Noul val de rapperi/trapperi [2019]

Discutii despre hip hop-ul romanesc in general

Moderators: dan, DiNO

Mallone
Niciodata un nimeni
Posts: 7241
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Thu Jul 07, 2005 2:20 am
Location: Cartieru' nebuniei si al noptilor albe

Re: Noul val de rapperi/trapperi [2019]

Post by Mallone »

mai bine-ti acorda atentie jivina aia nespalata de ma-ta, ca toata viata ei mizera a fost ocupata sa satisfaca barbati ca mine, in schimb, pe tine te-a batut cand erai mic cu orice s-ar fi gasit pe groapa de gunoi la care se intorcea sa te hraneasca cu fecalele pe care le mananci si-n ziua de azi pe internet.

Tu n-ai fost niciodata UNUL. Ai fost inca unul. La fel ca ma-ta. Inca una.
Viața e complexă și are multe aspecte.

Vallejo
baby scarecrow
Posts: 2760
Joined: Sun Feb 08, 2009 4:58 pm
Location: iN YOUR GiRL CAR

Re: Noul val de rapperi/trapperi [2019]

Post by Vallejo »

mars ma n ai auzit ca am tras apa? diaree cand deschizi gura zici ca vorbeste curu

de ce retardatu asta vrea ultimul cuvant? de ce cimpanzeu asta rezultatul unui incest al altui incest se crede asa important? sigur ca papagalu asta a futut mult la viata lui cu moaca aia si corpu ala de pinguin zici ca a iesit din far cry primal cand scoate capu la lumina

User avatar
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul
Posts: 7759
Joined: Thu Mar 10, 2005 8:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Noul val de rapperi/trapperi [2019]

Post by CreativeEgo »

(În mod straniu, ultimele mesaje scrise pe acest topic ar putea fi versurile unei melodii trap. Dar ar fi fost mai bine dacă Vallejo și Mallone ar încheia propoziția cu „coardo!” sau „pizdo!”, ca să și „rimeze”.)
oamenii dinozauri care inca asculta hepatita aia de rap care te adoarme

User avatar
iustinescu
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 5209
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:49 am
Location: bercenar

Re: Noul val de rapperi/trapperi [2019]

Post by iustinescu »

Ahhaahahhahahaha word!!! daca adaugi "seek muzik tarfo" dupa ultimul post al lui vallejo, e direct satra benz :)))(

Mallone e mai parazitii cumva

Mallone
Niciodata un nimeni
Posts: 7241
Joined: Thu Jul 07, 2005 2:20 am
Location: Cartieru' nebuniei si al noptilor albe

Re: Noul val de rapperi/trapperi [2019]

Post by Mallone »

pot si eu sa cobor la nivelul la care sa fiu "seek music tarfo" :lol:

O vorba veche spune ca avantajul unui om destept e ca poate sa faca pe prostul ori de cat ori vrea. Reciproca nu e valabila, din pacate pentru nervertebrate ca Vallejo :(

Vallejo e la fel de util omenirii ca un coi de iguanodon fiert in urina lu' Viorel Lis din veceul cazinoului la care merge sa bage la pacanele.
Viața e complexă și are multe aspecte.

Vallejo
baby scarecrow
Posts: 2760
Joined: Sun Feb 08, 2009 4:58 pm
Location: iN YOUR GiRL CAR

Re: Noul val de rapperi/trapperi [2019]

Post by Vallejo »

se pare ca n ai auzit coardo. o sa ti mai zic o data mars ma pizdo

de ce deseu asta crede ca e destept? dupa ce ca e prost de pute mai e si corny(se vede ca e fan parazitii)

User avatar
Golf
forumist frustrat
Posts: 1601
Joined: Mon Mar 10, 2008 7:09 pm

Re: Noul val de rapperi/trapperi [2019]

Post by Golf »

Mallone wrote:esti un nimeni si asa vei ramane pana-n ziua decesului.
Ba... n-am inteles-o p-asta niciodata. Ce pula mea conteaza cine esti?
Losing your mind is a lot more fun when you don't bother looking for it.

User avatar
Golf
forumist frustrat
Posts: 1601
Joined: Mon Mar 10, 2008 7:09 pm

Re: Noul val de rapperi/trapperi [2019]

Post by Golf »

Adica si tu in afara de forumu' asta esti un nimeni... puuuuuuulaaaa meeeeaaaaaaaaa
Losing your mind is a lot more fun when you don't bother looking for it.

User avatar
paranoic
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 2894
Joined: Tue Apr 15, 2008 9:04 pm
Location: Un loc pe harta.
Contact:

Re: Noul val de rapperi/trapperi [2019]

Post by paranoic »

cam 99% din trap e autism combinat cu sifilis si epilepsie ca sa nu zic ca ce asculti tu vallejo NU face parte din cealalta parte de 1% :)) trapu sa inventat ca sa fie inclusa in public respectiv client si marea masa de nigga retarzi din america in sensul ca inteleg si ei ce se vorbeste pe piese, gen cuvinte in afara propozitiilor, interjectii. muzica pentru analfabeti

Mallone
Niciodata un nimeni
Posts: 7241
Joined: Thu Jul 07, 2005 2:20 am
Location: Cartieru' nebuniei si al noptilor albe

Re: Noul val de rapperi/trapperi [2019]

Post by Mallone »

Trapul a evoluat din dirty south rap-ul american al anilor '90, care-n anii 2000 s-a metamorfozat in crunk, ca apoi sa se remetamorfozeze in trap.

In Bucuresti, in anii 2000 exista un singur club in care se asculta predominant crunk, si anume Malibu din Piata Amzei, aflat in incinta fostului teatru Ion Creanga, fiind clubul unde veneau deopotriva pizde fascinate de madularele negrilor care frecventau clubul (era unul din putinele baruri de negri din capitala, pe langa faimosul Onix din Regie) si deopotriva cocalari rep cu bling-bling-uri si vestimentatii extravagante, de i-ar fi plesnit ficatul lu' Elvis Presley (daca mai traia sa-i vada).

Din cocalarii aia rep de atunci, 1% din 1% mai exista in publicul rap din Romania in 2019. Au fost doar oameni de conjunctura care in loc de manele, preferau sa asculte crunk.

Aia erau cocalarii deghizati in rapperi pe vechi.

Si cum stim prea bine ca istoria se repeta, acelasi lucru e valabil si cu trapul.

E ca diferenta dintre mobila din lemn masiv si mobila din pal melaminat. Aia din lemn masiv o tii o viata, iar aia din pal melaminat o schimbi la 10 ani.

Aici e diferenta imensa intre oamenii de conjunctura si oamenii ca mine sau ca multi pe care-i cunosc si-i stimez pentru coloana vertebrala pe care si-au mentinut-o de-a lungul anilor.

Si mi se rupe mie pula de cine ma injura sau imi poarta pica pentru cuvintele pe care le scriu aici.
Viața e complexă și are multe aspecte.

Kadhafi
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 1443
Joined: Tue Sep 03, 2013 2:31 am

Re: Noul val de rapperi/trapperi [2019]

Post by Kadhafi »

Acum de la faptu ca ascukti aceias muzica din anii 90 (si euascult 90% g funk vechi) sa pretinzi ca esti o specie rara cu coloana vertebrala ... da o n pula mea

User avatar
iustinescu
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 5209
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:49 am
Location: bercenar

Re: Noul val de rapperi/trapperi [2019]

Post by iustinescu »

Image

User avatar
iustinescu
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 5209
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:49 am
Location: bercenar

Re: Noul val de rapperi/trapperi [2019]

Post by iustinescu »

Image

User avatar
G-MONEY
botezatoru'
Posts: 9844
Joined: Wed Mar 09, 2005 8:14 pm
Location: Rahova-City

Re: Noul val de rapperi/trapperi [2019]

Post by G-MONEY »

Khadafi nu cred ca Mallone se referea ca esti smecher daca asculti muzica mai veche fata de mizeria actuala numita trap. Se referea la ce am zis si eu mai sus, nu poti sa "migrezi" spre un alt gen dupa ce toata viata pana atunci ai ascultat ceva diferit. Cel putin eu asa vad treaba. Si Mallone probabil asculta ocazional o piesa de genul cum fac si eu si multi altii, pentru negativ, poate asculta constrans de imprejurari si o manea sau pula mea nu stiu, muzica lautareasca, etc. Dar asta nu inseamna ca esti fan la asa ceva.
Nici tu nu cred ca poti sa "migrezi" aproape total la Gucci Mane sau cine stie ce "Lil" in dauna celor de la Bone Thugs-n-Harmony
http://www.tzakpac.blogspot.com


Image
CreativeEgo wrote: argumentu tău e irelevant pentru că hipster.

User avatar
aghiuta
Scrib si orator
Posts: 730
Joined: Mon Sep 22, 2008 9:11 pm

Re: Noul val de rapperi/trapperi [2019]

Post by aghiuta »

Eu văd puțin altfel lucrurile. Există trap OK și există trap retard. Așa cum există și hip-hop OK și hip-hop retard. De fapt, nici măcar categorisirea asta nu există - e vorba de ce îmi place mie și ce nu îmi place. Și ca să ajung la ce îmi place în hip-hop, am săpat prin de zece ori mai multă mizerie decât calitate până am ajuns la ce apreciez în ziua de azi. Și trec la momentul de față prin același proces și cu trapul fiindcă în hip-hop mi se pare că s-a făcut cam tot și am început să mă plictisesc, inclusiv de artiști care îmi plăceau și pe care îi găseam fresh acu' zece-cinșpe ani (încă îmi plac albumele vechi, dar greu mai găsesc ceva care să mă surprindă plăcut în zilele noastre). Și guess what, am început să dau și de muzică trap care îmi place și de artiști pe care îi apreciez, și știu că încă mai am foarte mult de săpat.

It's fine, înțeleg că fiecare are propria viziune și propriile preferințe. Asta nu înseamnă că eu sunt deștept și tu retardat, hip-hop is good and trap is evil, înseamnă doar că avem gusturi diferite. Eu dau o cheie la aproape orice piesă pe care o postează cineva pe forum, și toți ați pus și piese bune, și piese de căcat. Diversity, motherfuckers, embrace it. Lumea merge mai departe și cu, și fără noi.

Post Reply

Return to “Hip hop romanesc”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests