii? care e povestea? pls respond

User avatar
darius
adevarat sa mor de nu
Posts: 318
Joined: Thu Sep 19, 2013 2:38 pm

Re: EyeKon - Bun venit in Tartar [album 2013]

Post by darius »

a reuploadat cineva piesa "moartea raţiunii" pe yt şi în descriere spunea că cei de la haarp au venit în brigadă la lansare şi i-au cerut să nu cânte piesa şi să o scoată de pe yt.
da' nu ştiu,oricum bag pl în cancanismele astea şi-n haarp cord.
Boka wrote:recunoaste,ba,bulangiule,ca esti bulangiu.
ce bulangiu...

koulipak
fratele meu tu esti baiat
Posts: 126
Joined: Wed Apr 07, 2010 5:20 pm

Re: EyeKon - Bun venit in Tartar [album 2013]

Post by koulipak »

sumar: au venit cei de la haarp cord sa discute cu eyekon. defapt doar sisu a discutat cu el, i-a explicat ca ei se simt atacati in piesa respectiva, ca isi simt valorile atacate, etc si i-a pus in vedere sa nu cante piesa respectiva daca nu vrea sa aiba probleme pe viitor.
cedry2k a vorbit cu boka despre diverse comentarii facute de boka pe forumuri la adresa lui de-a lungul timpului, si-au spus ce au avut de spus si s-au salutat amical la final.
eyekon n-a cantat piesa respectiva, pentru ca "arma lui este cuvantul nu pumnul, nu e bataus si nu are brigada". nu i-a zis nimeni sa scoata piesa de pe youtube, asa a decis el pt ca era nemultumit oricum de pana in lansare de faptul ca lumea nu intelese absolut deloc ce intentionase el sa transmita.si cum s-a intamplat si faza de la lansare, a scos-o

acum vad un coment mai sus "greuceanu » plus ca, plm, de cand cu incidentu cu colindatorii mi se pare putin lipsita de credibilitate piesa asta." mi-e greu sa cred ca in anul 2013 daca un mc zice "suntem pusi pe macel, facem macel", ascultatorul intelege: "mama ce smardoi e asta, chiar omoara oameni pe bune"...daca e asa atunci da, eyekon nu are credibilitate. nu a injunghiat pe nimeni din haarp pe o strada intunecata de pe langa elephant pub

User avatar
greuceanu
:lol:
Posts: 3967
Joined: Sun Feb 18, 2007 12:48 am
Location: la 22 grade 33' longitudine estica si 44 grade 38' latitudine nordica
Contact:

Re: EyeKon - Bun venit in Tartar [album 2013]

Post by greuceanu »

nu e vorba cois ca mama ce smardoi e, dar e fix cum zicea cineva pe la hip-hop strain de esoteric si astia ca vorbesc de macete si ii gasesti la cel mai apropiat comic store. dacamantelegi.
Image

Post Reply

Return to “Promovare/Download”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests