BUG Mafia

Discutii despre hip hop-ul romanesc in general

Moderators: dan, DiNO

Mallone
Niciodata un nimeni
Posts: 7241
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Thu Jul 07, 2005 2:20 am
Location: Cartieru' nebuniei si al noptilor albe

Re: BUG Mafia

Post by Mallone »

CreativeEgo wrote:Eu nu găsesc BUG pe Spotify. :(
E, pula. Cum dracu', ma?

Image

Sa nu se piarda.
Mallone wrote:Au pus materialele clasice pe YouTube/Spotify și toate celelalte platforme de streaming audio.

B.U.G. Mafia ‎– Mafia (1995)

[video]https://www.youtube.com/watch?v=h2Hr1mu ... emIXlT46n3[/video]

B.U.G. Mafia ‎– Înc-o Zi, Înc-o Poveste (1996)

[video]https://www.youtube.com/watch?v=B8Wd_EI ... Bk8ROP6zSA[/video]

B.U.G. Mafia ‎– Născut Și Crescut În Pantelimon (1996)

[video]https://www.youtube.com/watch?v=VVi7kkJ ... -ZHhC4vVD1[/video]

B.U.G. Mafia ‎– Hoteluri (Maxi-Single) (1997)

[video]https://www.youtube.com/watch?v=aCddtTb ... HnhTgbm_Eo[/video]

B.U.G. Mafia ‎– IV: Deasupra Tuturor (1997)

[video]https://www.youtube.com/watch?v=VpOK1WD ... nyWVb-X82c[/video]
Viața e complexă și are multe aspecte.

nea Caisa
campion pe sate
Posts: 3487
Joined: Thu Mar 26, 2009 11:25 pm
Contact:

Re: BUG Mafia

Post by nea Caisa »

zilele astea au bagat tot pe spotify

User avatar
Dani
Mitică
Posts: 2797
Joined: Sat May 24, 2008 2:43 pm
Location: Brasov

Re: BUG Mafia

Post by Dani »

Acum doua zile au fost urcate si cred ca sunt si remasterizate, sper sa nu ma insel.
Spotify, Apple Music, Google shit, astea.

User avatar
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul
Posts: 7759
Joined: Thu Mar 10, 2005 8:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: BUG Mafia

Post by CreativeEgo »

Cred că problema era că nu găsește Spotify decât dacă_cauți B.U.G., cu punctulețe. Credeam că-i mai inteligentă funcția de căutare. :lol:
oamenii dinozauri care inca asculta hepatita aia de rap care te adoarme

User avatar
Dani
Mitică
Posts: 2797
Joined: Sat May 24, 2008 2:43 pm
Location: Brasov

Re: BUG Mafia

Post by Dani »

Nu, nu, nici nu erau oficiale pe Spotify pana acum 2-3 zile.

User avatar
CreativeEgo
Arhistrateg nebiruitul
Posts: 7759
Joined: Thu Mar 10, 2005 8:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: BUG Mafia

Post by CreativeEgo »

oamenii dinozauri care inca asculta hepatita aia de rap care te adoarme

User avatar
iustinescu
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 5209
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:49 am
Location: bercenar

Re: BUG Mafia

Post by iustinescu »

Misto beat.ul si bucatile tuturor, doar ca m.au spart cu refrenele astea cantate. Suna ok, prind la public, dar m.am saturat grav de ele. Si macar de ar suna cumva hip hop, intr.o nota mai actuala si n.ar fi aceeasi ciorba reincalzita de o mie de ori... Refrenele Mafia sunt echivalentul instrumentalelor lui Cheloo :)
Au scos si injuraturile din repertoriu, deci e clara treaba...
Pacat, ca beat.ul mi se pare grav tare...

User avatar
G-MONEY
botezatoru'
Posts: 9844
Joined: Wed Mar 09, 2005 8:14 pm
Location: Rahova-City

Re: BUG Mafia

Post by G-MONEY »

Nici nu ma așteptam la altceva, Mafia oricum nu mai canta de ani buni hip hop. Când vreau sa ii mai ascult am piesele vechi, când vreau ceva dance îl ascult pe connecter, ala măcar are și voce pentru asa ceva.
http://www.tzakpac.blogspot.com


Image
CreativeEgo wrote: argumentu tău e irelevant pentru că hipster.

Pilu
Maestru-n șoșoni
Posts: 4967
Joined: Wed Feb 06, 2008 6:43 pm
Location: Cluj

Re: BUG Mafia

Post by Pilu »

Parca ascult aceeasi piesa de cativa ani incoace.
G-MONEY wrote: exista oameni prosti, oameni foarte prosti, oameni extraordinar de prosti..Pai si eladio in care categorie e? Pai ho ca pana la eladio mai avem.

User avatar
hanno
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 2474
Joined: Sat Apr 18, 2009 10:18 pm

Re: BUG Mafia

Post by hanno »

iustinescu wrote:doar ca m.au spart cu refrenele astea cantate.
nu cred ca e problema ca-s cantate, ci ca e un stil super cheesy. nu cred ca deranjau foarte tare refrenele de pe de cartier si dupa blocuri :lol:
imi place ca au incercat ceva nou la videoclip, ceva nou pentru ei ma refer. uzzi o sa-si pastreze flacara si la 50 de ani
e clara situatia, daca tataee a zis ca are ca piesa preferata sa cante trompetele. adica daca ei nu isi lauda marfa noua e clar ca nu le-o mai lauda nimeni decat in virtutea inertiei...adica sa cante trompetele e chiar o piesa buna, probabil singura din ultimii 10 ani care suna a mafia, si refrenul aduce aminte de albumele vechi...dar plm la ce albume ai in spate cum sa spui sa cante trompetele?

User avatar
iustinescu
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 5209
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:49 am
Location: bercenar

Re: BUG Mafia

Post by iustinescu »

Pai da, asta clar. Doar referenul Catalinei Toma de pe "ai grija de smenaru tau" pișa toate refrenele de dupa 2010 incoace, deci clar nu asta e problema. Problema e ca sunt foarte pop si cumva in contradictie cu restul pieselor aproape de fiecare data, dar se pare ca prind la public si nu vad de ce ar schimba.

Mai e o chestie pe care o tot zice Tataee in interviuri si cu care nu.s acord si anume faptul ca nu mai este rentabil sa scoata albume. Pai plm, scot copiii astia albume pe banda rulanta si investesc timp si bani, chiar daca profitul nu este garantat, si tu, ditamai trupa, scoti o piesa pe an care oricum este destinata ascultatorilor de orice fel de muzica.

Am inteles strategia lor de a genera profit din concerte si de a.si concentra toata energia in zona aia, dar cred ca adevaratii fani ar merita si ei un album odata la 5-6 ani macar. Asa iti arati respectul pentru fani si pentru propria trupa la urma urmei, lansand un material care sa ramana in istoricul grupului, nu piese pe youtube.

Vallejo
baby scarecrow
Posts: 2760
Joined: Sun Feb 08, 2009 4:58 pm
Location: iN YOUR GiRL CAR

Re: BUG Mafia

Post by Vallejo »

sunt lenesi. mafia chiar sunt prea lenesi. adevaru e ca si lor le a trecut termenu de valabilitate de mult si probabil si au dat si ei seama de asta. asa ca merg tot pe formula asta obosita. si nici nu cred ca le pasa prea mult daca au succes sau nu. ma indoiesc ca gandesc asa " dai ca merge " . sunt doar gata. crezi ca ei n ar vrea sa fie tari?

User avatar
G-MONEY
botezatoru'
Posts: 9844
Joined: Wed Mar 09, 2005 8:14 pm
Location: Rahova-City

Re: BUG Mafia

Post by G-MONEY »

A zis bine Vallejo, sunt niște leneși ordinari. Ctc de exemplu au timp și pentru freestyle-uri, și pentru piese cheesy, și proiecte individuale, practic mulțumesc pe toată lumea. Mafia au o "armata" de fani care de ani de zile se roagă de ei sa scoata ceva pe stilul vechi și pula, nu le pasa, bazându-se pe concerte. Înțeleg ca rup normal la asa ceva, sunt probabil singura trupa de orice gen din România care încă umple orice sala, în orice oraș. Dar dacă ar analiza pe ce piese rezonează lumea mai bine la concert ar observa ca e nevoie și de ceva pentru aia care i au ținut în viata atâția ani la concerte.
Dar nu mai am demult de la ei, sunt niște boșorogi și contează ca s au apucat de dance, dacă le iese banul. Dar uite alt boșorog gen Ice Cube, ca tot sunt ei fani, ala încă mai scoate și unele piese old-school pentru fanii vechi, deși nu mai are nimic de demonstrat..

Mafia are un noroc fantastic ca au o armata de fani "credinciosi", care efectiv au crescut cu ei, altfel erau muritori de foame și ii vedeam pe la emisiuni gen Asia Express.

Ca fapt divers, tot ieri am ascultat întâmplător noua piesa a lui Connecter, aia trap. Cat nu suport eu trap ul dar frate omul rupe acolo. Pai piesa aia cu vara nu dorm se pișa pe toate piese mafia dance, deși e deja o vechitura.
http://www.tzakpac.blogspot.com


Image
CreativeEgo wrote: argumentu tău e irelevant pentru că hipster.

Mallone
Niciodata un nimeni
Posts: 7241
Joined: Thu Jul 07, 2005 2:20 am
Location: Cartieru' nebuniei si al noptilor albe

Re: BUG Mafia

Post by Mallone »

Muzica lor cumva se maturizeaza odata cu ei si oamenii se vede ca fac ce simt pe moment, dar personal, ultimele piese nu-mi plac deloc. Pur si simplu nu sunt pentru mine, oricat de mare fan Mafia as fi.

Mafia a dovedit cam tot ce-a fost de dovedit in hip-hop-ul romanesc si datorita expertizei lu' Tataee, au un super mega potential pe care altii nu-l prea pot avea. Eu in locul lor, as incerca un sound si o abordare cat mai underground (definesc, daca e nevoie), care sa rupa mui pe final de cariera. In momentul in care stii ca esti oarecum pe final, arati hip-hop-ului de ce esti in stare, ca sa ramai definitiv si irevocabil in memoria lui. Nu stiu, eu asa as face.

Artwork-ul e blana (se vede ca si-a bagat "gheara" nea Koma :lol:), dar piesa nu-mi place. Nu e pentru mine. Asta e. Sper ca urmatoarele piese sa fie ce trebuie.

Bafta!
Viața e complexă și are multe aspecte.

Djony
dimineata verific forumu
Posts: 571
Joined: Tue Jul 08, 2014 1:01 pm

Re: BUG Mafia

Post by Djony »

Bă,io Zic ca acum e destul de rentabil sa scoti un album,mai ales daca esti Bug Mafia,il pui pe spotify si apple music si scoti bani căcălau. De ex,Nane are aproape 2 mil de stream uri la album in cateva zile,asta inseamna in jur de 15.000 de euro ,plm,asta doar din apple music,nu mai punem si spotify....
Acuma na,eu nu ma pricep la chestii din astea,nu stiu cati bani se baga intr un album si plm,dar 15k in cateva zile,mi se pare wow,io nu cred ca a bagat atatia bani in albumu ala ,ca nu suna cine stie ce. Deci clar si-a scos investitia,poate si a si dublat-o,plus ca albumul asta o sa ii aduca si concerte noi si na...
Pai daca ar scoate Mafia un album,clar ar bubui si ar sparge toate topurile. Mi se par smechere rau platformele astea de streamig. Stiu ca zicea Grasu acum ceva timp ca lor nu le au intrat asa de multi bani din platforme,dar in ultimii ani nici nu prea au mai avut succesul din perioada 2010-2015. Daca pe vremea aia erau la moda apple si spotify,apple music nici nu cred ca exista in 2010,plm,era altceva. La ce succes au avut atunci,s-ar fi umplut de bani. De aia zic,nu stiu daca a fost vreodata mai rentabil sa scoti albume decat acum. Poate ma insel,dar na,poate e cineva aici care se pricepe mai bine la chestiile astea

Post Reply

Return to “Hip hop romanesc”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 46 guests