Rakim

Discutii despre hip hop-ul de-afara

Moderators: greuceanu, .etalosed

pyro89
un domn / doamna
Posts: 57
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Fri Mar 31, 2006 11:40 am
Location: peste toate

Post by pyro89 »

toti asteptam
si ce?

User avatar
Shutz
un harnic machitor
Posts: 544
Joined: Wed Feb 09, 2005 4:56 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Shutz »

Poate suna a hatereala din partea mea... dar eu nu il vad pe Rakim ca pe un god al emceeilor. Nu se numara printre preferintele mele; respect munca lui dar asta nu inseamna ca ar trebui sa-l ridic la rangul de zeu. Din punctul meu de vedere, "unul" ca Biggie ii da clasa, nu pentru ca a murit ci pentru simplul fapt ca e cu adevarat "fucking amazing" ... intotdeauna ma voi raporta la trecut, deoarece pentru mine acest "trecut" reprezinta etalonul, nu Rakim, nici Immortal Technique, nici Sage Francis, nici.. oricine altcineva.
Pur si simplu asa simt, e o parere personala.
Acum.. impuscati-ma! :lol:

User avatar
Koma
Sinistro™
Posts: 2112
Joined: Mon Dec 13, 2004 1:23 pm
Location: B:Dristor
Contact:

Post by Koma »

nu te impusca nimeni. sunt preferintele tale. doar nu-l pune pe rakim langa "new-commers"-ii gen immortal, etc..sunt mult prea mici in comparatie cu el...pentru ca ra este oricum acolo..in the hall of fame.
asteptam albumul nou pana atunci. :)
Image

User avatar
sunrah
.
Posts: 5371
Joined: Mon Jan 31, 2005 11:26 pm
Location: a satellite, bitch!

Post by sunrah »

*gunshots* :lol:
you just never know when you're living in a golden age.

User avatar
Shutz
un harnic machitor
Posts: 544
Joined: Wed Feb 09, 2005 4:56 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Shutz »

Koma wrote:sunt mult prea mici in comparatie cu el...pentru ca ra este oricum acolo..in the hall of fame.
Aaaa.. clar... ;) Nici nu-l puneam langa ei de dragul comparatiilor, ci doar din punctul de vedere al preferintelor (multora).. din ce am mai observat si eu pe aici. :?:

User avatar
BOSE-One
tanar
Posts: 31
Joined: Mon Dec 05, 2005 10:17 am
Location: Oradea
Contact:

Post by BOSE-One »

Permiteti-mi sa vin si eu cu un post.

Multi il stiu pe Rakim de-abia de-acum din anii '90 de cand cu hit-urile "Guess Who's Back" ori "When I Be on the Mic". Sincer, pe mine perioada asta m-a cam lasat rece, ce m-a prins tare insa a fost perioada de apogeu de cand o ardea cu Eric B.

Pentru cei mai putin familiarizati, o sa scot editia Hip-Hop Hours dedicata lui de la naftalina, dar pana atunci recomand editia din 12 aprilie a.c. care se afla la download pe site in care am dat spre difuzare piesa lui noua cu Talib Kweli din coloana sonora a lui "Getting Up".
I AM HIPHOP!

User avatar
sunrah
.
Posts: 5371
Joined: Mon Jan 31, 2005 11:26 pm
Location: a satellite, bitch!

Post by sunrah »

Iti permitem mai multe, curaj! :idea:

Perioada asta pentru Rakim nu a fost una deloc nefavorabila, ci mai degraba profitabila - artistul mai trebuie din cand in cand sa iasa la aer, sa mai muste putin si din painea neagra, chiar daca el mananca deobicei si-o prefera pe-a alba. Intelegi ideea, a fost in limita bunului simt toata iesirea despre care aminteai tu mai sus. Asta inseamna sa-ti permiti, sa ai cap, sa fii descurcaret, fiind un artist greu, respectat de multi!.. cu toate ca maimutareala asta a fost mai mult adierea influentei!
*Succes in continuare cu Hip-Hop Hours, iti transmite a ta cunostinta din vestul mai de jos, mai putin salbatic!*
you just never know when you're living in a golden age.

User avatar
BOSE-One
tanar
Posts: 31
Joined: Mon Dec 05, 2005 10:17 am
Location: Oradea
Contact:

Post by BOSE-One »

Da, e adevarat ce spui, noi stim lucrurile astea. Era vorba de copiii astia care il baga in aceeasi oala cu artisti mai nou-intrati in treaba de anii '97-'99 - "ce, asta a scos album in '97?". :roll:

Ca si cum m-as duce la bunica-mea la tara si m-ar intreba cineva de pe strada daca si eu sunt ascultator de 2pac daca m-ar vedea cu sapca in cap. :butch2:
I AM HIPHOP!

User avatar
sunrah
.
Posts: 5371
Joined: Mon Jan 31, 2005 11:26 pm
Location: a satellite, bitch!

Post by sunrah »

Pai daca te enerveaza atat de rau copilasii astia imi spui si facem un poll cu:

Image

P.S.: Chiar, ne vedem maine la demonstratia aia! Succes!
you just never know when you're living in a golden age.

NaGhE
un domn / doamna
Posts: 93
Joined: Wed Sep 21, 2005 10:35 am
Location: cand afli sa'mi zici shi mie

Post by NaGhE »

am inceput sa ascult mai mult rakim in ultima vreme :) . am stat acum 2 zile de la 2 la 4 shi am ascultat albumul The Master. masterpeac :bow: . o sa le ascult shi p restu

User avatar
BOSE-One
tanar
Posts: 31
Joined: Mon Dec 05, 2005 10:17 am
Location: Oradea
Contact:

Post by BOSE-One »

"Masterpiece" sunt Paid in Full si Follow the Leader (astea sa le prinzi sa le iei la ascultat) - o parte din muzica de sfarsit de era Hiphop si inceput de industrie Hip-Hop.
I AM HIPHOP!

NaGhE
un domn / doamna
Posts: 93
Joined: Wed Sep 21, 2005 10:35 am
Location: cand afli sa'mi zici shi mie

Post by NaGhE »

mda chiar trebuie sa scotzi in evidentza orice typo ??? vai tu cultule ... :roll:

User avatar
dumbinos
rapperu vostru preferat
Posts: 240
Joined: Fri Jul 15, 2005 5:59 pm
Location: bucarest
Contact:

Post by dumbinos »

"Masterpiece" sunt Paid in Full si Follow the Leader (astea sa le prinzi sa le iei la ascultat) - o parte din muzica de sfarsit de era Hiphop si inceput de industrie Hip-Hop.
doar pt ca de la inceputul&mijlocul anilor 90' o mare parte a hh a fost asimilata in industria muzicala de masa nu inseamna neaparat ca s-a scos hiphop de calitate mai proasta decat ce a fost inainte...pt mine personal, zic ca ba din contra... lasand la o parte nostalgiile fiecaruia fata de perioada muzicala cu care a crescut.
mie perioada 94-00' mi se pare apogeul hh... ce a fost inainte e prea demodat dpdv instrumental,tematica,etc si ce a fost dupaia nu a venit cu prea multe noutati incat sa eclipseze restul

respect trecutul&prezentul... but for me... mid'school fo' life :mrgreen:

NaGhE
un domn / doamna
Posts: 93
Joined: Wed Sep 21, 2005 10:35 am
Location: cand afli sa'mi zici shi mie

Post by NaGhE »

Maed1 wrote:abtine-te, baiete!!! omu nu ti-a zis cu rautate, ba kiar ti-a recomandat niste albume care sunt "masterpieceuri" cu adevarat.....daca te-a contrazis, nu trebuie sa ii vorbesti p tonul asta sarcastic, ca pana una alta, fi sigur ca stie mai multa muzica decat tine si cunoaste mult mai multe despre Hiphop decat tine...nu t enerva p cei care iti sunt superiori :!:
pe mine m-a enervat k a scos in evidentza typo-ul ... rspct pt recomandari altfel ... :roll:

NaGhE
un domn / doamna
Posts: 93
Joined: Wed Sep 21, 2005 10:35 am
Location: cand afli sa'mi zici shi mie

Post by NaGhE »

ce se mai aude cu albumul ?

Post Reply

Return to “Hip hop strain”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests