Bitza

Discutii despre hip hop-ul romanesc in general

Moderators: dan, DiNO

User avatar
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul
Posts: 7759
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Thu Mar 10, 2005 8:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bitza

Post by CreativeEgo »

oamenii dinozauri care inca asculta hepatita aia de rap care te adoarme

NskY
#
Posts: 7066
Joined: Wed Apr 04, 2007 7:22 pm

Re: Bitza

Post by NskY »

la piesa fack l-a scos pe arssura

[video]http://www.youtube.com/watch?v=LOop5TZlvG4[/video]

mie imi place mult bitza... insa albumul asta...

cea mai buna piesa la o prima ascultare e "nopti albe pentru zile negre"... in rest ce sa zic, nu e pe gustul meu acest sound.

iar piesa "unde nu va asteptati" mi se pare chiar de prost gust.

albumul nu a iesit la 20cm ? ca nu vad sigla sau ceva

User avatar
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul
Posts: 7759
Joined: Thu Mar 10, 2005 8:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bitza

Post by CreativeEgo »

1. Procedee - nu-mi place beatul. Ceva dume prin versuri, nimic ieşit din comun. 6/10
2. Lasă poantele - piesă despre fumei. Club banger, cu beat de-ăla de dat din cur. Nu pot zice că m-a impresionat. 6/10
3. E seară - beatul e gunoi, sună a manea. Apoi bagă Bitză nişte pop. Apoi Alan şi Kepa nişte... nu ştiu, dubstep? Un fel de Sar căţele 2. Slabă piesa. 4/10
4. Linişte - asta mai merge. Ăsta e stilul Bitză, un pic de nostalgie, un beat blând şi ceva versuri emoţional-motivaţionale. 8/10
5. Nopţi albe - feel-good pop shit. Nu e rea, tho. Ombladon bagă mişto, dar se simte lipsa lui Smiley pe beatul ăsta. 8/10
6. Unde nu vă aşteptaţi - am râs. Bitză se joacă de-a Eminem. Chiar tare piesa. 10/10
7. Sare-n aer - Generic party tune. Doc e pliiiiiin de dume, a salvat piesa de nota de nepromovare. 6/10
8. Fack - n-am auzit decât "fac, fac, fac, fac, fac" etc., sună a Radio Itsy-Bitză (see what I did there?). 4/10
9. Pasiunile înving legi - asta mi-a plăcut. 9/10
10. Jurnal de cord - şi asta e tare. Puţin cam prea siropoasă, dar overall e ok. 8/10

Per total e un album inegal. Merge-n zig-zag, de la piese de căcat la piese bune spre foarte. Unde nu vă aşteptaţi este în mod clar vârful albumului şi una dintre cele mai bune piese Bitză din toate timpurile. Ca să fac media, cam de nota 6/10 albumul.
oamenii dinozauri care inca asculta hepatita aia de rap care te adoarme

User avatar
Shade.
Shaman
Posts: 3273
Joined: Sun Dec 18, 2005 10:08 pm
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Bitza

Post by Shade. »

Mie imi place Bitza deosebit de mult si probabil sunt mai exigent. Nu sunt expert nu am pretentia asta doar imi place si ascult si eu vad piesele asa

1. Procedee -- Refrenul e decent desi usor ilogic, piesa e agreabila, dumele slabe in comparatie cu hh din prezent. Are un vibe bun si un ritm interesant in rest nimic interesant. Nota 4/10
2. Lasă poantele -- Ma asteptam sa dea Mafia sau Salam pe beatul asta. In comparatie cu celelate piese pe acelasi subiect e slaba tare. Versurile sunt limitate. Nota 3/10
3. E seară -- Piesa suna a Animal X dubstep. E o incercare si asta e respectabil desi e o incercare esuata. Refrenul zici ca e de Inna sau Antonia. Nota 3/10
4. Linişte -- Surprinzator de bine, e in stilul ala care l-a consacrat de Urban Soul sau cum ii zicea lui. E o piesa filosofica bine construita. E mai inteligenta ca restul. Nota 8.5/10
5. Nopţi albe -- Suna bine, e facuta cool asa. Are un vibe bun si pozitiv, e de distractie desi usor supeficiala. Nota 7/10
6. Unde nu vă aşteptaţi -- Se vede ca desi l-a plimbat pe Doc cu masina (ipotetic) nu a fost degeaba, il imita perfect, daca auzeam mai prost si nu era rr-it jurai ca era un doc prost dispus. Zice si de daci ca nah plm. Nota 8/10
7. Sare-n aer -- Suna a piesa orientala amatoare de la shaormeria din costinesti. E slaba tare si doc o mai salveaza un pic dar nu semnificativ. Nota 4/10
8. Fack -- Beatul e decent, chiar bunicel dar e incredibil de idiot structurata, suna a piesa fredonata de pustoaice de 11 ani. E pozitiva suna a Brenciu. Nota 7/10
9. Pasiunile înving legi-- Piesa asta imi place, e ok construita mesaj, versuri, flow. Ideeile lui seamana cu ceea ce gandesc si eu deci subiectiv imi place mult. 8/10
10. Jurnal de cord-- Bestiala piesa, e preferata mea de pe album. E buna din toate punctele de vedere, si e scrisa matur ca pt varsta lui. Nota 10/10

De cand e la 20 cm a revenit la piese de tipul femeia e o curva. Cred ca albumul asta e un experiment sa vada prin feedback ce prinde la public. Are cate ceva din toate pentru fiecare, nu pare legat albumul, cred ca sunt piese culese din diferite proiecte si diferite etape ale vietii lui. Un album de nota 6-7 asa.

User avatar
iemsy
Decanul
Posts: 6748
Joined: Thu Jun 14, 2007 12:20 pm
Location: Lujerului 41

Re: Bitza

Post by iemsy »

Bai, nu stiu, si nici nu vreau sa scriu foarte mult dar "Liniste" e o piesa foarte, foarte tare!

User avatar
c0p
rapperu vostru preferat
Posts: 233
Joined: Fri Apr 18, 2014 11:31 am
Location: București

Re: Bitza

Post by c0p »

Meh... „Unde nu vă așteptați” e singura căreia i-aș da replay. Surprinzător, fiindcă nu prea îl halesc pe Bitză când o arde în dume, nu prea îmi pare elementul lui.
Producția de pe album e... nu pe gustul meu, să mă exprim echilibrat.

Pentru mine, Bitză a încetat să fie relevant după „Sinuciderea unui înger”.

nea Caisa
campion pe sate
Posts: 3487
Joined: Thu Mar 26, 2009 11:25 pm
Contact:

Re: Bitza

Post by nea Caisa »

iemsy wrote:Bai, nu stiu, si nici nu vreau sa scriu foarte mult dar "Liniste" e o piesa foarte, foarte tare!
aia mi se pare si mie ca iese in fata fata de restul. nici nu ma asteptam sa fie prea tare albumul, sincer sa fiu, asa ca nu pot sa fiu dezamagit.

Krokodil
un domn / doamna
Posts: 80
Joined: Sun Jun 16, 2013 3:31 pm

Re: Bitza

Post by Krokodil »

c0p wrote:
Pentru mine, Bitză a încetat să fie relevant după „Sinuciderea unui înger”.
^this
nu ma surprinde cu nimic albumu

tox
tanar
Posts: 29
Joined: Wed Feb 05, 2014 4:07 pm

Re: Bitza

Post by tox »


Ionuţ
#pacifist#
Posts: 2543
Joined: Fri Jun 29, 2007 7:08 pm
Location: Tot acolo...

Re: Bitza

Post by Ionuţ »

Rapul românesc e dance. Mare noutate nu e. Cât o să țină trendul ăsta cu o muiere pe refren și unu' care vorbește în rime?
degeaba mananci spanac de un briceag ai nevoie

Kadhafi
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 1443
Joined: Tue Sep 03, 2013 2:31 am

Re: Bitza

Post by Kadhafi »

Toata viata mea toata viata mea am sa dau la toti sa bea

.trip
ce n'est pas possible
Posts: 2269
Joined: Fri Feb 05, 2010 6:32 pm
Location: in your baby momma's DMs

Re: Bitza

Post by .trip »

Rom din borcan?
la puscarie ma duc mama sunt dependent de heroina

Kadhafi
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 1443
Joined: Tue Sep 03, 2013 2:31 am

Re: Bitza

Post by Kadhafi »

Numai rom dar in nici un caz cel din borcan de acasa, prefate ca nu ti pasa prefate ca esti prosta dar pentru lume n ar conta la cat esti de bengoasa

.trip
ce n'est pas possible
Posts: 2269
Joined: Fri Feb 05, 2010 6:32 pm
Location: in your baby momma's DMs

Re: Bitza

Post by .trip »

Kadhafi nu te mai da așa rotund că te lovești la colțuri.
la puscarie ma duc mama sunt dependent de heroina

Kadhafi
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 1443
Joined: Tue Sep 03, 2013 2:31 am

Re: Bitza

Post by Kadhafi »

Au iesit de dupa colt 2 dube patru gabori opt roti sa i fut in gura pe toti

Post Reply

Return to “Hip hop romanesc”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests